ارتودنسی کودکان

نامرتبی دندان کودک

امروزه روش های مختلفی برای ارتودنسی دندان کودکان وجود دارد که شامل ارتودنسی های فلزی ثابت و همچنین روش های جدیدتری مثل ارتودنسی نامرئی (ارتودنسی شفاف) است.

در این مقاله در مورد مزایای ارتودنسی کودکان و انواع ارتودنسی توضیح بیشتری می دهیم.

کودکان از چه سنی می توانند ارتودنسی کنند؟

اگرچه ارتودنسی در هر سنی می تواند دندان ها را صاف کند، اما معمولا برای کودکانی که استخوان های آنها هنوز در حال رشد و شکل گیری است، موثرتر می باشد. ارتودنسی را معمولا وقتی که دندان های دائمی و بزرگسالی رشد کنند، یعنی سنی حدود 10 تا 14 سال می توان انجام داد.

با این حال، ممکن است برخی از کودکان در صورت وجود دلایل پزشکی، از اوایل 7 یا 8 سالگی ارتودنسی انجام دهند. بنابراین زمان مناسب برای ارتودنسی کودکان به نوع ایرادات و میزان نامرتبی دندان ها بستگی دارد.

ارتودنسی در سنین پایین می تواند موارد زیر را اصلاح کند:

 • کمک به رشد استخوان فک
 • حرکت دادن دندان ها به موقعیت درست
 • کاهش خطر آسیب به دندانهای دائمی
 • ایجاد فضای لازم برای بیرون آمدن دندانها
 • کاهش احتمال دندان های نهفته (دندانهای داخل لثه)
 • بهبود زیبایی صورت

وقتی از فواید ارتودنسی در سنین پایین صحبت می کنیم، به این معنا نیست که همه کودکان باید فورا ارتودنسی کنند. در بعضی موارد بهتر است صبر کنید تا دندان های دائمی بیشتری رشد کنند.

چه موقع باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد؟

برای بررسی سلامت دهان و دندان کودک و همچنین رشد دندان ها باید هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندانپزشک ارتودنسی را برای فرزند شما مناسب ببیند، شما را به ارتودنتیست کودکان ارجاع می دهد.

علائمی که نشان می دهد شاید فرزند شما به ارتودنسی احتیاج داشته باشد عبارتند از:

 • افتادن زودهنگام یا دیرهنگام دندانهای شیری
 • فشرده بودن دندان
 • صاف نبودن دندانها
 • دندان هایی که روی هم قرار نمی گیرند (اپن بایت)
 • دشواری در غذا خوردن یا گاز زدن
 • گاز گرفتن لپ ها
 • مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک تا قبل 6 سالگی

توصیه می شود که کودکان در سن 7 سالگی با رشد دندان های دائمی به ارتودنتیست مراجعه کنند. در این سن، مشکلات ردیف نبودن دندان مشخص است و متخصص ارتودنسی می تواند برنامه ای برای شروع درمان بچیند.

حتی اگر فرزند شما در نوجوانی باشد، برای شروع ارتودنسی دیر نیست. اگر نگرانی در این رابطه دارید، آن را با دندانپزشک خود درمیان بگذارید یا از متخصص ارتودنسی وقت ملاقات بگیرید.

انواع ارتودنسی کودکان

انواع ارتودنسی مخصوص کودکان تقریبا مشابه ارتودنسی بزرگسالان است ولی برخی از آنها ویژگی های خاصی برای کودکان دارند.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی فلزی رایج ترین نوع ارتودنسی برای کودکان است که نسبتا ارزان می باشد.

در ارتودنسی ثابت یک براکت به هر دندان متصل و یک سیم فلزی به همه آنها وصل می شود. دندانپزشک با سفت کردن سیم، به تدریج دندان ها را در جای مناسب خود هدایت می کند.

شما به عنوان والدین ممکن است به یاد داشته باشید که ارتودنسی های فلزی بسیار بزرگ بودند و استفاده از آن راحت نبود. خوشبختانه، فناوری در طی 25 سال گذشته پیشرفت کرده و براکت های ارتودنسی بسیار کوچکتر و ظریف تر از گذشته هستند. جهت جذاب تر کردن ارتودنسی برای کودکان، امروزه می توان ارتودنسی را با رنگ های شاد و زیبا انجام داد.

ارتودنسی فلزی تاثیر زیادی در مرتب کردن دندان ها با هر نوع ایراد ظاهری دارد و معمولا 18 تا 24 ماه طول می كشد تا دندان ها صاف شوند.

بعد از ارتودنسی، معمولا کودکان برای تمیز کردن ارتودنسی و دندان خود به کمک احتیاج دارند، زیرا مواد غذایی و باکتری زیادی به براکت ها می چسبد. مسواک برقی مخصوص کودکان با سری مخصوص ارتودنسی می تواند این کار را آسانتر کند.

ارتودنسی رنگی
بریس رنگی

ارتودنسی سرامیکی (شفاف و همرنگ دندان)

این ارتودنسی ها تقریبا شبیه ارتودنسی فلزی عمل می کنند، اما به دلیل جنسشان کمتر مورد توجه قرار گیرند. براکت ها از مواد شفاف یا همرنگ دندان ساخته شده اند تا ظاهر بهتری داشته باشند. سیم مورد استفاده در این ارتودنسی باز هم فلزی است، ولی می تواند با مواد همرنگ دندان روکش شود.

هزینه ارتودنسی سرامیکی بیشتر از ارتودنسی فلزی است، اما می تواند برای کودکانی که با ارتودنسی فلزی احساس خجالت می کنند، انتخاب خوبی باشد.

ارتودنسی زبانی (لینگوال)

ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال نیز از براکت ها و سیم های فلزی استفاده می شود با این تفاوت که در پشت دندان ها و در کنار زبان نصب می شوند تا قابل دیدن نباشند. این مورد از ارتودنسی هم برای کودکانی مناسب است که از مسخره شدن به دلیل داشتن ارتودنسی می ترسند. فایده دیگر ارتودنسی لینگوال این است که هر لکه ای که به دلیل عدم رعایت دقیق بهداشت دندان ایجاد می شود در قسمت پشت دندان قرار می گیرد.

با این حال، درمان با ارتودنسی لینگوال معمولا بیشتر طول می کشد و گران تر هستند. ارتودنسی لینگوال برای کودکانی که دندان های کوچکی دارند، مناسب نیست.

ارتودنسی اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی)

این نوع ارتودنسی در واقع می تواند توسط کودکان تا 11 سالگی مورد استفاده قرار گیرد، مشروط بر اینکه تمام دندانهای شیری کودک افتاده باشد. این سیستم روشی کاملا متفاوت برای صاف کردن دندان ها ارائه می دهد. به جای داشتن براکت های ثابت، یک سری الاینر شفاف و متحرک، دندان ها را به موقعیت درست هدایت می کنند.

این سیستم مزایای مشخصی برای کودکان دارد:

 • الاینر ها قابل تشخیص نیستند و به همین دلیل به آن ارتودنسی نامرئی می گویند.
 • می توان به مدت 2-4 ساعت در روز آن را برداشت.
 • استفاده کنندگان می توانند دندان های خود را مثل همه افراد تمیز کنند.
 • طراحی آن اجازه رشد به دندانهای جدید می دهد.
 • نشانگر سایش در هر الاینر نشان می دهد که آیا الاینر کهنه شده یا خیر.

البته ارتودنسی نامرئی نقاط ضعف هم دارد. حتی با وجود نشانگر سایش والدین باید بررسی کنند که آیا فرزندشان این توانایی را دارد که مطابق دستورالعمل، الاینر را استفاده کند یا خیر.

غذا خوردن با وجود الاینر هم سخت است. باید الاینر را هنگام غذا خوردن و نوشیدن هر چیزی به غیر از آب برداشت و قبل از قرار دادن آن دندان ها و الاینر را تمیز کرد. در غیر اینصورت ممکن است الاینر و دندان ها لکه دار و پوسیده شوند.

اینویزیلاین دندان (ارتودنسی نامرئی) برای کودکانی که از داشتن ارتودنسی خجالت می کشند، یک راه حل عالی است که به اندازه ارتودنسی فلزی مؤثر می باشد. فقط کافی است اهمیت استفاده از الاینر در طول روز و تمیز کردن آنها بعد از غذا خوردن را به فرزند خود توضیح دهید.

استفاده از ریتینر ( نگهدارنده)

همه روش های ارتودنسی یک کار انجام می دهند که آن حرکت دادن دندان ها به موقعیت جدید است. اما هدف ریتینر دقیقا برعکس است و پس از کامل شدن درمان ارتودنسی، حرکت دندان ها را متوقف می کند.

فرزند شما شاید مجبور باشد در ابتدا هر شب و احتمالا در طول روز، از ریتینر استفاده کند. اگر کودک از استفاده از آن خودداری کند، احتمالا بهم ریختگی مجدد دندان ها وجود دارد. بسیاری از بزرگسالانی که در دوران کودکی ارتودنسی کرده اند، اگر می خواهند دندانهایشان مرتب بماند باید بقیه عمر خود را (حداقل به صورت موقت) ریتینر استفاده کنند.

دو نوع ریتینر متحرک وجود دارد. یک نوع شبیه به الاینر اینویزیلاین یا گارد دهانی است و دیگری دارای پایه اکریلیک و سیم هایی است که به دور دندان می چسبند.

راه دیگر برای مرتب نگه داشتن دندانها با ریتینر ثابت است که فقط یک سیم کوچک است که در قسمت پشت چند دندان جلو ثابت است تا از حرکت آنها جلوگیری شود.

هزینه ارتودنسی کودکان چقدر است؟

ارتودنسی کودکان معمولا کمی ارزان تر از ارتودنسی بزرگسالان است، به این دلیل که وسایل کمتری برای ارتودنسی دندان های آنها لازم است. با این حال، تعداد ویزیت ها و میزان زمان صرف شده می تواند متغیر باشد که در هزینه ارتودنسی تاثیر می گذارد. همچنین هزینه ارتودنسی کودکان به عوامل مختلفی از جمله روش ارتودنسی و پیچیدگی درمان نیز بستگی دارد.

چگونه متخصص ارتودنسی کودکان را پیدا کنیم؟

ارتودنسی دندان کودکان

اگرچه متخصصین ارتودنسی می توانند ارتودنسی کودک نیز انجام دهند، اما ترجیح بر این است که این کار را نزد افرادی انجام دهید که تجربه درمان بیماران خردسال را دارد. مهم است که کودک شما با ارتودنتیست خود احساس راحتی کند و ترسی نسبت به درمان نداشته باشد.

نتیجه گیری

انجام ارتودنسی برای مرتب کردن دندانهای کودکان امروزه بسیار رایج است. اولین قدم صحبت با دندانپزشک یا ارتودنتیست است تا مشخص شود آیا فرزند شما به ارتودنسی احتیاج دارد یا خیر.

اگر از ارتودنسی های ثابت و فلزی برای فرزند شما استفاده شد، باید به کودک خود کمک کنید تا دندان های خود را به خوبی تمیز کند. همچنین شاید نیاز باشد از مصرف برخی غذاهای خاص دوری شود. پس از اتمام درمان ممکن است استفاده از ریتینر توصیه شود. بها همه این سخت کوشی ها با لبخند زیبا و جذاب پرداخت می شود! (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام