درمان تعریق زیر بغل، مقایسه بوتاکس زیر بغل با میرادرای

آیا عرق کردن زیر بغل را می توان با بوتاکس درمان کرد؟

بله امکان دارد. بسیاری از افراد مبتلا به تعریق زیاد زیر بغل، کف دست ها و یا پاها هستند. درمان با سم بوتولینوم (مثلا از نوع بوتاکس) در جلوگیری از تعریق زیاد در زیر بغل، دست و پا موثر است. بوتاکس، عصبی را که غدد عرق را کنترل می کند مسدود کرده و بدین ترتیب غده ها دیگر نمی توانند عرق تولید کنند. در واقع اکثر افرادی که زیاد عرق می کنند از خود این مشکل رنج نمی برند، بلکه تعریق شدید (هیپرهیدروز) ممکن است مشکلات اجتماعی برایشان ایجاد کند.

در سال 2004، اداره غذا و داروی ایالات متحده، بوتاکس را برای درمان هیپرهیدوز شدید زیر بغل در بیمارانی که نمی توانستند از ضد تعریق استفاده کنند، تأیید کرد. بوتاکس توسط کمپانی Allergan، در ارواین کالیفرنیا تولید می شود و این نام تجاری شناخته شده ترین سم بوتولینوم در جهان است. بوتاکس برای درمان هشت بیماری در ایالات متحده تأیید شده است و در سال 1989 اولین تأیید FDA خود را دریافت کرد. در طول سالها، برای درمان میلیون ها بیمار مبتلا به بیماری های مختلف، از جمله اسپاسم و اختلالات حرکتی، مورد استفاده قرار گرفته است. حداقل 20 کشور، بوتاکس را برای درمان تعریق شدید در ناحیه ی زیر بغل تایید کرده اند.

سم بوتولینوم نوع A،  یک پروتئین طبیعی و خالص با توانایی موقت مسدود کردن ترشح مواد شیمیایی است و غدد عرق بدن را غیر فعال می کند. با مسدود کردن یا قطع کردن این پیام رسان شیمیایی، سم بوتولینوم در ناحیه ای که تزریق شده است، مانع از تعریق می شود. در این درمان تزریق بوتاکس بسیار سطحی انجام می شود، به این معنی که دارو درست زیر سطح پوست تزریق می شود.

تحقیقات نشان می دهد که درمان با  اونا بوتولینیوم توکسینیا برای تعریق بیش از حد زیر بغل، دست ها، پاها، سر و صورت و دیگر نواحی نسبتا کوچک بدن (مانند زیر سینه) بی خطر و موثر است. درمان تعریق بیش از حد زیر بغل با بوتاکس، باعث کاهش 82-87 درصدی عرق می شود. نتایج حدود 2 تا 4 روز پس از درمان قابل توجه است و درمان کامل معمولا در طی 2 هفته قابل مشاهده است. اثرات این درمان معمولا 4 تا 12 ماه طول می کشد، اما در برخی از مطالعات تا 14 ماه نیز پایدار بوده است.

آمارهای دیگر از تحقیقات انجام شده، نشان داده که درمان مکرر با بوتاکس برای هیپرهیدروز بی خطر و مؤثر است و به طور مداوم باعث بهبود موثر و طولانی مدت علائم بیماری، عملکرد روزانه و کیفیت زندگی می شود. درمان بوتاکس برای عرق بیش از حد نیز از لحاظ علمی بهبود بهره وری در محل کار را اثبات کرده است. در حالی که عرق کردن یک عملکرد ضروری برای کنترل دمای بدن است، زیر بغل کمتر از 2٪ از غدد عرق بدن را دارا است. بنابراین توقف موقت عملکرد این غدد عرق تاثیر کمی در تنظیم حرارت بدن دارد.

حتما بخوانید:

استفاده از بوتاکس برای درمان تعریق زیر بغل

قطعا اگر تزریق بوتاکس زیر بغل برای درمان هیپرهیدروز توسط یک متخصص با تجربه در این روش انجام شود، بیشتر موثر واقع می شود. تزریق را باید در مطب متخصص انجام داد، و نیاز به زمان کمی دارد. یک متخصص بسیار با تجربه و کارآزموده در کمتر از ده دقیقه تزریق را در هر دو زیر بغل می تواند انجام دهد.

در طی این روش، از یک سوزن بسیار ظریف برای تزریق مقدار کمی از بوتاکس درست زیر پوست به طور متناوب در سراسر ناحیه ای که تعریق شدید دارد (به صورت یک الگوی شبکه ای، تقریبا به فاصله ی 1 تا 2 سانتی متر) استفاده می شود. تزریق چندگانه به ارزیابی متخصص از ناحیه مورد نیاز برای درمان بستگی دارد. برای به حداقل رساندن هر گونه ناراحتی و درد در این روش، متخصص ممکن است از یک یا چند روش بی حسی مثل بلوک عصبی، کمپرس یخ و ویبره استفاده کند.

پس از دریافت تزریق بوتاکس در هر ناحیه، توصیه می شود که یک تا دو هفته به توصیه های متخصص  خود عمل کنید. انجام این توصیه ها بسیار مفید است.

تعداد جلسات بوتاکس زیر بغل

هزینه درمان بوتاکس زیر بغل برای هیپرهیدوز بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد. تزریق سم بوتولینوم، هیپرهیدروز را درمان نمی کند بلکه به کنترل آن کمک می کند و علائم را به تدریج (معمولا در حدود یک هفته) بهبود می دهد و این علائم به تدریج باز می گردند. فعالیت غدد عرق افراد با توجه به اثرات سم بوتولینوم بر روی آن ها متفاوت است، بنابراین تکرار تزریق برای ماندگاری اثرات این روش لازم است. تکرار تزریق در فواصل زمانی بین 7 تا 16 ماه ممکن است لازم باشد و این مسئله بستگی به شدت هیپرهیدوز و دوز تزریق دارد.

بوتاکس زیر بغل و استفاده از مواد ضد تعریق

آیا بعد از بوتاکس زیر بغل باز هم نیازی به استفاده از دئودورانت است ؟

اگر بوتاکس برای درمان هیپرهیدروز زیر بغل استفاده شود، میزان تعریق در حدود 82 تا 87 درصد کاهش می یابد. به این معنی که اکثر بیماران یا تعریق کمی داشته یا دیگر عرق نمی کنند. یعنی زیر بغل ها تا حدودی خشک می شوند. اگرچه دیگر نیازی به استفاده از ضد تعریق دئودورانت نیست، اما دئودورانت برای کنترل بو مفید است. زیر بغل دارای غده عرق آپوکرین است که در ایجاد بوی عرق نقش دارد. سم بوتولینوم نمی تواند این غده های عرق خاص آپوکرین را مهار کند، بنابراین از این لحاظ استفاده از دئودرانت مفید است و به کار می آید!

اقدامات لازم قبل از تزریق بوتاکس زیر بغل

بوتاکس زیر بغل هیچ گونه محدودیتی در فعالیت های کاری یا فعالیت های اوقات فراغت (به استثنای ورزش شدید یا استفاده از سونا در روز تزریق) ایجاد نمی کند. قبل از تزریق بوتاکس زیر بغل، بهتر است که این ناحیه را اصلاح نکنید. در واقع بسیاری از پزشکان عدم اصلاح زیر بغل از سه تا چهار روز برای تزریق بوتاکس را ترجیح می دهند.

24 ساعت قبل از تزریق، استفاده از دئودورانت یا ضد عرق را متوقف کنید. 30 دقیقه قبل از درمان، از فعالیتهایی که می تواند دمای بدن را بیشتر کند و عرق بیشتری تولید کند، از جمله ورزش، نوشیدنی گرم یا رفتن به سونا اجتناب کنید. باید ریلکس و آرام و در حالت عادی باشید.

پایداری اثرات بوتاکس زیر بغل

اگر به دنبال یک راه حل دراز مدت با بوتاکس زیر بغل هستید، این روش می تواند با تزریق منظم مثلا بصورت سالیانه به شما کمک کند تا درمان را تقریبا دائمی نمایید. اثرات ممکن است تا یک سال پایدار باشند، اما در اغلب موارد ممکن است تا 14 ماه دوام بیاورند. نتایج ممکن است متفاوت بوده و هیچ تضمینی برای نتایج وجود ندارد.

مقایسه بوتاکس زیر بغل با میرادرای در درمان تعریق زیاد زیر بغل

تزریق بوتاکس برای تعریق شدید شبیه به بوتاکس برای چین و چروک است. تزریق فقط در زیر بغل انجام می شود. بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی به غدد عرق موثر واقع می شود، بنابراین وقتی مغز فرمان عرق کردن را می دهد، غدد شما دیگر پاسخ نمی دهند. تزریق حدود 30 دقیقه طول می کشد، و بی حسی موضعی می تواند به کاهش ناراحتی تزریق (که مانند احساس نیش زدگی مختصر حشره است) کمک کند.

میرادرای درمانی مبتنی بر انرژی است. در این روش، زیر بغل ابتدا بی حس می شود و توسط دستگاهی، به پوست انرژی مایکروویو منتقل می شود و گرمایی که این انرژی در غدد عرق ایجاد می کند باعث از بین رفتن این غدد می گردد. درمان حدود یک ساعت طول می کشد و بیشتر بیماران هیچ ناراحتی در طول درمان حس نمی کنند. در این روش نیازی به استراحت در منزل نیست.

اثر بوتاکس زیر بغل در مقایسه با روش میرادرای

در هر دو روش درمان می توان در عرض چند روز پس از درمان کاهش قابل توجه عرق را مشاهده نمود. در مطالعات گزارش شده از تزریق بوتاکس بیشتر بیماران، بیشتر از 50٪ کاهش تعریق را تجربه می کنند و بسیاری از آنها کاهش تعریق را تا 80٪ عنوان کرده اند. در مطالعات گزارش شده از میرادرای، نتایج مشابه یا بهتری دیده می شود. در یک مطالعه حدودا 80٪ کاهش عرق در 3 ماه پس از درمان دیده شده است.

میرادرای تاثیرات بیشتری در کاهش عرق ایجاد می کند. از آنجا که با تابش های انرژی توسط دستگاه میرادرای، غدد عرق نابود می شوند، دیگر این غدد قادر به تولید بو نخواهند بود. بسیاری از بیماران پس از درمان بدون استفاده از دئودورانت احساس اعتماد به نفس می کنند. همچنین گرمای تولید شده از دستگاه میرادرای می تواند فولیکول های مو را نیز غیرفعال کند و بسیاری از بیماران کاهش موهای زیر بغل را به عنوان عوارض جانبی دلپذیر تجربه کرده اند. تزریق بوتاکس زیر بغل این مزایا را ندارد.

اثر بوتاکس زیر بغل و میرادرای چقدر دوام می آورد ؟

کاهش تعریق در روش بوتاکس زیر بغل معمولا 4 تا 6 ماه طول می کشد. برای حفظ اثرات، بیماران باید هر 6 تا 8 ماه دوباره بوتاکس تزریق کنند.

نتایج با میرادرای به طور همیشگی است، زیرا غدد عرق پس از درمان دوباره رشد نمی کنند. اگر چه از اولین جلسه درمان، کاهش قابل توجهی (در حدود 80 تا 85 درصد) در میزان عرق کردن ایجاد می شود، بعضی از بیماران تصمیم می گیرند برای دستیابی به حداکثر کاهش در تعریق، معمولا چند ماه بعد، درمان دوم را نیز انجام دهند. درمان سوم فقط برای موارد شدید هیپرهیدروز مورد نیاز است.

عوارض بوتاکس زیر بغل در مقایسه با میرادرای

آیا بوتاکس زیر بغل عوارض دارد؟

هم میرادرای و هم بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق شدید زیر بغل توسطFDA  تأیید شده اند. هر دو روش زیر نظر یک متخصص با تجربه و ماهر، بی خطر هستند.

درمان های مبتنی بر انرژی سال هاست در پزشکی به طور بی خطر و با موفقیت انجام شده اند. میرادرای نیز میزان کنترل شده ای از انرژی مایکروویو را در یک ناحیه متمرکز منتشر می کند. به همین ترتیب، بوتاکس یک رکورد عالی از نظر ایمنی برای استفاده به عنوان یک درمان زیبایی و بهداشتی دارد. نوروتوکسین در بوتاکس به دقت اندازه گیری شده و رقیق می شود به طوری که تنها در انتهای عصب در منطقه درمان مورد نظر گسترش می یابد.

عوارض میرادرای عبارتند از:

  • تورم موقتی، بیحسی و مورمور شدن زیر بغل.
  • عوارض جدی مانند از دست دادن همیشگی حس در زیر بغل، نادر است.

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل عبارتند از:

  • تورم موقت، درد و بی حسی.
  • عوارض جدی مانند ضعف عضلانی، مشکل در بلع و یا تنفس یا تاری دید، نادر هستند.

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام