دیسپورت چه تفاوتی با بوتاکس دارد و کاربرد آن چیست؟

دیسپورت چیست؟

هیچ رژیم مراقبت از پوستی بر روی زمین نمیتواند باعث از بین رفتن خطوط عمیق پیشانی شود. کسانی که فوراً حالت عصبانیت، ناراحتی یا خشم را بر روی چهره خود نشان می دهند بیشتر دچار چین و چروک عمیق در پوست می شوند.

دیسپورت (Dysport) توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای از بین بردن چین و چروک پیشانی، نرم کردن خطوط عمیق و صاف کردن پوست مورد تأیید قرار گرفته است.

دیسپورت می تواند برای درمان عرق کردن بیش از حد و خطوط عمودی گردن استفاده شود که شامل حالت انقباض شدید عضلات می باشد، اگر دندان های خود را سابیده و پرچ می کنید، دیسپورت می تواند به رفع این مشکل کمک کند. (با درمان ماهیچه های بزرگ مخصوص جویدن. آنهایی که فک پایین شما را می بندد.

 

جستجوی پزشکانی که دیسپورت استفاده می کنند

 

بوتاکس دیسپورت؟!

دیسپورت در اروپا، آزالور (Azzalure) نامیده می شود. در ایران به اشتباه برندهای مختلف سم بوتولینوم را با نام بوتاکس می شناسند. مثلا استفاده عباراتی نظیر بوتاکس دیسپورت به اشتباه در جامعه ایران حتی میان پزشکان شایع است. بوتاکس مشهورترین برند سم بوتولینوم است که برای فلج کردن موقت برخی ماهیچه ها به منظور زیباسازی ظاهر افراد استفاده می شود. دیسپورت نیز برندی از سم بوتولینوم است که برای همین منظور استفاده می شود. می توان گفت هر دو محصول از نظر کاربرد، کاملا یکسان هستند. همانند اتفاقی که در جامعه ما برای محصولاتی مانند مایع ظرفشویی و پودر لباسشویی در سالیان دور افتاده بود و عباراتی نظیر تاید تاژ یا ریکای جام به وفور استفاده می شد، استفاده از نام بوتاکس دیسپورت نیز از این دسته اتفاقات است.

در مورد بوتاکس بیشتر بدانید:

 

دوره نقاهت بعد از تزریق دیسپورت چگونه است؟

بعد از تزریق دیسپورت نیاز به هیچ زمان بهبودی نخواهید داشت، اما ممکن است پزشک شما بخواهد که تمرینات و فعالیت های شدید را برای چند ساعت پس از درمان کنار بگذارید. انتظار می رود مقداری قرمزی خفیف و یا تورم در محل تزریق و احتمالاً سر درد ایجاد شود. محل های تزریق را ماساژ ندهید تا امکان پخش شدن سم بوتولینوم به بخش هایی که مورد نظر نیست بیشتر نشود.

خطرات و عوارض دیسپورت چیست؟

عوارض دیسپورت همانند بوتاکس است. طبق گفته سازنده، دیسپورت ممکن است باعث تحریک بینی یا گلو، سردرد، واکنش پوست یا درد در محل تزریق، علایم تنفسی و حالت تهوع شود. کمتر دیده می شود که افتادگی پوست پیشانی و پلک بالایی چشم به ندرت دیده می شود، ولی در صورت بروز، با توجه به اینکه این روش موقتی است، با از بین رفتن تاثیر آن، این مشکل نیز برطرف می شود.

اگر چه بسیار نادر است، ولی بیشترین نگرانی در رابطه با محل تزریق و احتمال انتشار سم بوتولینوم در خارج از محل تزریق است. این امر به طور بالقوه می تواند مشکلاتی مانند ضعف عضلانی و یا اسپاسم، بی اختیاری و مشکل در صحبت کردن، بلعیدن یا تنفس ایجاد کند. اگر بعد از تزریق علائم شدید یا غیر معمول را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اثر تزریق دیسپورت چقدر ماندگار است؟

تأثیرات دیسپورت معمولاً به تدریج در حدود 4 تا 6 ماه از بین می رود، اگر چه گاهی اوقات می تواند تا یکسال طول بکشد.

افراد می توانند نتایج خود را با اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، نوشیدن مقدار زیادی آب برای حفظ آبرسانی پوست، و اجتناب از مصرف قندها و غذاهای فراوری شده که می توانند به کلاژن آسیب برسانند، طولانی کنند.

پزشکان معمولاً به مردم توصیه می کنند که دو یا سه بار در سال برای تزریق دیسپورت و یا بوتاکس مراجعه کنند.

اثر دیسپورت چند روز بعد مشاهده می شود؟

انتظار نداشته باشید که نتایج را بلافاصله مشاهده کنید. طبق گفته سازنده دیسپورت، اکثر مردم طی دو یا سه روز بهبودی را مشاهده می کنند. به احتمال زیاد به مدت 3 تا 7 روز برای دیسپورت زمان لازم است تا تأثیر بگذارد. تاثیرگذاری دیسپورت همانند بوتاکس بستگی به این دارد که ناحیه ای که در آن تزریق انجام شده چند واحد از سم بوتولینوم را دریافت می نماید.

مراحل تزریق دیسپورت چیست؟

ابتدا پزشک شما منطقه تحت درمان را تمیز می کند و ممکن است از بی حس کننده موضعی استفاده کند، اما اکثر افراد به آن نیازی ندارند.

سپس پزشک، با استفاده از یک سوزن کوچک، مقدار کمی از دیسپورت را به عضلات شما تزریق می کند. برای ضعیف کردن عضلات پیشانی حدود 5 تزریق در یک الگوی V شکل انجام خواهد شد.

احتمالاً احساس سوزش در هنگام تزریق خواهید داشت. پزشک شما ممکن است بخواهد که لبخد بزنید، ابروهای خود را بالا ببرید. کل زمان تزریق 10 تا 20 دقیقه طول می کشد که بستگی به تعداد نواحی دارد که قرار است تزریق انجام دهید.

مهم است که به یک متخصص با تجربه و کارآزموده مراجعه کنید تا تزریق خوب و نتایج طبیعی تری را به دست آورید.

آیا دیسپورت با بوتاکس فرق می کند؟

هر دو از سم بوتولینوم ساخته شده اند، اما آنها در سطح مولکولی کمی باهم فرق دارند. نتیجه این است که دیسپورت سریعتر از بوتاکس جذب می شود. این بدان معنی است که دیسپورت می تواند کمی سریعتر عمل کرده و نتایج کمی طولانی تر از بوتاکس را ایجاد کند. پزشکان دیگری می گویند که زمان فعالسازی و نتایج هر دو مشابه بوده و تفاوت قابل توجهی باهم ندارند.

دیسپورت همچنین تمایل دارد که کمی بیشتر از بوتاکس پخش شود. با این حال، زمانی که پزشکان این محصول را به صورت گسترده تری مورد استفاده قرار می دهند، احتمال بیشتری برای افتادگی پلک یا پیشانی هنگام تزریق در پیشانی و چین و چروک دور چشم (خطوط پنجه کلاغی) وجود دارد. این یکی از دلایلی است که پیدا کردن یک متخصص با تجربه برای درمان را ضروری می کند.

آیا تزریق دیسپورت برای من مناسب است؟

دیسپورت ممکن است یک انتخاب مناسب برای شما باشد اگر:

  • بخواهید چین وچروک بین ابروها که ناشی از حرکات تکراری عضلات است را صاف کنید.

دیسپورت مورد تأیید FDA است که برای تضعیف عضلات بین ابروها می باشد که می تواند شما را عصبانی نشان دهد حتی مواقعی که عصبانی نیستید، هر چند برای پزشکان استفاده از دیسپورت بر روی خطوط خنده، اخم و خطوط افقی پیشانی، چین و چروک چانه یا لبخند لثه ای بیشتر رایج است. فقط باید بدانید که دیسپورت بر روی چروک های ناشی از سیگار کشیدن و یا چروک های ناشی از آفتاب عمل نمی کند.

  • می خواهید از عرق کردن بیش از حد دست ها، پاها یا زیر بغل خلاص شوید.

تزریق بوتولینوم موجب اختلال در اعصابی می شود که باعث ترشح عرق می شوند. دیسپورت راه حل دائمی برای عرق کردن بیش از حد نیست. اما اگر قادر هستید جلسات تزریق را بطور مداوم تکرار کنید، می تواند مفید باشد.

  • می خواهید از شر خطوط عمودی گردن خلاص شوید.

اگر عضلات عمودی و بلند گردن که به فک متصل می گردند، بیش از آنچه که ترجیح می دهید، واضح هستند، دیسپورت می تواند این خطوط گردن را برای رسیدن به یک ظاهر صافتر و نرم تر، برطرف کند.

  • به دنبال یک روش غیر جراحی هستید تا ظاهر خود را جوانتر نمایید.

دیسپورت مانند بوتاکس و زئومین، دو تا سه بار در سال برای حفظ تأثیر خود نیاز به تزریق دارد. اما برای بسیاری از مردم، پیگری درمان نیاز به صرف هزینه و زمان دارد.

  • می خواهید از شکل گیری چین و چروک عمیق در پوست خود جلوگیری کنید.

بسیاری از بیماران تزریق دیسپورت را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده می کنند نه اینکه پس از ایجاد این خطوط بخواهند برای از بین بردن آنها اقدام کنند.

دیسپورت ممکن است یک انتخاب خوب برای شما نباشد اگر:

  • داروی رقیق کننده خون یا نوع خاصی از داروهای مسکن مصرف می کنید.

این داروها می توانند به احتمال زیاد باعث خونریزی در طی تزریق شوند.

  • واکنش آلرژیک به بوتاکس، زئومین یا پروتئین شیر گاو دارید.

اگر فکر می کنید که نسبت به پروتئین شیر آلرژی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. دیسپورت مقدار بسیار کمی از پروتئین شیر گاو دارد. این پروتئین در بوتاکس و زئومین وجود ندارد. مهم این است که درک کنیم، آلرژی پروتئین شیر گاو بسیار نادر است و داشتن آلرژی به لاکتور، مشکلی با دیسپورت ایجاد نمی کند.

  • شما یک عفونت پوستی در ناحیه تزریق دارید.

به احتمال زیاد پزشک شما خواهد خواست که پوستتان را قبل از تزریق بوتولینوم تمیز کنید.

  • اگر باردار، یا در دوران شیردهی قرار دارید، یا برای باردار شدن برنامه ریزی کرده اید.

پزشکان تزریق بوتولینوم را در این زمان توصیه نمی کنند. البته خطرناک بودن آن در این زمان ثابت نشده است، ولی بهتر است از مصرف سموم در بدن خود در این زمان اجتناب کنید.