هر چیزی که باید در مورد عروق واریسی بدانید

تعداد پزشک درمانگر

3

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

3

رگ های واریسی عارضه ای رایج است که معمولا در پاها و به دلایل مختلفی ایجاد می شود. واریس به دلیل معیوب شدن دریچه های موجود در رگ ها اتفاق می افتد که بهتر است قبل از شروع درد و ناراحتی، درمان شوند. البته پیشگیری از عوامل ایجاد کننده واریس مسئله ای است که همه ما باید به آن آگاه باشیم.

دو نوع رگ در پاها وجود دارد:

 • رگ های فمورال یا عمقی، نزدیک استخوان ها بین عضلات
 • رگ های سافنوس یا سطحی که نزدیک به سطح پوست قرار دارند.

رگهای سافنوس در نقاط مختلف پا، به رگ های فمورال متصل هستند. بیشتر جریان خون به سمت قلب به وسیله رگ های فمورال و مقدار کمی توسط رگ های سافنوس منتقل می شود.

رگهای واریسی تقریباً در یک سوم افراد بزرگسال بوجود می آید. مشکلات رفلاکس وریدی نیز تا حدودی ارثی است، در صورتی که شما یک والد با سابقه مشکلات عروقی داشته باشید، در این صورت 50% احتمال ابتلا به این بیماری را دارید و اگر هر دو والد این مشکل را داشته باشند، احتمال آن تا 80% افزایش می یابد. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان مستعد ابتلا به مشکلات عروقی هستند. حاملگی و افزایش وزن نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات عروقی شود.

رگ های واریسی چه هستند؟

رگ های واریسی رگ هایی پیچ خورده و بزرگ شده هستند. هر رگ سطحی ممکن است واریسی شود ولی معمولا رگ های موجود در پاها بیشتر تحت تاثیر این مشکل قرار می گیرند. این موضوع به این دلیل است که ایستادن و راه رفتن، فشار روی رگهای قسمت پایینی بدن را افزایش می دهد.

در بیشتر افراد، رگ های واریسی و عنکبوتی، نوعی خفیف تر از رگ های واریسی، مشکل زیبایی به حساب می آید. ولی در برخی دیگر این رگ ها ممکن است موجب درد و رنج شوند. گاهی اوقات رگ های واریسی به مشکلات جدی تری تبدیل می شوند.

درمان رگ های عنکبوتی می تواند شامل خود مراقبتی و یا روش هایی پیشرفته تر باشد که توسط پزشک با بستن یا از بین بردن رگ انجام می شود.

علائم رگ های واریسی

رگ های واریسی ممکن است دردی نداشته باشند. علائمی که نشان می دهد فرد دارای رگ های واریسی است عبارتند از:

 • وجود رگ هایی با رنگ بنفش تیره یا آبی
 • رگ هایی که پیچ خورده و متورم هستند. این رگ ها بر روی پاها معمولا شبیه به طناب هستند.

در موراد وخیم تر علائمی مانند زیر را دارد:

 • احساس درد یا سنگینی در پاها داشته باشید.
 • انقباض عضله، ضربان دار بودن، سوزش و همچنین ورم در قسمت پایین پاها
 • بدتر شدن درد بعد از نشستن یا سرپا ماندن طولانی مدت
 • خارش نواحی اطراف رگ های موجود در پا
 • تغییر رنگ پوست در اطراف رگ های واریسی

دلایل ایجاد عروق واریسی

دریچه های ضعیف یا آسیب دیده در رگ ها می توانند منجر به ایجاد رگ های شوند. سرخرگ ها خون را از قلب به بافت ها و ارگان های بدن می رسانند و سیاهرگ ها خون را به قلب باز می گردانند. بدین صورت خون در بدن گردش می کند. برای برگرداندن خون به قلب، رگ ها باید بر گرانش زمین غلبه کنند.

همچنین انقباض ماهیچه ها در پاها مانند پمپ عمل می کند و دیواره های انعطاف پذیر سیاهرگ ها به بازگرداندن خون به سمت قلب کمک می کند. زمانی که خون به سمت قلب جریان دارد، دریچه های کوچک موجود در سیاهرگ ها باز می شوند و سپس برای جلوگیری از برگشت خون بسته می شوند. در صورتی که این دریچه ها ضعیف یا آسیب دیده شوند، خون می تواند به عقب برگردد و در رگ جمع شود. در این صورت رگ هایی پیچ خورده یا گشاد شده ایجاد می شود.

عکس واریس پا

عوامل تشدید کننده رگ های واریسی

عواملی وجود دارد که خطر ایجاد رگ های واریسی را افزایش می دهند. این عوامل عبارتند از:

سن: خطر بروز رگ های واریسی با سن نسبت مستقیم دارد. با افزایش سن دریچه های سیاهرگ ها فرسوده می شوند و رگ های واریسی ایجاد می شوند.

جنسیت: زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به رگ های واریسی هستند. تغییرات هورمونی دوران بارداری، قاعدگی و یائسگی عواملی برای ایجاد این مشکل باشد. این بدین دلیل است که هورمون های زنان موجب گشاد شدگی رگ ها می شوند.

بارداری: در طول دوران بارداری، حجم خون بدن افزایش می یابد تا از جنین محافظت شود. این اتفاق موجب گشادشدگی رگ ها در پاها می شود.

سابقه خانوادگی: در صورتی که یکی از اعضای خانواده به این مشکل دچار باشد، احتمال بروز این عارضه در شما زیادتر خواهد بود.

چاقی: اضافه وزن باعث ایجاد فشار بر روی رگ های موجود در پاها می شود.

سرپاماندن یا نشستن طولانی مدت: اگر در یک موقعیت برای مدت طولانی بمانید، خون قادر نخواهد بود به خوبی در رگ ها جریان پیدا کند.

راه های جلوگیری از ایجاد رگ های واریسی

هیچ راهی برای جلوگیری کامل از ایجاد رگ های واریسی نیست. اما بهبود گردش خون و قدرت ماهیچه می تواند خطر گسترش رگ های واریسی و پیشرفت آن را کاهش دهد. راه هایی که با آن می توان گردش خون بدن را بهبود داد و از ایجاد رگ های واریسی جلوگیری کرد عبارتند از:

 • ورزش کردن
 • متناسب نگه داشتن وزن
 • داشتن رژیم غذایی پر فیبر و کم نمک
 • عدم استفاده از کفش پاشنه بلند و جوراب های تنگ
 • بالا نگه داشتن پاها
 • تغییر منظم حالت نشستن یا سرپا ماندن

راه های درمان رگ های واریسی

خوشبختانه درمان رگ های واریسی نیازمند بستری در بیمارستان و دوره نقاهت طولانی مدت نیست. به لطف روش های کمتر تهاجمی، رگ های واریسی به طور سرپایی قابل درمان هستند.

 • جوراب های کشی مخصوص: استفاده از جوراب های کشی مخصوص واریس اولین قدم در درمان رگ های واریسی است. این جوراب ها پاهای شما را تحت فشار قرار می دهند و به ماهیچه ها و رگ ها کمک می کنند تا خون را بهتر به جریان در آورند. این جوراب ها در داروخانه ها و فروشگاه های تجهیزات پزشکی قابل تهیه هستند.
 • اسکلروتراپی: در این روش، محلولی را به درون رگ های واریسی کوچک تا متوسط تزریق می کند تا آنها را ببندد. بعد از چند هفته، رگ واریسی درمان شده محو خواهد شد. اسکلروتراپی در صورتی که به طور درست انجام شود، موثر است و به بی حسی نیازی ندارد.
 • اسکلروتراپی فوم برای رگ های بزرگتر: تزریق فوم به رگ های بزرگتر به بسته شدن آن و درمان رگ واریسی کمک می کند.
 • لیزر درمانی: پزشکان برای بستن رگ های واریسی کوچک و رگ های عنکبوتی از لیزر استفاده می کنند. این درمان به برش و تزریقی نیاز ندارد.
 • درمان با لیزر یا رادیوفرکانسی( آر اف): در این درمان پزشک لوله نازکی (کاتتر) را به درون رگ وارد می کند و نوک کاتتر را با انرژی لیزر یا آر اف گرم می کند. زمانی که کاتتر به بیرون کشیدن می شود، گرما رگ را تخریب می کند و آن را می بندد. این درمان برای رگ های بزرگ تر مناسب است.
 • بستن یا بریدن رگ: این روش شامل گره زدن رگ قبل از اتصال به رگ بزرگتر و بیرون کشیدن آن از برشی در پوست است. برش رگ در جریان خون در پاها اختلالی ایجاد نمی کند چرا که رگ های عمقی از گردش خون حمایت می کنند.
 • سیاهرگ‌بُری سَرپایییا آمبولیتوری فلبکتومی: پزشک در این روش سیاهرگ های واریسی کوچک را از برش هایی کوچک در پوست خارج می کند. فقط قسمتی از پا که تحت درمان است در این درمان سرپایی بی حس می شود.
 • جراحی رگ آندوسکوپی: درصورتی که روش های دیگر موثر نباشد این درمان پیشنهاد می شود. جراح با دوربین کوچکی که به درون رگ فرستاده می شود تا پزشک داخل رگ را ببیند و آن را ببندد. سپس رگ بریده شده و از برش خارج می شود.

3 روش درمانی برای بهبود رگ های واریسی

روش درمان واریس با آر اف، رگ های واریسی را با گرم کردن و بستن آنها از بین می برد. این کار با بی حسی موضعی انجام می...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

تا 1 هفته

مطالعه

درمان واریس با لیزر، روشی با حداقل تهاجم برای درمان رگ های واریسی است. در این روش یک لوله مخصوص که انرژی لیزر را...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

اسکلروتراپی روشی برای از بین بردن رگ های عنکبوتی است که به پوست ظاهری ناخوشایند می دهند. در این روش ماده ای به...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟
10% درصد تخفیف ایمپلنت دندان

ویدئو ها

تجربیات کاربران

من شهريور سال ٩٧ دوره درمان ليزر موهاي زائد در قسمت زير بغل رو شروع كردم . و به دليل ترس از عوارض ليزر ترجيح دادم...

سلام به زیبانوس عزیز من 2 سال هست که لیزر موهای زائد میرم خیییییلی راضی هستم تمام بستگان من هم راضی هستن از این...

ليزر خيلی خوبه ديگه واسه هميشه از شر موهای زائد راحت ميشی من الان ٤ جلسه هست دارم ميرم ليزر کل بدن واقعااااا...

من مورخ بیست و شش اردیبهشت سال نود وهفت، تقریبا به مدت یک سال پیش عمل رینوپلاستی یا جراحی بینی پیش دکتر محسنیان...