آشنایی با لایه بردار لاکتیک اسید

عکس لایه بردار لاکتیک اسید

لاکتیک اسید چیست؟

لاکتیک اسید یک ماده ضد چروک و ضد لک است که در محصولات مراقبت پوست داروخانه ای و درجه یک حرفه ای وجود دارد.

لاکتیک اسید که از شیر بدست می آید، به گروهی از مواد ضد پیری به نام آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) تعلق دارد. گلیکولیک اسید و سیتریک اسید نیز در دسته آلفا هیدروکسی اسیدها قرار دارند.

در ادامه این مقاله در مورد تاثیرلایه بردار لاکتیک اسید بهبود پوست، استفاده از محصولات داروخانه ای، انتظاری که می توان از لایه برداری حرفه ای پوست داشت و غیره صحبت خواهیم کرد. پس همراه ما باشید.

مقاله مرتبط: نقش ویتامین سی در جوانسازی پوست

فواید لایه بردار لاکتیک اسید برای پوست

یک لایه بردار شیمیایی با استفاده از یک ماده شیمیایی مانند لاکتیک اسید، تاثیر خود را روی پوست بجا می گذارد. این لایه بردار لایه بالایی پوست (اپیدرم) را از بین می برد. برخی از لایه بردارهای قوی تر ممکن است لایه های میانی پوست (درم) را نیز هدف قرار دهند.

برخلاف نام لایه بردار که به آن نسبت داده می شود، پوست شما به طور قابل ملاحظه ای “لایه برداری” نمی شود و پوست نمی اندازد. با این وجود، آنچه که بعد از لایه برداری به چشم می آید، صاف و درخشان تر شدن پوست است.

لاکتیک اسید به طور ویژه در درمان هیپرپیگمانتاسیون، لکه های پیری، کدری و غیریکنواختی رنگ پوست استفاده می شود. از دیگر مزایای آلفا هیدروکسی اسید مانند لاکتیک اسید می توان به بهبود رنگ پوست و کاهش سایز منافذ باز پوست اشاره کرد.

اما لاکتیک اسید نسبت به سایر آلفاهیدروکسی اسیدها مانند گلیکولیک اسید، لایه برداری ملایم تری دارد. این ویژگی باعث می شود، لایه بردار لاکتیک اسید برای پوست های حساس گزینه بهتری باشد. همچنین اگر قبلا آلفا هیدروکسی اسیدهای دیگری را امتحان کرده اید که خیلی قوی بوده، ممکن است لاکتیک اسید انتخاب مناسبی برای شما باشد.

لایه برداری شیمیایی
لایه برداری پوست

عوارض جانبی لایه بردار لاکتیک اسید چیست؟

با وجود ملایم بودن لایه برداری لاکتیک اسید، این لایه بردار هنوز هم نوعی آلفا هیدروکسی اسید قدرتمند محسوب می شود.

اثرات لایه برداری آن باعث می شود پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) آسیب پذیر باشد، بنابراین استفاده از ضد آفتاب بعد از لایه برداری پوست مهم است. حتما هر روز صبح از ضد آفتاب استفاده کرده و در طول روز مجددا از آن استفاده کنید.

با گذشت زمان و قرار گرفتن در برابر آفتاب بدون محافظت از پوست، لکه های پیری بیشتری روی پوست ظاهر می شود. حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

لایه برداری با لاکتیک اسید همچنین می تواند باعث سوزش، زخم و خارش شود. عوارض لایه بردار لاکتیک اسید  خفیف است و معمولا با عادت کردن پوست به محصول به تدریج بهبود می یابد. اگر این عوارض بعد از چند بار استفاده باقی بماند، مصرف لایه بردار را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید.

ممنوعیت های استفاده از لایه بردار لاکتیک اسید:

اگر پوست شما تیره است، قبل از استفاده از هرگونه لایه بردار با پزشک یا متخصص پوست صحبت کنید. لایه بردارهای شیمیایی می توانند خطر ابتلا به هیپرپیگمانتاسیون را افزایش دهند.

مقاله مرتبط: تفاوت پسوریازیس و اگزما

نحوه استفاده از لایه بردار لاکتیک اسید

دستورالعمل استفاده از لایه بردار شیمیایی، بسته به نوع ترکیب و غلظت محصول متفاوت است. همیشه قبل از استفاده از هر محصولی، برچسب محصول را بخوانید و به دستورالعمل های تولیدکننده عمل کنید.

خرید لایه بردار لاکتیک اسید

برای خرید لایه بردار ملایم تر، به دنبال محصولی با اسیدلاکتیک 5 درصد باشید. لایه بردارهای متوسط غلظتی بین 10 تا 15 درصد لاکتیک اسید و لایه برداری های عمقی (تخصصی) حتی غلظت بالاتری دارند.

به عنوان یک قاعده کلی، غلظت لایه بردار شیمیایی هر چه بیشتر باشد، نتایج قابل مشاهده تر خواهد بود. ممکن است اغلب اوقات لازم نباشد که از لایه بردار های قوی استفاده کنید، اما لکه های پوستی موجود در مدت زمان طولانی تری محو خواهد شد.

آماده سازی و استفاده از لایه بردار لاکتیک اسید

همیشه قبل از استفاده از هر نوع محصول پوستی بهتر است که آن محصول را بر روی قسمتی از پوست تست کنید. این کار می تواند به کاهش خطر عوارض جانبی کمک کند.

برای انجام تست کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

  • مقدار کمی از محصول، به اندازه یک سکه را به قسمت داخلی بازو بمالید.
  • پوست را با باند بپوشانید.
  • اگر طی 24 ساعت هیچ گونه سوزش و التهابی را تجربه نکردید، می توانید با خیال راحت از محصول استفاده کنید.
  • اگر عوارض جانبی را مشاهده کردید، مصرف آن را قطع کنید. اگر عوارض جانبی وخیم تر شد یا برای بیش از یک یا دو روز ماندگار بود، به متخصص پوست مراجعه کنید.

لایه بردار لاکتیک اسید برای استفاده در شب طراحی شده است. مانند سایر آلفا هیدروکسی اسیدها، لاکتیک اسید نیز حساسیت پوست به آفتاب را افزایش می دهد، بنابراین این لایه بردارها هرگز نباید صبح ها مورد استفاده قرار بگیرند.

عکس قبل و بعد از لایه برداری شیمیایی
قبل و بعد از لایه برداری شیمیایی

مراقبت های پس از لایه برداری با لاکتیک اسید

هنگام استفاده از لایه بردار لاکتیک اسید، باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. برای کسب بهترین نتیجه، هر روز صبح از ضد آفتاب استفاده کرده و در طول روز مجددا آن را تمدید کنید. می توانید از یک مرطوب کننده ضد آفتاب و همچنین کرم پودر دارای SPF بالا استفاده کنید.

مقاله مرتبط: نحوه استفاده صحیح از کرم ضدآفتاب و بررسی عملکرد آن

لایه برداری حرفه ای با لاکتیک اسید

لایه برداری شیمیایی در مطب
لایه برداری شیمیایی در مطب

با وجود در دسترس بودن لایه بردار خانگی لاکتیک اسید، باید به این موضوع اشاره کرد که لایه بردار های شیمیایی عمیق بهترین نتیجه را به همراه دارند و اثرات آنها نیز طولانی تر از لایه بردارهای خانگی است، بنابراین لازم نیست لایه برداری تخصصی را هر چند وقت یکبار انجام دهید.

اگر نتیجه ی حاصل از لایه بردارهای خانگی رضایت بخش نبود، می توانید لایه برداری با لاکتیک اسید را نزد متخصص پوست انجام دهید.

قبل از لایه برداری با لاکتیک اسید به صورت حرفه ای، در مورد تمام داروهای مصرفی و همچنین میزان حساسیت پوست با متخصص پوست صحبت کنید. ذکر این موارد می تواند در انتخاب قدرت لایه بردار توسط متخصص پوست مفید باشد و همچنین از بروز عوارض ناخواسته مانند سوزش و اسکار جلوگیری کند.

لازم است این را بدانید که بهبودی بعد از لایه برداری پوست با لاکتیک اسید در مطب می تواند تا دو هفته طول بکشد. لایه برداری ملایم ممکن است نیز عوارض جانبی دارد که تقریبا یک روز طول می کشد تا پوست بهبود یابد، اما بعد از لایه برداری عمیق، شاید نیاز باشد پوست برای دو هفته پانسمان شود.

هزینه لایه برداری پوست با لاکتیک اسید می تواند متفاوت باشد. به طوری که نوع لایه برداری و غلظت لایه بردار در تعیین هزینه نقش دارند.

جمع بندی

از لاکتیک اسید برای انجام لایه برداری شیمیایی ملایم استفاده می شود که حتی می تواند باعث بهتر شدن رنگ پوست شود، از سایر فواید لایه برداری پوست با لاکتیک اسید می توان به درمان لکه های تیره پوست، ملاسما و زبری پوست و همینطور بهبود خطوط ریز پوست اشاره کرد.

اگرچه لایه بردارهای بدون نسخه در دسترس هستند، اما بهتر است قبل از استفاده از لایه بردار لاکتیک اسید خانگی، با متخصص پوست صحبت کنید. احتمال دارد که برخی بیماری های پوستی خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.

اگر قصد امتحان کردن لایه بردار داروخانه ای در خانه را دارید، قبل از استفاده آن بر روی نواحی مورد نظر، تست پوستی انجام دهید. همچنین به یاد داشته باشید که استفاده از ضد آفتاب بعد از لایه برداری پوست ضروری است و در طول روز نیز باید آن را تمدید کنید. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام