روش های درمان هایپوپیگمانتاسیون

تعداد پزشک درمانگر

1

تعداد سوالات

0

تعداد درمان پزشکی

3

هایپوپیگمانتاسیون یا رنگ رفتگی پوست به خاطر فقدان مقادیر نرمال ملانین در پوست ایجاد می شود. این مشکل می تواند به دلیل برخی بیماری ها، جراحت و سوختگی ایجاد شود.

هایپوپیگمانتاسیون یا هایپوپیگمنتیشن چیست؟

هایپوپیگمانتاسیون یا هایپوپیگمنتیشن عدم وجود مقادیر نرمال ملانین به دلیل بیماری، جراحت، سوختگی یا سایر آسیب های ناشی از پوست است. معمولا هایپوپیگمانتاسیون به سختی قابل درمان است. داروهای موضعی و همچنین روش هایی مانند IPL، لیزر co2 فرکشنال و لیزر لایه بردار نیز می توانند برای درمان این عارضه پوستی استفاده شوند.

ملانین ماده ای است که به پوست رنگدانه و رنگ می دهد. هنگامی که سلول های پوستی که ملانین تولید می کنند (تولید ملانوسیت ها) تولید ملانین خود را کاهش دهند، عارضه ای به نام هایپوپیگمانتاسیون یا رنگ رفتگی پوست ایجاد می شود.

عکس هایپوپیگمانتاسیون

دلایل ایجاد هایپوپیگمانتاسیون

رایج ترین دلایل ایجاد هایپوپیگمانتاسیون، جراحت يا زخم در پوست است. سوختگی، عفونت، جوش، تاول، خراشیدگی و هر گونه صدمه ای که باعث بروز اسکار می شود، می تواند منجر به تغییر رنگ پوست شود.

گاهی اوقات برخی درمان های لایه برداری پوستی که بدون نظارت صحیح انجام می شوند، مانند: آی پی ال IPL، لیزرهای لایه بردار یا لایه بردارهای شیمیایی می توانند آسیب های پوستی را ایجاد کنند که منجر به هایپوپیگمانتاسیون می شود.

هایپوپیگمانتاسیون پس از التهاب

در شرایطی که هایپوپیگمانتاسیون نتیجه التهاب پوست یا آسیب است، ممکن است این حالت با نام هایپوپیگمانتاسیون پس از التهاب یا PIH اشاره شود.

این مورد می تواند گیج کننده باشد، زیرا PIH نیز برای هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب نیز استفاده می شود که عارضه ای پوستی است که در آن رنگدانه های پوست افزایش می یابند نه کاهش.

دلایل دیگر ایجاد هایپوپیگمانتاسیون

برخی از اختلالات پوستی مزمن نیز می توانند باعث ایجاد هایپوپیگمانتاسیون شوند، مانند موارد زیر:

  • زالی یا آلبینیسم: با علائمی مانند بی رنگی پوست، مو و چشم ها مشخص می شود که به دلیل عدم یا کمبود وجود ملانین ایجاد می شود.
  • لک و پیس یا ویتیلیگو: با علائمی مانند از دست دادن رنگ تکه ای از پوست مشخص می شد و زمانی اتفاق می افتد که سلول های پوستی تولید کننده ملانین می میرند یا تولید ملانین را بدون هیچ دلیلی شناخته شده ای متوقف می کنند.
  • درماتیت سبوره ای: یک بیماری پوستی التهابی است که با قرمزی، زبری و خارش پوست در مناطقی که مستعد خشکی است، قابل تشخیص است.
  • تينا ورسيكالر: توسط عفونت قارچی ایجاد می شود و دارای مشخصه هایی مانند تکه های زبر و خارش دار از پوست با رنگ روشن تر یا صورتی رنگ است.
  • پيتريازيس‌ آلبا: اغلب بر کودکان تأثیر می گذارد و علائمی مانند تکه های پوستی بدون رنگ و زبر دارد.

درمان هایپوپیگمانتاسیون

گزینه های درمان هایپوپیگمانتاسیون اغلب محدود است. درمان هایپوپیگمانتاسیون پس از التهاب ممکن است شامل استفاده از کورتیکواستروئیدها موضعی، درمان های نوری یا لیزری و یا جراحی پیوند پوست باشد.

اگر چه لیزرهای متعدد و سایر روش های مبتنی بر نور که امروزه در دسترس هستند، به عنوان درمانی آرایشی استفاده می شوند، اما اغلب این درمان ها مانند: آی پی ال IPL، لیزر co2 فرکشنال و لیزر لایه بردار توسط پزشکان برای درمان هایپوپیگمانتاسیون تجویز می شوند.

اگر اختلال مزمن پوستی دلیل ایجاد هایپوپیگمانتاسیون باشد، درمان احتمالا شامل تجویز داروهای موضعی می باشد. برای هایپوپیگمانتاسیونی که به دارو پاسخ ندهد، پوشاندن آن با تاتو آرایشی و یا آرایش دائم ممکن است بهترین گزینه باشد.

در افرادی که هایپوپیگمانتاسیون در بیش از نیمی از بدنشان گسترده شده است (اتفاقی نادر در ویتیلیگو)، از بین بردن رنگ کل بدن یک گزینه خواهد بود.

داروهای موضعی مانند هیدروکینون و دیگر محصولات روشن کننده پوست ممکن است برای سفید کردن پوستی که تحت تاثیر هایپوپیگمانتاسیون قرار نگرفته است، استفاده شود.

3 روش درمان هایپوپیگمانتاسیون

لیزرهای لایه بردار با از بین بردن لایه پوست می توانند چین و چروک ها و لکه های پوست را بهبود بخشند. لیزر لایه...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

تا 5 روز

مطالعه

در لیزر CO2 فرکشنال که هدف آن جوانسازی و لایه برداری پوست است از انرژی لیزر استفاده می شود. گاهی اوقات این روش را...

بیهوشی:

بی حسی موضعی

دوره نقاهت:

تا 2 هفته

مطالعه

روش آی پی ال در درمان های پوستی، بیشتر برای حذف موهای زائد و جوانسازی پوست استفاده می شود. با تاباندن نور آی پی...

بیهوشی:

ندارد

دوره نقاهت:

جزئی

مطالعه

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

4:54

لیفت ابرو با نخ

زیبانوس

14.3k بازدید

2:24

1:24

لیفت بینی با نخ

زیبانوس

8.8k بازدید

تجربیات کاربران

سلام به زیبانوس. من بهمن ماه سال ۹۷ عمل بینی انجام دادم و دکترم هم خانوم دکتر رویا لطفی یگانه بودند. بسیاااار...

سال ٩٠ عمل جراحی بينی كردم ، بينيم گوشتی و غضروفی بود. در كل راضی بودم از عمل. ولی چون بينيم گوشتی بود يكم افت...

حدود ۹ سال پیش به روش الکتروکوتر خالهای صورتم رو برداشتم و الان فقط لکه های تقریبا سفید رنگ خیلی کمرنگی بجا...

من یه سال پیش دندان جلوییم لق شد و افتاد. با مراجعه به کلینیک دکتر واحدی ایمپلنت و بریج را به من پیشنهاد کردند...