هر چیزی که باید در مورد سلولیت بدانید

تعداد پزشک درمانگر

3

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

5

سلولیت توده های چربی  است که موجب ناهمواری در پوست می شود و اغلب اطراف باسن، هیپ و بالای ران ها دیده می شود. گاهی اوقات از سلولیت به دلیل فرورفتگی هایی که در پوست ایجاد می کند، به عنوان "پوست پرتقالی شکل" یاد می شود. سلولیت در 90٪ زنان بعد از سن بلوغ، حتی کسانی که تلاش زیادی برای لاغر و متناسب ماندن داشته اند، ظاهر می شود، اما در مردان به ندرت دیده می شود.

سلولیت چیست؟

عکس سلولیت

سلولیت توده های چربی  است که موجب ناهمواری در پوست می شود و اغلب اطراف باسن، هیپ و بالای ران ها دیده می شود. گاهی اوقات از سلولیت به دلیل فرورفتگی هایی که در پوست ایجاد می کند، به عنوان "پوست پرتقالی شکل" یاد می شود. سلولیت در 90٪ زنان بعد از سن بلوغ، حتی کسانی که تلاش زیادی برای لاغر و متناسب ماندن داشته اند، ظاهر می شود، اما در مردان به ندرت دیده می شود.

سلولیت در زنان به علت تعداد زیاد سلول های چربی که درون کیسه هایی در بافت های همبند پوست قرار دارند، بوجود می آید. به مرور زمان با تجمع مایعات و چربی همراه با کاهش خون رسانی، می تواند منجر به برآمده شدن کیسه ها و فشار به بافت های همبندی پوست شود و اثر"پوست پرتقالی" روی پوست بگذارد.

دلایل ایجاد سلولیت

عوامل قطعی بوجود آوردنده سلولیت نامشخص هستند اما این عارضه زمانی ایجاد می شود که تقابلی بین بافت های همبند و لایه زیر پوستی بوجود می آید. در صورتی که سلول های چربی به سمت لایه پوستی حرکت کنند، پوست سلولیت دار می شود. پوست زنان سلول های چربی و بافت همبند عمودی در کنار هم قرار می گیرند اما در مردان بافت ساختاری متقاطع دارد. به همین دلیل است که سلولیت در زنان شایع تر است.

هورمون ها و افزایش سن نقش مهمی را در ایجاد سلولیت ایفا می کنند. استروژن، انسولین، نورآدرنالین، هورمون های تیروئید و پرولاکتین بخشی از تولید سلولیت در بدن هستند. یک نظریه در این زمینه می گوید: با کاهش میزان هورمون استروژن در بدن زنان به دلیل یائسگی، جریان خون در بافت همبند زیر پوست کاهش می یابد. گردش خون ضعیف به معنای اکسیژن رسانی کمتر و تولید کلاژن کمتر است. همینطور سلول های چربی با کاهش میزان استروژن بزرگ می شوند. همچنین با افزایش سن، پوست نازک تر شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. این موارد شانس ایجاد سلولیت را افزایش می دهد.

ژنتیک: جهت ایجاد سلولیت وجود برخی ژن ها ضرروری است.

تغذیه و سبک زندگی: افرادی که مقدار زیادی چربی، نمک و کربوهیدرات مصرف می کنند، افرادی که ورزش نمی کنند، آنهایی که سیگار می کشند و همچنین کسانی که برای ساعات طولانی نشسته یا سرپا هستند، مستعد سلولیت خواهند بود. همچنین پوشیدن جوراب ها و لباس های تنگ مانع گردش خون مناسب در پوست می شوند و این مورد نیز می تواند در ایجاد سلولیت موثر باشد.

روش های پیشگیری و درمان سلولیت

عکس درمان سلولیت

علاوه بر رژیم غذایی مناسب و ورزش که می توانند در مراحل اولیه تشکیل سلولیت مفید باشند، درمان های مختلفی وجود دارد که ادعا کرده اند می توانند ظاهر سلولیت را کاهش دهند:

کرم ها و ژل ها: یکی از درمان های سلولیت، کرم ها و ژل هایی هستند که در بازار عرضه می شوند. بسیاری از این محصولات حاوی موادی هستند که تحریک متابولیسم چربی در آزمایشات آزمایشگاهی را نشان داده اند اما هیچکدام از آنها اثرات اثبات شده پزشکی قابل توجه و با دوامی بر روی بیماران نداشته اند.

پوشش بدن (بادی رپ): پوشش بدن شامل پوشش بخش هایی از بدن با استفاده از پارچه های کتانی و مواد مختلف مانند عصاره های گیاهی، جلبک، جلبک دریایی و گل است. در این روش پوست را با هر یک از این محصولات ماساژ می دهند و سپس با پارچه کتانی می پوشانند. در نتیجه فشار و عرق کردن کاهش سایز و فرم دهی به بدن ایجاد می شود. این اثر لاغری عمدتا به دلیل از دست دادن آب بدن بوده و موقتی است. پوشش بدن به طور کلی برای آرامش و همچنین نرم شدن پوست مفید است اما سلولیت را کاهش نمی دهد.

ماساژ بدن: ماساژ بدن باعث افزایش گردش خون و تخلیه لنفاوی، کاهش اسپاسم عضلانی و کاهش چسبندگی می شود. تخلیه لنفاوی ماساژی ویژه است که مایع انباشته شده را حذف می کند اما اثر کمی روی سلولیت دارد. مشکلات عمده در ماساژ دستی تفاوت تکنیک ها و میزان فشار اعمال شده توسط ماساژورها است که تقریبا استاندارد سازی این کار غیر ممکن است.

داروهای گیاهی: داروهای گیاهی در دهه 1990 برای درمان سلولیت معرفی شدند. ترکیبات اصلی در قرص های سلولیت عبارتند از مخلوطی از عصاره های گیاهی و غیر گیاهی. این محصولات از نظر پزشکی بررسی نشده اند و مواد اولیه و اثرات آنها تاکنون اثبات نشده است.

اگر چه در حال حاضر هیچ درمان بالینی که به طور دائم چربی را حذف کند و ظاهر سلولیت را کاهش دهد، وجود ندارد، اما گزینه های درمانی دیگری وجود دارند که در بالا ذکر نشده اند و به نظر می رسد بهبود قابل ملاحظه ای ایجاد کنند.

درمان با امواج آکوستیک:  این روش امواج صوتی را از طریق هندپیس به زیر پوست منقل می کند. این روش می تواند موثر باشد، اما نیازمند چندین جلسه درمان خواهد بود.

لیزر درمانی: لیزر درمانی می تواند ظاهر سلولیت را برای یک سال یا بیشتر بهبود بخشد. این روش شامل وارد کردن یک پروب لیزری بسیار کوچک در زیر پوست است. نور لیزر سلول های سلولیت را هدف قرار داده و آنها را تخریب می کند. این روش همچنین می تواند با تحریک تولید کلاژن سازی، پوست را ضخیم کند. پوست ضخیم تر سلولیت ها را کمتر به نمایش می گذارد.

سابسیژن: در این روش متخصص پوست سرنگی را به زیر پوست وارد می کند و نوارهای بافت همبند را پاره می کند. نتایج این روش تا 2 سال یا بیشتر ماندگار است.

رها کردن دقیق بافت با استفاده از مکش: این روش شامل بریدن نوارها با استفاده از وسیله ای حاوی یک تیغ کوچک است. همزمان با بریدن نوارهای بافت همبند، بافت فضای خالی زیر پوست را پر می کند و ظاهر سلولیتی را از بین می برد. گفته می شود این روش تا 3 سال نتایج ماندگاری دارد ولی تحقیقات در مورد موفقیت این روش محدود است.

کربوکسی تراپی: این روش شامل تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست است. از عوارض جانبی این روش می توان به کبودی و ناراحتی پس از درمان اشاره کرد.

اندرمولوژی: این درمان در واقع ماساژی عمقی است که پوست را با دستگاهی مکنده لیفت می کند. سازمان غذا و داروی آمریکا این روش را روشی موثر می داند اما شواهد کمی در زمینه موثر بودن این روش وجود دارد.

رادیوفرکانس یا آر اف: با استفاده از امواج رادیوفرکانسی می توان سلولیت را گرم کرد و آنها را کاهش داد. اما توجه داشته باشید نتایج حاصل از این روش موقتی هستند.

لیپوساکشن لیزری: این درمان قادر به از بین بردن مقادیر کمی چربی است اما با این حال ممکن است گودی را بدتر کند. تحقیقات هنوز موثر بودن آن در درمان سلولیت را اثبات نکرده اند.

فرم دهی با امواج التراسونیک: امواج التراسوند( امواج فراصوت) سلول های چربی را تخریب می کنند اما بر روی این روش نیز تحقیقات زیادی انجام نگرفته است.

5 روش درمانی برای سلولیت

اندرمولوژی روشی برای درمان سلولیت است که توسط یک شرکت فرانسه ساخته شده است. این روش در واقع نوعی ماساژ برای رفع...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

روش سابسیژن یکی از بهترین درمان ها برای از بین بردن اسکارهای فرورفته و گود شده است که توسط سوزن های مخصوصی که...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

در لیپوتراپی موادی از جمله فسفاتیدیل کولین و سدیم دگزیکسولات به قسمت هایی از بدن که چربی موضعی دارند، تزریق می...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

کربوکسی تراپی روشی است که برای درمان سلولیت و چربی های موضعی، ترک های پوستی (استریا)، اسکار آکنه، شلی و افتادگی...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

روش کانتورینگ بدن با RF، روشی است که در فرم دهی بدن و کاهش چربی های موضعی و سلولیت موثر باشد. انرژی RF موجب گرم شدن...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

قبل از اين كه من هایفوتراپی انجام بدم برای مشاوره به کلینیک نگین تندیس که توی تجریش هست رفتم و پیش خانوم دکتر...

يعني يكي از بهترين كارهايي كه روي صورت ميشه انجام داد همين ميكرونيدلينگ هست. ٢ جلسه انجام دادم، جلسه ای 220 هزار...

در همون جلسه ای که هایفو تراپی در کلینیک نگین تندیس تجریش انجام دادم، برای برطرف کردن چین و چروک های بین ابروم...

ليزر خيلی خوبه ديگه واسه هميشه از شر موهای زائد راحت ميشی من الان ٤ جلسه هست دارم ميرم ليزر کل بدن واقعااااا...