آشنایی با جرم گیری عمیق دندان

احتمالا شما که در حال خواندن این مقاله هستید، به این خاطر است که دندانپزشک به شما جرم گیری عمیق دندان را توصیه کرده باشد و شنیدن آن شما را مضطرب کرده است.

لطفا از شنیدن نام آن نترسید! این درمان به اندازه اسمش بد نیست و می تواند سلامت دهان را بهبود بخشد. در این مقاله، در مورد تمام جوانب جرم گیری دندان، از جمله موارد زیر صحبت خواهیم کرد:

  • هزینه جرم گیری دندان به روش عمیق
  • اثرات جانبی جرم گیری دندان
  • نحوه انجام جرم گیری
  • سایر گزینه های جایگزین
  • پاسخ به سوالات متداول

با مطالعه این مقاله و آشنایی با جرم گیری دندان، می توانید با اطمینان خاطر بیشتری به دندانپزشک مراجعه کنید.

مفاله مرتبط: بررسی انواع جرم گیری دندان

جرم گیری دندان به روش عمیق چیست؟

ابتدای امر می خواهیم این سوال پاسخ دهیم: جرم گیری عمیق دندان چیست؟ جرم گیری دندان به طور عمقی شامل دو فعالیت زیر است:

• اسکیلینگ دندان

• روت پلنینگ دندان

فرق اسکیلینگ و روت پلنینگ دندان

اسکیلینگ دندان به جرمگیری روتین دندانپزشکی مربوط می شود. اسکیلینگ دندان در اصل با استفاده از ابزار ویژه ای به نام کورت برای تراشیدن جرم (تارتار) از زیر خط لثه انجام می شود.

اسکیلینگ، روشی با استاندارد بالا برای بهداشت دهان و دندان در ایران است. روت پلنینگ نیز درواقع برای جرم گیری عمیق دندان انجام می شود.

هنگامی که دندانپزشک در جرم گیری عمیق دندان، روش روت پلنینگ دندان را انجام می دهد، ممکن است همانند مرحله اسکیلینگ دندان، از ابزار یکسانی یعنی کورت استفاده کند. اما بجای تراشیدن پلاک و جرم از زیر خط لثه، روت پلنینگ در واقع ریشه دندان را صاف می کند تا به لثه کمک کند دوباره به دندان بچسبد.

تفاوت بین جرم گیری معمولی دندان و جرم گیری عمیق دندان

دندانپزشکان در طول جرم گیری معمولی ممکن است فقط از مسواک و نخ دندان استفاده کنند یا شاید دندان ها را جرم گیری و پولیش کنند. در جرم گیری معمولی دندان، روت پلنینگ دندان انجام نمی شود و این روش فقط در جرم گیری عمیق دندان انجام می گیرد. در جدول زیر خلاصه ای از تفاوت های بین جرم گیری نرمال و جرم گیری عمیق بیان شده است:

جرم گیری معمولی دندانجرم گیری عمیق دندان
نحوه انجامجرم گیری نرمال فقط می تواند شامل  استفاده از مسواک و نخ دندان باشد، اما شاید دندانپزشک دندان های شما را جرم گیری و پولیش کند.جرم گیری عمیق شامل روت پلنینگ است. این کار پس از اسکیلینگ دقیق انجام می شود تا لثه بتواند دوباره به ریشه بچسبد.
برای چه افرادی مناسب است؟برای همه افراد مناسب است و باعث پیشگیری به بیماری های دهان و دندان می شود.برای افرادی که در حال حاضر به بیماری دهان و دندان مبتلا هستند، مناسب است.
مدت زمان انجامکمتر از یک ساعت به طول می انجامد.بسته به میزان جرم روی دندان ممکن است چند ساعت زمان ببرد.
میزان درددرد آن زیاد نیست و بعد از جرم گیری ممکن است لثه و دندان ها کمی درد کنند.ممکن است فرد تا چند روز پس از جرم گیری دندان کمی درد داشته باشد.
مقایسه جرم گیری معمولی و جرم گیری عمیق

جرم گیری دندان به روش عمیق برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که در جدول بالا ذکر شد، از جرم گیری عمیق دندان برای درمان بیماری لثه استفاده می شود. هنگامی که به دلیل عدم استفاده کافی از مسواک و نخ دندان مقداری پلاک بر روی دندان تجمع می یابد، باکتری های موجود در پلاک می توانند باعث التهاب لثه شوند. لثه های ملتهب از دندان فاصله می گیرند و فضاهای خالی ایجاد می کنند. این فضاهای خالی باعث تجمع بیشتر پلاک می شوند و با مسواک زدن منظم هم نمی توان آنها را تمیز کرد.

بنابراین اگر بیماری لثه دارید، دندانپزشک ممکن است این نوع روش را برای شما تجویز کند. تشخیص این مشکل به عنوان بیماری ممکن است ترسناک باشد، اما نگران نباشید چون این مشکل قابل درمان است و مطمئنا شما اولین نفر نیستید که می خواهید تحت درمان با این روش قرار بگیرید.

نحوه جرم گیری دندان به روش عمیق

همانطور که گفته شد، این روش شامل اسکیلینگ دندان در اطراف و زیر خط لثه برای از بین بردن جرم و پلاک است. اسکیلینگ هم با اسکیلر هیدرولیکی و هم با ابزار فلزی قلاب مانند به نام کورت قابل انجام است. بعد از جرم گیری دندان، دندانپزشک برای صاف کردن ریشه های دندان از کورت استفاده می کند تا لثه ها بتوانند به ریشه دندان مجددا متصل شوند.

جرمگیری عمیق دندان چه مدت طول می کشد؟

زمانیکه جرم روی دندان زیاد باشد و به جرم گیری عمیق یعنی اسکیلینگ زیاد و روت پلنینگ نیاز باشد، درمان می تواند خیلی طولانی تر از جرم گیری نرمال و حتی ساعت ها طول بکشد. در بعضی مواقع ممکن است برای جرم گیری دندان به بیش از یک جلسه درمان نیاز باشد.

بیمارانی که هنگام جرم گیری مضطرب می شوند، می توانند با مشورت با دندانپزشک خود، این درمان را تحت تزریق وریدی آرامبخش درخواست کنند. با این کار، فرد بیدار و بسیار آرام است و از تجربه جرم گیری عمیق چیز زیادی به یاد نمی آورد.

عکس قبل و بعد جرم گیری عمیق دندان

هزینه جرم گیری عمیق دندان

هزینه جرمگیری دندان بسته به تخصص دندانپزشک، هزینه ها و مزایای مطب و میزان جرم گیری متنوع باشد. حتما در مورد تمام هزینه ها با دندانپزشک خود صحبت کنید، تا بدانید که دقیقا چقدر باید بپردازید.

عوارض جرم گیری دندان به روش عمیق

بعد از جرم گیری دندان، بعد از چند روز تا حدودا یک هفته، احتمالا برخی از عوارض جانبی را تجربه خواهید کرد. این عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • حساسیت دندان ها
  • زخم لثه
  • ورم لثه

دندانپزشک ممکن است برای تسکین درد دارو تجویز کند.

روش های جایگزین جرم گیری عمیق دندان

اگر به دنبال گزینه های دیگر برای جرم گیری عمیق دندان هستید، راه دیگری پیش روی شما نیست. به این دلیل که اگر دندانپزشک این درمان را توصیه می کند، حتما به آن نیاز دارید. به همین دلیل است که دندان پزشکان اکیدا توصیه می کنند که تنها جایگزین واقعی برای جرمگیری عمیق دندان، داشتن روتین بهداشت دهان خوب است که از ایجاد جرم جلوگیری می کند.

جمع بندی مطالب

ممکن است در مورد مراجعه به دندانپزشک برای جرمگیری عمیق کمی مضطرب شوید، اما نگران نباشید، دندانپزشک به احتمال زیاد برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می کند. بعد از جرم گیری دندان، شما گامی در جهت سلامت بهتر دهان خواهید برداشت! فقط حتما به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ادامه دهید و حداقل سالی یک بار برای معاینه کلی دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

سؤالات رایج درمورد جرم گیری دندان

آیا جرم گیری دندان باعث ایجاد جراحت می شود؟

متأسفانه، این نوع جرمگیری اغلب باعث جراحت یا حداقل حساسیت دندان ها می شود. به همین خاطر بعد از جرم گیری دندان، لثه ها ملتهب و حساس تر می شوند. اگر دندانپزشک فکر کند که متحمل درد خواهید شد، بی حسی موضعی برای شما تجویز خواهد شد.

چه مدت طول می کشد تا لثه ها بعد از جرمگیری بهبود یابند؟

درد لثه باید بعد از یک هفته از بین برود، اما شاید لثه ها برای مدت طولانی تری متورم باشند.

(منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام

Exit mobile version