بهترین روش درمان جای جوش-حتی وخیم ترین آنها

هر چقدر شما بخواهید جوش هایی که در گذشته در صورت خود داشته اید را فراموش کنید، صورت شما آنها را با اسکارهایی که روی آن باقی مانده به یاد می آورد. چه این جای جوش ها برجسته و قرمز، صاف یا فرورفته باشند، درمقابل روش های جدید درمان جای جوش شانسی برای بقا ندارند.

مقالات مرتبط: تهیه چند ماسک صورت خانگی برای جوش صورت که احتمالاً تا کنون نمی دانستید.

راه های از بین بردن جوش های سرسفید به روش خانگی و دارویی

7روش ساده برای درمان جوش با استفاده از پوست موز

اسکار چکشی یا آیس پیک ice pick scar

اسکار چکشی یا آیس پیک

همانطور که از نام آن پیداست، اسکارهای چکشی اسکارهایی فرورفته هستند که گویی پوست با چکش ضربه خورده است. زمانی که بدن در پاسخ به جراحتی مقدار زیادی کلاژن تولید می کند، اسکارهای فرورفته ای همچون اسکار چکشی روی پوست ایجاد می شود. اسکار چکشی به دلیل عفونت غدد سباسه، روی پوست ظاهر می شود. این نوع از اسکارها بسیار سخت درمان می شوند.

درمان اسکار چکشی: درمان جای جوش ممکن است با برش جای جوش به وسیله ابزاری مخصوص و بخیه زدن ناحیه موردنظر انجام شود، اما این روش برای تمامی اسکارهای چکشی مناسب نیست. هچنین می توان برای درمان جوش های وخیم از روش پیوند پوست بهره مند شد به طوری که مقداری پوست از پشت گوش برای پیوند به پوست جای جوش برداشته می شود و سپس با دستگاه هایی همچون لیزر یا رادیوفرکانسی برای صاف شدن و یکنواخت شدن پوست استفاده می شود.

اگر پوست شما چندین اسکار چکشی دارد، دستگاهی که برای درمان این اسکارها بکار برده می شود می تواند رادیوفرکانسی یا همان آر اف باشد. این روش درمانی به تولید کلاژن در پوست کمک می کند و این کلاژن موجب پر شدن جای جوش فرورفته از داخل پوست می شود. برای اینکه این اسکارها به بهترین نحو درمان شوند باید چندین بار درمان را تکرار کرد. درمان جای جوش با آر اف تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد و برای انواع پوست موثر است. در تحقیقی که در سال 2015 انجام گرفت مشخص شد که تقریبا با 4 جلسه درمان با دستگاه رادیوفرکانسی می توان به نتیجه بسیار خوبی در درمان اسکار چکشی دست یافت. تحقیقی دیگر در سال 2016 نیز مشخص کرد که نتیجه درمان با آر اف تا 2 سال ماندگار بود، با این حال می توان با تکرار درمان می توان نتیجه درمان را تا مدت طولانی تری حفظ کرد.

اسکار واگنی یا اسکار باکسکار(Boxcar scars)

اسکار واگنی یا باکسکار

اسکارهای واگنی هم در دسته اسکارهای فرورفته قرار می گیرند، با این تفاوت که این اسکارها لبه دارند و نسبت به اسکارهای چکشی مرز مشخص تری دارند. همانطور که می دانید بعد از بروز زخم، بهبود هر فرد متفاوت از دیگری است و اسکارهای فرورفته ای همچون اسکار واگنی زمانی پدیدار می شوند که هنگام بهبود زخم کلاژن کمی تولید شده باشد.

درمان اسکار واگنی: روش هایی همچون لایه برداری پوست با لیزر، آر اف یا اولتراسونیک و سابسیژن برای درمان اسکار واگنی می تواند موثر باشد. تمامی این دستگاه ها با تولید کلاژن جدید زیر سطح پوست باعث بهبود ظاهر فرورفته این اسکار می شوند. بسته به وسعت اسکار شاید نیاز باشد چندین درمان بر روی آن ناحیه موردنظر انجام شود. در صورتی که اسکار واگنی کوچک باشد می توان از لایه بردارهای شیمیایی هم استفاده کرد. با استفاد از کرم رتینوئید در کنار هر یک از این روش ها می توان رشد سلول های پوستی و تولید کلاژن را افزایش داد تا نتایج بهتری از درمان حاصل شود.

به جز این دستگاه ها می توان از روش تزریق ژل و تزریق چربی نیز برای درمان اسکارهای فرورفته استفاده کرد. ژل بلافیل تنها فیلر مورد تائید سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکاست که برای پرکردن فرورفتگی اسکارها بکار می رود. ژل بلافیل به اسکار فرورفته حجم می دهد و با ایجاد یک اسکلت بندی حمایتی موجب تحریک و تولید کلاژن در زیر پوست می شود. تمامی روش های تزریقی می توانند فرورفتگی اسکار را پر کنند ولی بلافیل برای درمان اسکار موثرتر است. نتایج حاصل از تزریق ژل به اسکار حدودا 18 ماه ماندگار است. اگر گونه های شما سراسر اسکارهای فرورفته دارد، روش هایی همچون لایه برداری با لیزر، آر اف و التراسونیک نتیجه بهتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

اسکارهای دره ای-اسکار چرخشی یا رولینگ اسکار(Rolling scars)

اسکار دره ای یا رولینگ

اسکار دره ای، لبه های صافی دارند و شبیه به دره ها و قله های ریزی هستند. این نوع جای جوش نیز در دسته اسکارهای فرورفته قرار می گیرند.

درمان اسکار رولینگ: اسکارهای چرخشی به روش تزریق میکروفت یا همان میکروچربی همراه با میکرونیدلینگ و پی آر پی قابل درمان هستند. روش میکرونیدلینگ جراحات جزئی در پوست ایجاد می کند که موجب فعال شدن روند طبیعی بهبود زخم پوست و تولید کلاژن می شود. همچنین روش میکرونیدلینگ برای درمان جای جوش بسیار عالی است، زیرا این دستگاه کانال هایی را در پوست ایجاد می کند که به مایع پی آر پی و محصولات پوستی این اجازه را می دهد که به عمق پوست نفوذ کنند. روش پی آر پی روشی است که در آن مقداری خون از فرد گرفته می شود و پلاسما از پلاکت ها غنی می شود که سرشار از پروتئین ها و فاکتورهای رشد است که در صورت تزریق به اسکار باعث بهبود آن می شود. در درمان اسکارهای فرورفته، هدف تولید کلاژن زیر پوست و همسطح کردن اسکار با پوست نواحی اطراف آن است. احتمالا برای دستیابی به بهترین نتیجه باید چندین بار این درمان را انجام داد که البته ارزش دارد. تحقیقی که در سال 2017 انجام شد به این نتیجه رسید که روش تزریق چربی همراه با پی آر پی به تنهایی به درمان اسکار فرورفته کمک می کند و در ترکیب با روش لایه برداری پوست با لیزر نیز تاثیر خوبی دارد. چیزی که مهم است این است که درمان جای جوش فرورفته به بهبود کیفیت زندگی اجتماعی و فردی شخص کمک می کند.

اسکار کلوئیدی یا گوشت اضافه

اسکار کلوئید یا گوشت اضافه

اسکارهای کلوئیدی، اسکارهایی برجسته با رنگی متمایل به قرمز و پوستی روشن هستند. این اسکارها در پوست های تیره، صورتی رنگ دیده می شوند.

درمان اسکار کلوئید (درمان گوشت اضافه): با تزریق استروئیدها می توان این اسکارها را مسطح کرد. این زخم ها زمانی که دارای ورم فعال هستند، رنگشان با رنگ پوست فرق دارد یا قرمز رنگ دیده می شوند. در درمان اسکار کلوئیدی، هدف رفع این ورم است که برخی لیزرها مانند لیزر Pulsed – dye laser (PDL) با هدف قرار دادن عروق خونی قادر به از بین بردن این تغییر رنگ هستند. کرایوسرجری نیز می تواند بافت اسکار را منجمد و از بین ببرد ولی در این روش احتمال بروز مشکلاتی مانند هیپرپیگمانتاسیون در افرادی با پوست تیره که بیشتر مستعد بروز اسکارهای کلوئیدی هستند، وجود دارد. در افرادی که مستعد ایجاد گوشت اضافه هستند، پیشگیری نقش مهمی را ایفا می کند. با استفاده از کرم ها و محصولات موضعی مخصوص درمان زخم می توان از پیشرفت زخم و خیم تر شدن آن جلوگیری کرد. کرم ویتامین سی هم می تواند در کمرنگ کردن اسکار کلوئید کمک کند.

هیپرپیگمنتاسیون

هیپرپیگمانتاسیون جوش

هیپرپیگمانتاسیون یا هایپرپیگمنتیشن لکه هایی تیره بر روی پوست هستند که به دلیل زخم های ناشی از جوش صورت می تواند ایجاد شود.

درمان تیرگی جای جوش: یکی از بهترین روش های درمان تیرگی جای جوش، محصولاتی با 4درصد هیدروکینون و ضد آفتاب هستند. هیدروکینون ماده ای موضعی است که خواص سفیدکنندگی دارد و شما باید آن را مستقیما بر روی نواحی تیره جای جوش بزنید. استفاده از ضد آفتاب در درمان تیرگی پوست بسیار با اهمیت است زیرا نور خورشید می تواند هیپرپیگمانتاسیون را وخیم تر کند. سایر روش های درمان هیپرپیگمانتاسیون می تواند شامل استفاده از محصولات گلیکولیک اسید باشد که لایه بالایی پوست و لکه های تیره آن را برمیدارد و همچنین رتینوئیدها که فعالیت سلولهای پوستی را افزایش می دهند. همچنین می توان از از این روش ها در کنار هیدروکینون نیز استفاده کرد. لایه برداری پوست با گلیکولیک اسید با غلظت بالاتر را می توان در مطب پزشک انجام داد. اگر لایه برداری پوست نتواند به از بین بردن لکه های تیره جای جوش کمک کند می توان از روش لیزر درمانی بهره برد.

اسکارهای ترکیبی

اسکار ترکیبی

بیشتر افراد ترکیبی از این اسکارها را در صورت خود دارند. بعضی از آنها قرمز رنگ هستند، برخی بی رنگ و یا فرورفته.

درمان اسکارهای مختلف: برای درمان این نوع اسکارها معمولا باید تمامی موارد بالا را در نظر داشت و با چندین روش درمان و طی سالهای متوالی به مقابله با آنها پرداخت. نکته مهم در درمان اسکارها این است که هرچه اسکارها کمرنگ تر یا کمتر گود باشد، در عزت نفس فرد بیشتر تاثیر می گذارد. درمان انواع جای جوش نیازمند صبر و بردباری زیادی است ولی این را به خاطر داشته باشید که هر اسکاری قابل بهبودی است، حتی اگر نتایج شاید عالی نباشند.

برای درمان اسکارهای مختلف می توان از دستگاه هایی همچون لیزرهای پیکوثانیه مانند پیکوشور یا لیزرهای غیر ابلیتیو فرکشنال بهره مند شد. این روش ها جز جدیدترین تکنولوژی های بازار به حساب می آیند و نسبت به لیزرهای قدیمی دوره نقاهت کوتاه تری دارند. لیزرهای ابلیتیو قدیمی، پوست را به طور کامل لایه برداری می کردند که نیازمند دوره نقاهت طولانی مدتی بودند اما لیزرهای غیر ابلیتیو جدید همزمان با لایه برداری سطح بالایی پوست، بافت های زیرین پوست را بی خطر گرم می کنند تا کلاژن سازی تحریک شود و اسکار درمان شود.

پیشگیری بهتر از درمان است!

بعضی از افراد بیشتر از سایرین در معرض بروز اسکار آکنه هستند و هیچ راهی برای مشخص کردن اینکه چه کسی مستعد بروز اسکار است و چه کسی نیست وجود ندارد. این اسکارها معمولا بعد از ظاهر شدن جوش ظاهر می شوند، مخصوصا جوش هایی که به خوبی درمان نمی شوند و وخیم می شوند. سایر مواردی که در بروز جوش و وخیم شدن آن تاثیر می گذارند، دستکاری جوش و ژنتیک می باشد. در آخر این را به خاطر داشته باشید که هرچه جوش صورت زودتر درمان شود، بهتر است. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام