آشنایی با انواع کرم ضد آفتاب و ترکیبات آنها

متخصصین پوست توصیه می کنند، روزانه از کرم ضد آفتاب های UV-A و UV-B با SPF حداقل 15 به منظور حفاظت پوست از آسیب آفتاب، استفاده شود؛ اما بسیاری از مصرف کنندگان هنوز در هنگام خرید کرم ضد آفتاب مناسب برای پوستشان سردرگم هستند.

با ادامه تحقیقات درباره اثرات نور UV-A، همراه با افزایش ناخوشایند موارد سرطان پوست، سازندگان بیشتری در جستجوی راههایی برای تولید یک محصول مناسب برای محافظت برابر هر دو اشعه UV-B و UV-A هستند. اشعه UV-A باعث پیری پوست و اشعه UV-B باعث آفتاب سوختگی می شود.

SPF، UV-A، UV-B؟ آیا این اصطلاحات گیج کننده نیستند؟ ارزیابی که از 100 مصرف کننده (88 زن و 12 مرد)، که عمدتا در محدوده سنی 32 – 52 بودند، اثبات می کند، که اکثر مصرف کنندگان کرم ضد آفتاب مفهوم این اصطلاحات را نمیدانند.

UV-B همان نوری است که با آن برنزه و یا آفتاب سوخته می شوید.

نور خورشید به سه شکل به زمین می رسد:

 • مادون قرمز (گرما)
 • نور مرئی
 • تابش ماوراء بنفش (UV) شامل اشعه های:
  •  UV-A (طول موج 315 تا 400 nm)
  • UV-B ( طول موج 280 تا 315 nm)
  • UVC (طول موج 100 تا 280 nm).

اشعه های UVC عملا به زمین نمی رسند، چرا که به وسیله لایه اوزون فیلتر می شوند. بنابراین ما در حال حاضر تنها باید نگران اشعه های UV-A و UV-B باشیم.

نور UV-A عمیقتر از نور UV-B به داخل پوست نفوذ می کند و تصور می شود دلیل اصلی پیری پوست ناشی از آفتاب باشد، که مشخصه آن چروک ها، لکه های تیره، کک و مک، پوست چرمی و از دست دادن خاصیت کشسانی پوست است. 99% از اشعه ماوراء بنفش بصورت UV-A  به زمین می رسد. اما اغلب به طور فریب آمیزی از نگرانی ها درباره اشعه UV-B شنیده ایم، چرا که این اشعه همان اشعه ای است که سبب برنزه شدن و آفتاب سوختگی قابل توجه و قابل مشاهده می شود.

چه موقع آفتاب سوختگی پیش می آید؟

بدن ما به عنوان دفاع طبیعی برابر تشعشات، بسته به نوع پوست هر فرد، وقتی در معرض مقادیر متوسط این تشعشات قرار می گیرد، با رهاسازی رنگدانه قهوه ای رنگ ملانین، برنزه می شود. اینکار به مسدود کردن نفوذ اشعه های UV از طریق جذب نور UV کمک کرده و از آسیب به بافتهای حساس عمیقتر جلوگیری می کند.

اگر قرارگیری در معرض نور UV از ظرفیت پوست فراتر رود، آفتاب سوختگی رخ می دهد. مقدار ملانین تا حد زیادی متغیر است، اما به طور کلی افراد دارای پوست تیره تر نسبت به افراد با پوست روشنتر ملانین بیشتری دارند.

آفتاب سوختگی معمولا بلافاصله قابل مشاهده نیست. پس از سوختن، پوست ممکن است 2 تا 6 ساعت بعد قرمز باشد و 6 تا 48 ساعت بعد درد داشته باشد. سوختگی برای 24 تا 72 ساعت پس از وقوع، ادامه یافته و لایه لایه شدن پوست برای 3 تا 8 روز بعد از وقوع سوختگی آغاز می شود. بهرحال خطر اصلی آفتاب سوختگی افزایش خطر سرطان پوست در آینده مانند ملانوما است.

یکی از چیزهای جالب و کمتر شناخته درباره UV این است که این اشعه به وسیله سطوح مختلف منعکس می شود. این بازتابها می توانند تاثیرات قرارگیری در معرض UV را تشدید کنند. برای مثال، برف 90% نور UV را منعکس می کند،  که به همین دلیل است که شما ممکن است دچار کوربرفی و سوختگی شدید ناشی از اسکی در یک روز آفتابی شوید. شن نیز می تواند تا 20% از نور UV-B را که به آن برخورد می کند، منعکس نماید، بدین معنی که ممکن است در ساحل در معرضUV  بیشتری باشید. 

فاکتور محافظتی نور خورشید (SPF)

ضد آفتابها که اشعه UV را تا حدی مسدود می کنند، دارای یک فاکتور محافظتی نور خورشید هستند، که اغلب به صورت SPF خلاصه می شود، که بیانی از میزان محافظت در برابر اشعه های UV-B است.

یک ضد آفتاب با SPF15، 93.3% از اشعه UV-B را مسدود می سازد و یک ضد آفتاب با SPF30، 96.7% از آنرا مسدود می نماید.

بنابراین، برای مثال، یک ضد آفتاب با SPF15 پوست شما را از نور مضر UV-B تا 15 برابر بیشتر از وقتی که کرم ضد آفتاب نزده باشید محافظت خواهد کرد.

طی یک تحقیق جالبی مشخص شد که:

 • تقریبا 24% از مردم قادر به تشخیص معنی درست SPF15 نبودند.
 • 8% مردم فکر می کردند که SPF15 به معنای این است باید هر 1.5 ساعت دوباره باید کرم بزنند.
 • 9% فکر می کردند که می توانند بر روی هر سمت از بدنشان را برای 15 دقیقه بدون سوختن، حمام آفتاب بگیرند.
 • 4% باور داشتند که برای 15 ساعت از آفتاب سوختگی حفاظت می شوند.
 • و نگران کننده ترین گروه، 3 درصدی بودند که فکر می کردند می توانند بدون هیچ سوختگی صرفا با استفاده از ضد آفتاب SPF15 برنزه شوند.

متخصصین پوست پیشنهاد می کنند که ضدآفتابی که شما به کار می برید:

 • باید حداقل SPF 15 داشته باشد.
 • باید نیم ساعت قبل از بیرون رفتن استفاده شود و پس از آن هر دو ساعت تکرار گردد تا حفاظت تعیین شده را برای شما فراهم نماید.
 • ضد آفتاب همچنین باید پس از شنای طولانی یا فعالیت شدید که در آن تعریق داشته اید دوباره استفاده شود.

اگرچه، بر اساس تحقیقات تازه مردم ممکن است بسیار کمتر از آنچه تصور می کنند از آفتاب محافظت شوند، که این بسیار مهم است. 

راهنمای انتخاب کرم ضد آفتاب
راهنمای انتخاب کرم ضد آفتاب

همانطور که در این جدول می بینید، انتخاب کرم ضد آفتاب به رنگ پوست و مدت زمانی که در آفتاب قرار می گیرید بستگی دارد. شاید کمتر کسی باشد که کرم ضد آفتاب خود را با در نظر گرفتن مدت زمان قرار گرفتن زیر آفتاب انتخاب کند. ولی این یک واقعیت است و بایستی طبق این اصول کرم ضد آفتاب خود را انتخاب کنید.

UV-A چیست؟

همانطور که قبلا بحث نمودیم، نور UV-A طول موج بلندتری نسبت به UV-B دارد و بنابراین می تواند عمیق تر در پوست نفوذ کند، که این دلیل اصلی پیری پوست، همراه با آسیب بافت، جهش ژنتیکی (موتاسیون) و سرطان پوست است.

به دلیل این طول موج بلندتر، این نور همچنین قادر است از طریق شیشه های پنجره نفوذ کند و در این حالت باز هم می تواند بر پوست اثر بگذارد، برای مثال هنگام رانندگی با ماشین. سمت چپ صورت بسیاری از رانندگان بدلیل اینکه در معرض نور خورشید قرار دارد، اغلب دچار آسیب های شدید می شود.

وقتی UV-A به طور عمیق نفوذ می کند، مانندUV-B  سبب آفتاب سوختگی نمی گردد. این مسئله برای دانشمندان مشکل ساز است، چراکه تابش UV-A مانندUV-B  سبب قرمز شدن پوست نمی گردد و عملا هیچ اندازه گیری استاندارد بین المللی برای اندازه گیری محافظت در برابر تابش UV-A وجود ندارد. اما ضروری است که ضد آفتابها هم از UV-A و هم از UV-B محافظت نمایند.

امروزه عملکرد کرم های ضد آفتاب در برابر تشعشات UV-A را با امتیازی بین 1 تا 5 ستاره درجه بندی می کنند. توصیه می شود که همواره به دنبال ضد آفتاب با بیشترین امتیاز ستاره ای باشید.

محدوده طول موج UV-A به دو محدوده تقسیم می شود:

 • UV-A1 (340–400) nm
 • UV-A2 (320–340) nm

مطالعات علمی اخیر نشان داده اند که اشعه های UV-A1  عمیقتر از سایر تشعشات به داخل بافتهای پوست نفوذ کرده و سبب پیری در اثر نور آفتاب می شوند.

ارزیابی ها نشان می دهد که تنها 28% مردم، همیشه محصولی که ادعای داشتن فیلترUV-A1  وUV-A2  دارد را می خرند و 15 درصد از مردم این مسئله را روی کرم ضد آفتاب بررسی نمی کنند. 

درجه بندی کرم های ضد آفتاب براساس محافظت در برابر UV-A

بهترین کرم ضد آفتاب کدام است؟

مطالعات اخیر نشان می دهند که ترکیبات پرکاربردترین کرم های ضدآفتاب عمدتا دربرابر اشعه های UV-B محافظت ایجاد می کنند، و نه اشعه های UV-A.

تنها ترکیبی که می تواند مانع از هر سه اشعه UV-B، UV-A1 و UV-A2 شود زینک اکساید است.

صنعت کرم های ضد آفتاب، ترکیبات فیلتر UV را به دو بخش تقسیم می کند:

 • فیلترهای شیمیایی
 • فیلترهای فیزیکی

فیلترهای شیمیایی که اشعه یو وی را جذب می کنند، معمولا خودشان توسط پوست جذب شده و تصور بر این است که در بدن متابولیزه می شوند، که این مساله گاهی اوقات سبب بروز حساسیت در برخی افراد می گردد.

فیلترهای فیزیکی که اشعه های UV را منعکس می کنند، در بالای سطح پوست قرار می گیرند و به وسیله پوست جذب و یا توسط بدن متابولیزه نمی گردند. بسیاری از تولیدکنندگان کرم های ضد آفتاب معمولا فیلترهای شیمیایی و فیزیکی را باهم ترکیب می کنند تا این ترکیبات قادر باشند محدوده وسیعتری از نور UV را فیلتر کنند.

برخی از این ترکیبات برای آگاهی شما در زیر آمده است. شما هنگام خرید می توانید بر روی لیبل کرم ضد آفتاب برخی از این مواد را مشاهده کنید:

محافظت در برابر ترکیبات فیلتر شیمیایی یا فیزیکی
UV-B اُکتینوکسالات شیمیایی
UV-B اُکتینوکسالات (OCS) شیمیایی
UV-B پارا آمینو بنزوئیک اسید (PABA) 
– برخی افراد به این ترکیب حساسند بنابراین بسیاری از ضد آفتابها در حال حاضر بدون PABA هستند.
شیمیایی
UV-B پادیمات-O (اکتیل دی متیل پابا) شیمیایی
UV-B اُکتوکریلن شیمیایی
UV-B تیتانیوم دی اکساید فیزیکی
UV-B زینک اکساید فیزیکی
UV-A1 آووبنزون (پارسول 1789) شیمیایی
UV-A1 زینک اکساید فیزیکی
UV-A2 بنزوفنون-3 (اکسی بنزن) شیمیایی
UV-A2 تیتانیوم دی اکساید فیزیکی
UV-A2 زینک اکساید فیزیکی

عوارض ضد آفتاب چیست؟

ضدآفتابها می توانند باعث بروز برخی از انواع درماتیت ها شوند.

برخی افراد به ترکیب شیمیایی پارا آمینو بنزوئیک اسید (PABA) حساسند، بنابراین بسیاری از ضدآفتابها امروزه بدون PABA هستند.

در صورتی که شما مشکوک هستید که به ضدآفتاب حساسیت دارید، بایستی حتما با یک متخصص پوست برای تست آلرژی

پوست مشاوره نمایید. پس از تست آلرژی، پزشک می تواند به شما نوع ضدآفتابی که می توانید به کار ببرید و نوعی که باید از کاربرد آن اجتناب نمایید را توصیه می کنند.

همچنین ضد آفتابها می توانند فاسد شوند، بنابراین توصیه می شود ضد آفتابهای تاریخ مصرف گذشته را استفاده نکنید، چرا که کارایی خود را در حفاظت از پوست شما در برابر تابش UV از دست می دهند. بیشتر بسته بندی های ضد آفتاب دارای تاریخ مصرف هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. اسپكچروم در ضد افتاب به چه معنيه.

  • سلام دوست عزیز. اسپکتروم یا اسپکچروم (spectrum) از نظر لغوی به معنای طیف هست و در ضد آفتاب ها ما کلمه ای به نام broad spectrum به معنی طیف وسیع داریم که به این معناست که اون ضد آفتاب شما رو در برابر طیف وسیعی از اشعه های خورشید مثلا uva و uvb محافظت می کنه. یو وی بی باعث سوختگی و بیماری هایی مثل سرطان پوست می شه و یو وی ای بیشتر باعث چین و چروک و پیری زودرس می شه.

دیدگاه بسته شده اند

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی