هر چیزی که باید در مورد تعریق زیاد- هایپرهیدروزیس بدانید

تعداد پزشک درمانگر

14

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

3

هایپر هیدروزیس یا تعریق بیش از حد بدن مشکلی است که می تواند در کف دست ها، پاها، زیر بغل و کشاله ران اتفاق بیفتد و موجب تعریق غیر عادی در آن نواحی شود. خوشبختانه امروز روش هایی برای درمان این مشکل وجود دارد که می توانند شما را از شر عرق و بوی بد آن خلاص کنند.

عارضه هایپرهیدروزیس یا تعریق شدید چیست؟

هایپر هیدروزیس یا هیپرهیدروز (Hyperhidrosis)، عارضه ای است که در آن فرد به صورت غیر طبیعی و بیش از حد عرق می کند. این مشکل می تواند در هر قسمتی از بدن اتفاق بیفتد ولی بروز آن معمولا در کف دست ها، پاها، زیر بغل و کشاله ران شایع تر می باشد. هایپرهیدروزیس معمولا از دوران کودکی یا نوجوانی آغاز می شود و ممکن است تا بزرگسالی و بیشتر ادامه داشته باشد.

میلیون ها نفر در سراسر دنیا از این عارضه رنج می برند. علاوه بر بوی ناخوشایند بدن، هایپرهیدروزیس می تواند وجهه اجتماعی فرد و روابط او با دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. درمان های هایپرهیدروزیس می تواند شامل استفاده از ضد عرق های ویژه تا جراحی و خارج کردن مجاری عرق باشد.

عکس عایپرهیدروزیس

روش های درمان هایپرهیدروزیس

  • ضد عرق:

ضد عرق های حاوی کلرید آلومینیوم: این محصولات معمولاً اولین قدم در درمان تعریق می باشند که به صورت موضعی در ناحیه مورد نظر استفاده و روز بعد شسته می شود. به بیماران توصیه می شود که لباس های نخی گشاد و راحت بپوشند و در صورت نیاز از پدهای جاذب عرق استفاده کنند.

اگر ضد عرق آلومینیوم کلرید موثر نباشد، می توان از یونتوفورزیس برای درمان استفاده کرد. در این روش ناحیه تحت درمان، مثلا دست و یا پاها در ظرف آبی با عمق کم قرار می گیرد که به دستگاه یونتوفورزیس متصل است. سپس جریان الکتریکی با ولتاژ کم از ناحیه تحت درمان عبور می کند. برای زیر بغل، الکترودها و پدهایی بر روی ناحیه قرار داده می شود و سپس به دستگاه متصل می شوند. درمان هر چند روز یک بار در دو هفته اول انجام می شود و میزان تعریق شدید در اکثر بیماران بعد از حدود 4 تا 7 جلسه درمان، کاهش یافته یا حتی متوقف می شود. برای حفظ اثر درمان جلسات بعدی، هفتگی یا دو هفته یک بار انجام می شود.

اگر درمان های دیگر برای بهبود تعریق بدن موثر نباشد، سم بوتولینوم، که در ایران به نام بوتاکس شناخته می شود، انتخابی محبوب است. سم بوتولینوم نمی تواند این عارضه را برای همیشه درمان کند، ولی درمان موقتی برای هایپرهیدروزیس بوده که می تواند شما را برای مدتی از تعریق بیش از حد خلاص کند. این سم به پوست تزریق می شود و اعصاب غدد ترشح کننده عرق را مسدود می کند و مانع از تولید عرق می شود. اگرچه این روش بسیار موثر است اما در صورتی که برای درمان دست ها و پاها استفاده شود ممکن است دردناک باشد مگر اینکه از بی حسی موضعی استفاده شود. درمان با بوتاکس نیز باید هر 3 تا 6 ماه یک بار تکرار شود تا اثر آن ماندگار بماند.

عکس تزریق بوتاکس برای درمان عرق شدید

اخیرا از انرژی گرمایی برای درمان این عارضه با ظهور فناوری های الکترومغناطیسی (miraDry®) و امواج رادیویی (SweatX®) برای تخریب مجاری عرق استفاده می شود.

این دستگاه انرژی الکترومغناطیسی کنترل شده ای را به زیر بغل منتقل و غدد عرق را گرم کرده و آنها را از بین می برد. این کار باعث کاهش فوری و چشمگیر عرق زیر بغل می شود. غدد عرق رشد نمی کنند، بنابراین درمان ماندگار است. در یک مطالعه بالینی، بیماران پس از دو درمان به طور متوسط ​​82 درصد کاهش در عرق زیربغل را تجربه کردند.

  • لیزر SweatX:

این دستگاه از برند آلما لیزر، روشی نوین، بی خطر و موثر در درمان هایپرهیدروزیس است. این روش، روشی سریع و بی درد در درمان تعریق شدید و بوی ناخوشایند بدن است. این دستگاه با انتقال دقیق و کنترل شده ی انرژی به محل تحت درمان کار می کند که غدد عرق را به طور گزینشی هدف قرار می دهد.

  • جراحی:

در صورتی که تمام درمان های غیر جراحی موثر نباشند، جراحی نیز گزینه ای برای درمان هایپرهیدروزیس است. دو نوع درمان جراحی برای این عارضه وجود دارد که یکی شامل برداشتن غدد عرق از زیر بغل و دیگری قطع اعصابی که در کنار غدد لنفاوی هستند، است. روش جراحی تهاجمی تر و دارای نتایج ماندگاری است که به بیهوشی عمومی نیاز دارد.

حتما بخوانید:

3 درمان برای تعریق بیش از حد

بوتاکس یکی از مشهورترین برندهای سم بوتولینوم است که با ایجاد اختلال در عصب باعث پیشگیری و بهبود چین و چروک های...

نظرات:

100٪ ارزش دارد

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

هایپرهیدروزیس عارضه ای است که در آن تعریق فرد مخصوصا در دست ها، پاها، زیر بغل و ناحیه کشاله ران، به طور غیر...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

دستگاه یونتوفورزیس برای درمان تعریق بیش از حد بدن (هایپرهیدروزیس) استفاده می شود. این دستگاه با اعمال جریان...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

ندارد

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

2:58

تزریق ژل لب

زیبانوس

8.7k بازدید

2:35

2:11

نحوه انجام عمل زیبایی گوش

زیبانوس

17.5k بازدید

1:08

نحوه انجام جراحی زیبایی فک

زیبانوس

4.5k بازدید

تجربیات کاربران

در همون جلسه ای که هایفو تراپی در کلینیک نگین تندیس تجریش انجام دادم، برای برطرف کردن چین و چروک های بین ابروم...

من مورخ بیست و شش اردیبهشت سال نود وهفت، تقریبا به مدت یک سال پیش عمل رینوپلاستی یا جراحی بینی پیش دکتر محسنیان...

سلام به زیبانوس عزیز من 2 سال هست که لیزر موهای زائد میرم خیییییلی راضی هستم تمام بستگان من هم راضی هستن از این...

من قبلا توی کلینیک دیگه ای برای موهای زائد بدنم ليزر انجام داده بودم که به صورت ترکیبی با دستگاه هایSHR، دايود و...