هر چیزی که باید در مورد عفونت قارچی ناخن بدانید

تعداد پزشک درمانگر

0

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

1

عفونت قارچی ناخن، اونیکومایکوزیس بیماری بسیار رایج است که در آن رنگ ناخن تغییر می کند و شکننده و پوسته پوسته می شوند. این مشکل به راحتی با دارو و محلول های موضعی درمان می شود. در صورتی که قارچ ناخن با دارو از بین نرود، بهترین راه برای از بین بردن قارچ ناخن استفاده از لیزر است.

عکس قارچ ناخن

عفونت های قارچی ناخن، اونیکومایکوزیس، عارضه ای بسیار رایج هستند. این عفونت ها توسط قارچی ایجاد می شود که به ناخن ها به خصوص ناخن های شست پا حمله می کند. این عارضه باعث شکنندگی و تغییر رنگ ناخن ها به رنگ سفید، سبز، زرد یا سیاه می شود.

درمان های مختلفی برای این عارضه با خاصیت ضد قارچی برای برطرف کردن عفونت وجود دارد که شامل محصولاتی شبیه به لاک ناخن است که می توانید از داروخانه ها یا با تجویز پزشک تهیه کنید.

 

همچنین پزشک می تواند داروهای خوراکی ضد قارچ تجویز کند، اما از آنجایی که عوارض جانبی این داروهای خوراکی می تواند شدید باشد، معمولا این داروها برای عفونت های خفیف تجویز نمی شود.

این درمان ها اغلب بی اثر هستند و بسیاری از بیماران اغلب به گزینه های لیزر درمانی روی می آورند. لیزرها از نور با انرژی زیاد برای از بین بردن قارچ ناخن، بدون آسیب زدن به بافت اطراف، استفاده می کنند.

پس از درمان موثر، چند ماه طول می کشد تا ناخن دوباره رشد کند و ناخن های جدید و سالم جایگزین ناخن های آسیب دیده شوند.

عفونت قارچ ناخن یا اونیکومایکوزیس چیست؟

عفونت قارچ ناخن یا اونیکامایکوزیس بیماری بسیار متداولی است که عموما درصد بالایی از بزرگسالان را مبتلا می کند. این عفونت توسط قارچی که به ناخن و بیشتر به ناخن شست حمله می کند، ایجاد شده و معمولا تا پوست زیر ناخن امتداد می یابد و اغلب از همان گروه قارچ هایی است که سبب بیماری "پای ورزشکار" می شود.

این عفونت در افراد سالم بیماری جدی به شمار نمی آید، اما می تواند ناخوشایند بوده و عدم درمان پوسته شدن ناخن ممکن است سبب آسیب جدی از قبیل سلولیتیس (عفونت باکتریایی عمقی بافت) در بافت های اطراف شود. افراد دارای بیماری هایی از قبیل دیابت یا بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند می توانند مبتلا به عفونت شدیدتری گردند.

گاهی اوقات درمان با محصولات ضد قارچیِ بدون نسخه دشوار بوده و ممکن است دو سال زمان ببرد تا عفونت ناپدید گردد. داروهای تجویز شده خوراکی می توانند اثرات جانبی داشته باشند که همین امر مانعی برای استفاده از آنها است. بنابراین درمان های لیزری در حال تبدیل شدن به جایگزینی مناسب برای رفع کامل این مشکلات هستند.

علت لایه لایه شدن ناخن

عفونتهای قارچ ناخن، که در پزشکی اونیکومایکوزیس نامیده می شوند، با رشد یک قارچ در ناخن و احتمالا در بستر ناخن ایجاد می گردند. تمام هاگ های قارچی در جایی که شرایط تاریک، مرطوب و گرم است رشد می کنند و معمولا دست ها و پاها محیط عالی برای رشد آنها می باشند.

ممکن است این عفونت را از عفونت پای یک ورزشکار یا حتی از خدمات آرایشی ناخن از قبیل مانیکور و پدیکور دریافت کنید. عفونت از هر منبعی که ایجاد شود درمان آن دشوار است، چرا که قارچ تنها در سطح رشد نمی کند بلکه به زیر ناخن و در زیر پوست انتشار می یابد. معمولا مردان بیشتر از زنان در معرض این بیماری هستند، همچنین سن بالاتر نیز شانس ابتلا به عفونت را بالا می برد چرا که رشد ناخن و سرعت گردش خون کمتر است.

به طور کلی افراد مستعد قارچ ناخن کسانی هستند که مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت، تعریق شدید، مشکلات پوستی مانند پسیورازیس یا مشکلات مربوط به ناخن، ضعف سیستم ایمنی بدن و دارای سابقه خانوادگی عفونت ناخن و همچنین افراد سیگاری و ورزشکاران و کسانی که پا برهنه در مکان هایی مانند باشگاه و استخر راه می روند، هستند.

علائم قارچ ناخن چیست؟ علت پوسته شدن ناخن چیست؟

علائم اصلی "عفونت ناخن" تغییر رنگ ناخن است که به رنگ سفید، سیاه، زرد یا حتی سبز و ضخیم درآمده و ناخن ها شکننده، ضعیف و سست می شوند. در صورت ابتلا به قارچ ناخن، گرفتن ناخن و مراقبت از دست ها و پاها را بسیار دشوار می سازد. این بیماری همچنین می تواند مانع از لاک زدن یا مانیکور ناخن ها به شیوه معمول گردد.

عدم درمان لایه لایه شدن ناخن تنها باعث بدتر شدن علائم شده و ممکن است به سایر انگشت ها یا سایر افرادی که در تماس نزدیک با شما هستند نیز سرایت کند. از آنجایی که این درمان می تواند جنبه زیبایی و درمانی داشته باشد، اما نیاز است انجام گیرد تا اطمینان حاصل شود که عفونت سرایت نمی یابد یا تشدید نمی شود.

قارچ ناخن انگشت پا

اولین نشانه عفونت، تغییر رنگ ناخن است که معمولا با یک نقطه کوچک سفید شروع می شود و همچنان که ناخن رشد می کند این تغییر رنگ انتشار می یابد و عفونت را با خود حمل می نماید. اگر منبع خون ناخن بستر ناخن آلوده گردد، ناخن ممکن است قرمز یا سیاه شود، و در صورتی که عفونت ناخن منجر به عفونت باکتریایی گردد، ممکن است تغییر رنگ به سبز وجود داشته باشد. با گسترش عفونت در زیر ناخن، ممکن است ناخن شل شود و یا حتی از بستر انگشت جدا شود. این عفونت حتی ممکن است به پوست اطراف ناخن نیز منتقل شود.

قارچ دلیل پوسته شدن ناخن

با گذشت زمان ناخن ضخیم تر می گردد و کوتاه کردن و نگهداری آن ها دشوار می شود و ممکن است با پوشیدن کفش قسمت هایی از آن بشکند. عفونت باید از پایه بستر ناخن به طور کامل حذف شود تا قارچ را از بین ببرد. در این صورت یک ناخن سالم و بدون عفونت رشد خواهد کرد و بخش عفونی با کوتاه کردن ناخن حذف می شود. بسته به سرعت رشد ناخن، بازگشت ناخن به حالت نرمال می تواند تا یک سال طول بکشد.

بسیار بعید است که عدم درمان قارچ ناخن این بیماری باعث درمان خود به خودی عفونت شود. همچنین احتمال انتشار عفونت از یک انگشت به دیگر انگشتان و افرادی که با شما در تماس نزدیک هستند، وجود خواهد داشت.

انواع درمان قارچ ناخن

یک روش برای درمان قارچ ناخن، سوهان کشی سطح ناخن و استفاده منظم از لاک مخصوص ضد قارچ می باشد. در حالت دیگر ممکن است استفاده از کرم موضعی برای استفاده بر رو و داخل ناخن تجویز شود. درمان های خوراکی نیز وجود دارد که می توانند عوارض جانبی داشته باشند.

به همین دلیل برخی پزشکان تمایلی به تجویز این داروها برای عفونت های خفیف ندارند. درمان لیزری معمولا موثر است ولی در صورتی که عفونت با لیزر درمان نشود ممکن است نیاز باشد ناخن بطور کامل با جراحی برداشته شود.

در تمام درمان ها نیاز است ناخن جدید از پایه غیر عفونی ناخن مجددا رشد کند تا جایگزین ناخن آلوده شود و این مرحله می تواند 3 تا 12 ماه بسته به رشد ناخن هر فرد طول بکشد. از آنجایی که پتانسیل سرایت قارچ و آلودگی مجدد ناخن ها یا حتی انتقال به سایر افراد وجود دارد، بهبود نسبی بیماری نتیجه قابل قبولی نیست.

1 درمان برای قارچ ناخن

عفونت قارچ ناخن بیماری است که علائمی مانند کبودی ناخن، زردی ناخن، تغییر رنگ ناخن به سیاه یا حتی سبز، ضخیم و...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

حدود ۹ سال پیش به روش الکتروکوتر خالهای صورتم رو برداشتم و الان فقط لکه های تقریبا سفید رنگ خیلی کمرنگی بجا...

من یه سال پیش دندان جلوییم لق شد و افتاد. با مراجعه به کلینیک دکتر واحدی ایمپلنت و بریج را به من پیشنهاد کردند...

قبل از اين كه من هایفوتراپی انجام بدم برای مشاوره به کلینیک نگین تندیس که توی تجریش هست رفتم و پیش خانوم دکتر...

من مورخ بیست و شش اردیبهشت سال نود وهفت، تقریبا به مدت یک سال پیش عمل رینوپلاستی یا جراحی بینی پیش دکتر محسنیان...