بوی بد دهان، یکی از عوارض ناخوشایند رژیم کتو

رفع بوی بد دهان رژیم کتو

تنفس کتویی یا تنفس “کتوتیک” زمانی اتفاق می افتد که شما از رژیم کتوژنیک پیروی می کنید و بدن وارد فرآیند تولید انرژی به نام کتوزیس می شود. معمولا، کتوزیس باعث بوی بدی دهان می شود که کمی بویی شبیه به بوی لاک دارد و همچنین طعم شیرینی در دهان ایجاد می کند. اگرچه این عوارض غیر عادی و ناخوشایند عموما نشانه این است که کتو با موفقیت در حال انجام است، اما بوی استون دهان چیزی نیست که شما خواهان آن باشید. بنابراین برای درک بیشتر در ادامه به بررسی تمام جوانب این عارضه و رژیم غذایی خواهیم پرداخت:

مقاله مرتبط: 14 نکته مهم در انتخاب رژیم کاهش وزن

کتو چیست؟

رژیم کتوژنیک (کتو) یک رژیم پر چرب، کم کربوهیدرات با پروتئین متوسط است که به منظور کمک به بدن در رسیدن به کتوزیس توصیه می شود. کتوزیس مرحله ای است که بدن از اسید های چرب و کتون انباشته شده در ذخایر چربی بدن به جای گلوکز کربوهیدرات غذا، برای تولید انرژی استفاده می کند. این روش توسط بسیاری از افراد مشهور به عنوان رژیم غذایی نسل جدید توصیه شده است. در حالی که ممکن است کاهش مصرف کربوهیدرات تقریبا مطابق با رژیم های غذایی قدیمی تر باشد، افزایش چربی های دریافتی (80-60 درصد کل کالری) در این رژیم کمتر قابل درک است. اما بسیاری از افراد ادعا می کنند که با استفاده از این رژیم به نتایج چشمگیری دست یافته اند. با اینکه به نظر می رسد این رژیم تاحدودی زیاده روی می کند، در جدول زیر به برخی از مزایا و معایب رژیم کتو اشاره کرده ایم:

مزایای رژیم کتومعایب رژیم کتو
کاهش وزنرژیم کم کربوهیدارت شاید برای ورزشکاران مناسب نباشد.
مناسب برای افراد کم تحرکممکن است فاقد قند کافی برای عملکرد درست باشد.
ممکن است موجب جلوگیری از سرطان شود.ممکن است رژیم پرچرب برای قلب مضر باشد.
افزایش انرژیبوی بد دهان

مقاله مرتبط: 5 مزیت شگفت انگیز رژیم کتو برای سلامتی

چگونه می توان فهمید که وارد مرحله کتوزیس شده ایم؟

علائم مرحله کتوزیس

کاهش وزن: فرآیند کتوزیس به جای سوزاندن گلوکز کربوهیدرات های موجود، چربی های بدن را می سوزاند و همین ویژگی می تواند باعث کاهش وزن شود.

افزایش کتون در خون: می توان با آزمایش خون میزان کتون خون خود را اندازه گیری کرد. ویژگی بارز رژیم کتو، افزایش کتون و کاهش قند خون است.

افزایش کتون در تنفس و ادرار: بوی بد دهان (یا تنفس کتویی) نتیجه ناخوشایند کتوزیس است. هنگام چربی سوزی بدن چربی، ماده ای به نام کتون به عنوان محصول فرعی تولید می شود. کتونها با تجزیه ذخایر چربی توسط بدن در غیاب گلوکز کربوهیدرات ها، برای تولید انرژی زیاد می شوند. تنفس کتونی یا تنفس با بوی استون، یکی از راه های آزاد شدن کتون از بدن است، ادرار نیز راه دیگری برای دفع کتون هاست.

افزایش تمرکز: اغلب افرادی که در طولانی مدت از رژیم کتو پیروی می کنند، گزارش می کنند که این رژیم باعث افزایش تمرکز و انرژی آنها شده است. دلیل آن این است که کتون ها منبع سوختی بسیار خوبی برای مغز هستند. رژیم کم کربوهیدرات همچنین سطح قند خون را تثبیت می کند و موجب بهبود عملکرد مغز می شود.

خشکی دهان: خشکی دهان در رژیم کتو طبیعی است، زیرا بدن به سرعت آب و الکترولیت را از دست می دهد. مخصوصا اگر از غذاهای فرآوری شده دوری کنید (غذاهای سدیم دار). خیالتان جمع باشد که با نوشیدن مقدار زیادی آب و الکترولیت می توانید خشکی دهان را برطرف کنید.

تنفس کتویی

رژیم کتو

بیایید دوباره بر روی مطلب اصلی یعنی تنفس کتویی تمرکز کنیم. بوی بد دهان نشانه ای از ورود بدن به كتوزیس است. برخی افراد طعم فلزی یا شیرینی در دهان را گزارش کرده اند كه با بوی بد دهان ناشی از هالیتوزیس بسیار متفاوت است. این یک تصور غلط است که بوی بد دهان در رژیم کتو به دلیل خشکی دهان است.

معمولا بدن از کربوهیدرات ها برای تولید گلوکز به منظور تامین انرژی بدن استفاده می کند. رژیم کتو با تشنه نگه داشتن بدن از گلوکز کربوهیدرات ها، به خلاص شدن از شر چربی ها کمک می کند، بنابراین بدن را به سوزاندن چربی های ذخیره شده سوق می دهد. هنگامی که ذخایر چربی بدن از بین بروند، محصول جانبی به نام کتون تولید می شود که باید از بدن دفع شود. کتون ها فقط با تنفس و ادرار از بدن دفع می شوند. بوی بد دهان حاصل از رژیم کتو نتیجه دفع کتون ها از بدن است. بوی بد ناشی از کتو می تواند چنان بد باشد که برخی به دنبال مشاوره پزشکی در مورد چگونگی پیشگیری از آن باشند.

همه افرادی که رژیم کتو را رعایت می کنند دچار بوی بد دهان نمی شوند. شاید در اوایل رژیم متوجه بوی بد دهان شوید و تطبیق با مصرف کربوهیدرات کم، مشکل از بین برود.

مقاله مرتبط: رژیم وگان با رژیم گیاهخواری چه تفاوتی دارد؟

تست تنفس کتونی

عکس دستگاه تست کتون تنفس
دستگاه اندازه گیری کتون تنفس

بوی بد دهان در رژیم کتو خجالت آور است، مخصوصا وقتی که نمی دانید دچار آن هستید. نادیده گرفتن خشکی دهان ناشی از رژیم کتو ممکن است، اما نادیده گرفتن بوی ناخوشایند دشوار است. خوشبختانه، دستگاه های آنالیز نفس وجود دارد که میزان کتون را در بازدم را آزمایش می کند تا به تشخیص اینکه آیا فرد در مرحله چربی سوزی هست یا خیر کمک کند.

برطرف کردن بوی بد دهان در رژیم کتو

کربوهیدرات بیشتری بخورید: با افزایش کربوهیدرات مصرفی، بدن از حالت کتوتیک خارج می شود و کتون هایی که باعث بو بد می شوند را از بین می برد.

مصرف قرص نعناع و آدامس مخصوص رژیم کتو: رژیم غذایی کتو، استفاده از قند فرآوری شده را مجاز نمی داند، اما آدامس و قرص  نعناعی سازگار با رژیم کتو موجود است که می توانند به برطرف کردن بوی بد دهان به صورت موقتی کمک کنند.

رعایت بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن دقیق دندان ها اغلب می تواند به کاهش بوی ناخوشایند ناشی از رژیم کتو منجر شود.

نوشیدن آب زیاد: نوشیدن آب به از بین بردن بوی ناشی از خشکی دهان و رفع بوی ناخوشایند ناشی از کتون کمک می کند.

عکس آدامس رژیم کتو
آدامس مخصوص رژیم کتو

نتیجه گیری

بوی بد دهان به دلیل رژیم کتو، یک تاثیر ناخوشایند از انجام صحیح کتوزیس است. بوی استون دهان نشان دهنده وجود کتون زیاد در بدن به خاطر چربی سوزی برای کسب انرژی است. این بوی ناخوشایند نشانه ای از باکتری های مضر نیست، بلکه نشانه ای از موفقیت در رسیدن به حالت کتوزیس است. البته همیشه قبل از شروع هر نوع رژیم غذایی باید با پزشک صحبت کنید و اگر فکر می کنید که بوی بد دهان شما تنها به خاطر رژیم کتو نیست، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

سؤالات رایج درمورد بوی بدن دهان به دلیل رژیم کتو

بوی بد دهان چه مدت طول می کشد؟

این بوی بد زمانی خیلی مشهود است که بدن برای اولین بار شروع به کتوزیس می کند و معمولا تنها چند هفته طول می کشد یعنی زمانی که بدن شما از کتوزیس عبور کند.

تنفس کتونی چیست؟

بوی بد دهان ناشی از تولید کتون به عنوان محصول جانبی تبدیل ذخایر چربی به انرژی است.

آیا در رژیم کتو، بوی بد دهان نشانه خوبی است؟

بله، این بوی بد درواقع نشان دهنده موفقیت رژیم است. وقتی از ذخایر چربی به جای کربوهیدرات برای دریافت انرژی استفاده می شود، محصول فرعی کتون است. کتونها از طریق بازدم و ادرار از بدن دفع می شوند. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تغذیه

مقاله تصادفی

تناسب اندام

مراقبت های زیبایی

زیبایی کلینیکی