هر چیزی که باید در مورد بی نظمی دندان بدانید

تعداد پزشک درمانگر

12

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

5

بهم ریختگی دندان عارضه ای بسیار رایج در بین کودکان و حتی بزرگسالان است که شانس داشتن لبخندی زیبا را از افراد می گیرند. اما جای نگرانی نیست، دندان ها را می توان با روش های جدید علم ارتودنسی در هر سنی صاف و ردیف کرد. برای آشنایی بیشتر با این روش ها مطب زیر را بخوانید.

دندانپزشکی زیبایی ترکیبی از علم و هنر برای ایجاد لبخندی جذاب است که گاهی اوقات از آن به عنوان اصلاح طرح لبخند نام برده می شود. این کار با استفاده از مواد و تکنیک های زیبایی برای رسیدن به بهترین لبخند ممکن برای فرد انجام می شود.

دندانپزشکی عمومی به طور عمده در درمان یا رفع عارضه های پاتولوژیک در دهان و جایگزینی یا بازسازی دندان ها با انواع مواد دندانی است که دندانپزشکی عمومی بر روی عملکرد دندان ها بیشتر از زیبایی تاکید دارد.

بی نظمی و بهم ریختگی دندان چیست؟

دندان های کج و نامنظم در بین کودکان و بزرگسالان بسیار رایج است. اگر دندان هایی هم ردیف و عالی ندارید، نگران نباشید. دندان های شما شخصیت و دلربایی مخصوصی را به شما می دهد.

به هر حال اگر از ظاهر دندان های خود راضی نیستید و یا آنها موجب مشکلات تکلم یا سلامتی در شما می شوند، می توانید آنها را ردیف کنید.

عکس بی نظمی دندان

دلایل ایجاد دندان های کج و نامنظم

دندان های شیری و دندان های دائمی ممکن است کج و نامنظم رشد کنند یا کم کم کج شوند. دندان های شیری کج می شوند زیرا برای پر کردن فضای مختص خود در لثه بسیار کوچک هستند.

عادت های طولانی مدت مانند مکیدن پستونک یا شست انگشت نیز ممکن است موجب کجی دندان ها شوند. همچنین وراثت و ژنتیک نیز می توانند در ایجاد این عامل نقش داشته باشند.

داشتن دندان های شیری کج به معنای داشتن دندان های دائمی کج در آینده نیست. ولی اگر دندان های شیری کودک متراکم و فشرده رشد کنند، احتمال متراکم بودن دندان های دائمی زیاد خواهد بود.

اگر دندان های شیری به دلیل پوسیدگی یا آسیب زودتر از موعد بیفتند، دندان های دائمی کج جای آنها را ممکن است پر کنند.

عوامل دیگری که می تواند دندان های شیری و دائمی را تحت تاثیر قرار دهند، عبارتند از:

سایز فک: رژیم غذایی نرم و غذاهای فرآوری شده ای که امروزه مردم مصرف می کنند، نیازمند جویدن کمتری نسبت به غذاهای نیاکان ما است. این تغییرات غذایی موجب کوچک شدن سایز فک شده است. دانشمندان معتقدند فک کوچک مسئول دندان های کج و نامنظم است.

عادات عملکرد ماهیچه ای ضعیف: این عادات، رفتارهایی تکراری هستند که ماهیچه یا عملکرد دهان یا صورت را تحت تاثیر قرار می دهند. این عادات عبارتند از:

  • مکیدن شست انگشت
  • استفاده از پستونک یا بطری شیر
  • فشار آوردن با زبان
  • تنفس با دهان

ناهنجاری های دندان(ناهمترازی فک): دندان های بالایی باید هم ردیف با دندان های پایینی باشند و دندان های آسیاب بالا و پایین باید روی هم جفت شوند. زمانی که این اتفاق نمی افتد، ناهم ترازی فک وجود دارد. از رایج ترین ناهم ترازی ها می توان اوربایت و آندربایت را نام برد.

در اوربایت دندان های جلویی بالایی شما جلوتر از دندان های جلویی فک پایین است. در آندربایت دندان های جلویی فک پاسسن جلوتر از دندان های جلویی فک بالاست.

ژنتیک و وراثت: درصورتی که یک یا هر دو والد دندان های کج و نامرتب دارند، احتمال داشتن این مشکل در شما نیز وجود دارد. همچنین شما می توانید از والدین خود اوربایت یا آندربایت را به ارث ببرید.

مراقبت دندانی ضعیف: نداشتن چکاپ سالانه دندان ها توسط دندان پزشک به معنای عدم درمان مشکلاتی مانند بیماری های لثه ای یا پوسیدگی است. این کار ممکن است منجر به ایجاد دندان هایی کج و سایر مشکلات دندانی شود.

تغذیه نامناسب: تغذیه ضعیف به خصوص در کودکان، منجر به پوسیدگی دندان و تکامل ضعیف دندان ها می شود.

آسیب به صورت: ضربه به صورت یا دهان می تواند دندان ها را از جای خود حرکت دهد و منجر به کجی یک یا چند دندان شود.

درمان بی نظمی و کجی دندان ها

درصورتی که مایل به درمان و صاف کردن دندان های خود هستید، چندین درمان برای این مشکل وجود دارد که با صحبت با دندان پزشک یا ارتودنتست بهترین روش برای شما پیشنهاد می شود.

بریس های دندانی بهترین گزینه برای تمام سنین، بخصوص کودکان است. درمان بسته به شرایط دندان های فرد و نوع بریس ها ممکن است دو تا سه سال طول بکشد. جراحی صاف کردن دندان نیز می تواند گزینه ای برای درمان این عارضه باشد که زمان در زمان کوتاهی می توان به نتیجه دلخواه دست یافت.

 

  • بریس های فلزی

بریس های فلزی ثابت با براکت های دندانی، نوار و سیم های منعطف به دندان ها متصل می شوند. این درمان برای افرادی با مشکلات پیچیده ناهمترازی دندان ها مناسب است. گاهی اوقات برای ثابت نگه داشتن بریس ها سربند یا هدگیر نیاز است که معمولا در شب استفاده می شود. بریس های فلزی از ابتدا تا کنون راه زیادی را در پیش داشته اند. امروزه این بریس ها براکت هایی کوچکتر با فلز کمتری دارند. همچنین راحت تر از گذشته نیز هستند. حتی نوارهای پلاستیکی رنگی نیز برای آنها طراحی شده که براساس سلیقه خود می توانید آنها را انتخاب کنید.

عکس بریس فلزی

 

  • بریس های سرامیکی
عکس بریس سرامیکی

در این روش، بریس های سرامیکی و سیم های قوس داری که آنها را به هم متصل می کنند، بی رنگ یا همرنگ دندان هستند به همین دلیل این روش به اندازه بریس های فلزی قابل دیدن نیستند.

 

بریس های نامرئی بریس هایی بی رنگ هستند که اغلب برای نوجوانان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. همتراز کننده های دندانی شفاف پلاستیکی، برای هر فرد به طور ویژه ساخته می شود. این بریس ها شبیه به محافظ های دندانی هستند که دو بار در ماه تعویض می شوند. این روش برای درمان هم ترازی دندان های بسیار کج و نامرتب پیشنهاد نمی شود.

عکس بریس نامرئی

 

  • بریس های زبانی
عکس بریس زبانی

این بریس های دندانی در داخل دهان قرار می گیرد که نوعی دیگر از بریس های نامرئی به حساب می آیند. این درمان بسیار شبیه به بریس های فلزی قدیمی است با این تفاوت که آنها به پشت دندان های فرد متصل می شوند. این بریس ها برای دندان هایی با کجی و نامرتبی شدید مناسب نیست.

 

  • جراحی صاف کردن دندان

صاف کردن دندان ها با جراحی یکی دیگر از گزینه های موجود برای افراد است. این جراحی راهی برای کم کردن زمان استفاده از بریس ها است. جراح ارتودنتیست ممکن است جراحی کوچکی را برای تغییر موقعیت استخوان و لثه برای کمک به نگه داشتن دندان در جای خود به فرد پیشنهاد کند. در صورتی که قدرت تکلم یا توانایی جویدن فرد تحت تاثیر قرار گرفته باشد، ممکن است جراحی فک نیز توصیه شود.

5 درمان برای صاف کردن دندان ها

ونیر دندان یا لمینیت دندان یک پوشش نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که بر روی سطح دندان و برای اصلاح طرح...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

ایمپلنت دندان یکی از بهترین و مقاوم ترین روش ها برای جایگزینی تقریبا دائمی دندان های از بین رفته است. در این...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

دندان هایی نامرتب و بهم ریخته ظاهری ناخوشایند دارند و بسیاری از ما درصدد صاف کردن آنها هستیم تا لبخندی جذاب تر...

بیهوشی:

ندارد

مطالعه

بریج دندان روشی مقرون به صرفه برای جایگزینی دندان افتاده است. بریج دندان (پل دندان) به روش های مختلفی انجام می...

نظرات:

100٪ ارزش دارد

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که فرم فک و نظم دندان ها را بهبود می بخشد. ارتودنسی به روش های مختلف و با...

بیهوشی:

ندارد

زمان معالجه:

طولانی مدت

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

سلام به زیبانوس عزیز من 2 سال هست که لیزر موهای زائد میرم خیییییلی راضی هستم تمام بستگان من هم راضی هستن از این...

من دو سال پیش عمل زيبايي بيني انجام دادم. دكتر پيام واردي اين عمل رو در قزوين كلينيك پارس انجام دادن كه من بسيار...

سلام به زیبانوس. من بهمن ماه سال ۹۷ عمل بینی انجام دادم و دکترم هم خانوم دکتر رویا لطفی یگانه بودند. بسیاااار...

در همون جلسه ای که هایفو تراپی در کلینیک نگین تندیس تجریش انجام دادم، برای برطرف کردن چین و چروک های بین ابروم...