اشتباهات متداول هنگام تمیز کردن دندان ها

اشتباهات رایج در مسواک زدن

درست است که دو بار مسواک زدن در روز باعث تمیزی و جلوگیری از بروز مشکلات دهان و دندان می شود؟

در جواب باید گفت که لزوما این حرف درست نیست. به دلیل اینکه مسواک زدن به تنهایی سلامت دهان و دندان شما را تضمین نمی کند.

مقاله مرتبط: آشنایی با جرم گیری عمیق دندان

در این پست می خواهیم به برخی از اشتباهاتی که ممکن است هنگام مسواک زدن دندان ها مرتکب شوید، بپردازیم.

بسیار سریع و کوتاه مسواک می زنید.

همیشه از قدیم گفته اند که دندان های خود را دو بار در روز به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. توصیه می شود یکبار قبل از رفتن به رختخواب و یک مرتبه دیگر در طول روز مسواک بزنید. طبق آکادمی دندانپزشکی عمومی، متوسط زمانی که افراد در روز دندان های خود را مسواک می زنند بین 45 تا 70 ثانیه است، در نتیجه هر بار مسواک زدن زمانی حدود 23 تا 35 ثانیه طول خواهد کشید، یعنی کمتر از نصف زمان توصیه شده!

شاید تخمین مدت زمان مسواک زدن برای شما سخت باشد، اگر از مسواک معمولی استفاده می کنید، می توانید از تایمر روی تلفن یا ساعت استفاده کنید. درمورد مسواک برقی هم معمولا آنها هر 30 ثانیه‌ لرزش می کنند ، به این ترتیب می توانید دهان خود را به 4 ناحیه تقسیم کنید، بالا، پایین، چپ و راست و 30 ثانیه در هر بخش زمان بگذرانید.

بعد از مسواک زدن و استفاده از دهانشویه، دهان خود را می شویید.

عکس دهانشویه
دهانشویه

نکته ای که متخصصان بهداشت همیشه تکرار می کنند این است که بعد از مسواک زدن دندان های خود (که شامل شستشو با آب و همچنین دهانشویه است) دهان خود را نشویید. با این کار ترکیبات محافظ مینای دندان و فلوراید که در خمیردندان وجود دارد را از بین می برید.

درست است که با این عادت خو گرفته اید اما مانند هر روتین جدید، هر چه مدت زمان بیشتری به آن عمل کنید برایتان آسانتر می شود.

خمیر دندان نامناسب استفاده می کنید.

اگرچه هیچ خمیردندان عالی برای هر فرد در جهان وجود ندارد، ولی با این حال بررسی کنید که خمیردندان شما حاوی مقدار مناسبی فلوراید باشد. میزان فلوراید مناسب برای بزرگسالان بین 1350 تا 1500 پی پی ام است که به صورت ppm برروی تیوب نیز نوشته می شود. نقش فلوراید در خمیردندان، جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

اگر خمیردندان های وگان را انتخاب می کنید، مجددا اطمینان حاصل کنید که حاوی فلوراید باشند.

در زمان نامناسب مسواک می زنید.

احتمالا اولین کاری که بعد از حالت تهوع دوست دارید انجام دهید، مسواک زدن برای خلاصی از طعم ناخوشایند دهان است. ولی توصیه ما به شما این است که این کار را نکنید! اسید ناشی از استفراغ و همچنین از نوشیدن یا خوردن غذاهای اسیدی (مانند آبمیوه) باعث از بین رفتن لایه محافظتی بزاق و در نتیجه افزایش اثر ساییدگی مسواک بر روی دندان می شود. توصیه می کنیم بعد از صبحانه یا حالت تهوع، 30 دقیقه صبر کنید تا این لایه مجددا تشکیل شود و سپس مسواک بزنید. می توانید برای رهایی از طعم بد، دهان خود با آب یا دهانشویه بشویید.

از طرف دیگر مقیاس مسواک زدن در زمان اشتباه، به این معنا نیست که اصلا مسواک نزنید! در مطالعه ای مشخص شد که 28٪ از افراد در هر 24 ساعت فقط یک بار مسواک می زنند و 1 نفر از 7 نفر حتی بعضی اوقات تا بیش از دو روز دندان های خود را مسواک نمی زنند! تمیز کردن دندان ها در شب مهمترین زمان است، مسواک شبانه می تواند رسوبات ایجاد شده از خوردن و آشامیدن در طول روز و همچنین باکتری های مسئول پوسیدگی دندان و بیماری لثه را از بین ببرد.

خیلی خشن و محکم مسواک می زنید.

نکات مسواک زدن
نکات مسواک زدن

مسواک زدن به روش اشتباه و با فشار زیاد، می تواند باعث سایش سطح دندان ها و درنتیجه عقب رفتن لثه ها شود. این را به خاطر داشته باشید که محکم مسواک زدن موجب تمیزتر شدن دندان های شما نخواهد شد. برخی از مسواک های برقی دارای حسگر هستند و در صورتی که با فشار مسواک بزنید با چراغ هشدار می دهند.

هنگام مسواک زدن باید مسواک را کمی زاویه دار بر روی دندان قرار دهید و روی تمیز کردن هر دندان به طور تک به تک تمرکز کنید.

از مسواک نامناسب استفاده می کنید.

بحثی که بر سر زبان ها افتاده این است که مسواک دستی بهتر است یا مسواک برقی؟ نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که تمیز کردن دندان های عقل با مسواک معمولی بسیار مشکل است بنابراین اغلب افراد نمی توانند دندان های عقبی را به خوبی تمیز کنند، اما مسواک برقی می تواند دندان های عقل را خیلی بهتر و بدون نیاز به حرکت زیاد مسواک تمیز کند.

همچنین مسواک برقی می تواند شما را از فشار بیش از حد به دندان و لثه و همینطور مدت زمان مسواک زدن مطلع کند.

برای انتخاب هر نوع مسواکی به سر مسواک دقت کنید. سر مسواک باید دارای موهای نرم یا متوسط باشد (زبر نباشد) چرا که باید دندان ها را به آرامی و بدون هیچ آسیبی به دندان و لثه تمیز کنید. در مورد سایز مناسب مسواک باید به این نکته اشاره کرد که نیازی نیست سر مسواک بزرگ باشد همین که سطح یک دندان را بپوشاند کافی است، نه همه دندان ها به طور همزمان!

از مسواک یا سر مسواک کهنه استفاده می کنید.

یک موی مسواک فرسوده، آنقدر که باید مؤثر نیست و قدرت تمیزکنندگی کمی دارد. هر سه ماه یکبار، مسواک یا سر مسواک خود عوض کنید و اگر نمی توانید تاریخ استفاده از آن را بخاطر بسپارید، با هر بار تغییر فصل آن را دور بیندازید.

همچنین اگر مریض شدید، باید مسواک خود را عوض کنید زیرا باکتری ها روی مسواک رشد می کنند و مسواک جدید می تواند مانع از مریضی مجدد شما شود.

فقط دندان های جلویی را نخ دندان می کشید.

تمیز کردن دندان با نخ دندان
نخ دندان

بعضی از افراد به جای اینکه بین همه دندان های خود نخ دندان بکشند، فقط دندان های در دسترس را نخ دندان می کشند. نخ دندان فقط برای از بین بردن مواد غذایی گیر کرده لای دندان نیست بلکه این کار باعث از بین بردن پلاک های ریز و بیوفیلم بین دندان ها و لثه ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود.

عدم استفاده از مسواک های بین دندانی

عکس مسواک بین دندانی
مسواک بین دندانی

در صورت امکان، توصیه می شود از مسواک بین دندانی به همراه نخ دندان استفاده کنید. اگرچه در صورت استفاده درست از نخ دندان می توان بین لثه ها را تمیز کرد. اما برای تمیز کردن کناره های دندان هنوز نیاز به مسواک بین دندانی دارید، چراکه این قسمت ممکن است با مسواک و نخ دندان تمیز نشود.

جایگزینی نخ دندان با مسواک زدن یا دهانشویه

مسواک برقی با سر مسواک floss action نمی تواند جایگزین نخ دندان باشد چون آنها هم نمی توانند بین دندان ها را تمیز کنند. دهانشویه هم نمی تواند پلاک روی دندان ها را تمیز می کند، دقیقاً مثل شستن ماشین بدون دستمال کشی بدنه و تمیز کردن آن!

اگرچه اشتباهات ذکر شده کلی و عمومی است ولی توصیه های بهداشت دهان و دندان ممکن است برای هر فردی متفاوت باشدT زیرا این امر به عوامل متعددی مثل سبک زندگی، ژنتیک و سلامت دهان و دندان فعلی او بستگی دارد. برای کسب اطلاعات دقیق تر بهتر است مرتبا به دندانپزشک خود مراجعه کتید تا شما را با تکنیک های صحیح تمیز کردن دندان آشنا کند. دندان پزشکان در صورت نیاز به درمان تخصصی به شما کمک و از بروز مشکلات دهان و دندان پیشگیری می کنند. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی