همه چیز درباره واریس، علل، علائم و درمان

تعداد پزشک درمانگر

4

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

3

رگ های واریسی عارضه ای رایج است که معمولا در پاها و به دلایل مختلفی ایجاد می شود. واریس به دلیل معیوب شدن دریچه های موجود در رگ ها اتفاق می افتد که بهتر است قبل از شروع درد و ناراحتی، درمان شوند. البته پیشگیری از عوامل ایجاد کننده واریس مسئله ای است که همه ما باید به آن آگاه باشیم.

بیماری واریس چیست؟

واریس معمولا به شکل رگ هایی متورم و آبی رنگ که در زیر سطح پوست قرار دارند، دیده می شود. این رگ ها معمولا بر روی پاها و ران ها ایجاد می شوند. رگ های واریسی سطحی با وجود احتمال دردناک بودن و داشتن ظاهری ناخوشایند، معمولا بی خطرند. رگ های واریسی وقتی متوم هستند، نسبت به لمس حساس شده، گردش خون را به تاخیر انداخته و موجب ورم در مچ پا، خارش پوست و درد در اعضای بدن می شوند.

علاوه بر شبکه رگ های سطحی( سافنوس)، پاها دارای شبکه رگ های داخلی یا عمقی(فمورال) نیز می باشند. در موارد نادر رگ های وریدی داخلی تبدیل به واریس می شوند. این رگ های داخلی معمولا قابل مشاهده نیستند، اما می توانند باعث ایجاد ورم و درد در سرتاسر پا و یا حتی منجر به ایجاد لخته خون شوند.

رگهای سافنوس در نقاط مختلف پا، به رگ های فمورال متصل هستند. بیشتر جریان خون به سمت قلب به وسیله رگ های فمورال و مقدار کمی توسط رگ های سافنوس منتقل می شود.

رگهای واریسی تقریباً در یک سوم افراد بزرگسال بوجود می آید. مشکلات رفلاکس وریدی تا حدودی ارثی است، در صورتی که شما یک والد با سابقه مشکلات عروقی داشته باشید، در این صورت 50% احتمال ابتلا به این بیماری را دارید و اگر هر دو والد این مشکل را داشته باشند، احتمال آن تا 80% افزایش می یابد. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان مستعد ابتلا به مشکلات عروقی هستند. حاملگی و افزایش وزن نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات عروقی شود.

علت واریس پا چیست؟ رگ های واریسی چه نوع رگ هایی هستند؟

رگ های واریسی رگ هایی پیچ خورده، متورم و بزرگ هستند. هر رگ سطحی ممکن است واریسی شود ولی معمولا رگ های موجود در پاها بیشتر تحت تاثیر این مشکل قرار می گیرند. این موضوع به این دلیل است که ایستادن و راه رفتن، فشار روی رگهای قسمت پایینی بدن را افزایش می دهد.

در بیشتر افراد، رگ های واریسی و عنکبوتی، نوع خفیف تری از رگ های واریسی، فقط مشکل زیبایی به حساب می آیند ولی در برخی دیگر این رگ ها ممکن است موجب درد و رنج فرد شوند. گاهی اوقات رگ های واریسی به مشکلات جدی تری تبدیل می شوند.

درمان رگ های عنکبوتی می تواند شامل خود مراقبتی و یا روش هایی پیشرفته تر باشد که توسط پزشک با بستن یا از بین بردن رگ انجام می شود.

واریس پا

علائم واریس پا چیست؟

رگ های واریسی ممکن است دردی نداشته باشند. علائمی که نشان می دهد فرد دارای واریس است عبارتند از:

 • رگ های خونی برجسته به رنگ بنفش یا آبی که بر روی ران ها و ساق پا ظاهر می شود.
 • رگ هایی که پیچ خورده و متورم هستند. این رگ ها بر روی پاها معمولا شبیه به طناب هستند.
 • احساس درد، حساس بودن و سنگینی در پاها و که اغلب با ورم در مچ پا یا پا بعد از ایستادن به مدت طولانی همراه است.

در موراد وخیم تر علائم واریس پا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انقباض عضله، ضربان دار بودن، سوزش و همچنین ورم در قسمت پایین پاها
 • بدتر شدن درد بعد از نشستن یا سرپا ماندن طولانی مدت
 • خارش نواحی اطراف رگ های موجود در پا
 • تغییر رنگ پوست در اطراف رگ های واریسی

خطرات واریس چیست؟

اگر موارد زیر را مشاهده کردید با دکترتان تماس بگیرید:

 • زمانی که علائم عاجز کننده می شوند یا پوست روی رگ های واریسی شما پوسته پوسته، زخم، دچار تغییر رنگ یا مستعد خون ریزی یا حتی اگزما پوستی می شود. اگر در این شرایط واریس درمان نشود، اگزما پوست موجب عفونت و زخم در پا می شود.
 • اگر رگ های واریسی قرمز، گرم و دردناک دارید، این علائم ممکن است نشانه ی التهاب وریدی باشد که به دلیل لخته شدن خون در رگ ها به وجود می آید.
 • در صورتی که به رگ های واریسی شما آسیب وارد شده است. برای کنترل پارگی رگ به رگ فشار مستقیم وارد کنید و پاهای خود را بالا نگه دارید. البته باید حتما به متخصصین مربوطه در این زمینه مراجعه کنید زیرا پارگی رگ می تواند منجر به خطرات جدی تری شود.
 • اگر به مقدار زیادی خون ریزی داشتید یا خونریزی متوقف نمی شد حتما با اورژانس تماس بگیرید.

دلایل ایجاد واریس پا

برای کمک به گردش خونی که سرشار از اکسیژن است از سمت شش ها به تمامی قسمت های بدن، شریان ها دارای لایه های ضخیم ماهیچه ای یا بافت های کشسان می باشند. برای بازگرداندن خون به سمت قلب، رگ های بدن عمدتا به ماهیچه های اطراف و دریچه های یک طرفه درون رگ ها متکی هستند. هنگامی که خون درون رگ جریان می یابد، دریچه های موجود در رگ ها به طور متناوب باز می شوند تا اجازه ی جریان یافتن خون درون رگ را بدهند و سپس بسته می شوند تا مانع از برگشت خون به اندام های پایینی بدن شوند.

در رگ های واریسی، این دریچه ها به خوبی عمل نمی کنند و اجازه می دهند تا خون درون رگ ها تجمع یابد و در نتیجه هدایت خون در رگ به سمت بالا را برای ماهیچه ها دشوار می کند. در این شرایط به جای این که خون از یک دریچه به دریچه ی دیگر برود، خون درون رگ ها تجمع می یابد، در این صورت فشار رگ و احتمال لختگی خون افزایش می یابد و منجر به ورم و پیچ خوردگی رگ ها می شوند. از آن جایی که رگ های سطحی از حمایت کمتر ماهیچه ها نسبت به رگ های درونی برخوردارند، این رگ ها بیشتر در معرض بروز واریس قرار می گیرند.

هر شرایطی که فشار زیادی به رگ ها یا شکم وارد کند، می تواند باعث ایجاد واریس شود. شایع ترین فشارها شامل حاملگی، چاقی بیش از حد و ایستادن به مدت طولانی می باشد. یبوست مزمن و در برخی موارد نادر تومورها می توانند باعث ایجاد واریس شوند. کم تحرکی نیز می تواند به ایجاد واریس کمک کند، زیرا ماهیچه هایی که شرایط مناسبی ندارند اغلب پمپاژ خون ضعیفی دارند.

احتمال ایجاد واریس با افزایش سن نیز بیشتر می شود. آسیب هایی که در گذشته به پا وارد شده می تواند به دریچه های رگ پا آسیب بزند و باعث ایجاد واریس شود. ژنتیک نیز نقش مهمی در بروز واریس ایفا می کند، پس اگر اعضای خانواده ی شما دچار رگ های واریسی هستند، احتمال این که شما نیز به آن مبتلا شوید وجود دارد. برخلاف تصور بیشتر افراد، نشستن و انداختن پاها بر روی هم باعث ایجاد واریس نمی شود اما در صورت ابتلای فرد به این عارضه می تواند شرایط موجود را تشدید کند.

واریس پا

عوامل تشدید کننده رگ های واریسی

عواملی وجود دارد که خطر ایجاد رگ های واریسی را افزایش می دهند. این عوامل عبارتند از:

سن: خطر بروز رگ های واریسی با سن نسبت مستقیم دارد. با افزایش سن دریچه های سیاهرگ ها فرسوده می شوند و رگ های واریسی ایجاد می شوند.

جنسیت: زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به رگ های واریسی هستند. تغییرات هورمونی دوران بارداری، قاعدگی و یائسگی عواملی برای ایجاد این مشکل باشد. این بدین دلیل است که هورمون های زنانه موجب گشاد شدن رگ ها می شوند.

بارداری: در طول دوران بارداری، حجم خون بدن افزایش می یابد تا از جنین محافظت شود. این اتفاق موجب گشادشدگی رگ های پا می شود.

سابقه خانوادگی: در صورتی که یکی از اعضای خانواده به این مشکل دچار باشد، احتمال بروز این عارضه در شما زیادتر خواهد بود.

چاقی: اضافه وزن باعث ایجاد فشار بر روی رگ های موجود در پاها می شود.

سرپاماندن یا نشستن طولانی مدت: اگر در یک موقعیت برای مدت طولانی بمانید، خون قادر نخواهد بود به خوبی در رگ ها جریان پیدا کند.

راه های جلوگیری از واریس

هیچ راهی برای جلوگیری کامل از ایجاد رگ های واریسی نیست. اما بهبود گردش خون و قدرت ماهیچه می تواند خطر گسترش رگ های واریسی و پیشرفت آن را کاهش دهد. راه هایی که با آن می توان گردش خون بدن را بهبود داد و از ایجاد رگ های واریسی جلوگیری کرد، عبارتند از:

 

 • ورزش کردن
 • متناسب نگه داشتن وزن
 • داشتن رژیم غذایی پر فیبر و کم نمک
 • عدم استفاده از کفش پاشنه بلند و جوراب های تنگ
 • بالا نگه داشتن پاها
 • تغییر منظم حالت نشستن یا سرپا ماندن

راه درمان واریس پا چیست؟

خوشبختانه درمان رگ های واریسی نیازمند بستری در بیمارستان و دوره نقاهت طولانی مدت نیست. به لطف روش های کمتر تهاجمی، رگ های واریسی به طور سرپایی قابل درمان هستند. واریس خفیف معمولا نیاز به مراقبت های پزشکی ندارد. شما می توانید برای درمان واریس پا در کنار روش های درمان خانگی از دارو نیز استفاده کنید.

همچنین واریس های سطحی معمولا به مراقبت های پزشکی نیاز ندارند، ولی در عین حال نباید نادیده گرفته شوند. برای تسکین درد و ناراحتی واریس پزشک ممکن است موارد زیر را به شما پیشنهاد کند:

 • استفاده از جوراب های کشی مخصوص: استفاده از جوراب های کشی مخصوص درمان واریس پا اولین قدم در درمان رگ های واریسی است. این جوراب ها پاهای شما را تحت فشار قرار می دهند و به ماهیچه ها و رگ ها کمک می کنند تا خون را بهتر به جریان در آورند. شما می توانید جوراب مخصوص واریس را در بیشتر داروخانه ها و فروشگاه های تجهیزات پزشکی تهیه کنید.

جوراب هایی که بدون نسخه ی پزشک به فروش می رسند معمولا فشار کمی به پاها وارد می کنند، اما جوراب های کشی نیز وجود دارد که فشار بیشتری به پاها وارد می کنند و برای استفاده از این جوراب ها باید نسخه تجویز پزشک داشته باشید. جوراب واریس به گونه ای طراحی شده که به ماهیچه های پاها با وارد کردن فشار مناسب که در ناحیه مچ این فشار بیشتر است، کمک کند تا خون در رگ ها به سمت بالا جریان یابد.

فشار جوراب به تدریج در بالای جوراب کاهش می یابد. هر روز صبح قبل از بلند شدن از رختخواب این جوراب ها را استفاده کنید. هنگام پوشیدن جوراب واریس نباید در عضله یا کشاله ی ران احساس تنگی کنید. باید در تمام روز این جوراب ها را به تن کنید و هم چنین در طول روز چندین بار به مدت 10 تا 15 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید.

 • استفاده از داروهای ضد التهاب: داروهای ضد التهاب مانند آسپیرین یا ایبوپروفن برای تسکین ورم های موضعی و درد مفید می باشد.

درمان های پزشکی واریس:

اغلب رگ های واریسی نیازی به خارج کردن ندارند ولی اگر این رگ ها دردناک باشند می توان با روش های زیر آنها را درمان کرد:

 • اسکلروتراپی: در این روش، محلولی را به درون رگ های واریسی کوچک تا متوسط تزریق می کند تا آنها را ببندد. این کار باعث می شود خون تغییر مسیر دهد و در رگ های سالم تر جریان یابد. رگ تخریب شده مجددا به درون بافت های اطراف آن جذب می شود. بعد از چند هفته، رگ واریسی درمان شده محو خواهد شد. اسکلروتراپی در صورتی که به طور درست انجام شود، موثر است و به بی حسی نیازی ندارد. این درمان در مطب پزشک قابل انجام است. برای درمان واریس با این روش شاید به چند جلسه ی درمانی معمولا با فواصل 4 تا 6 هفته ای برای از بین بردن کامل واریس ها نیاز داشته باشید. در روش اسکلروتراپی به هیچ روشی برای بی حسی نیاز ندارید، فقط جای سوزن های ریزی که به بدن تزریق می شود را احساس خواهید کرد. پس از درمان واریس پا به روش اسکلروتراپی باید به مدت چند هفته از جوراب های کشی واریس استفاده کنید.
 • میکرواسکلروتراپی: این روش نیز همانند اسکلروتراپی است با این تفاوت که در این روش از سوزن های ریزتری برای درمان رگ های واریسی کوچکتر استفاده می شود.
 • اسکلروتراپی فوم برای رگ های بزرگتر: تزریق فوم به رگ های بزرگتر به بسته شدن آن و درمان رگ واریسی کمک می کند.
 • لیزر درمانی: پزشکان برای بستن رگ های واریسی کوچک و رگ های عنکبوتی از لیزر استفاده می کنند. این درمان به برش و تزریقی نیاز ندارد. درمان واریس با لیزر شامل تاباندن انرژی لیزری به طور مستقیم به رگ مورد نظر است که باعث می شود واریس به تدریج از بین رود و محو شود. برای درمان واریس با لیزر به این روش به چندین جلسه ی درمانی نیاز است.
 • روش ابلیشن (لیزر فرسایشی اندو ونوس): در روش ابلیشن با استفاده از سوزن مخصوص نازکی (کاتتر) که امواج رادیوفرکانسی یا لیزر تولید می کند، به رگ ها گرما می دهند تا موجب از بین بردن و در نهایت بسته شدن رگ ها شوند. این درمان برای رگ های بزرگ تر مناسب است. در طول این روش بیمار بیدار می ماند و بیهوش نمی شود. در ابتدا ناحیه مورد نظر و اطراف رگ بی حس می شود. توسط ایجاد برشی کوچک در پوست، لوله باریکی وارد پوست می شود. این لوله وسیله ای است که برای تولید گرما از انرژی لیزر یا رادیوفرکانس استفاده می کند. این گرما موجب بستن رگ می شود. بیشتر افراد فقط تزریق بی حسی را احساس می کنند. پس از درمان با لیزر اندو ونوس می توانید به خانه بروید. پس از درمان پاهای شما با باندهای کشی بسته می شود.
 • سیاهرگ‌بُری سَرپایی یا آمبولیتوری فلبکتومی: پزشک در این روش سیاهرگ های واریسی کوچک را از برش هایی کوچک در پوست خارج می کند. فقط قسمتی از پا که تحت درمان است در این درمان سرپایی بی حس می شود. این روش خیلی پیچیده نیست و برای بریدن رگ های واریسی نزدیک به سطح پوست استفاده می شود. فرد در طول این جراحی بیدار است و در همان روز مرخص می شود.
 • جراحی رگ به روش آندوسکوپی: درصورتی که روش های دیگر موثر نباشد این درمان پیشنهاد می شود. جراحی آندوسکوپی رگ توسط دوربین کوچکی که بر روی یک لوله کوچک است انجام می گیرد. پزشک این لوله را با برشی در پوست به درون رگ وارد می کند. با استفاده از یک ابزار جراحی در انتهای لوله، رگ واریس بسته می شود. معمولا نیازی به انجام این روش نیست مگر اینکه رگ واریسی منجر به مشکلات حاد پوستی شده باشد. پس از جراحی آندوسکوپی رگ می توانید پس از دو هفته به فعالیت های روزمره خود بازگردید.
 • برش و بستن رگ یا همان استریپینگ و لیگاسیون: این درمان اغلب برای مشکلات حادتر تجویز می شود. برای انجام این عمل فرد بیهوش می شود و در طول عمل کاملا ناهوشیار است. برای این روش پزشک برشی در پوست ایجاد می کند، رگ را گره زده و آن را می برد. در همان روز جراحی می توانید مرخص شوید و در طول 1 تا 4 هفته بهبود می یابید. برش رگ در جریان خون در پاها اختلالی ایجاد نمی کند، چرا که رگ های عمقی از گردش خون حمایت می کنند.

 

متاسفانه هیچ روشی برای جلوگیری از تبدیل شدن رگ ها به واریس های جدید وجود ندارد. قبل از انجام هرگونه روشی، تمام گزینه های موجود را بررسی کنید و با پزشک خود در باره درمان قطعی واریس صحبت کنید.

 

آیا برای درمان قطعی واریس به جراحی نیاز دارم؟

اولین روش درمانی برای از بین بردن واریس ها، مخصوصا آن رگ هایی که گره دار، ورم کرده که به دلیل تجمع خون در پاها تغییر رنگ داده اند، تغییر سبک زندگی و استفاده از جوراب های کشی واریس می باشد.

اما در صورتی که علائم زیر را داشته باشید شاید پزشک روش های پزشکی خاصی را به شما پیشنهاد کند.

 • دردهای مکرر
 • مشکلات پوستی
 • لختگی خون

برخی افراد نیز برای بهبود ظاهر پاهای خود روش های پزشکی را انتخاب می کنند.

کدام روش درمان واریس برای شما مناسب تر است؟

چگونه پزشک شما بهترین روش درمان واریس را برای شما مشخص می کند؟ برای انتخاب روش درمان واریس او باید مواردی را بررسی کند که شامل موارد زیر می شود:

 • سن و وضعیت سلامت کلی شما
 • مقدار و میزان واریس
 • علائم
 • برای کدام یک از روش ها ممکن است آمادگی بهتری داشته باشید.
 • اهداف و نظرتان درباره ی این که بعد از عمل چگونه شوید و چه احساسی داشته باشید.
 • پزشک چه انتظاری از وضعیت شما در آینده دارد.

اگر هرگونه سوالی درمورد نحوه انجام عمل و نحوه بیهوشی حتما از پزشک خود بپرسید. پزشک شاید ممکن است به شما بی حسی موضعی پیشنهاد کند که در آن بخش خاصی از بدن بی حس می شود و یا بی هوشی کامل که شما در طول جراحی کاملا بی هوش هستید.

به طور کلی روش های درمان واریس به دو گروه طبقه بندی می شوند: آنهایی که رگ را مسدود می کند و آنهایی که تمامی رگ را بر می دارند.

مراقبت های لازم پس از درمان واریس

پس از درمان واریس بسته به نوع روش انجام شده، ممکن است برخی برخی از عوارض جانبی را مشاهده کنید که رایج ترین آنها ورم، کبودی، تغییر رنگ پوست و درد است.

در مواردی که جراحی استریپینگ و لیگاسیون انجام شده باشد، احتمال بروز عوارض بیشتر است. این عوارض نادر ممکن است شامل لختگی خون، درد شدید، ورم و زخم شدگی باشد.

پس از درمان ممکن است پزشک پاها را با باندهای کشی ببندد و شاید به پوشیدن جوراب واریس برای مدت زمان خاصی نیاز باشد.

در خانه و در دوره بهبودی باید به برخی دستورات پزشک که شامل برخی حرکات ورزشی است، حتی با وجود درد عمل کنید. بی تحرکی خطر لختگی خون را بالاتر می برد.

مهم نیست از چه طریقی درمان انجام می شود، مهم درمان به موقع رگ واریسی است. پس از درمان واریس پا ممکن است رگ های جدید دیگری به واریس مبتلا شوند. برای جلوگیری از گسترش رگ های واریسی جدید باید موراد زیر را رعایت کنید:

 • مراقب وزن خود باشید.
 • به طور مرتب ورزش کنید.
 • زمانی که نشسته اید، پاهای خود را بالا نگه دارید.
 • هنگام نشستن پاهای خود را روی هم نیندازید.
 • لباس های تنگ نپوشید.

 

3 روش درمانی برای بهبود رگ های واریسی

روش درمان واریس با آر اف، رگ های واریسی را با گرم کردن و بستن آنها از بین می برد. این کار با بی حسی موضعی انجام می...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

تا 1 هفته

مطالعه

درمان واریس با لیزر، روشی با حداقل تهاجم برای درمان رگ های واریسی است. در این روش یک لوله مخصوص که انرژی لیزر را...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

اسکلروتراپی روشی برای از بین بردن رگ های عنکبوتی است که به پوست ظاهری ناخوشایند می دهند. در این روش ماده ای به...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

1:12

عمل جراحی زیبایی بازو

زیبانوس

5.2k بازدید

0:55

توضیح درباره انواع بوتاکس

دکتر مریم دریانی

2.7k بازدید

1:35

بلفاروپلاستی با پلاسماجت

زیبانوس

21.2k بازدید

0:52

لیپوساکشن شکم

زیبانوس

23.5k بازدید

2:37

مراحل انجام هایفوتراپی

زیبانوس

10.9k بازدید

تجربیات کاربران

با سلام. من حدود یک سال پیش شروع به انجام لیزر موهای زائد در یک‌سری از نواحی بدنم کردم و هشت جلسه از روند درمان...

من درباره لیزر موهای زائد سپیدیار خوندم که اکثرا راضی بودن.منتها احساس میکنم یکم پوستم پیر شده.چه راهکاری...

تا الان ٧ جلسه ليزر رفتم، هر جلسه 250 هزارتومن برای کل بدن و يكي از بهترين كارهايي بود كه تا به حال انجام دادم و...

سلام من ٣٣ سالمه در سن ٢٤ سالگي زايمان داشتم وبعد از زايمان به خاطر اضافه وزني كه داشتم مجبور شدم كه رژيم بگيرم...