هر چیزی که باید در مورد چین و چروک صورت و پیشانی بدانید

تعداد پزشک درمانگر

64

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

14

علایم پیری در صورت افراد، از اواخر دهه دوم یا ابتدای دهه سوم عمر ظاهر می شود. در ابتدا، خطوط ریزی بین بینی و دهان، اطراف چشم و روی پیشانی شکل می گیرد. چین و چروک ها به دلیل آسیب های نور خورشید، از بین رفتن حجم بافت و تغییرات مکرر پوست به دلیل حرکت عضلات مانند لبخند زدن ایجاد می شوند. اما به دلیل حرکات مکرر صورت، اولین چین و چروک هایی که در صورت ظاهر می شوند، معمولا خطوط خنده، خطوط اخم و خطوط پنجه کلاغی افراد چشم ها هستند.

دو ماده مهم با نام های کلاژن و الاستین در پوست وجود دارد که نقش مهمی در استحکام و صاف بودن پوست ایفا می کنند. اگر پوست را در زیر میکروسکوپ نگاه کنید، می توانید تغییرات مقدار و سازماندهی این مواد را در طول زمان مشاهده کنید. با گذشت زمان پوست به علت تولید کمتر رشته های کلاژن و الاستین حالت کشسانی خود را از دست می دهد که منجر به تضعیف بافت همبند و افتادگی و شلی پوست می شود. چین و چروک ها به دلیل گرانش زمین به سمت پایین متمایل می شوند و افتادگی گونه ها و پلک ها نیز دیده می شود.

در کنار زمینه ژنتیکی و پیری، عواملی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن و حتی شرایطی مانند آلودگی هوا می توانند باعث سرعت بخشیدن به از دست رفتن کلاژن و الاستین شوند.

کاغذی را که چندین بار به عقب و جلو تا شده است تصور کنید، این کار باعث ایجاد ایجاد خطوط در کاغذ می شود. به طور مشابه، استفاده از عضلات صورت از روی عادت به همراه کاهش حجم و کشسانی پوست، سبب ایجاد چین و چروک، خطوط ریز یا عمیق در صورت می شود. ایجاد خطوط پنجه کلاغی ریز در اطراف چشم می تواند اولین نشانه باشد که پوست ما جوانی و کشسانی قبل را ندارد. روش های درمانی مختلفی وجود دارد که بسته به عمق و میزان چین و چروک پوست ممکن است توسط پزشکان تجویز شود.

وقتی که ابروها را بالا می بریم، خطوط افقی بر روی پیشانی شکل می گیرد و زمانی که اخم می کنیم خطوط عمودی یا خطوط اخم بین ابروها ایجاد می شود.

برای برخی افراد، خطوط اطراف دهان نسبت به قسمت های دیگر صورت نگران کننده تر است. بعضی از زنان ممکن است نگران ریزش رژ لب به درون خطوط عمودی اطراف لب و ایجاد خطوط عمیق بین بینی و گوشه لب هایشان هستند.

برخی از روش های نسبتا ساده غیر جراحی وجود دارد که می توانند به طور چشمگیری مانع از ظهور این نشانه های اولیه پیری شوند. متخصصان پوست تأکید می کنند که اگر می خواهید ظاهر طبیعی داشته باشید، از بین بردن تمامی چین و چروک ها تقریباً غیر ممکن است. برخی افراد به دنبال چهره ای منجمد هستند، در حالی که داشتن چهره ای بدون خطوط عجیب به نظر می رسد. هدف یک ضد چروک خوب، جوانسازی پوست با استفاده از صاف کردن و پر کردن خطوط و چین و چروک در پوست است.

برای گزینه های درمانی بیشتر در ناحیه ابروها و پیشانی به بخش درمانی افتادگی ابرو مراجعه کنید.

راه حل های توصیه شده توسط پزشکان برای برطرف کردن چین و چروک

متخصصان پوست توصیه می کنند که برای درمان چین و چروک ابتدا نوع چین و چروک خود را بدانید. سه دسته چین و چروک وجود دارد:

  1. چین و چروک های سطحی و خطوط ریز: خطوط کوچک و ریز صورت یا خطوط لب ممکن است با یک یا چند درمان غیر جراحی قابل درمان باشند.

تزریق بوتاکس: معمولا برای جلوگیری از عمیق شدن چین و چروک های ناشی از حرکت مکرر عضلات تزریق بوتاکس مورد استفاده قرار گیرد.

تزریق ژل: برای پر کردن موقتی چین و چروک از ژل های پر کننده استفاده شود. حجم دهی صورت می تواند تفاوت قابل توجهی با ناپدیدکردن خطوط پوست شما به صورت طبیعی ایجاد کند. بعد از حجم دهی به صورت، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که خطوط عمیق تر را با لایه برداری از قبیل لیزر، لایه برداری شیمیایی یا درم ابریژن بهبود ببخشید.

لیزرهایی مانند لیزر کربن دی اکسید، اربیوم:یاگ نیز ممکن است برای بازسازی پوست و کاهش خطوط استفاده شود.

لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن نیز برای بازسازی سطح پوست مورد استفاده قرار می گیرند.

  1. چین و چروک های عمیق: کاهش چین و چروک و خطوط عمیق صورت بستگی به جایی دارد که چین و چروک ها قرار گرفته دارد. درمانی که برای خطوط نازولابیال اثر می کند، ممکن است برای پیشانی اثر نکند. برای درمان چین و چروک های عمیق، پزشکان ممکن است یک یا چند گزینه را برای درمان توصیه نمایند.

تزریق بوتاکس: تزریق بوتاکس برای درمان موقت خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها (خط اخم) در افراد 18 تا 65 سال توصیه می شود. بوتاکس با فلج کردن عضلات کار می کند و به همین ترتیب برای خطوط ایجاد شده با حرکت عضلات مفید است.

تزریق ژل: ژل ها مانند اسید هیالورونیک (Restylane و Juverderm و perlane و غیره)، کلاژن، Radiesse و سایر محصولات به محو کردن خطوط با پر کردن ساختارهای زیرین کمک می کند. این روش ها موقتی هستند و گاهی نمی توانند چین و چروک های عمیق را درمان کنند زیرا باعث خلاص شدن از عامل ایجاد چین و چروک نمی شوند.

لیزرهای ابلیتیو- Co2 و اربیوم: این لیزرها بر روی سطوح مختلف پوست کار می کنند. با برداشتن لایه بیرونی پوست و افزایش تولید کلاژن، لیزرهای ابلیتیو می توانند به طور چشمگیری چین و چروک ها را به حداقل برسانند و بافت پوستی جوان تر و حتی با بافتی صاف تر شوند . جنبه منفی این درمان، مراقبت شدید پس از درمان است.

جراحی زیبایی: بهترین درمان برای چروک های عمیق در ناحیه گونه و گردن ممکن است لیفت صورت و لیفت گردن باشد. به طور کلی، روش های تهاجمی تر نتایج بهتری و طولانی تری را ایجاد می کنند.

  1. چین و چروک های دینامیک: خطوط دینامیک، چین و چروک های مرتبط با حرکت صورت است به ویژه، خندین و جمع کردن صورت، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها، خطوط سیگاری عمودی.

متخصصان پوست از بین بردن کامل این چین و چروک را غیر ممکن می دانند و هر گونه درمان تا زمانی که عضلات برای لبخند و اخم کردن استفاده نشود، بی فایده است. هدف از درمان صاف کردن این خطوط همراه با ایجاد ظاهری طبیعی است.

تزریق بوتاکس: بوتاکس معمولاً برای درمان خطوط دینامیک و چین و چروک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بعضی از افراد ممکن است کاندیدای خوبی برای تزریق بوتاکس نباشند، مانند افرادی که پوست بسیار شل و بافت نرم و یا پف زیر پلک دارند. بوتاکس برای خطوطی که از گوشه بینی به گوشه دهان کشیده شده مناسب نیست. بهترین درمان برای این خط (خطوط نازولوبیال) تزریق ژل است. همچنین، چین و چروک های کوچک در وسط گونه با بوتاکس قابل درمان نیست، اما ممکن است درمان با لایه برداری موضعی بسته به عمق و تعداد چین و چروک روی گونه، مفید باشد.

درمان های خانگی برای چین و چروک

یکی از اصول اولیه تمام درمان های مربوط به جوانسازی صورت، روتین و مراقبت پوستی خوب و نوشیدن آب است. با آبرسانی پوست، برخی از چین و چروک های ظریف می توانند محو شوند.

مراقبت پوستی خوب شامل استفاده از مرطوب کننده ها، ضد آفتاب ها و معمولاً Retin-A و/یا موادی که تن پوست را یکنواخت کننده می کنند، است. چندین محصول پوستی موجود در دسترس است از جمله کرم های مخصوص چین و چروک حاوی رتینوئید، آنتی اکسیدان های قوی، اسید گلیکولیک و ترکیبی از فاکتورهای رشد و آنتی اکسیدان ها.

مراقب محصولاتی باشید که ادعای از بین بردن چین و چروک های بزرگ را دارند. آنها معمولاً به عنوان داروهای تجویزی مبتنی بر تحقیق نیستند و اغلب ناامید کننده هستند. علاوه بر ارایه نکردن نتایج ضد چین و چروک، این محصولات ممکن است پوست شما را خشک و تحریک کنند و باعث مسدود شدن  منافذ و ایجاد آکنه یا سایر اختلالات پوستی می شود. اغلب مواد تشکیل دهنده کرم های چین و چروک به سرعت اکسید می شوند و زمان کوتاهی پس از مصرف آنها، یعنی قبل از اینکه جذب پوست شوند، خراب می شوند.

از متخصص پوست خود بخواهید که آنتی اکسیدان ها و کرم های ضد چین و چروک را تجویز کند. متخصص پوست به احتمال زیاد محصولاتی را پیشنهاد می کند که دارای درجه پزشکی هستند. معمولاً مراقبت پوستی خطوط ریز را بهبود می بخشد، اما مهم تر از آن، در طولانی مدت کیفیت پوست را بهتر می کند.

5 نوع درمان برای این نوع عارضه وجود دارد

لیفت صورت که عمل ریتیدِکتومی نیز نامیده می شود، با برداشتن پوست اضافی و شل شده و سفت کردن ماهیچه های صورت ظاهری...

بیهوشی:

بیهوشی عمومی

دوره نقاهت:

10 تا 14 روز

مطالعه

لیفت پوست با نخ روشی برای لیفت است که بدون انجام هیچ گونه برش و جراحی انجام می شود. در لیفت با نخ از نخ های...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

لیزرهای لایه بردار با از بین بردن لایه پوست می توانند چین و چروک ها و لکه های پوست را بهبود بخشند. لیزر لایه...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

تا 5 روز

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

من قبلا توی کلینیک دیگه ای برای موهای زائد بدنم ليزر انجام داده بودم که به صورت ترکیبی با دستگاه هایSHR، دايود و...

با سلام. من حدود یک سال پیش شروع به انجام لیزر موهای زائد در یک‌سری از نواحی بدنم کردم و هشت جلسه از روند درمان...

سلام به زیبانوس. من بهمن ماه سال ۹۷ عمل بینی انجام دادم و دکترم هم خانوم دکتر رویا لطفی یگانه بودند. بسیاااار...

من یه سال پیش دندان جلوییم لق شد و افتاد. با مراجعه به کلینیک دکتر واحدی ایمپلنت و بریج را به من پیشنهاد کردند...