آشنایی با اسیدهای مورد استفاده در محصولات پوستی

شنیدن واژه “اسید” شاید تصاویری از لوله های آزمایش و سوختگی های ترسناک شیمیایی را در ذهن شما تداعی کند. اما نکته اینجاست که اگر اسیدها در غلظت مناسب استفاده شوند، در واقع از کاربردی ترین مواد اولیه موجود در محصولات پوستی خواهند بود.

لایه بردار پوست

اسیدهای مورد استفاده در کرم ها و سرم ها برای مقابله با آکنه، چین و چروک، لکه های تیره، جای جوش و غیریکنواختی پوست مفیدند. اما با وجود تنوع بسیار اسیدها در محصولات پوستی موجود در بازار، به نظر می رسد که به خاطر سپردن ویژگی ها و فواید آنها سخت باشد. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم به معرفی هر یک از این اسیدها و فواید آنها به طور خلاصه بپردازیم، با وجود اینکه درمورد بیشتر این اسیدها در مجله زیبانوس به طور مفصل تر صحبت کرده ایم.

مقاله مرتبط: 13 روش برای درمان شلی پوست

معروف ترین ماده ضد جوش

از زمان کشف سالیسیلیک اسید مدت زیادی است که می گذرد. سالیسیلیک اسید به لایه برداری پوست و تمیز نگه داشتن منافذ بسیار مشهور است و که در نهایت به کاهش آکنه کمک می کند. شما می توانید آن را در سرم ها و وشوینده های صورت با غلظت های 0.5 تا 2 درصد و همچنین در ضدجوش های فوری پیدا کنید.

سالیسیلیک اسید غلیظ هم به عنوان لایه بردار پوست برای درمان جوش، جای جوش، ملاسما، آسیب های ناشی از آفتاب و لکه های پیری در مراکز خدمات پوستی استفاده می شود. از این ماده در محلول های از بین برنده زگیل و میخچه استفاده می شود. استفاده از سالیسیلیک اسید بر روی پوست تیره و مستعد به لکه بی خطر است. از آنجایی که این ماده با آسپیرین (استیل سالیسیلیک اسید) ارتباط دارد، دارای خواص ضد التهابی نیز است.

مقاله مرتبط: بهترین روش درمان جای جوش-حتی وخیم ترین آنها

سلاح فوق العاده ضد پیری

گلیکولیک اسید محبوب ترین آلفا هیدروکسی اسید (AHA) محصولات پوستی است. این ماده از نیشکر تهیه می شود و در بین آلفا هیدروکسی اسیدها کوچکترین مولکول را دارد، بنابراین به راحتی  به پوست نفوذ می کند. گلیکولیک اسید یک ماده آنتی ایجینگ فوق العاده است که به نظر می رسد همه کارهای زیر را انجام می دهد.

اسید گلیکولیک در لایه برداری پوست و کاهش خطوط چین و چروک های ریز، جلوگیری از آکنه، محو کردن لکه های تیره، افزایش ضخامت پوست و یکنواخت کردن رنگ و بافت پوست بسیار موثر است. بنابراین جای تعجب ندارد که از آن معمولا با غلظت های زیر 10 درصد در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

گلیکولیک اسید هم مثل سالیسیلیک اسید برای لایه برداری و درمان آکنه و لکه های پوست استفاده می شود. گاهی اوقات نیز همراه با میکرودرم ابریژن یا میکرونیدلینگ استفاده می شود. با این حال، بعد از استفاده از گلیکولیک اسید، حساسیت پوست نسبت به نور خورشید افزایش می یابد، بنابراین برای جلوگیری از آسیب پوست در برابر آفتاب باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

لایه بردار و یکدست کننده رنگ پوست

درمان هیپرپیگمانتاسیون

ماندلیک اسید، آلفا هیدروکسی اسید دیگری است که از بادام تلخ بدست می آید. ماندلیک اسید هم مانند گلیکولیک اسید نوعی لایه بردار است که برای جلوگیری از آکنه، ترمیم آسیب نور آفتاب، یکدست کردن رنگ پوست و محو کردن پیگمانتاسیون مفید است.

به دلیل ساختار مولکولی بزرگتر، ماندلیک اسید به اندازه گلیکولیک اسید به پوست نفوذ نمی کند، بنابراین تحریک کمتری روی پوست ایجاد می کند. به همین دلیل، معمولا به جای گلیکولیک اسید، به ویژه برای پوست های مستعد رنگدانه، در لایه بردارها توصیه می شود. بازگشت پیگمانتاسیون هنگامی رخ می دهد که مقاومتی در برابر یک ماده خاص به دلیل استفاده بیش از حد ایجاد شود. این باعث می شود که ماده نه تنها بی اثر باشد بلکه اغلب باعث بدتر شدن وضعیت پوست شود.

قاتل جوش ها

آزلائیک اسید در سه دهه گذشته یکی از اصلی ترین روش های مبارزه با آکنه بوده است و فقط در کرم های تجویزی توسط پزشک، یافت می شود. اسید آزلائیک منافذ پوست را تمیز نگه می دارد، باکتری های مضر را از بین می برد و التهاب را کاهش می دهد. این ماده معمولا با غلظت 15 تا 20 درصد در کرم هایی وجود دارد که در صبح و شب برای کل صورت استفاده می شوند. آزلائیک اسید عوارض جانبی کمی دارد، اما در پوست های بسیار حساس می تواند باعث سوزش، پوسته پوسته شدن و قرمزی شود.

علاوه بر درمان آکنه، آزلائیک اسید خاصیت روشن کنندگی پوست نیز دارد که برای محو کردن جای جوش یا هیپرپیگمانتسیون بعد از التهاب مفید است. این ماده اغلب با رتینوئیدها ترکیب می شود تا جایگزین ملایم تری برای هیدروکینون باشد.

ماده روشن کننده و سفید کننده پوست

کوجیک اسید توسط باکتری هایی تولید می شود که در تخمیر برنج برای تهیه نوعی نوشیدنی به کار می روند. این ماده به دلیل داشتن خواص سفید کنندگی و ضد پیری، ماده مهمی در محصولات پوستی آسیایی است. (منظور از سفید کردن پوست کاهش هیپرپیگمانتاسیون و غ پویریکنواختی رنگ پوست می باشد)

این ماده در شوینده ها و سرم ها با غلظت 1 تا 4 درصد یافت می شود. متأسفانه پوست را بسیار تحریک می کند اما با این حال تاثیر زیادی دارد.

خواهر ویتامین سی

آسکوربیک اسید رایج ترین ویتامین C محلول در آب است که به دلیل خواص ضد پیری آن در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. اسید آسکوربیک همچنین جایگزینی برای هیدروکینون در درمان ملاسما است. اسکوربیک اسید در حضور اکسیژن و آب بسیار ناپایدار است، بنابراین معمولا به فرم پایدارتری با نام منیزیم آسکوربیل فسفات و تترا ایزوپالمیتوییل اسکوربیک اسید موجود است.

سایر اسیدهای موجود در محصولات پوستی

انواع اسید برای پوست

در این بخش اسیدهای دیگری برای مراقبت از پوست معرفی شده است که ممکن است در بازار آنها را دیده باشید. شاید این اسیدها خیلی محبوب نباشند، بنابراین یافتن آن در لاین محصولات مراقبت از پوست سخت تر است، اما باز هم شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آنها برای درمان مشکلات پوستی موثر هستند:

نام اسیدفواید
لاکتیک اسید، سیتریک اسید، مالیک اسید و تارتاریک اسیدآلفاهیدروکسی اسیدهایی هستند که به عنوان لایه بردار، روشن کننده لکه های پوستی و صاف کردن پوست موثر هستند. لاکتیک اسید پس از گلیکولیک اسید به دلیل ملایم تر بودن، خاصیت آبرسانی دارد و درمان آسیب های ناشی از نور آفتاب موثرتر است.
فرولیک اسیدآنتی اکسیدانی است که بیشتر با ویتامین های C و E در سرم ها استفاده می شود. این آنتی اکسیدان قوی به دلیل داشتن توانایی محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد و آسیب ناشی از اشعه UV به خوبی شناخته شده است.
لیپوئیک اسیدنوعی آنتی اکسیدان با فواید ضد پیری است. تأثیرات آن نسبتا کم است، بنابراین محبوبیت آن در حال کاهش است.
تری کلرواستیک اسید (TCA)مورد استفاده در لایه برداری شیمیایی، به ویژه برای صاف کردن اسکار ها. بسیار قوی است و فقط باید توسط متخصصان پوست مورد استفاده قرار گیرد.
الگورونیک اسیدفرآورده جانبی تولید بیودیزل. طبق گزارشات دارای اثرات ضد پیری است، هنوز به طور کامل به اثبات نرسیده است.

لینولئیک اسید و اولئیک اسید

وقتی صحبت از لینولئیک و اولئیک اسید در محصولات مراقبت از پوست می شود، این ماده بیشتر در حوزه روغن ها وجود دارد، چرا که به خودی خود اسید واقعی نیستند. معمولا روغن هایی که حاوی لینولئیک اسید بیشتری هستند بافت خشک تری دارند و برای پوست چرب مناسبند، در حالی که روغن های حاوی اولئیک اسید غلیظ تر هستند و برای پوست های خشک بهتر هستند.

کدام اسید برای درمان مشکلات پوستی من مناسب است؟

انتخاب اسید برای استفاده قسمت سخت ماجرا است. ساده ترین راه برای حل آن، دانستن این مسئله است که می خواهید برای درمان چه مشکلی از اسید استفاده کنید.

مناسب برای…نوع اسید
پوست مستعد آکنهآزلائیک اسید، سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید، ماندلیک اسید
درمان پیری پوستگلیکولیک اسید، لاکتیک اسید، اسکوربیک اسید، فرولیک اسید
محو کردن لکه هاکوجیک اسید، آزلائیک اسید، گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید، لینولئیک اسید، اسکوربیک اسید، اسید فرولیک

نکته مهم: هرچه غلظت اسید بیشتر باشد، احتمال تحریک پوست بیشتر است. بنابراین همیشه قبل از استفاده از این محصولات تست پچ انجام دهید و یا با محصولاتی با غلظت کمتر درمان را شروع کنید.

بسیاری از اسیدها مزایای متعددی را ارائه می دهند و از آنجا که می توانند در فرمول های مختلفی استفاده شوند، می توان آنها را با یکدیگر در فرمول محصولات ترکیب کرد. برندهای مختلف اغلب وجود این اسیدها در شوینده ها، سرم ها، تونرها و موارد دیگر را تبلیغ می کنند، اما قبل از خرید آنها لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اسید مورد نظر شما جز مواد موثره است (به طوری که نام آن باید در ابتدای لیست باشد).

اطلاعاتی در مورد ترکیب کردن اسیدها در روتین مراقبت از پوست

روتین مراقبت از پوست

اگر تعدادی محصول خریداری کرده اید، همیشه به خاطر داشته باشید که مخلوط کردن آنها به بهبود اثر آنها ختم نمی شود. استفاده همزمان از این محصولات می تواند اثرات ناخوشایندی به همراه داشته باشد.

اسیدها را با هم مخلوط نکنید.

سالیسیلیک اسید را همزمان با هیچ اسید دیگری استفاده نکنید. در صورت مخلوط شدن این اسید با مواد دیگر ممکن است تحریک شدید پوستی ایجاد شود.

از مصرف سالیسیلیک اسید با محصولاتی که حاوی نیاسین آمید هستند، خودداری کنید.

آسکوربیک اسید ( ویتامین سی ) را با گلیکولیک اسید یا لاکتیک اسید ترکیب نکنید. این امر باعث می شود که فواید اسکوربیک اسید از بین برود.

از مصرف آلفا هیدروکسی اسیدها با رتینول خودداری کنید.

در همین راستا، محصولات حاوی اسید را در دو نوبت روز و شب استفاده کنید. مثلا هنگام صبح از سالیسیلیک اسید و در شب از اسید دیگری استفاده کنید. اگر این محصولات به صورت جداگانه استفاده شوند، برای درمان مشکلات پوستی مفید واقع می شوند. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی