هر چیزی که باید در مورد بزرگی پستان مردان (ژنیکوماستی) بدانید

تعداد پزشک درمانگر

11

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

2

بزرگی پستان مردان یا ژنیکوماستی، مشکلی است که شامل ایجاد بافت پستان مانند در سینه مردان می شود. این بافت شبیه به چربی نیست و با کاهش وزن و ورزش آب نمی شود. بهترین راه برای درمان ژنیکوماستی مردان جراحی است.

ژنیکوماستی چیست؟

بزرگی پستان در مردان یا ژنیکوماستی، عارضه ای است که بافت پستان سفتی در مردان شکل می گیرد. این نام از کلمه ای یونانی به نام «سینه های زن مانند» گرفته شده است.

بسیار مهم است که بین ژنیکوماستی واقعی یا شبه ژنیکوماستی تفاوت قائل شد. در ژنیکوماستی واقعی، سینه مردان شامل بافت پستانی است که با کاهش وزن یا رژیم غذایی کوچکتر نمی شود مگر اینکه جراحی شود.

در عارضه شبه ژنیکوماستی، سینه های بزرگ مردان حاوی هیچ بافت پستانی نیست. این بزرگی سایز در افراد دارای اضافه وزن یا چاق ایجاد می شود و با کاهش وزن این مشکل برطرف می شود. اگر چه روش های پزشکی کاهش چربی نیز می توانند به رفع این مشکل کمک کنند. شبه ژنیکوماستی معمولا با انواع روش های لاغری قابل درمان است. استفاده از روش لیپوساکشن یکی از مناسب ترین درمان ها برای سینه های بزرگ مردان است.

در ژنیکوماستی واقعی، بزرگ شدن سینه مردان در واقع شامل رشد بافت سفت پستان است که با ورزش های سخت یا کاهش وزن تغییر نمی کند و فقط از طریق جراحی قابل درمان است. توصیه می شود درصورت داشتن علائم ژنیکوماستی، توسط متخصص معاینه شوید تا نوع بافت سینه تشخیص داده شود.

فرق ژنیکوماستی و ژنیکوماستی کاذب

دلایل بزرگ شدن سینه مردان

ژنیکوماستی زمانی رخ می دهد که به دلیل عدم تعادل هورمون های استروژن و تستسترون، بافتِ پستانِ سفتی در مردان تشکیل می شود. در واقع زمانی که میزان هورمون تستسترون در مقایسه با استروژن کاهش می یابد، این عارضه پدیدار می شود. این اتفاق می تواند منجر به کاهش یا مسدود کردن اثر تستسترون یا افزایش سطح هورمون استروژن شود. موارد زیادی می تواند باعث این عدم تعادل هورونی شوند که عبارتند از:

1- تغییرات طبیعی هورمون:

هورمون های استروژن و تستسترون مسئول کنترل بلوغ و مشخصه های جنسی زنان و مردان هستند. تستسترون مشخصه های مردانه را مانند توده های عضلانی و رویش موی بدن؛ و استروژن مشخصه های زنانه مانند رشد پستان ها را کنترل می کند. بیشتر افراد فکر می کنند استروژن فقط هورمون زنان است ولی واقعیت این است که این هورمون در بدن مردان نیز به مقدار کمی تولید می شود. ولی در صورتی که سطح هورمون استروژن بسیار بالا باشد و یا با هورمون تستسترون در تعادل نباشد می تواند موجب ژنیکوماستی شود.

ژنیکوماستی در کودکان: بیشتر از نیمی از کودکان پسر به دلیل تاثیر هورمون های استروژن مادر با سینه های بزرگ متولد می شوند. به طور کلی این ورم بافت سینه دو تا سه هفته بعد از تولد برطرف می شود.

ژنیکوماستی در دوران بلوغ: ایجاد ژنیکوماستی در دوران بلوغ به دلیل عدم تعادل هورمون ها نسبتا شایع است. در بیشتر موارد این ورم سینه ها بدون هیچ درمانی در طول شش ماه تا دو سال می خوابد.

ژنیکوماستی در مردان: شیوع دوباره ژنیکوماستی در بین افراد 50 تا 70 سال رایج است. این عارضه حداقل یک نفر از هر 4 نفر در این گروه سنی را تحت تاثیر قرار می دهد.

2- مصرف برخی داروها:

برخی داروها وجود دارند که می توانند منجر به ژنیکوماستی شوند. این داروها عبارتند از:

 • داروهای آنتی آندروژن که برای درمان بزرگی پروستات، سرطان پروستات و برخی بیماری های دیگر تجویز می شود. برای مثال: فلوتامید، فیناستراید(پروسکار، پروپشیا) و اسپیرونولاکتون(آلداکتون).
 • استروئیدهای آنابولیک و آندرژن ها
 • مصرف داروهای ایدز.
 • داروهای ضد اضطراب مثل دیازپام.
 • داروهای ضد افسردگی تری سیکلیک
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای زخم معده مثل سایمتیدین
 • شیمی درمانی سرطان
 • داروهای قلب مثل دیگوکسین(لانوکسین) و مسدود کننده های کانال های کلسیم
 • داروهای ضد تهوع مانند متوکلوپرامید (رگلان)

3- مواد مخدر و الکل:

مواردی از این دسته که می تواند باعث ژنیکوماستی شود، عبارتند از:

 • الکل
 • آمفتامین ها
 • ماریجوانا
 • هروئین
 • متادون

4-بیماری های جسمانی:

تعدادی بیماری وجود دارد که با برهم زدن تعادل هورمون ها می توانند موجب ژنیکوماستی در مردان شوند. این بیماری ها عبارتند از:

 • هیپوگنادیسم (فعالیت کم غدد جنسی): هر بیماریی که در تولید هورمون تستسترون اختلال ایجاد کند، مانند سندرمکلاین فلتر یا نارسایی غده هیپوفیز، می تواند دلیل ژنیکوماستی باشد.
 • پیری: تغییرات هورمونی که با روند پیری ایجاد می شود می تواند منجر به ژنیکوماستی شود. مخصوصا در مردانی که اضافه وزن دارند.
 • تورمورها: برخی تومورها مانند تومورهای بیضه، تومور غدد فوق کلیوی و تومور غده هیپوفیز می توانند هورن هایی تولید کنند که تعادل هورمونی مردانه و زنانه را برهم می زنند.
 • پرکاری تیروئید
 • نارسایی کلیوی: نیمی از افرادی که تحت درمان همودیالیز هستند، ژنیکوماستی را تجربه می کنند.
 • نارسایی و التهاب کبدی
 • سوء تغذیه: زمانی که بدن با کمبود مواد مغذی مواجه می شود سطح هورمون تستسترون کاهش می یابد ولی هورمون استروژن ثابت می ماند. این عدم تعادل هورمونی می تواند موجب ژنیکوماستی در مردان شود.

 5- محصولات گیاهی:

روغن های گیاهی مانند روغن درخت چای یا لاوندر( اسطوخودوس) مورد استفاده در شامپوها، صابون ها یا لوسیون ها می توانند دلیلی بر ایجاد ژنیکوماستی باشند.

بافت سینه در ژنیکوماستی معمولاً کمتر از 2.5 تا 3.5 سانتی متر عرض دارد و به طور مستقیم زیر نوک پستان رشد می کند. ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان مردان می تواند در یک یا هر دو پستان ایجاد شود. همچنین این عارضه ممکن است منجر به حساس شدن سینه ها گردد.

 ژنیکوماستی معمولاً یک عارضه خوش خیم است و هیچ گونه آسیبی نمی رساند ولی ممکن است در برخی افراد سینه ها دردناک شوند و همچنین باعث احساس خجالت شود. از آنجاییکه بزرگ شدن سینه مردان دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد، ضروری است که برای تشخیص وجود ژنیکوماستی، به پزشک عمومی مراجعه شود.

در صورتی که علائم زیر را داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.

 • درد
 • ورم
 • سفتی سینه ها
 • ترشحات از نوک یک یا هر دو سینه

گاهی اوقات، ممکن است داروهایی برای درمان ژنیکوماستی تجویز شود، مخصوصاً اگر مشکل اصلی، حساسیت پستان ها باشد. این داروها ممکن است بزرگی پستان در مردان را از بین ببرند. اگر پزشک شما تشخیص دهد که برای کاهش اندازه پستان های شما جراحی لازم است، این روش، چربی و یا بافت غده دار را از سینه برداشته و منجر به صاف تر و بهتر شدن ظاهر سینه می شود. جراحی، یکی از راه های کوچک کردن سینه مردان است.

عکس ژنیکوماستی

2 گزینه درمانی برای ژنیکوماستی

ژنیکوماستی عارضه ای است که در آن سینه مردان بزرگ می شود و این بزرگی به خاطر چربی و اضافه وزن ایجاد نشده است. در...

بیهوشی:

بیهوشی یا بی حسی

دوره نقاهت:

5 تا 7 روز

مطالعه

عمل لیپوساکشن تکنیکی برای بیرون کشیدن چربی های موضعی بدن است که با رژیم و ورزش هم به سختی آب می شوند. در...

بیهوشی:

بیهوشی یا بی حسی

دوره نقاهت:

1 تا 2 هفته

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

سلام به زیبانوس عزیز من 2 سال هست که لیزر موهای زائد میرم خیییییلی راضی هستم تمام بستگان من هم راضی هستن از این...

من یه سال پیش دندان جلوییم لق شد و افتاد. با مراجعه به کلینیک دکتر واحدی ایمپلنت و بریج را به من پیشنهاد کردند...

من قبلا توی کلینیک دیگه ای برای موهای زائد بدنم ليزر انجام داده بودم که به صورت ترکیبی با دستگاه هایSHR، دايود و...

با سلام. من حدود یک سال پیش شروع به انجام لیزر موهای زائد در یک‌سری از نواحی بدنم کردم و هشت جلسه از روند درمان...