• خانه
 • >
 • تغذیه
 • >
 • برای کاهش وزن، چه میزان آب باید بنوشیم؟

برای کاهش وزن، چه میزان آب باید بنوشیم؟

نوشیدن آب برای کاهش وزن

نوشیدن آب یکی از بهترین راه‌هایی است که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. محققان و دانشمندان معتقدند که نوشیدن آب، میزان کالری مصرفی شما را کاهش می دهد، به شما احساس سیری می دهد و شدت سوخت‌‌وساز را در بدن بالا می‌برد. به همین دلیل است که متخصصان تغذیه و تناسب اندام همیشه نوشیدن مقدار زیادی از آب را به ما پیشنهاد می‌کنند. اما نوشیدن چه میزان آب، برای کاهش وزن موثر است؟

آیا واقعا نوشیدن آب در کاهش وزن و لاغری موثر است؟

بله، نوشیدن آب می‌تواند در لاغری و کاهش وزن موثر باشد. محققان تائید کرده‌اند که نوشیدن آب به افزایش دمای بدن و گرمازایی آن کمک می‌کند و این بدین معناست که نوشیدن آب، سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد.

طبق نتایج یک تحقیق در کره جنوبی، مصرف آب قبل از صرف غذا، موجب سیری و جلوگیری از پرخوری می‌شود.

بر اساس نتایج تحقیق دیگری که توسط محققان آمریکایی انجام گرفته است، نوشیدن آب قبل از خوردن غذا، باعث کاهش 2 کیلوگرمی وزن بدن طی 12 هفته می‌شود. این کاهش وزن 44% بیشتر از کاهش وزن افرادی است که قبل از صرف غذا آب ننوشیده بودند.

نوشیدن آب همچنین موجب افزایش فرایند چربی‌سوزی و شکستن چربی‌ها می‌شود. چربی‌ها‌یی که در بدن به عنوان منبع تأمین انرژی مصرف می‌شوند.

وجود نوشیدنی‌های مختلف و آب در رژیم غذایی، باعث کاهش شاخص توده بدنی یا همان BMI می‌شود (BMI در واقع شاخصی است که وضعیت وزنی فرد را مشخص می‌کند. و شامل فاکتورهایی مانند کمبود وزن، اضافه وزن، چاقی و … می‌شود). از دیگر مزایای مصرف آب می‌توان به بهبود سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها و بهبود میزان انسولین در بدن اشاره کرد.

در آخر ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که مصرف آب در خارج کردن سموم از بدن موثر است و این کار باعث کاهش میزان سموم و التهابات در بدن می‌شود.

پس به طور کلی می‌توان گفت که نوشیدن آب برای لاغری بسیار موثر است. آب، موجب کاهش مصرف غذا، احساس سیری، بهبود متابولیسم بدن و بهبود میزان انسولین می‌شود. همچنین آب در کاهش BMI و چربی‌سوزی نقش موثری را ایفا می‌کند.

آیا آب به چربی‌سوزی و مصرف کالری‌های بدن کمک می‌کند؟

نوشیدن آب باعث افزایش فرایند گرمازایی بدن می‌شود، این موضوع منجر به چربی‌سوزی و مصرف کالری‌های آن می‌شود. با این حال نوشیدن آب به تنهایی برای لاغری موثر نیست، بلکه بایستی با ورزش و استفاده از یک رژیم کم کالری همراه باشد.

آیا نوشیدن آب بر میزان اشتهای ما تاثیری دارد؟

بله، نوشیدن آب در کاهش اشتها و ایجاد احساس سیری مؤثر است. در بیشتر مواقع، احساس تشنگی با گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود و به جای نوشیدن آب، سراغ خوردن غذا و افزایش میزان کالری بدن می‌رویم. بنابراین، بهتر است حدود 20 تا 30 دقیقه قبل از صرف غذا، آب بنوشید.

نکات اصلی: نوشیدن آب باعث گرمازایی بدن و افزایش مصرف کالری می‌شود. در صورتی که قبل از صرف وعده غذایی خود آب بنوشید، کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد.

برای اینکه بدانید مصرف روزانه چه مقدار آب، چربی‌سوزی را فعال می‌کند و احساس سیری و میزان انسولین شما را افزایش می‌دهد به ادامه مقاله توجه کنید.

برای لاغری و کاهش وزن نوشیدن چه مقدار آب در روز لازم است؟

روزانه نوشیدن 2200 میلی لیتر آب برای زنان و 3000 میلی لیتر برای مردان نیاز است. البته این میزان مصرف، برای افرادی است که ورزش نمی‌کنند. اگر هر روز به طور منظم، یک ساعت ورزش می‌کنید، بایستی میزان آب مصرفی خود را افزایش دهید. هنگام ورزش کردن نوشیدن 900 میلی لیتر آب ضروری است. می‌توانید این مقدار آب را در مقادیر 150 تا 300 میلی لیتری در فواصل زمانی 15 تا 20 دقیقه استفاده کنید.

شرایط آب و هوایی هر منطقه در میزان آبی مصرفی هر فرد بسیار مؤثر است . آب و هوای نواحی خشک و مرطوب موجب از دست رفتن آب بدن از طریق تعریق می‌شود. در صورتی که در این نواحی زندگی می‌کنید و زیاد عرق می‌کنید، لازم است هر 15 دقیقه یکبار حداقل 150 تا 200 میلی لیتر آب بنوشید.

بنابراین در صورتی که برای کاهش وزن و لاغری با آب به طور منظم ورزش سنگین انجام می‌دهید و زیاد دچار تعرق می‌شوید، پیشنهاد می‌شود خانم‌ها روزانه و به طور میانگین 4 تا 5 لیتر و آقایان 6 تا 7 لیتر آب استفاده کنند.

در نظر داشته باشید نوشیدن آب به تنهایی کافی نیست. هیدراته نگه داشتن سلول های بدن برای انجام فرایند سم‌زدایی و کاهش وزن بسیار مهم است. اگر تعادل مواد معدنی در سلول‌های بدن برقرار نباشد، آب بیشتری از بدن خارج خواهد شد. توجه داشته باشید که میزان آب مناسب خروجی از بدن، روزانه حدود 500 میلی لیتر است.

برای سم‌زدایی سلولی و همچنین لاغری، بدن به الکترولیت کافی نیاز دارد. با این وجود، اگرچه در طول روز ورزش کنید، اما خوردن مواد غذایی آبرسان و غنی از مواد معدنی را در برنامه روزانه خود داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از مواد غذایی زیر مصرف کنید:

 • کرفس
 • هندوانه
 • خیار
 • کیوی
 • فلفل دلمه ای
 • مرکبات
 • هویج
 • آناناس
 • کاهو
 • ترب

نکته: اگر در نظر دارید ورزش و یا فعالیت‌های سنگینی داشته باشید، حتما با پزشک متخصص تغذیه در خصوص افزایش مصرف الکترولیت‌ها صحبت کنید.

نکات اصلی این بخش: مصرف روزانه 2200 میلی لیتر آب برای خانم‌ها و 3000 میلی لیتر آب برای آقایان در صورتی که سلامت عمومی خوبی داشته باشند، مناسب است. در صورتی که ورزش می‌کنید، فراموش نکنید که باید غذاهای آبرسان و آب نارگیل را در رژیم غذایی خود وارد کنید و به در تعادل بودن الکترولیت‌های بدن خود نیز توجه داشته باشید.

اکنون بیایید نگاهی سریع به فواید نوشیدن مقدار آب کافی در روز بیندازیم:

فواید نوشیدن کافی آب

نوشیدن آب از ابتلا به بیماری های غیر مسری جلوگیری می‌کند.

مصرف آب به کاهش میزان سموم بدن کمک می‌کند.

نوشیدن آب کافی، استرس را کاهش می‌دهد.

آب، عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد و خلق‌و‌خوی را بهتر می‌کند.

مصرف آب برای سلامت پوست بسیار موثر است.

نوشیدن آب همراه با داشتن رژیم غذایی فیبردار، کمک بسزایی به بهبود عملکرد روده می‌کند.

جمع بندی

آب، نقشی اساسی در رژیم لاغری و کاهش وزن ایفا می‌کند. این ماده حیاتی، کاتالیست اصلیِ فرایندهای سوزاندن چربی و کالری است که سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد. اگر نوشیدن آب را فراموش می‌کنید از اپلیکیشن‌های مخصوص برای یادآوری نوشیدن آب استفاده کنید تا میزان آب مورد نیاز خود را در طول روز دریافت کنید. پس از مدتی، شاهد تفاوت اساسی در احساس و ظاهر پوست خود خواهید بود. نوشیدن آب را جز بخشی از زندگی خود قرار دهید و از مزایای شگفت‌انگیز آن در بهره‌مند شوید.

تغذیه

مقاله تصادفی

تناسب اندام

مراقبت های زیبایی

زیبایی کلینیکی