15 دلیل ریزش مو در بانوان و روش های درمان آن- بخش اول

هر از چند گاهی، همه ما تعدادی از موهای خود را از دست می دهیم و دچار ریزش مو می شویم. این اتفاق ممکن است طی دوش گرفتن، هنگام استفاده از سشوار، یا زمانی که موهایمان را برس می کشیم اتفاق بیفتد که مسئله ای کاملا طبیعی است.

متخصصین مو می گویند: بیشتر افراد به طور میانگین، روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهند. این موضوع بدین دلیل است که مو چرخه طبیعی خود را طی می کند و موی جدید جایگزین آن خواهد شد.

اما وقتی که موها به مقدار زیاد شروع به ریزش می کنند یا متوجه تکه های طاس در سر خود می شوید، یا اینکه خط موی شما از جایی که قبلاً رشد می کرد، شروع به عقب کشیدن می کند، ممکن است نشانه این باشد که دلایل جدی و مهم تری به جز چرخه طبیعی مو باعث ریزش آنها شده است.

تصور نکنید که تنها کسی هستید که این اتفاق برایش می افتد. متخصصین پوست و مو اظهار می کنند که ریزش مو در خانم ها بسیار رایج است و در واقع، امروزه این موضوع نسبت به گذشته رایج تر نیز شده است.

براساس تحقیق انجام شده در سال 2015، فراتر از جنبه جسمی، ریزش مو، به ویژه در خانم ها، می تواند عواقب احساسی بر فرد وارد کند. از آنجا که تقریبا مو مشخصه زنانگی است، این موضوع می تواند بر عزت نفس فرد تأثیر بگذارد و باعث احساس افسردگی و کاهش روابط اجتماعی او شود.

اما برای مبارزه با آن، در وهله اول باید بدانید که به چه دلیلی موهای شما دچار ریزش شده است. در این مقاله، بر اساس نظر متخصصان پوست و سایر متخصصان توضیح می دهیم که چرا موهای شما دچار ریزش شده است و همچنین بهترین روش درمان ریزش مو و بازگرداندن موها را به شما معرفی می کنیم.

دلایل ریزش مو:

1- تلوژن افلوویوم

ریزش مو در اثر استرس

تلوژن افلوویوم یک بیماری موقتی است که می تواند بعد از بارداری، جراحی های بزرگ و دشوار، کاهش وزن زیاد و یا استرس شدید ایجاد شود، که در آن به طور روزانه معمولا هنگام شستشوی مو، حالت دادن یا شانه کردن مقدار زیادی از موها ریخته می شود. در بیماری تلوژن افلوویوم، موها سریعتر از حالت عادی از فاز رشد (آناژن) به فاز استراحت (تلوژن) می روند. در حالت نرمال حدود 10 درصد از موها در فاز تلوژن هستند که دلیلی بر ریزش موی روزانه ما است. محیط ها و شرایط پر استرس باعث می شود که بدن گلبول سفید کافی در اختیار مو قرار ندهد و فرد دچار ریزش مو شود.

 • علائم تلوژن افلوویوم: زنان مبتلا به تلوژن افلوویوم معمولاً شش هفته تا سه ماه پس از اتفاق استرس زا، ریزش مو را تجربه می کنند. در بدترین حالت، ممکن است فرد مشتی از موها را از دست بدهد که می تواند آزاردهنده باشد.
 • آزمایشات: هیچ آزمایشی برای تشخیص تلوژن افلوویوم وجود ندارد، اما پزشک ممکن است از شما در مورد وقایع اخیر زندگی سؤال کند و به دنبال حباب های خاجی شکل در ریشه موی ریخته شده باشد. این حباب ها به این معنی است که موها چرخه کاملی از رشد را پشت سر گذاشته اند و نشان می دهد که این چرخه ممکن است به دلیل استرس، سرعت گرفته باشد.
 • درمان تلوژن افلوویوم: در بعضی موارد، مانند دوره بعد از بارداری یا جراحی های بزرگ، ممکن است مجبور شوید منتظر بمانید تا ریزش مو کند شود. معمولا این نوع ریزش مو به طور خود به خودی برطرف می شود. اما در برخی خانم ها امکان حاد شدن شرایط وجود دارد. پس بهترین روش برای درمان چیست؟ به دنبال راهی باشید که استرس خود را کنترل کنید.

مصرف ویتامین های رویش مو، یا مکمل هایی مانند بیوتین یا سایر ویتامین های گروه B نیز بدین منظور مفید می باشد. قبل از مصرف این داروها با پزشک خود صحبت کنید تا با داروهای دیگری که مصرف می کنید، تداخل نداشته باشد.

2- ریزش مو ارثی

طاسی ارثی

کم پشتی ارثی مو یا ریزش موی ژنتیکی به عنوان ریزش مو آندروژنتیک شناخته شده و رایج ترین علت ریزش مو است. ژن این بیماری می تواند از مادر یا پدر به فرد برسد، اگرچه در صورتی که هر پدر و مادر شما هر دو ریزش مو داشته باشند احتمال ریزش موی شما بیشتر خواهد بود.

 • علائم ریزش موی ارثی: این بیماری به آرامی پیشرفت می کند و ممکن است از اوایل 20 سالگی شروع شود. زنانی با این ژن، دچار کم پشتی و نازکی موهای جلوی سر خواهند شد. یکی دیگر از علائم هشدار دهنده این بیماری، شروع ریزش مو از بخشی از سر و گسترده شدن تدریجی آن در سراسر سر است.
 • آزمایشات: پزشک متخصص پوست و مو، الگوی ریزش موی فرد را معاینه می کند تا تشخیص دهد که آیا ریزش مو ارثی است یا خیر و همچنین برای بررسی سایر دلایل، آزمایش خون تجویز می شود. گاهی اوقات، از پوست سر نمونه برداری انجام می شود تا ببینید که آیا فولیکول های مو با فولیکول های کوچک جایگزین شده اند یا خیر که این نشانه ای قطعی از ریزش موی ارثی است.
 • روش های درمانی طاسی ژنتیکی: در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری کامل از ریزش موی ارثی وجود ندارد، اما می توان با استفاده از داروهایی همچون ماینوکسیدیل که تنها ماده مورد تأیید FDA برای بهبود ریزش مو است، به تعداد دفعات دو بار در روز بر روی سر، روند ریزش و کم پشتی مو را کاهش داد. این دارو موجب افزایش اندازه فولیکول مو و در نتیجه ضخیم تر شدن موها می شود. فقط توجه داشته باشید که زنان در صورت بارداری یا شیردهی مجاز به استفاده از ماینوکسیدیل نیستند.

ریزش مو و کم پشتی ارثی مو ممکن است در مردان با ماینوکسیدیل یا فیناستراید که دارویی خوراکی است، درمان شود. علاوه بر آن گاهی پزشکان برای درمان ریزش مو، مولتی ویتامین های حاوی بیوتین، روی و مس تجویز می کنند. همچنین امروزه مشخص شده است که با روش هایی همچون پی آر پی یا همان پلاسمای غنی از پلاکت می توان ریزش مو را با موفقیت درمان کرد. در این روش، مقداری از خون فرد گرفته می شود و سپس در دستگاهی قرار داده می شود تا گلبول های قرمز خون از پلاسما جدا شود. پلاسمای خون، غنی از پلاکت های حاوی فاکتورهای رشد است و به طور مستقیم به فولیکول های مو تزریق می شود.

3- آلوپسیا آره آتا یا طاسی منطقه ای

طاسی سکه ای

طاسی منطقه ای نوعی اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند. این بیماری در زنان و مردان با سنین و قومیت های مختلف شایع است. علت بروز طاسی سکه ای ناشناخته است، اما ممکن است بر اثر استرس یا بیماری ایجاد شود.

 • علائم طاسی سکه ای: این بیماری می تواند به سه شکل بروز کند. طاسی منطقه ای معمولاً باعث ایجاد نواحی صاف و گرد معمولا طاسی شبیه به سکه در پوست سر، ابروها یا پاها می شود. ریزش کامل موی سر به عنوان طاسی کامل یا طاسی توتالیس شناخته می شود، در حالیکه ریزش مویی که در تمامی بدن اتفاق می افتد طاسی سرتاسری یا طاسی یونیورسالیس است. بعضی از بیماران گزارش کرده اند که قبل از بروز طاسی سکه ای، در آن ناحیه احساس خارش و سوزن سوزن شدن داشته اند.
 • آزمایشات: تشخیص آلوپسی آره آتا با مشاهده الگوی ریزش مو و همینطور آزمایش خون قابل انجام است. همچنین ممکن است پزشک آزمایشی برای اندازه گیری هورمون های فرد تجویز کند تا بیماری نهفته ای که در بروز این مشکل دخیل بوده را بررسی کند.
 • روش های درمان طاسی سکه ای: طاسی سکه ای معمولاً با کورتیکواستروئیدهای تزریقی درمان می شود. برای درمان موارد پیشرفته تر طاسی سکه ای، همچنین مطالعات بالینی امیدوارکننده ای در مورد مهار کننده های JAK مانند داروی توفاسیتینیب خوراکی (Xeljanz) وجود دارد که منجر به رشد مجدد موها در برخی افراد شده است. داروی ماینوکسیدل و کاهش استرس نیز می توانند در درمان طاسی سکه ای مفید واقع شوند.

4- عوارض جانبی برخی داروها

ریزش مو و عوارض جانبی داروها

تعدادی از داروها مانند برخی داروهای کاهش دهنده کلسترول، داروهای فشار خون، وارفارین (ضد انعقاد خون)، داروهای پسوریازیس، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد آریتمی همگی دارای احتمال ریزش مو به عنوان عوارض جانبی احتمالی هستند.

 • علائم: ممکن است بعد از حدود سه ماه از شروع داروی جدید موها شروع به ریزش کند.
 • آزمایشات: با پزشک خود در مورد این مشخصات صحبت کنید. نوع داروی مصرفی شما به بررسی بهتر و آزماشات دقیق تر کمک می کند. با این حال پزشک وضعیت عمومی شما را برای اطمینان از سایر عوامل نهفته مورد بررسی قرار می دهد.
 • روش های درمان: ممکن است پزشك داروی دیگری برای شما تجویز کند یا با استفاده از داروی دیگری عوارض جانبی را به حداقل برساند.

5- مشکلات تیروئیدی

غده تیروئید

مشکلات تیروئید در خانم ها مخصوصا افراد بالای 50 سال شایع است. در حقیقت، از هر 8 نفر 1 نفر در طول عمر خود به اختلالات تیروئیدی مبتلا می شود.

تیروئید غده ای کوچک و پروانه ای شکل در گردن است و وظیفه تولید هورمون تیروئید را برعهده دارد. هورمون تیروئید مسئول سرعت سوخت و ساز بنیادی بدن یعنی سرعتی که بدن از اکسیژن و انرژی برای کارکرد، رشد موها، پوست و ناخن ها استفاده می کند، است.

اگر هورمون تیروئید به میزان کافی ترشح نشود، فرد تغییراتی در عملکرد بدن مشاهده می کند. زمانی که هورمون تیروئید کمی ترشح شود، گفته می شود فرد به کم کاری تیروئید مبتلاست و اگر بدن هورمون تیروئید بیش از حدی تولید کند، گفته می شود که فرد به پرکاری تیروئید یا تیروئید بیش فعال مبتلا است.

 • علائم اختلالات تیروئید: کم کاری تیروئید ممکن است باعث بروز بسیاری از علائم از جمله افزایش وزن بی دلیل، خستگی، یبوست، افسردگی و مشکل در تمرکز شود. ممکن است مو، ناخن و پوست شکننده تر و آسیب پذیر شوند. پرکاری تیروئید به اندازه کم کاری تیروئید رایج نیست، اما ممکن است باعث کاهش وزن نامشخص، تپش قلب، اضطراب، اسهال، پوست مرطوب و ضعف عضلات شود. هر دو مورد یعنی کم کاری و پرکاری تیروئید می تواند بر فولیکول های مو تأثیر بگذارد و منجر به ریزش مو شود.
 • آزمایشات: آزمایش خون، میزان هورمون محرک تیروئید (TSH) را اندازه گیری می کند که توسط غده هیپوفیز برای تحریک تیروئید و تولید هورمون تیروئید، ترشح می شود. زمانی که TSH از حد نرمال بالاتر باشد، معمولا نشان دهنده کم کاری تیروئید و TSH پایین به معنای پر کاری تیروئید است.
 • روش های درمان اختلالات تیروئیدی: در ریزش موی ناشی از اختلالات هورمون تیروئید، تنظیم هورمون تیروئید بخش مهمی از درمان است. بنابراین پزشک داروی هورمون تیروئید تجویز می کند تا میزان هورمون را در حالت عادی ثابت نگه دارد. برای اطمینان از دوز مناسب دارو باید آزمایشات TSH به طور منظم انجام شود.

6- کم خونی فقر آهن

کم خونی

ممکن است کمبود آهن دلیلی غیر عادی برای ریزش مو به نظر برسد، اما این عامل در زنان به طور قطع می تواند موجب ریزش مو شود. بانوانی که قاعدگی های دشوار و خونریزی شدید دارند و از مواد غذایی غنی از آهن به اندازه کافی استفاده نمی کنند، ممکن است مستعد کمبود آهن باشند که در این حالت بدن هموگلوبین کافی یعنی پروتئینی که اکسیژن را به بافت های بدن منتقل می کند را تولید نمی کند. در نتیجه تعداد گلبول های قرمز به سرعت کاهش می یابد و انرژی فرد افت می کند.

 • علائم کم خونی فقر آهن: کم خونی فقر آهن باعث خستگی شدید، ضعف و رنگ پریدگی پوست می شود. ممکن است فرد دچار اختلال در تمرکز، سردرد و سردی دست و پا، تنگی نفس به هنگام تحرک شود. موهای فرد نیز ممکن است شروع به کم پشت شدن و ریزش کند.
 • آزمایشات: آزمایش خون برای اندازه گیری فریتین، پروتئینی برای ذخیره سازی آهن در بدن، جهت تشخیص کم خونی فقر آهن لازم است. پزشک ممکن است میزان هماتوکریت خون را بررسی کند که میزان گلبولهای قرمز خون را اندازه گیری می کند.
 • روش های درمان کم خونی: غذاهای سرشار از آهن مانند گوشت گاو، ماهی، سبزیجات برگدار، غلات صبحانه غنی شده و لوبیا، ترجیحا همراه با مواد غذایی سرشار از ویتامین C که باعث جذب آهن می شود، مصرف کنید. خانم ها حداقل به 18 میلی گرم آهن در روز و 8 میلی گرم بعد از یائسگی نیاز دارند. اگرچه ممکن است مصرف مکمل لازم باشد، اما قبل از مصرف هرگونه مکملی بهتر است با پزشک درمورد دوز مورد نیاز دارو صحبت کنید.

7- سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک

امروزه زنان بسیاری از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) رنج می برند. این بیماری که ممکن است از 11 سالگی شروع شود، ناشی از عدم تعادل هورمونی است که در آن تخمدان ها هورمون های مردانه زیادی ایجاد می کنند. سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب باعث نازایی می شود.

 • علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک: بیماری کیست تخمدان می تواند باعث رویش موی صورت، نامنظمی دوره های قاعدگی، آکنه و ایجاد کیست روی تخمدان ها شود. همچنین ممکن است فرد دچار ریزش موی سر شود ولی در سایر نواحی بدن پرمویی را تجربه کند.
 • آزمایشات: احتمالا پزشک برای بررسی میزان تستسترون و DHEAS (دی هیدرواپی آندروسترون، محصول جانبی تستسترون) تقاضای آزمایش خون می کند.
 • روش های درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک: معمولا کیست تخمدان با قرص های ضد بارداری مانند یاسمین درمان می شود که حاوی آنتی آندروژن قوی است که تستوسترون را مسدود می کند. اگر فرد قادر به استفاده از قرص های ضد بارداری نباشد، ممکن است اسپیرونولاکتون (آلداکتون) تجویز شود که این دارو نیز هورمون های مردانه را مسدود می کند. کاهش وزن نیز می تواند در کاهش تأثیر هورمون های مردانه مفید باشد.

برای رویش مجدد موها باید صبور باشید. زمانی که بیماری های هورمونی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک درمان می شوند، ممکن است چندین هفته تا چند ماه طول بکشد تا ریزش موی ناشی از آن بهبود یابد.

از طریق وبسایت زیبانوس شما می توانید به لیست پزشکان پوست و مو در سراسر کشور دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی