هر چیزی که باید در مورد پیری پوست دست بدانید

تعداد پزشک درمانگر

9

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

9

پیری پوست دست مشکلی است که به دلایل مختلفی از جمله افزایش سن، مصرف مواد شیمیایی و شوینده ها بدون استفاده از دستکش، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و بسیاری موارد دیگر ممکن است اتفاق بیفتد. با استفاده از علم پزشکی روش هایی برای جوانسازی پوست دست فراهم شده است که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

عکس جوانسازی دست

دست ها دومین قسمت از بدن ما هستند که بیشتر در معرض دید قرار دارند. با این حال، ما توجه کمتری به حفاظت از پوست این قسمت، نسبت به صورت خود داریم. دست ها معمولا می توانند یکی از مشخصه های افزایش سن باشند، زمانی که دیگر بخش های بدن مانند صورت هنوز جوان هستند. این موضوع به این دلیل است که لایه درم پوست پشت دست نازک تر از پوست صورت است و کلاژن کمتری نیز دارد. پیری دست ها در زنان بیشتر از مردان است چرا که دستان زنان به خاطر از بین رفتن چربی و همچنین کاهش مقداری حجم توده ماهیچه ای بین انگشتان حجم خود را از دست می دهد و گودی ایجاد می شود. کاهش کلاژن و الاستین به دلیل یائسگی پیری پوست دست را شدت می بخشد.

 

ضد آفتاب های موجود در اکثر کرم های صورت اغلب برای دست استفاده نمی شود و با شستشوی مکرر با آب و مواد شوینده پوست این قسمت از بدن می تواند اولین جایی باشد که نشانه های پیری را نشان می دهد. به مرور زمان پوست دست نازک تر شده، از کشسانی آن کم می شود و چربی خود را از دست می دهد و موجب ایجاد ظاهر اسکلتی می شود که در آن رگ ها نیز برجسته هستند. علاوه بر این، نور خورشید می تواند موجب ایجاد لکه های پیری یا کبدی شود.

در سال های اخیر، پیشرفت های زیادی در زمینه جوانسازی دست ها صورت گرفته است. جوانسازی دست ها معمولا نیازمند ترکیبی از درمان های مختلف برای دستیابی به بهترین نتیجه است. اغلب روش های جوانسازی دست با حداقل تهاجم هستند و نتایج شگفت انگیزی بر اعتماد به نفس فرد می توانند داشته باشند.

 

جوانسازی دست چیست؟

جوانسازی دست ها عبارتی است که برای گستره ای از درمان ها برای درمان نشانه های افزایش سن بر روی دست ها استفاده می شود. با افزایش سن نشانه هایی بر روی دست افراد ظاهر می شود، از لکه های تیره گرفته تا کاهش خاصیت کشسانی پوست.

درمان جوانسازی دست ها انواع زیادی دارد که شامل موارد زیر می شود:

در طول جلسه مشاوره، پزشک با شما درمورد نتایج مورد انتظار از درمان صحبت خواهد کرد. او بر اساس بودجه شما، بهترین گزینه درمانی را پیشنهاد می کند. معمولا برای دستیابی به بهترین نتیجه توصیه می شود ترکیبی از روش ها برای درمان پیری دست استفاده شود. گاهی اوقات درمان های ترکیبی در یک جلسه قابل انجامند ولی ممکن است بعضی مواقع به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشید.

 

عکس پیری دست
عکس جوانسازی دست

 

درمان پیری پوست دست چگونه انجام می شوند؟

  • انتقال چربی یا تزریق چربی

در این روش از چربی های خود فرد استفاده می شود. به طوری که سلول های چربی با سرنگی کوچک از بخشی از بدن، معمولا شکم و یا ران برداشته می شود. چربی های برداشته شده فرآوری و خالص سازی شده و سپس به دست ها تزریق می شود. از آن جایی که مقداری از چربی توسط بدن جذب می شود در ابتدا ممکن است پزشک شما مقدار بیشتری از چربی به دست ها تزریق کند.

تزریق چربی با مقدار کمی خطر عفونت همراه است اما نتایج ماندگار و طبیعی به همراه دارد. این روش معمولا تحت بی حسی موضعی و در مدت زمان حدود یک ساعت انجام می شود. فرد مقداری کبودی و ورم را پس از درمان تجربه می کند که ممکن است تا یک هفته این علائم وجود داشته باشند.

  • تزریق ژل هیالورونیک اسید

در سال های اخیر می توان از ژل هایی که برای درمان و صاف کردن چین و چروک استفاده می شود، در جوانسازی دست ها نیز بهره برد. برخی ژل ها در بازار وجود دارند که نه تنها موجب حجم دهی به بافت می شوند بلکه موجب تحریک تولید کلاژن نیز می شوند. هنگام استفاده از ژل ها، پزشک آنها را کمی رقیق می کند تا به راحتی تزریق شود.

ژل ها تاثیری فوری دارند و برای بسیاری افراد مناسب است. تزریق ژل نیازی به استفاده از بی حسی ندارد با این حال ممکن است برای راحتی افراد و کاهش درد تزریقات از کرم بی حسی موضعی استفاده شود.

مشاهده علائمی همچون ورم و مقداری کبودی در نقاط تزریق عادی است که پس از مدت کوتاهی برطرف می شود. از آن جایی که نتایج تزریق ژل موقتی است، بیمار برای حفظ نتایج درمان حدودا هر سال باید تزریق را انجام دهد.

  • لیزر لایه بردار ابلیتیو

ظهور رگ های متورم بر روی دست ها معمولا به دلیل بیماری خاصی نیست، اما ممکن است موجب ایجاد احساس خجالت در افراد شود. رگ های متورم ایجاد شده به دلیل افزایش سن با لیزر لایه بردار قابل درمان است. این درمان درصد موفقیت بالایی دارد و فرد را از روش های تهاجمی جراحی بی نیاز می کند.

متخصص پوست یا جراح پلاستیک رگ های شما را در اولین جلسه ملاقات ارزیابی می کند. روند درمان تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد. پزشک یک لیزر دایود را به رگ ها وارد می کند و برای کمتر دیده شدن رگ ها آن ها را می سوزاند. پس از درمان، محل درمان پانسمان می شود و ممکن است مقداری خونریزی و ورم وجود داشته باشد. خطرات این روش کم است اما می تواند شامل عفونت و آسیب به رگ های اطراف محل درمان باشد.

  • لایه بردارهای شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی محلول های کاربردی هستند که می توانند پوست آسیب دیده را لایه برداری و آن را به جوانسازی تحریک کنند. لایه بردارهای شیمیایی همچنین می توانند ظاهر لکه های تیره، پیگمانتاسیون ایجاد شده به دلیل آسیب های نور خورشید و برخی اسکارها را کاهش دهند. لایه بردارها درمان های سریعی هستند که بر اساس نیازهای شخص می توانند شخصی سازی شوند و برای دستیابی به بهترین نتایج تکرار شوند.

لایه بردارهای شیمیایی باید توسط پزشک متخصص یا جراح زیبایی واجد شرایط انجام شوند و بسته به عمق لایه برداری ممکن است برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده شود. پزشک محلولی را بر نواحی مورد نظر قرار می دهد و بسته به نوع لایه بردار و نوع پوست شما، این محلول بر روی پوست باقی می ماند. سپس این محلول با وازلین و یا آب خنثی می شود. پس از چند روز پوست شروع به پوسته ریزی می کند و پوست جدید ظاهر می شود. لایه جدید پوست در اوایل بسیار حساس است و نیاز به مراقبت های ویژه دارد. بعد از درمان با لایه بردارهای شیمیایی مقداری قرمزی و حساسیت پوستی عادی است و باید پس از چند روز محو شوند. نتایج درمان تا مدتی ماندگار خواهد بود و پزشک درمورد انجام مجدد این درمان برای حفظ نتایج با شما صحبت خواهد کرد.

  • لیزرهای پوستی و آی پی ال

لکه های تیره ایجاد شده توسط نور خورشید با درمان های نوری قابل درمان هستند. آی پی ال قادر به درمان لکه های تیره ناخواسته است اما این روش به اندازه دیگر روش ها متمرکزشده نیست. از طرف دیگر لیزرها، به پزشک اجازه می دهد نواحی مشخصی از پوست را به طور دقیق درمان کند و برای درمان نواحی درمانی کوچکتر مناسب تر باشند. در جلسه اولیه مشاوره با متخصص پوست یا جراج زیبایی، او بهترین گزینه درمانی را به شما توصیه خواهد کرد.

براساس نوع لکه های پوستی، پزشک تعداد مشخصی از جلسات درمانی را با فواصلی حدود یک ماه برای شما در نظر می گیرد. ممکن است لکه های تیره پس از دو تا سه هفته شروع به محو شدن کنند. خطر اصلی درمان با لیزر و یا آی پی ال، آسیب به بافت های اطراف است که پزشک در این باره با شما صحبت خواهد کرد.

5 روش درمانی برای بهبود پوست دست

لیزرهای لایه بردار با از بین بردن لایه پوست می توانند چین و چروک ها و لکه های پوست را بهبود بخشند. لیزر لایه...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

تا 5 روز

مطالعه

میکرودرم ابریژن دستگاهی برای لایه برداری خفیف پوست است که جریانی از ذرات میکروسکوپی را به روی صورت می پاشد تا...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

روش های یمتوعی برای لایه برداری پوست وجود دارد که یکی از آنها لایه برداری با محلول های شیمیایی است. در این روش...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

تا 2 هفته

مطالعه

امروزه روش میکرونیدلینگ با ویژگی هایی همچون جوانسازی پوست با تحریک تولید کلاژن و بهبود وضعیت پوست محبوبیت...

نظرات:

100٪ ارزش دارد

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

1 تا 3 روز

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

تا الان ٧ جلسه ليزر رفتم، هر جلسه 250 هزارتومن برای کل بدن و يكي از بهترين كارهايي بود كه تا به حال انجام دادم و...

در همون جلسه ای که هایفو تراپی در کلینیک نگین تندیس تجریش انجام دادم، برای برطرف کردن چین و چروک های بین ابروم...

ليزر خيلی خوبه ديگه واسه هميشه از شر موهای زائد راحت ميشی من الان ٤ جلسه هست دارم ميرم ليزر کل بدن واقعااااا...

سلام.من از حدود یک سال و نیم گذشته برای درمان موهای زائد برخی از نواحی بدنم به یکی از کلنیک های حوالی دریاچه...