ای پی ال یا لیزر؟ کدام بهتر است؟

شاید هر دو روش ای پی ال یا لیزر کمی ترسناک به نظر برسند، اما هر دوی این روش ها بخاطر ایمن و موثر بودن مشهور هستند. برخی افراد فکر می کنند این روش ها دو گزینه کاملا مشابهی هستند، در حالی که برخی دیگر این دو روش را کاملا متفاوت می بینند. با وجود گزینه های مختلف درمانی برای حذف موهای زائد، کدام روش برای شما مناسب تر است؟ آی پی ال یا لیزر؟

ای پی ال بهتر است یا لیزر؟

آی پی ال:

ای پی ال یا لیزر هر دو درمان محبوب برای حذف موهای زائد هستند. آی پی ال برخلاف لیزر که از منبع نور لیزری استفاده می کند، از یک طیف نور گسترده با شدت بالا استفاده می کند که نور را با طول موج های مختلفی منتشر می کند. در حالی که دستگاه های لیزر یک طول موج متمرکز را برای حداکثر جذب فولیکول منتشر می کند. آی پی ال مانند استفاده از یک لامپ قوی است و معمولا ارزانتر از درمان با لیزر است. از آنجایی که نور آی پی ال متمرکز شده نیست به جلسات بیشتری برای درمان نیاز است. در نظر داشته باشید که آی پی ال به هیچ وجه لیزر نیست.

لیزر:

فرق اصلی این روش با آی پی ال این است که لیزر طول موجی دقیق از نور را تولید می کند که می تواند راحت تر به عمق پوست، یعنی جایی که فولیکول قرار دارد، نفوذ کند. این روش دقیق تر و سریعتر از آی پی ال است. امروزه دستگاه های لیزر متفاوتی برای انواع پوست ها به بازار عرضه شده اند. پوست های تیره تر به راحتی با لیزر  Nd:YAG  می توانند به درمان موهای زائد خود بپردازند.

تشابه های لیزر و آی پی ال در حذف موهای زائد

در پزشکی از هر دو روش برای انواع مختلف عارضه های پوستی و چشمی استفاده می شود. به تازگی از هر دو روش برای کاربرد در فرآیندی به نام جوانسازی با نور نیز استفاده می شود که در آن بسیاری از نشانه های پیری با هدف قرار دادن سلول های پوست قابل درمان هستند. این دو روش با دو تکنولوژی متفاوت برای یک هدف تولید شده اند.

 • هر دو روش از نظر اصول و قاعده کاری یکسان هستند: استفاده از نور برای گرم کردن ریشه مو و در نتیجه تخریب فولیکول ها بدون آسیب به پوست. در نتیجه، برخلاف روش هایی مانند وکس و شیو، موها تقریبا به طور دائمی کاهش می یابند. (توجه داشته باشید که فولیکول های جدید در طول زمان مجددا بوجود می آیند).
 • هر دو روش در کلینیک قابل انجام است: همچنین هر دو روش به چندین جلسه درمانی با فواصل معین برای دستیابی به نتیجه ای عالی نیازمندند. هر دو روش منجر به کاهش رشد موها می شوند ولی هیچکدام نمی توانند فولیکول های مو را به طور کامل از بین ببرند. در طول دوره درمان در هر دو روش مجاز به شیو کردن موهای خود هستید ولی باید از قرارگیری زیاد در معرض آفتاب خودداری کنید.
 • راحت و بدون درد: روش لیزر و آی پی ال تقریبا بدون درد هستند و بعد از جلسات درمانی فرد می تواند به فعالیت های خود ادامه دارد. دوره نقاهتی برای این روش ها در نظر گرفته نمی شود.
 • قابل استفاده برای بیشتر نواحی بدن: روش آی پی ال یا لیزر برای  نواحی صورت شامل پیشانی، اطراف ابروها، گوش، پشت لب ها، گونه ها، چانه و گردن و نواحی بدن مثل: سینه، شکم، پشت، زیربغل، دست ها، پاها، خط مایو و باسن قابل استفاده هستند.

شاید با مقایسه این دو روش فکر کنید که بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما لازم به ذکر است این دو روش در جزئیات متفاوت هستند که در برخی موارد ممکن است روشی بر دیگری برتری داشته باشد.

روش های حذف موهای زائد برای پوست ها و موهای مختلف

دستگاه های آی پی ال تابشی از نور را تولید می کنند که از طیف گسترده ای تشکیل شده است. در حالی که لیزرها تنها یک طول موج را منتشر می کنند.

در لیزر فقط یک مولکول خاص، ملانین، مورد هدف قرار می گیرد. ملانین رنگدانه ای است که هم در پوست و هم در مو یافت می شود. این موضوع درمورد تمامی نژادها صدق می کند. پالس های نور دستگاه آی پی ال نیز روی ملانین اثر می گذارد اما نه به اندازه قدرت انتخابی لیزر!

حالا اگر شما پوستی روشن با موهایی تیره دارید، موهایتان مقدار ملانین بیشتری دارد و در جذب انرژی نور بهتر عمل خواهد کرد. بنابراین ریشه موهایتان بدون درد و آسیب به پوستتان، راحت تر از بین خواهد رفت. ولی در صورتی که پوستی تیره تر داشته باشید، مقدار زیادی از نور قبل از نفوذ به فولیکول مو، توسط پوست جذب می شود. این اتفاق موجب تحریک بیشتر پوست (حالتی شبیه به آفتاب سوختگی) و در طول زمان تغییر رنگ پوست می شود. این عوارض ممکن است در افرادی با پوست روشن هم اتفاق بیفتد اما در افرادی با پوست تیره تر شایع تر است. اگر پوست تیره ای دارید خوشحال باشید که بسیاری از انواع لیزر با هدف حذف موهای زائد برای شما وجود دارد که استفاده از آنها برای انواع پوست ها ایمن است.

از طرفی روش آی پی ال به دقت لیزر نیست. شاید فکر کنید از آن جایی که در آی پی ال از نور مرئی استفاده می شود، عوارض و مشکلات کمتری را ایجاد خواهد کرد ولی توجه داشته باشید در صورتی که روش آی پی ال توسط پزشکی با تجربه انجام نگیرد می تواند موجب سوختگی و آسیب به پوست شود. همچنین به دلیل نیاز به دقت بالا در استفاده از آی پی ال به هیچ عنوان نباید برای درمان موهای خود به آرایشگاه ها و سالن های زیبایی که غیرقانونی به درمان موهای زائد با دستگاه هایی مثل آی پی ال می پردازند، مراجعه کنید.

از نظر برتری نتایج درمان می توان گفت دستگاه های لیزر به نسبت آی پی ال در طولانی مدت نتایج بهتری را ارائه می دهند، با وجود اینکه تکنولوژی آی پی ال پیشرفت های خوبی نیز داشته است. این برتری به دلیل توانایی نور لیزر برای ورود به قسمت های عمیق تر پوست و اثر موثرتر بر فولیکول مو است.

عوارض لیزر و آی پی ال در حذف موهای زائد

در هر دو روش در صورت استفاده نادرست و غیر حرفه ای احتمال بروز سوختگی و تحریک پوست وجود دارد و در صورتی که هندپیس این دستگاه ها پس از تماس با بدن به خوبی تمیز و ضد عفونی نشوند احتمال شیوع و انتقال بیماری های پوستی وجود دارد. اگر پزشک و یا تکنسین، بیماری پوستی خاصی را بر روی بدن فرد ببیند، احتمالا از فرد می خواهد پس از مراجعه به پزشک متخصص و درمان بیماری به درمان آی پی ال یا لیزر خود بپردازد.

بهتر است که نظرات مردم در مورد لیزر موهای زائد را نیز بخوانید:

نظرات در مورد لیزر موهای زائد

جمع بندی توصیه ها، آی پی ال یا لیزر؟

 • اگر هر نوع بیماری پوستی دارید یا پوستی دارید که به راحتی می سوزد و آفتاب سوخته می شود، قبل از در نظر گرفتن انجام آی پی ال یا لیزر با متخصص پوست مشورت کنید.
 • هر دو روش موجب کاهش قابل توجهی در رشد مو، به ویژه موهای تیره و ضخیم می شوند، اما هیچ کدام از این روش ها شما را به طور کامل بدون مو نخواهد کرد.
 • آمارها نشان می دهند در شرایط کاملا برابر، لیزر و IPL در حذف مو به یک اندازه موثر هستند، اما عوارض جانبی جزئی در استفاده از لیزر بیشتر است.
 • بیشتر افراد در درمان با IPL درد کمتری را تجربه می کنند، اگرچه این مورد به بدن فرد و نوع دستگاه نیز بستگی دارد. مثلا لیزرهای جدید با تکنولوژی های سرمادهی می توانند درد ناشی از لیزر را به حداقل برسانند.
 • شدت بالای لیزرها باعث می شود آنها در از بین بردن موهای بسیار ضخیم بهتر عمل کنند.
 • مدت زمان جلسات درمان با IPL کوتاه ولی تعداد جلسات بیشتری دارد. در صورتیکه با لیزر نتایج درمان در جلسات کمتری حاصل می شود.
 • IPL معمولا در مقایسه با لیزر بسیار ارزانتر است.
 • اگر پوستی با موهای روشن داشته باشید، IPL نتایج بهتری را به شما ارائه خواهد داد.

توجه داشته باشید با مشورت با پزشک متخصص پوست و بررسی شرایط پوستی شما بهترین روش درمان برای شما تجویز خواهد شد. پزشک به شما خواهد گفت که ای پی ال بهتر است یا لیزر؟

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام