معرفی بهترین و جدیدترین روش های کاشت مو

مشکل ریزش مو باعث هراس و نگرانی بسیاری از افراد است و به نظر می رسد هر روشی که برای رفع این مشکل وجود دارد، جز خالی کردن حساب بانکی و دادن امید واهی به بیماران فایده دیگری ندارد. امّا خبر خوب این است که در سال های اخیر پیشرفت هایی در زمینه تکنولوژی و تکنیک های کاشت مو صورت گرفته و راه حل هایی برای دستیابی به نتایج طولانی مدت و واقعی فراهم آورده است.

در این مقاله مصاحبه ای را که با دکتر الکساندرا سبل (Alexander Sobel) منتشر می کنیم که درباره انتخاب بهترین روش کاشت مو و روش های جلوگیری از ریزش مو می باشد.

درمان های غیر جراحی ریزش مو

قبل از اینکه وارد جزئیات شویم، اجازه دهید برخی حقایق را از نظر بگذرانیم. اگر موهای شما به شکل قابل ‌توجهی ریزش داشته باشند، استفاده از شامپوهای خاص و مکمل ‌های غذایی بهبود چشم گیری حاصل نخواهد کرد. به این دلیل که زمانی که شروع به کچل شدن در مناطق خاص کردید، فولیکول های مو در این مناطق به خواب رفته و تولید مو را به طور کامل متوقف می کنند.

با این حال، داروها و محصولات پزشکی وجود دارند که اگر از در مراحل اولیه ریزش مو مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند نتایج قابل ‌توجهی به همراه داشته باشند. این داروها می توانند ریزش مو را متوقف کنند و یا حتی روند آن را معکوس نمایند.

به گفته دکتر سبل دو نوع دارو در درمان ریزش مو وجود دارد که سازمان غذا و داروی آمریکا، آن ها را برای درمان الگوی طاسی مردانه، تأئید می کند:

 • داروهای وابسته به آندروژن
 • داروهای مستقل از آندروژن

داروهای وابسته به آندروژن

نظیر فیناستراید، تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (هورمونی که به طاسی موهای سر مردان ربط پیدا می کند) را متوقف می کند. در مراحل اولیه ریزش مو، داروهای وابسته به آندروژن، معمولاً بعد از سه ماه مصرف به افزایش رشد مو کمک می‌کند.

داروهای مستقل از آندروژن

نظیر ماینوکسیدیل، با باز کردن رگ های خونی کوچک بر روی ریزش مو تأثیر می گذارد.

در حالیکه هنوز مشخص نیست که ماینوکسیدیل چرا رشد مو را تحریک می کند، امّا نشان داده است که این دارو در 40 % از مردان بعد از سه ماه تأثیر می گذارد و ادامه مصرف دارو باعث رشد مو خواهد شد. برخلاف داروهای وابسته به آندروژن، زنان نیز می توانند از داروهای مستقل از آندروژن استفاده کنند.

کاشت مو به روش جراحی – بهترین روش کاشت مو چیست؟

برای افرادی که ریزش موی آن ها قابل ملاحظه است، کاشت مو، تنها راه اثبات شده برای احیای رشد موی طبیعی در نواحی است که دچار مشکل شده اند. اگر در مورد انتخاب گزینه جراحی تردید دارید، توجه کنید که پیشرفت ‌های اخیر در کاهش درد و مدت زمان نقاهت، جراحی کاشت مو را کمی ساده‌تر کرده‌ اند.

دکتر سبل همچنین اظهار داشت که تکنیک های جدید کاشت مو توانسته اند رضایت درصد بالایی از افراد را جلب کرده و ظاهری طبیعی به آن ها بدهند. علاوه بر آن افراد معتقد هستند که هزینه ای که صرف می کنند ارزش نتیجه نهایی را دارد.

هنگامی که زمان انتخاب روش کاشت مو بین چندین گزینه فرا می رسد، سوالی که برای همه متقاضیان پیش می آید این است: بهترین روش کاشت مو چیست؟ وقتی که متقاضی این پرسش را مطرح می کند، پیشنهاد پزشک اغلب یکی از دو روش جراحی زیر خواهد بود:

 • کاشت مو به روش FUT، کاشت واحد فولیکولی
 • کاشت مو به روش FUE، استخراج واحد فولیکولی

البته متقاضیان علاوه بر تکنیک کاشت مو FUT، که به تکنیک نواری نیز معروف است، و کاشت مو FUE، انتخاب های دیگری نیز می توانند داشته باشند. از جمله می توان به تکنیک کاشت موی رباتیک و کاشت موی نئوگرافت اشاره کرد. همگی این تکنیک ها بر دستگاه های تنظیم خودکار یا دیگر فن‌آوری ‌های پیشرفته متکی هستند و بسیاری از آن ‌ها در طی فرآیند استخراج واحد فولیکولی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایر روش هایی که برای کاشت مو در ایران مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از: SUT، HRT، FIT، BHT

اکنون به بررسی تفاوت های روش های مختلف کاشت مو می پردازیم.

کاشت مو به روش FUT و FUE

این که کدام یک از این دو روش برای شما بهتر است بستگی به نیاز شما و نظر پزشکتان دارد.

در روش FUT نواری از پوست همراه با فولیکول های مو، از ناحیه دهنده برداشته می شود. ناحیه دهنده معمولا پشت سر فرد است که به طور طبیعی پر است و مشکل طاسی ندارد. فولیکول های مو از بافت برداشته شده جدا می شوند و برای عمل پیوند آماده می گردند. در حین انجام این عمل حفره های ریز در قسمت گیرنده مو ایجاد می گردد. در نهایت گرافت های آماده‌شده به صورت جداگانه در سایت گیرنده قرار داده می ‌شود.

بیش از دو دهه از اختراع FUT می گذرد. با آمدن و پیشرفت این تکنیک، انقلابی برای احیای خط موی طبیعی صورت گرفت. امّا این تکنیک بدون ایراد هم نیست، در این روش بسته به تعداد گرافت های مویی که کاشته می شوند؛ ممکن است جراحی ساعت ها زمان ببرد، و هیچ راه گریزی از ایجاد جای زخم افقی در پشت سر نیست. در حالی که در حین درمان، این زخم وجود دارد و بیماران باید هم از شکاف خطی پشت سر و هم از محل‌ گیرنده مو مراقبت کنند.

روش کاشت موی FUE برای دستیابی به نتایجی مشابه FUT، با پرداختن به معایب آن گسترش یافت. FUE هم مانند FUT فولیکول های مو را از قسمت اهدا کننده پشت سر برداشت کرده و به قسمت گیرنده پیوند می دهد تا موها ظاهری طبیعی و پرپشت پیدا کنند. برخلاف FUT، در این روش قسمتی از بافت پشت سر برداشته نمی شود امّا فولیکول های مو به طور مستقیم از پوست سر برداشته شده و در شکاف های کوچکی که در قسمت گیرنده ایجاد شده اند، قرار داده می شوند.

با اینکه تکنیک کاشت موی FUE به زمان بیشتری برای عمل نیاز دارد، امّا باعث حذف جای زخم افقی پشت سر و دوره نقاهت طولانی مدت روش FUT شده است.

پیشرفت ‌های جدید در کاشت مو به روش FUE: نئوگرافت

در گذشته روش ‌های زیادی برای کاشت و احیای موهای از دست رفته وجود نداشت. در سال های اخیر پیشرفت های بسیاری در بهینه سازی روش های کاشت مو و کمتر کردن و به حداقل رساندن معایب آن ها صورت گرفته است.

تکنیک نئوگرافت بعنوان یک روش جدید کاشت مو، نمونه ای از پیشرفت های به دست آمده در این زمینه است.

نئوگرافت نسبت به FUE کمتر تهاجمی است و به طور خودکار زمان انجام فرآیند را کاهش می دهد، درد را کم می کند، نرخ کاشت فولیکول های مو را افزایش می دهد و در حالت کلی معایب بسیار کمتری از تکنیک کاشت موی FUE که در گذشته انجام می شد دارد. در این روش نه تنها جای زخمی به صورت خطی وجود ندارد، بلکه طبیعی تر هم به نظر می رسد؛ چرا که در هنگام برداشت فولیکول های مو و کاشت آن ها فضای کمتری برای ایجاد خطا وجود دارد.

کاشت مو با روش نئو گرافت در مطب انجام می شود و برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می گردد. فولیکول های مو به صورت تک به تک از پشت و کناره سر برداشت شده و با استفاده از تکنیک نئوگرافت و با دقت بالا و الگویی طبیعی در قسمت های کم پشت و طاس قرار داده می شوند. فرد پس از انجام کاشت مو با این تکنیک، در عرض چند روز می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد. نتایج کاشت مو با شروع چرخه رشد مو و گذشت چند ماه قابل رویت خواهند بود.

کاشت مو به روش SUT و MFIT

روش SUT و MFIT از جمله تکنیک های جدیدی هستند که در زمینه کاشت مو معرفی شده اند. مراحل تکنیک کاشت مو SUT  از برداشت تا کاشت فولیکول‌ های مو، توسط دستگاهای اتوماتیک و با نظارت پزشک صورت می‌گیرد. برخلاف روش های قدیمی که فولیکول مو به صورت دستی از محل اهدا کننده برداشته و کاشته می شد؛ در تکنیک کاشت موی SUT این کار به وسیله دستگاه پانچ انجام می شود و سپس فولیکول های برداشت شده فریز می‌گردند و در نهایت به نواحی کم مو و طاس مورد نظر پیوند می گردند. تکنیک کاشت مو SUT مزایای بسیاری دارد از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت انجام کار بالا بوده و تقریباً چند برابر روش های سنتی است.
 • در جلسه اول می توان موهایی در حد نیم الی یک سانت با تراکم مناسب داشت.
 • نتایج آن کاملاً طبیعی است.
 • جای زخم باقی نمی ماند.
 • به استراحت طولانی مدت نیاز ندارد.
 • ابزارهای مورد استفاده در این روش یکبار مصرف هستند.

این روزها جدیدترین متد کاشت مو MFIT  است که نتایجی کاملاً طبیعی را به متقاضیان ارائه می دهد. کاشت مو با استفاده از تکنیک MFIT، روش بهینه شده و پیشرفته کاشت موی FIT می باشد که عوارض کمتر و بهبودی سریعتری به دنبال دارد. در این تکنیک نیز فولیکول موی بدن خود فرد و از ناحیه پشت سر یا حتی موی سینه استخراج می شود. در واقع پزشک با استفاده از یک سوراخ کننده مخصوص که کوچک تر از 0.9 میلی متر می باشد، فولیکول های مو را برداشت کرده و پس از آن، به صورت منفرد و مستقیم، بدون ایجاد هیچ گونه شکافی، به نواحی کم پشت و طاس پیوند می دهد. نرخ موفقیت این روش کاشت مو، 100% است.

مزایای کاشت مو با تکنیک MFIT

 • اسکار و جای زخم باقی نمی ماند.
 • موهای ناحیه پشت سر بیمار آسیبی نمی بینند و مدت کوتاهی پس از انجام عمل بدون هیچ تغییری به همان صورتی که بودند، باقی می مانند.
 • پس از عمل کاشت مو و اتمام جلسات، هیچ گونه ریزش مویی در اثر شوک اتفاق نمی افتد.
 • بدون شکاف پوست سر با چاقو و بدون بخیه انجام می گیرد.
 • عناصر حیاتی واحدهای فولیکولی مانند چربی پوستی، برجستگی های کوچک (پاپیلا) پوستی و غده چربی مورد حفاظت قرار می گیرند و با دقت برداشته می شوند.
 • حداکثر نرخ رشد را دارد و نتایج طبیعی به دست می آید.
 • با کمک یک دستگاه کاشت مخصوص و یک میکروسکوپ بسیار قوی، می توان به نتایجی طبیعی با تراکم بالا دست یافت.
 • زاویه خواب مناسب مو، جهت و عمق مناسب آن در این روش رعایت می شود. به همین دلیل نتایج آن کاملاً طبیعی به نظر می رسد.
 • با استفاده از این تکنیک، چنانچه در آینده فرد دچار ریزش مو شود، امکان استخراج دوباره واحدهای فولیکولی از ناحیه اهدا کننده وجود دارد.
 • دوره نقاهت آن کوتاه مدت است.
 • چون برشی در ناحیه اهدا کننده صورت نمی گیرد، آسیب کمتری به فرد وارد می شود و در عین حال احتمال بروز عفونت نیز کاهش می یابد
 • تمامی تجهیزات آن به صورت یک بار مصرف هستند.
 • در کاشت ابرو و نواحی کوچک نتایج بسیار خوبی گزارش شده است.
 • برای متقاضیان خانم گزینه مناسبی است.

هر تکنیکی که برای کاشت موی خود انتخاب می کنید، این نکته را در نظر بگیرید که انتخاب پزشک واجد شرایط و ماهر حائز اهمیت است

دکتر سبل توصیه می کند که اگر نگران ریزش و از دست دادن موهای خود هستید، قبل از مصرف دارو و بدتر شدن شرایط با پزشکتان مشورت کنید. دو دلیل اصلی برای مشورت با پزشک وجود دارد:

 • اول اینکه با صبر کردن و تلف کردن وقتتان فرصت پیشگیری از ریزش موهای خود را از دست می دهید.
 • دوم اینکه، استفاده از محصولاتی که در تأثیرگذاری آن ها ابهام وجود دارد فقط پول شما را هدر می دهد، به جای آن محصولاتی را بخرید که از نظر پزشکی اثبات شده باشند.

وقتی که صحبت از انجام عمل کاشت مو می شود، مراجعه به جراح با تجربه یا شخصی که برای استفاده از دستگاه های کاشت مو آموزش دیده است، بسیار حائز اهمیت است. در نهایت می توان گفت سلامتی، راحتی و خط موی طبیعی شما به پزشکتان بستگی دارد. اوست که باید درک کند که چگونه موها را کاشته و ترمیم کند که کاملا طبیعی به نظر برسند. پس توصیه ما به شما این است که قبل از عمل، درباره پزشک و کلینیکی که به آن مراجعه می کنید، تحقیقات کاملی انجام دهید.

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام