اصلاح فرم بینی با تزریق ژل؛ بررسی مزایا و عوارض

شاید به این فکر می‌کنید که اگر شکل بینی‌ خود را دوست ندارید، فقط دو گزینه پیشِ رو دارید:

یاد بگیرید بینی خود را به همان شکل که هست دوست داشته باشید یا سراغ عمل زیبایی بینی بروش جراحی یا همان رینوپلاستی بروید. اما به نظر می رسد روش دیگری نیز برای برطرف کردن نقایص بینی بدون نیاز به رفتن به زیر تیغ جراحی وجود دارد: عمل زیبایی بینی بدون جراحی!

در حالی که ممکن است عمل زیبایی بینی بدون نیاز به جراحی، کمی عجیب به نظر برسد، اما امروزه برخی شواهد نشان می‌دهد که تزریق ژل، معجزه‌ای در عمل‌های زیبایی مدرن به شمار می‌آید. بله درست است! امروزه با تزریق ژل، دیگر نیازی نیست ریسک جراحی‌های بینی را به جان بخرید. البته به شرط اینکه بینی شما شرایط لازم برای انجام این روش درمانی سریع را داشته باشد. البته لیفت بینی با نخ هم گزینه دیگری است که می توانید در این مجله در مورد آن مطالعه نمایید.

عمل زیبایی بینی به روش تزریق ژل یا همان فیلر بینی و تفاوتهای آن با جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی یک روش جراحی قدیمی است که می تواند شکل بینی را تغییر دهد. عمل جراحی رینوپلاستی به بیهوشی نیاز دارد و به دلیل ایجاد کبودی و ورم، دوران نقاهت طولانی دارد، در این روش، نتیجه کار دائمی است. از سویی دیگر، در روش عمل زیبایی بینی با تزریق ژل به بینی ( که عمل زیبایی بینی بدون جراحی نیز نامیده می شود) از سوزن های کوچک برای تزریق فیلر به همراه بوتاکس و یا بدون آن استفاده می شود. در نظر داشته باشید که نتیجه این روش موقتی است.

مراحل تزریق ژل به بینی بینی چگونه است؟

در این روش قبل از تزریق، از یخ برای بی حس کردن پوست استفاده می شود، سپس بر اساس تصمیم پزشکِ متخصص، ژل یا بوتاکس به ناحیه موردنظر تزریق می‌شود. در روش مذکور، از ژل برای رفع معایبی از جمله انحراف و بر آمدگی بینی، یا خوش فرم کردن و کشیده‌تر کردن آن استفاده می‌شود. البته باید توجه داشت که تمام معایب بینی با استفاده از این روش قابل برطرف کردن نیست.

در صورتی که بینی شما شرایط تزریق ژل را جهت تغییر شکل دارد، از درد و دوران نقاهت بعد از جراحی خلاص خواهید شد. چراکه برای اغلب کسانی که از  این روش استفاده می‌کنند، اساسا دروان نقاهتی وجود ندارد.

از دیگر مزایای این روش، برگشت‌پذیری آن است. بدین معنی که اگر از نتیجه عمل خود راضی نبودید، پزشک قادر به خارج کردن فیلر و تغییر نتیجه کار، بر اساس نظر شما است. درحقیقت به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان برای این کار فقط از فیلری به نام هیالورونیک اسید استفاده می‌کند، چرا که در صورت بروز مشکل، با تزریق ماده‌ای مناسب، آن را حل می‌کنند.

چه مشکلاتی از بینی با کمک تزریق فیلر بینی قابل درمان است؟

تزریق ژل می‌تواند برای برطرف کردن ناهمواری‌های کنار پل بینی (بخش بالایی بینی) ، بالاتر بردن پل بینی یا پنهان کردن قوز بینی به کار برده شود. از دیگر کارهایی که می توان با تزریق فیلر انجام داد، استفاده از آن به جای جراحی مجدد، جهت رفع نقایص ناشی از جراحی پلاستیک بینی است.

با تزریق ژل عملا به حجم بینی‌تان اضافه می‌شود، اما نتیجه نهایی، اغلب بدین صورت است که بینی کوچک‌تر و خوش فرم‌تر به نظر می‌رسد وتعادل بیشتری بین اجزای صورت ایجاد می‌شود. به این روش همانند آرایش موقت روی بینی‌تان نگاه کنید.

چه مشکلاتی را با تزریق فیلر بینی نمی‌توان درمان کرد؟

با استفاده از این روش، نمی‌توان نوک بینی و سوراخ های بینی را کوچک‌تر کرد. علاوه بر این، با تزریق فیلر به بینی، نمی‌توان نوک بینی را به صورت نزدیک‌تر کرد.

عوارض عمل زیبایی بینی با تزریق فیلر چیست؟

استفاده از این روش خطراتی را نیز به همراه دارد، اما این عمل را نمی‌توان به عنوان روشی خطرناک در نظر گرفت. در حقیقت باید گفت که این روش، بی‌خطر است، ولی در عین حال می‌تواند خطرات اندکی نیز به همراه داشته باشد. معمولا زمانی که مردم درباره عوارض تزریق ژل به بینی سؤال می‌کنند به عارضه‌ای بسیار نادر به نام اختلال عروقی اشاره می‌شود که به معنای توقف جریان خون به دلیل ورود فیلر به یکی از شریان‌های اصلی است. این عارضه ممکن است به یکی از دو شکل زیر رخ دهد:

  1. با تزریق مستقیم ژل به رگ خونی و بسته شدن جریان خون
  2. تزریق ژل به گونه‌ای که به از خارج رگ فشار آورده و باعث بسته شدن جریان خون شود.

بروز این عارضه، در حقیقت در سرخرگ انتهایی خطرناک است (نه در سیاهرگ‌ها). بدین معنی که چندین سرخرگ خونی به هم متصل شده و مانند شبکه‌ای خون را به تمام نقاط بدن می‌رسانند. منظور از سرخرگ انتهایی تنها شریانی است که عمل خون‌رسانی را انجام می‌دهد. بسته شدن این رگ‌ها یک مشکل اساسی محسوب می‌شود.

سرخرگ‌های انتهایی که در اطراف بینی قرار دارند، شامل دو نوع شریان هستند؛ شریان‌هایی که به شبکیه چشم خون‌رسانی می‌کنند (بسته شدن این شریان‌ها خطرناک است، زیرا ممکن است باعث کوری شخص شود) و همچنین شریان‌هایی که قسمت‌های خاصی از پوست اطراف نوک بینی و پره‌ها را تامین می‌کنند (مسدود شدن این شریان‌ها باعث نکروز یا همان مرگ پوست در بخش‌های کوچکی می‌شود).

همانطور که گفته شد این عارضه‌ها بسیار نادر هستند و با مشاهده علائم اولیه توسط پزشک یا استفاده کننده، می توان از بروز آن جلوگیری کرد. در نظر داشته باشید که این خطرات ممکن است هنگام تزریق ژل برای رفع گودی زیر چشم و خطوط پیشانی یا تزریق فیلر در لب یا نازولابیال یا همان خطوط کنار بینی تا گوشه دهان نیز اتفاق بیفتد.

پزشک تزریق کننده ژل به بینی، چه صلاحیت‌هایی باید داشته باشد؟

آشنایی با مبانی پایه: پزشک شما باید دقیقا بداند که اختلال عروقی و همچنین نشانه‌های اولیه آن چیست. او هم‌چنین در مطب خود بایستی آنزیم حلال ژل را داشته باشند و روش استفاده از آن را بدانند. داشتن مجوز پزشکی و هم چنین توانایی تجویز داروهای مورد نیاز از دیگر مواردی است که پزشک تزریق کننده ژل، حتما باید آن‌ها را داشته باشد.

کدام نواحی بینی، برای تزریق ژل بی‌خطرتر است؟

تزریق ژل به پل بینی نسبت به نوک بینی یا پره‌های بینی بی‌خطرتر است. با احتیاط و آمادگی بیشتر، می‌توان خطرات ناشی از عارضه‌های جدی را از بین برد.

هزینه عمل زیبایی بینی با فیلر چقدر است؟

به طور قطع، هزینه این تزریق در نواحی مختلف متفاوت است. اما بسته به مقدار و نوع فیلر استفاده شده، قیمت‌ها متغیر است.

مدت زمان ماندگاریِ تزریقِ ژل به بینی چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری این تزریق، بین 9 ماه تا 2 سال متغیر است و به عواملی مانند آناتومی بینی، نقص درمان شده و نوع ژل بستگی دارد.

آیا تزریق ژل به بینی دوره نقاهت دارد؟

تعداد بسیار کمی از تزریق کنندگان در نواحی مورد نظر، کبودی مشاهده می‌کنند که سه تا چهار روز بعد از عمل، از بین می رود، اما به طور کلی، این روش دوره نقاهت بسیار جزئی به همراه دارد در حالیکه دوره نقاهت و مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی بسیار بیشتر از فیلر بینی است.

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام