معرفی انواع مو و روش های تشخیص نوع مو

خیلی اوقات ما از نوع موهای خود اطلاعی نداریم. مثلا موقع خرید محصولات مراقبت مو یا حتی موقع شینیون کردن و مدل دادن به مو، بسیاری از افراد در تشخیص نوع موها مشکل دارند.

در تشخیص نوع موها فاکتورهای زیادی وجود دارد که شامل حجم مو، قطر تار مو، تخلخل مو، چربی مو، کشسانی مو و الگوی فری مو می شود. در این مقاله می خواهیم نگاهی بر انواع موها بیندازیم و به شما در تشخیص ن وع مو کمک خواهیم کرد.

حجم مو

حجم موها با تعداد مویی که بر روی سر است رابطه مستقیم دارد. حجم مو به قطر تارهای مو نیز وابسته است. ممکن است شما موهایی نازک ولی پرحجم داشته باشید و برعکس موهایی ضخیم ولی کم حجم. موها از نظر حجم به سه دسته تقسیم بندی می شوند که با تست آینه قابل تشخیص هستند.

روبروی آینه بایستید و دسته ای بزرگ از موها را در دست بگیرید و به سمت بیرون بکشید. میزانی از پوست سر که شما می توانید ببینید، حجم موهای شما را مشخص می کند.

موهای کم حجم و کم پشت: اگر به راحتی می توانید پوست سر خود را ببینید، موهایی کم حجم و کم پشت دارید که به معنای تراکم کم مو در سر است.

تراکم موی متوسط: اگر شما می توانید بخش کمی از پوست سر را از زیر موها ببینید، تراکم موی متوسطی دارید.

موهای پرپشت: اگر به سختی می توانید پوست سر خود را ببینید یعنی شما موهای پرپشتی دارید.

قطر تارهای مو

منظور از قطر مو، ضخامت هر تار مو می باشد. این روش یکی از دقیق ترین راه تشخیص نوع مو است. برای اینکه بفهمید موهای شما نازک، متوسط یا ضخیم است، تست تار مو را انجام دهید.

برای این تست کافی است یک تار مو را بین انگشت شست و اشاره خود قرار دهید.

موی نازک: اگر به سختیمی توانید تار مو را بین انگشتان خود احساس کنید، موهایی نازک دارید. در برخی موارد، تار مو به قدری نازک است که حتی به سختی دیده می شود.

ضخامت متوسط مو: اگر بتوانید تار مو را کمی احساس کنید، موهایی با ضخامت متوسط دارید.

موی ضخیم و کلفت: اگر کاملا بتوانید مو را بین انگشتان احساس کنید، موهایی ضخیم دارید.

برای تشخیص ضخامت مو می توانید تارهای مو را با نخ خیاطی مقایسه کنید. یک تار مو را در ادامه یک تکه نخ خیاطی قرار دهید. اگر تار مو به اندازه ضخامت نخ و یا حتی بیشتر بود، می توان نتیجه گرفت که موهای شما ضخیم و کلفت است. اما اگر ضخامت تار مو تقریبا به اندازه یا کمی نازک تر از نخ بود موهایی با ضخامت متوسط و اگر تار مو بسیار نازک تر از نخ بود، موهایی نازک با ضخامت کم دارید.

تخلخل مو

تخلخل مو به عبارتی توانایی تارهای مو در جذب و نگه داری رطوبت است. هر چه تخلخل مو بیشتر باشد، رطوبت و مواد بیشتری به خود جذب می کند. البته تخلخل بیش از حد نیز موجب آسیب به مو می شود.

دانستن میزان تخلخل مو به شما در انتخاب محصولات مناسب با مو کمک خواهد کرد. برای تست تخلخل مو باید یک تار مو را در یک فنجان آب بیندازید تا میزان تخلخل مو مشخص شود.

تخلخل زیاد مو: اگر تار مو به ته فنجان برود، موهای شما پرتخلخل است. موهای پرتخلخل مستعد آسیب هستند چرا که مواد شیمیایی محصولات مراقبت مو را بیشتر و سریعتر جذب می کنند. همینطور این موها وز و زبر خواهند شد. همچنین موهای پرتخلخل پس از شستشو سریعتر خشک می شوند. جذب مو به دلیل تعداد فراوان خلل و فرج در تارهای مو زیاد است. این اتفاق معمولا به دلیل استفاده مکرر از محصولات شیمیایی یا آرایشی می افتد. موهایی که تخلخل زیادی دارند، معمولا به خوبی هیدراته نمی شوند و آبرسانی مو هرگز انجام نمی شود.

تخلخل متوسط یا نرمال مو: اگر مو در میان آب بماند و غرق نشود، تخلخل نرمال دارد. این نوع موها مقدار مناسبی از رطوبت را جذب می کنند. پس از شستشو موها احساس خیسی دارند و در عین حال خیس و چسبنده نیست. موهایی با تخلخل نرمال به مراقبت زیادی نیاز ندارند و حالت دهی به آنها آسان است. همچنین این نوع مو کمتر مستعد آسیب هستند.

تخلخل کم مو: اگر مو در سطح آب شناور بماند، به این معناست که موهایی با تخلخل کم دارید. یعنی بسیار طول می کشد تا موهای شما خشک شود و حالتی چسبنده خواهد داشت. در این نوع مو، کوتیکول تارهای مو خلل و فرج کمی دارد که توانایی مو در جذب آب را بسیار پایین می آورد. بعد از شستن موها، آب بر روی کوتیکول مو باقی می ماند و محصولات مراقبت مو نیز به جای اینکه به داخل مو نفوذ کنند، بر روی سطح مو باقی می مانند.

چربی مو

درک میزان چربی مو به شما در دانستن اینکه هر چند وقت یکبار باید موها را بشویید، کمک می کند. همینطور شما می توانید محصولات مراقبتی مناسبی برای موی خود انتخاب کنید مانند شامپوها و نرم کننده ها، زیرا موهای چرب ترشحات بیشتری تولید می کنند.

موهای خود را قبل از اینکه به رختخواب بروید به خوبی بشویید و اجازه دهید با هوا خشک شود. فردا صبح برای اندازه گیری چربی مو، بر روی پوست سر تست پچ انجام دهید. برای این کار کافی است یک دستمال کاغذی را بر روی فرق سر یا پشت گوش ها بمالید. میزان چربی روی دستمال کاغذی، مقدار چربی موی شما را تعیین می کند.

موهای چرب: اگر میزان چربی روی دستمال کاغذی زیاد است، پوست سر و موهای شما چرب است. بنابراین باید 4 تا 5 بار در هفته موهای خود را بشویید.

موهای نرمال: اگر مقدار ناچیزی چربی بر روی دستمال کاغذی مشاهده شد، چربی پوست سر شما نرمال است. 1 تا 2 بار شستشو در هفته برای این نوع موها کافی است.

موهای خشک: اگر دستمال کاغذی پس از تست پچ چرب نشود، نشان دهنده کم آبی موها است. برای مراقبت از موهای خشک باید از محصولاتی استفاده شود که به آبرسانی مو کمک کند.

موهای مختلط: اگر فرقی بخش های خاصی از سر چربی داشت، این نشان دهنده مختلط بودن موها است. در این نوع موها معمولا موهای پشت گوش و شقیقه ها چربی بیشتری دارند.

کشسانی موها

کشسانی مو به معنی میزان کشسانی یک تار مو است به طوری که مو بتواند به حالت قبل خود بازگردد. این تست مشخصه خوبی برای بررسی سلامت مو است. موهایی که خاصیت کشسانی زیادی دارند، درخشندگی و زیبایی بیشتری دارند و به عنوان مستحکم ترین نوع مو شناخته می شوند.

برای دانستن میزان کشسانی مو باید یک تار موی خیس را بکنید و تا حد ممکن آن را بکشید. موها از نظر کشسانی به سه دسته تقسیم می شوند.

کشسانی زیاد: اگر تار مو بدون اینکه پاره شود کش بیاید، به معنای کشسانی بالای مو است و در نتیجه نشان دهنده استحکام زیاد مو است. موهای کشسان(هنگامی که مرطوب باشد) می تواند تا 50 درصد طول خود کش بیاید بدون اینکه بشکند. اغلب موهای زبر و خشن این ویژگی را دارند.

کشسانی متوسط: اگر موها کمی کش بیاید، به معنی خاصیت کشسانی متوسط است. بیشتر خانم ها موهایی با کشسانی متوسط دارند. شما می توانید با استفاده از روغن مو و ماسک مو استحکام موها را بیشتر کنید.

کشسانی کم: موهایی که در تست کشسانی مو فورا شکسته می شوند، خاصیت کشسانی  پایینی دارند.

این نوع موها مستعد شکنندگی هستند و به مراقبت های ویژه ای احتیاج دارند. مواد شیمیایی قوی کشسانی و استحکام موها را کم می کند. بنابراین باید از شامپوهایی استفاده شود تا کوتیکول مو را مستحکم کند.

الگوی فری مو

به موهای خود نگاه کنید. آیا موهای شما مجعد، حالت دار، صاف یا فر و وز است؟

4 نوع حالت مو وجود دارد. فولیکول مو و ساقه مو مشخص می کنند که موهای شما چه حالتی داشته باشند. انحنا و زاویه فولیکول مو و مدلی که مو در سر رشد می کند الگوی فری مو را مشخص می کند.

در بخش زیر، به بررسی انواع حالت مو می پردازیم. با دقت موارد زیر را دنبال کنید تا نوع حالت موی خود را متوجه شوید.

نوع 1: مو صاف

این نوع مو، صاف و بدون هیچ حالتی می ماند. به طوری که از ریشه تا انتهای مو صاف و بدون حالت است. بافت مو نرم و ابریشمی و مو به شدت براق و درخشان است. فر کردن و حالت دهی به این نوع مو بسیار دشوار است و معمولا خانم هایی که موهای صافی دارند، جنس موها نیز نازک است. علاوه بر صافی موها، موهای صاف مقدار زیادی چربی از خود ترشح می کنند.

نوع 2: مو حالت دار

موهای ویوی یا موهای حالت دار نوعی از مو است که نه صاف است نه فر. این نوع مو بین این دو نوع مو قرار می گیرند. موهای حالت دار در بخش پایینی مو کمی حالت و فری دارند. حالت دهی به این موها آسان است و بافت مو کمی زبر و از نظر ضخامت مو کلفت است. موهای حالت دار به دو زیر مجموعه دسته بندی می شوند:

2A: موهای کم حجم حالت دار

2B: موهایی با حجم متوسط و حالت دار

2C: موهای حالت دار پرپشت

نوع 3: مو مجعد

بهترین راه برای تشخیص این نوع حالت مو، بررسی تارهای مو است به طوری که این نوع موها حالتی شبیه به S دارند. این نوع مو حتی با صاف کردن نیز هنوز فر باقی می مانند. این نوع مو نسبت به موی صاف و حالت دار حجم بیشتری دارند. موهای مجعد مستعد وز شدن و گره خورن هستند. نوع 3 نیز به سه زیرمجموعه تقسیم می شوند:

3A: فرهایی شل و باز دارند.

3B: فرهایی متوسط دارند.

3C: فرهایی فشرده و درهم دارند.

نوع 4: مو فر و وز

مو وز و فر زبر و خشن به نظر می رسند ولی درواقع موهایی شکننده و نرم هستند. اگر از این نوع موها به خوبی مراقبت نشود، فورا آسیب می بینند و می شکنند. موهای وز و فر تراکم بالایی دارند و فری مو بسیار فشرده است. حالت فری مو در این گروه شبیه به Z است. موهای وز و فر به سه دسته تقسیم می شوند:

4A: موها نرم هستند.

4B: موهایی زبر دارند.

4C: موها زبر و سیم مانند هستند.

اکنون که شما اطلاعاتی در زمینه انواع مو کسب کرده اید، به راحتی می توانید نوع موهای خود را تشخیص دهید و از محصولات مراقبتی مو که برای موهای شما مناسب است بهره مند شوید. تشخیص درست نوع مو در واقع به منزله عبور نیمی از مسیر است. زمانی که این کار را انجام دهید، مراقبت از مو آسان خواهد شد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی

Exit mobile version