هر چیزی که باید در مورد ملاسما بدانید

تعداد پزشک درمانگر

10

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

4

ملاسما یا کلوآسما نوعی عارضه پوستی با مشخصه لکه های تیره بر روی صورت، گردن، بازو یا بالا تنه است. همچنین به دلیل شیوع این عارضه پوستی در میان زنان باردار، ملاسما به عنوان «ماسک بارداری» نیز شناخته می شود.این نواحی رنگدانه دار، تیره تر از پوست اطرافشان هستند، اما بافت آنها با نواحی دیگر تفاوتی ندارد و معمولا صاف، بدون خارش و درد است.

ملاسما چیست؟

ملاسما یا کلوآسما نوعی عارضه پوستی با مشخصه لکه های تیره بر روی صورت، گردن، بازو یا بالا تنه است. همچنین به دلیل شیوع این عارضه پوستی در میان زنان باردار، ملاسما به عنوان «ماسک بارداری» نیز شناخته می شود.

این نواحی رنگدانه دار، تیره تر از پوست اطرافشان هستند، اما بافت آنها با نواحی دیگر تفاوتی ندارد و معمولا صاف، بدون خارش و درد است. در بیشتر افراد، رنگدانه های تیره در تابستان قابل مشاهده تر هستند و در زمستان حتی ممکن است ناپدید شوند. به نظر می رسد که نور باعث ایجاد این رنگدانه ها شده و ناشی از عفونت و مسری نیست. همچنین این لکه ها در اثر واکنش آلرژیک به نور و سرطانی نیز نیستند. با این حال می توانند عارضه ای زیبایی باشند.

عکس ملاسما

دلایل ایجاد ملاسما

  • هورمون ها، از جمله استروژن و نوسانات میزان هورمون
  • ژنتیک
  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
  • التهاب یا تحریک
  • گرما (به عنوان مثال، آشپزها به نظر می رسد که بیشتر مستعد ابتلا به ملاسما باشند، هر چند ممکن است مربوط به شماره 4 باشد).

ملاسما ممکن است با داروهای ضد بارداری، مصرف استروژن، بارداری، یائسگی، هورمون درمانی و حتی استروژن های گیاهی موجود در رژیم غذایی بدتر شود.

روش های درمان ملاسما

آیا درمانی برای ملاسما وجود دارد؟

متأسفانه تا کنون درمان دائمی برای ملاسما شناخته نشده است. ملاسما یک اختلال رایج ناشی از افزایش رنگدانه پوست است و معمولاً در مناطقی از صورت که در معرض نور خورشید قرار دارد، ایجاد می شود. این عارضه بیشتر در زنانی با رنگ پوست تیره تر و زنان باردار، افرادی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند یا هورمون تراپی می شوند، ظاهر می شود. به طور کلی بهترین راه برای بهبود ملاسما جلوگیری از عوامل بوجود آورنده آن است. باید با پزشک خود درباره هر گونه داروهای هورمونی مورد استفاده خود و جایگزین های آن صحبت کنید. در دوران بارداری، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و حمام آفتاب اجتناب کنید. پس از زایمان با تنظیم سطح هورمون ها، این عارضه معمولا از بین می رود

استفاده روزانه از کرم های ضد آفتاب با SFP بالا و حاوی دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی یا آووبنزون و قرار نگرفتن در معرض نور خورشید بهترین کاری است که می توانید برای پیشگیری از ملاسما انجام دهید.

اثبات شده است که درمان هایی مانند: لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و لیزردرمانی که با حذف لایه های بالایی پوست عمل می کنند، می توانند مفید واقع شوند.

همچنین در درمان ملاسما، کرم های روشن کننده پوست حاوی مواد شیمیایی هستند که در فعالیت سلول های تشکیل دهنده رنگدانه مداخله کرده و سنتز رنگدانه را کاهش می دهند، مفید هستند. هیدروکینون ماده تشکیل دهنده اغلب این کرم ها است، کرم های دیگر ممکن است حاوی آزِلاییک اسید یا رتینوئید باشند که هر دو برای درمان آکنه اغلب مورد استفاده قرار می گیرند اما می توانند ملاسما را نیز بهبود بخشند. این کرم ها ممکن است موجب تحریک پوست شوند، بنابراین توصیه می شود که در صورت تجویز پزشک استفاده شود.

نکته ای در مورد درمان ملاسما: هنگامی که تحت درمان ملاسما هستید، مراقبت و توجه برای بیمارانی که دارای پوست تیره ای می باشند، مهم است. چرا که ممکن است مشکل پوستی دیگری نیز مانند هایپوپیگمنتاسیون (از بین رفتن رنگ پوست) رخ دهد.

4 گزینه درمانی برای ملاسما

لیزرهای لایه بردار با از بین بردن لایه پوست می توانند چین و چروک ها و لکه های پوست را بهبود بخشند. لیزر لایه...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

تا 5 روز

مطالعه

میکرودرم ابریژن دستگاهی برای لایه برداری خفیف پوست است که جریانی از ذرات میکروسکوپی را به روی صورت می پاشد تا...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

روش های یمتوعی برای لایه برداری پوست وجود دارد که یکی از آنها لایه برداری با محلول های شیمیایی است. در این روش...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

تا 2 هفته

مطالعه

روش آی پی ال در درمان های پوستی، بیشتر برای حذف موهای زائد و جوانسازی پوست استفاده می شود. با تاباندن نور آی پی...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

سلام من ٣٣ سالمه در سن ٢٤ سالگي زايمان داشتم وبعد از زايمان به خاطر اضافه وزني كه داشتم مجبور شدم كه رژيم بگيرم...

قبل از اين كه من هایفوتراپی انجام بدم برای مشاوره به کلینیک نگین تندیس که توی تجریش هست رفتم و پیش خانوم دکتر...

من یه سال پیش دندان جلوییم لق شد و افتاد. با مراجعه به کلینیک دکتر واحدی ایمپلنت و بریج را به من پیشنهاد کردند...

حدود ۹ سال پیش به روش الکتروکوتر خالهای صورتم رو برداشتم و الان فقط لکه های تقریبا سفید رنگ خیلی کمرنگی بجا...