لیزر Cynosure Picosure

 

خلاصه ای درباره محصول

پیکوشور در ایالات متحده آمریکا توسعه یافته است و برای اولین بار در سال 2013 در انگلستان معرفی شد. این محصول توسط Cynosure، رهبر جهان در درمان های مبتنی بر لیزر و نور برای برنامه های زیباشناختی حداقل تهاجمی و غیرتهاجمی راه اندازی شده است.

این نخستین لیزر پیکوثانیه در جهان بود که برای حذف خالکوبی و ضایعات خوش خیم مانند لکه های پیری نشان داده شده است.

طبق گفته سازندگان این محصول، پیکوشور اولین لیزر پیکوثانیه در جهان است که سریع و راحت از هر روش دیگر است و بزرگترین پیشرفت در از بین بردن خالکوبی ها می باشد.

با افزایش استفاده از خالکوبی، اغلب مردم پس از آن پشیمان می شوند، حذف خالکوبی نیز تبدیل به یک درمان شایع در جهان شده است که در پیشرفت و در تکنولوژی به اوج خود رسیده است و تعداد کلنیک های ارائه دهنده این خدمات نیز افزایش پیدا کرده است. تحقیقات انجام شده توسط Cynosure نشان می دهد که 20% افرادی که در بدن خود جوهر خالکوبی دارند، احساس تأسف می کنند.

دکتر Roy Geronemus، پزشک و رئیس مرکز جراحی لیزر و پوست در نیویورک، یک پژوهش در مورد پیکوشور انجام داده است. در آزمایشات خود در مورد خالکوبی های چند رنگی که با پیکوشور درمان شدند، نشان داد که بیشتر از 80% از کل خالکوبی ها از بین می رود. به گفته دکتر Geronemus، طول پالس کوتاه لیزر پیکوشور، رنگدانه های خالکوبی را به طور مؤثر پاک می کند و منجر به سطح بالاتری از رضایت بیمار و نتایج بهبود یافته در مقایسه با تکنولوژی های فعلی (Q-switched) می شود.

مشخصات فنی

پیکوشور یک تکنولوژی لیزر با چندین طول موج و پیکو ثانیه است، به عنوان مثال، گزینه قطعه دستی 532 نانومتر برای درمان مؤثر خالکوبی هایی با جوهرهایی به رنگ زرد، نارنجی، و قرمز طراحی شده است. یک طول موج دیگر، در  نمونه قطعه دستی 755 نانومتر برای هدف قرار دادن خالکوب یها سیاه، سبز و آبی استفاده می شود. در نهایت، نمونه دستی 1064 نانومتر، طول موج طراحی شده برای حذف خالکوبی های تیره رنگ است. نمونه دستی 1064 نانومتر یک طول موج طولانی و معمولی مورد استفاده برای حذف خالکوبی، درمان پوست و رنگدانه است.

آرایه ای از لنزهای Focus نیز می تواند برای درمان جوانسازی پوست، ضایعات رنگدانه و زخم های آکنه اضافه شده است. از نظر میکروسکوپی، پالس های پیکوشور با نفوذ در عمق دقیق در پوست، این نوع خالکوبی ها را مورد هدف قرار می دهد.

چگونه کار می کند؟

لیزرهای Q-switched، استاندارد طلایی برای حذف خالکوبی تا زمانی که فناوری پیکوثانیه پیکوشور راه اندازی شود، در نظر گرفته می شد.

درمان لیزرهای Q-switched، از انرژی لیزر متمرکز برای گرم کردن و شکست ذرات جوهر خالکوبی به قطعات کوچکتر استفاده می کند که پس از آن خالکوبی های بدن می تواند به آسانی حذف شود، اما امروزه با لیزرهای پیکوثانیه مانند پیکوشور، درمان بسیار ظریف و مؤثرتری خواهیم داشت. حذف خالکوبی لیزر پیکوشور از گرما استفاده نمی کند؛ این روش از پالس های فوق العاده کوتاه استفاده می کند که ذرات جوهر را با فشار بالا بمباران می کند. جوهر به ذرات کوچک و بسیار ریز شکسته و جذب می شود و در نهایت توسط بدن مانند قبل از بین می رود. این باعث می شود که پیکوشور یک روش سریع و راحت باشد.

پیکوشور می تواند پس از یک جلسه، خالکوبی هایی با جوهر تیره را از بین ببرد، با این روش حذف بیشتر از 75% از چنین خالکوبی هایی پس از اولین جلسه درمان امکان پذیر است. میکاپ یک خالکوبی از جوهر کاملاً سیاه می تواند تنها با 4-8 جلسه درمان از بین برود.

بنابراین، بسیاری از خالکوب یها در عرض 6 تا 10 ماه از بین می روند که به طور قابل توجهی سریعتر از تکنولوژی های قدیمی مانند Q-switched است.

پزشک می تواند تنظیمات دستگاه را برای استفاده از PicoSure Boost™ تنظیم کند تا فشار و انرژی خروجی را تغییر دهد تا تأثیر شکستن را برای انواع خالکوبی ها به ویژه خالکوبی های سمج افزایش دهد.

اگر در گذشته درمانی برای حذف خالکوبی با لیزر Q-Switched را داشته اید و هنوز هم برخی از رنگدانه های سمج باقی مانده اند، آنگاه تکنولوژی پیکوثانیه برای تکمیل کار ایده آل است.

وضعیت مجور

European CE از سال 2012 به بازار عرضه شده است.

Cynosure تأییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) را دریافت کرده است تا در دسامبر 2012، طول موج 755 نانومتر پیکوشور را برای حذف خالکوبی، ضایعات خوش خیم و رنگدانه های پوستی به بازار عرضه کند.

تأییدیه های نشانه درمان در جولای 2014 برای زخم های آکنه و در سپتامبر 2014 برای چین و چروک با استفاده از آرایه ای از لنزهای Focus اضافه شده است.

مجوز طول موج 532 نانومتر در فوریه 2015 آمده است و باعث دو برابر شدن طول موج دستگاه شده است. همچنین آنها تأییدیه FDA را برای عرضه سیستم به بازار و آزادسازی طول موج 1064 نامتر پیکوشور در می سال 2016 را دریافت کرده اند. طول موج 1064 نانومتر برای از بین بردن طیف کاملی از جوهرهای خالکوبی در درمان های کمتر معرفی شده است که باعث ایجاد دستگاهی با چند موج می شود.

باید توسط چه کسی استفاده شود؟

سیستم لیزر فقط باید توسط اعضای اموزش دیده پزشکی یا متخصصین آموزش دیده لیزر مورد استفاده قرار گیرد.

این لیزر برای درمان چه چیزی استفاده می شود؟

سیستم لیزر پیکوثانیه برای از بردن خالکوبی، جوانسازی پوست و زخم های آکنه (با استفاده از آرایه ای از لنزهای اضافی Focus) و از بین بردن ضایعات خوش خیم و رنگدانه های پوست استفاده می شود.

عوارض جانبی و خطرات

گفته شده است که پیکوشور نسبت به سایر روش های از بین بردن خالکوبی یا حذف ضایعات رنگدانه درد کمتری دارد و به سرعت از بین می رود.

با این حال، ناراحتی هایی وجود خواهد داشت. سطح ناراحتی که احساس می کنید بستگی به ناحیه ای دارد که در آن خالکوبی یا ضایعه قرار دارد و به آستانه تحمل درد خود فرد نیز بستگی دارد.

یکی دیگر از عوارض جانبی بالقوه، ایجاد زخم است. این به ندرت اتفاق می افتد و در اغلب موارد در کمتر از 2% از بیماران این عارضه پیش می آید. اگر زخمی به وجود آید، معمولاً خیلی واضح نیست. روغن ویتامین E می تواند برای کاهش این اثرات استفاده شود.

چیزهای دیگری که از درمان پیکوشور انتظار می رود، پوسته پوسته شدن، تاول زدن یا ضخیم شدن پوست همراه با خارش در ناحیه تحت درمان می باشد، اما اینها نشانه های مثبت هستند که نشان می دهد که درمان در حال کار است. نباید منطقه ای را کنده و یا بخراشید زیرا باعث ایجاد زخم می شود. همچینن نباید در منطقه تحت درمان از محصولات آرایشی و زیبایی در هنگام بهبودی منطقه تحت درمان استفاده نمایید.

یکی دیگر از عوارض احتمالی، هایپرپیگمانتاسیون بر روی پوست یا تکه هایی از پوست تیره و همچنین هیپوپیگمانتاسیون یا تکه هایی از پوست روشن شده در منطقه تحت درمان که ملانین طبیعی پوست شما را تحت تأثیر قرار می دهد، می باشد. معمولاً یک مشکل موقت وجود دارد که قابل حل است.

در چه مواردی استفاده نمی شود

استفاده از لیزر پیکوشور ممکن است در برخی از مناطق خاص بدن و در کسانی که شرایط پزشکی خاصی دارند، اجتناب گردد.

اکثر کلینیک ها لیزر پیکوشور را برای از بین بردن خالکوبی های زیبایی (میکروپیگمانتاسیون) در قسمت مژه ها، خطوط اطراف لب یا ابروها استفاده نمی کنند زیرا تفاوت در نوع رنگدانه مورد استفاده در مقایسه با جوهرهای طبیعی خالکوبی و ماهیت حساس این منطقه باعث عدم استفاده از این روش برای حذف خالکوبی می شود. خطری که وجود دارد به دلیل ماهیت رنگدانه های مورد استفاده در میکروپیگمنتیشن به ویژه رنگدانه های روشن تر مورد استفاده در اطراف لب ها است که برخی از رنگ ها از ترکیب مورد استفاده، شاید یکی از دلایل نامطلوب بودن استفاده از این روش باشد و ممکن است پس از درمان نیز باقی بمانند. از آنجا که میکاپ نیمه دائمی برای ابروها تمایل به استفاده از رنگ های تیره تر دارند، برخی از کلنیک ها با استفاده از پیکوشور احساس راحتی می کنند تا این رنگدانه ها را از بین ببرند. لطفاً به دنبال یک کیلینیک با پزشکان آموزش دیده در این درمام پیشرفته باشید تا میکاپ نیمه دائمی خود را از بین ببرید.

شرایطی که برای این درمان مناسب نمی باشد، عبارتند از:

  • عفونت های فعال مانند زخم های باز در منطقه تحت درمان
  • بارداری و شیردهی
  • اختلالات تشنج
  • کسانی که مستعد ابتلا به زخم های کلوئید هستند
  • کسانی که ایمپلت پزشکی دارند نیز ممکن است برای آنها نامناسب باشد.

رژیم درمان

برای خالکوبی های کوچک، تقریبا 5 سانتی متر مربع، این درمات هر 4 تا 6 هفته یکبار توصیه می شود.

برای خالکوبی های بزرگف توصیه می شود که در بین درمان، 6-8 هفته منتظر بمانید تا قبل از ارائه لیزر بعدی، این منطقه بتواند بهبود یابد.

نوع خالکوبی (حرفه ای یا آماتور)، اندازه ذرات جوهر و رنگ مورد استفاده که نیاز به انواع طول موج دارد، همگی تعداد جلسات درمانی که نیاز به پاک کردن خالکوبی خواهید داشت را تحت تأثیر قرار می دهند. یک پزشک با تجربه قادر به ارزیابی خالکوبی شما و پاسخ آن برای درمان خواهد بود تا تعداد واقعی درمان هایی که نیاز خواهید داشت را توصیه کند.

با توجه به اینکه تکنولوژی پیکوثانیه جوهر را از بین می برد، به جلسات کمتری نسبت به تکنیک های حذف خالکوبی با لیزر Q-switched نیاز خواهید داشت. خالکوبی های کوچک می تواند درمان شده و تقریباً 4-6 جلسه بدون پیگیری از بین برود.