هر چیزی که باید در مورد چاقی بدانید

تعداد پزشک درمانگر

6

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

3

چاقی می تواند به دلایل متعددی ایجاد شود. از مسائل ژنتیکی گرفته تا مشکلات هورمونی، برخی بیماری ها و ... در این بخش به بررسی برخی از این عوامل می پردازیم:

چاقی چیست؟

عکس چاقی

بدن ما برای هر فعالیت فیزیکی نیاز به انرژی دارد. انرژی مورد نیاز بدن با واحدی به نام کالری سنجیده می شود. غذایی که می خوریم توسط سیستم گوارش تبدیل به انرژی می شود و این انرژی توسط جریان خون در اطراف بدن توزیع شده و توسط بافت های مختلف جذب می شود تا به عنوان سوخت مورد استفاده قرار بگیرد.

برای حفظ سلامتی، بایستی میزان کالری مورد نیاز بدن را با میزان کالری دریافت شده از غذا توسط بدن به تعادل رساند. چرا که دریافت کالری بیش از اندازه، منجر به افزایش وزن و چاقی می گردد.

برای جلوگیری از افزایش وزن بدن، همیشه توصیه می شود که علاوه بر داشتن رژیم غذایی متعادل، به صورت منظم به ورزش نیز بپردازید تا کالری هایی مازاد بر نیاز بدن نیز سوازنده شوند. در غیر این صورت، کالری های اضافی، در بدن تبدیل به چربی شده و باعث افزایش وزن می شوند.

برای تعیین میزان سلامت وزن و مشخص کردن اضافه یا کمبود وزن از شاخص توده بدنی یا BMI استفاده می شود. در این روش، اساسا وزن فرد با قد وی مقایسه می شود. برای مشخص کردن این مقدار باید محاسبات ریاضی انجام داد، با این حال برخی وبسایت ها قابلیت اندازه گیری BMI را دارند.

عکس بی ام آی

گفته می شود که BMI مناسب برای مردان، 20 تا 25، و برای زنان 18.5 تا 23.6 است. ولی بایستی خاطر نشان کرد که BMI بالا لزوما به معنای چاقی نمی باشد. چراکه برخی افراد مانند بدنسازان، علیرغم وزن متناسب، بدلیل حجم بالای عضلاتشان، دارای BMI بالایی هستند.

فردی که دارای BMI بالای 30 باشد، چاق تلقی شده و کسانی که BMI بیش از 40 و یا بالاتر دارند، فوق العاده چاق محسوب می شوند.

به طور کلی، کسانی که BMI بالای 40 دارند، برای جراحی باریاتریک یا جراحی های چاقی مناسب هستند، اما این موضوع ممکن است برای همه صدق نکند.

دلایل چاقی

چاقی می تواند به دلایل متعددی ایجاد شود. از مسائل ژنتیکی گرفته تا مشکلات هورمونی، برخی بیماری ها و ... در این بخش به بررسی برخی از این عوامل می پردازیم:

عدم فعالیت: بی تحرکی و عدم فعالیت یکی از دلایل چاقی به شمار می رود. در سبک زندگی بی تحرک، بدن کالری های جذب شده را به چربی تبدیل کرده و در بخش های مختلف بدن ذخیره می کند.

رژیم غذایی نامناسب: خوردن غذاهای پر کالری وسرشار از قند و چربی مستقیما با چاقی در ارتباط است.

برخی داروها و بیماری ها: برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، دیابت، استروئیدی و ... حتی در حالتی که شما رژیم غذایی مناسبی داشته باشید می توانند موجب چاقی شوند. علاوه بر آن بیماری هایی مانند سندروم کوشینگ، سندروم پرادر ویلی، بیماری های مفصلی و ... در چاقی نقش دارند.

بارداری: در دوران بارداری افزایش وزن مادر الزامی است. در برخی افراد کاهش وزن پس از تولد فرزندشان بسیار سخت است و این افزایش وزن ممکن است منجر به چاقی شود.

ترک سیگار: معمولا ترک سیگار با اضافه وزن همراه است. حتی در برخی افراد این اضافه وزن منجر به چاقی نیز می شود.

کم خوابی: کم خوابی در افراد ممکن است موجب برهم خوردن میزان هورمون ها و پر اشتهایی شود. در این صورت فرد به خوردن غذاهای پرکالری تمایل دارد.

روش های درمان چاقی با جراحی

در برخی موارد برای درمان چاقی، جراحی های کاهش وزن یا جراحی باریاتریک گزینه مناسبی است. جراحی های کاهش وزن معمولا مقدار غذای روزانه فرد را محدود می کند یا میزان جذب غذا و کالری را کاهش می دهند و یا هر دو با هم. با این که جراحی های چاقی در کاهش وزن بسیار موثر هستند اما می توانند خطرات زیادی داشته باشند.

انواع روش های رایج جراحی کاهش وزن عبارتند از:

 

جراحی بای پس معده: در این جراحی، جراح کیسه کوچکی در قسمت بالایی معده شما ایجاد می کند. سپس بخش کوچکی از روده بریده می شود و به کیسه ایجاد شده و انتهای معده متصل می شود. غذاها و نوشیدنی ها مستقیما وارد کیسه ایجاد شده و سپس وارد معده می شوند. بدین صورت بخش زیادی از معده میانبر زده می شود.

عکس بای پس معده

 

 

جراحی باندینگ معده: در این جراحی، معده با باندی با خاصیت متورم شدن به دو کیسه مجزا تقسیم می شود. با کشیدن این باند توسط جراح دقیقا شبیه به کمربند، مجرای کوچکی بین دو کیسه ایجاد می شود. این باند از باز شدن معده جلوگیری می کند و قابلیت کارگذاری همیشگی را دارد.

عکس باندینگ معده

جراحی بای پس روده یا دئودنال سوئیچ: در این روش درمانی، جراح بخش زیادی از معده را می بُرد. به دلیل عوارض زیاد این جراحی، فقط در موارد بسیار خاص استفاده می شود.

 

جراحی اسلیو معده: در این روش بخشی از معده بریده شده و محل کوچکی برای غذا ایجاد می شود. این جراحی عوارض کمتری از بای پس معده یا روده دارد.

عکس جراحی اسلیو معده

 

 

جراحی بالون معده: در این جراحی، توپی پر شده از هوا یا مایعات در معده قرار می گیرد و با محدود کردن حجم معده باعث احساس سیری فرد می شود.

عکس جراحی بالون معده
 
 
مقالات مربوطه در زمینه لاغری را از دست ندهید:

3 درمان برای چاقی

جراحی اسلیو معده به روش لاپاروسکوپی، با ایجاد چند برش کوچک در قسمت بالایی معده انجام می شود. در این تکنیک حجم...

بیهوشی:

دارد

دوره نقاهت:

1 تا 2 ماه

مطالعه

امروزه چاقی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از مردم سراسر دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند. علاوه بر برخی روش های...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

یکی از موثرترین روش های درمان چاقی روش های جراحی معده یا باریاتریک است. در این جراحی ها سیستم گوارش به نحوی...

بیهوشی:

بیهوشی عمومی

دوره نقاهت:

تا 2 ماه

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

3:22

مراحل آماده سازی و تزریق چربی

زیبانوس

47.9k بازدید

1:00

نحوه انجام هایفو صورت

دکتر مریم دریانی

6.3k بازدید

1:15

کاشت مو به روش FUE

زیبانوس

15.1k بازدید

تجربیات کاربران

من قبلا توی کلینیک دیگه ای برای موهای زائد بدنم ليزر انجام داده بودم که به صورت ترکیبی با دستگاه هایSHR، دايود و...

قبل از اين كه من هایفوتراپی انجام بدم برای مشاوره به کلینیک نگین تندیس که توی تجریش هست رفتم و پیش خانوم دکتر...

تا الان ٧ جلسه ليزر رفتم، هر جلسه 250 هزارتومن برای کل بدن و يكي از بهترين كارهايي بود كه تا به حال انجام دادم و...

در همون جلسه ای که هایفو تراپی در کلینیک نگین تندیس تجریش انجام دادم، برای برطرف کردن چین و چروک های بین ابروم...