دلایل همه گیری جراحی ژنیکوماستی

چرا عمل ژنیکوماستی امروزه رایج شده است؟

عمل ژنیکوماستی یا جراحی کاهش سایز سینه در مردان هر سال در حال افزایش است. این عمل جراحی به سرعت به یکی از محبوب ترین روش های جراحی پلاستیک در بین مردان ایرانی تبدیل شده است. با رایج شدن جراحی ژنیکوماستی، در درجه اول افراد می خواهند بدانند كه علت بزرگ شدن سینه مردان چیست. به نظر می رسد همه چیز به سبک زندگی، عادات غذایی و حتی فرآیند پیری و برخی داروهای متداول بستگی دارد و همه این عوامل در رشد سینه مردان نقش داشته باشند. درمان ژنیکوماستی با ورزش و رژیم امکان پذیر نیست و برای داشتن سینه عضلانی و مردانه، به عمل جراحی نیاز است.

افزایش وزن و نوسانات هورمونی (که با چاقی در ارتباط است)، همراه با مصرف الکل، همگی در همه گیری بزرگ شدن سینه مردان یا بروز ژنیکوماستی در مردان نقش دارند.

عکس ژنیکوماستی
تفاوت ژنیکوماستی و سینه معمولی

آقایان معمولا از داشتن سینه بزرگ یا برجسته مردانه یا “پستان بزرگ” خجالت می کشند.

بیشتر مردان مبتلا به ژنیکوماستی (Gynaecomastia) از وضعیت خود خجالت می کشند و معمولا می خواهند سینه مردانه و کوچک داشته باشند. ژنیکوماستی بیشتر در پسران بالغ و همچنین مردان 50-70 ساله رایج است.

جراحان پلاستیک به پسران جوان مبتلا به ژنیکوماستی توصیه می کنند، قبل از این که عمل کاهش سایز سینه مردان (جراحی ژنیکوماستی) را در نظر بگیرند، مدتی صبر کنند تا بدن یا بافت سینه کاملا رشد کند و رشد آن متوقف شود. اغلب برای آقایانی که از رفتن به باشگاه احساس خجالت دارند، انتظار برای عمل ژنیکوماستی دشوار است.

ژنیکوماستی چیست؟ چه موقع برای کاهش سایز پستان مردان جراحی لازم است؟

ژنیکوماستی با موارد زیر توصیف و شناخته می شود:

• چربی بیش از حد

• رشد بیش از حد بافت غده دار

• پوست اضافی سینه

• بزرگ بودن سینه چپ یا راست مردان یا هر دو سینه

• وجود سینه هایی برجسته شبیه به پستان زنان

عکس ژنیکوماستی
ژنیکوماستی

گاهی اوقات گسترش بافت سینه نتیجه افزایش وزن بسیار زیاد است که معمولا با نام ژنیکوماستی کاذب شناخته می شود. در اینگونه مواقع حتی اگر وزن کاهش یابد، ممکن است باز هم توده هایی از چربی و پوست شل و افتاده در قفسه سینه باقی بماند. گاهی اوقات این شرایط به عمل کوچک کردن سایز سینه نیاز دارد و بعضی اوقات لیپوساکشن به تنهایی می تواند ظاهر قفسه سینه را صاف و مردانه کند. اما اغلب به هر دو روش یعنی عمل ژنیکوماستی و لیپوساکشن نیاز است.

چرا آقایان جراحی کاهش سایز سینه را انتخاب می کنند؟

عارضه ژنیکوماستی بر روی 40 تا 60 درصد از جمعیت مردان تاثیر می گذارد. بسیاری از مردان به جای اینکه همیشه خجالت بکشند یا از پوشیدن پیراهن های تنگ شرمگین باشند، تصمیم به جراحی پلاستیک می گیرند تا سینه هایی صاف تر و کوچک تر داشته باشند.

ژنیکوماستی مردان

دلایل عمل ژنیکوماستی زیاد است، به همین دلیل است که مردان به جای اینکه با پوشیدن لباس های گشاد سینه خود را مخفی کنند، جراحی کاهش اندازه سینه در مردان را انتخاب می کنند.

دلایل انتخاب عمل ژنیکوماستی در مردان

• پنهان کردن ناحیه قفسه سینه دشوار است و با اکثر لباس ها عارضه ژنیکوماستی مشخص می شود.

• در گرمای تابستان ایران، بدون لباس بودن حتی در خانه و یا استخرها بسیار رایج است. فردی که از ناحیه سینه خود خجالت زده است، ممکن است تمایلی به انجام این کار نداشته باشد و مجبور باشد لباس های بیشتری بپوشد.

•  دید بد نسبت به انجام جراحی زیبایی از جمله جراحی اصلاحی پلاستیک به ویژه در آقایان رو به کاهش است.

• دسترسی عمومی به اطلاعات مربوط به جراحی از طریق کانال های رسانه های اجتماعی، تلویزیون و سایر رسانه های دیجیتال برای مردان افزایش یافته و به آن ها این امکان را می دهد که نه تنها در مورد این جراحی ها تحقیق کنند بلکه قبل و بعد از عمل عکس های افرادی را که تحت عمل جراحی کاهش اندازه سینه مردانه قرار گرفته اند را ببینند.

آیا کاندید خوبی برای عمل ژنیکوماستی هستید؟

برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می شود سوالات زیر را پاسخ دهید:

• آیا از بافت های بزرگ سینه یا اندازه آن ناراحتید یا خجالت می کشید؟

• آیا دائما سینه خود را زیر تی شرت های گشاد مخفی می کنید؟

• آیا از لخت بودن در تابستان یا ساحل احساس ناراحتی می کنید؟

• آیا از پوشیدن لباس هایی مانند پیراهن های تنگ یا رکابی خودداری می کنید؟

• آیا با رژیم و ورزش نتوانستید قفسه سینه صافی داشته باشید؟

• به طور کلی، آیا از سلامت خوبی برخوردار هستید یا کاندید مناسبی برای انجام عمل جراحی هستید؟

اگر پاسختان به سؤالات فوق مثبت است، ممکن است کاندید خوبی برای جراحی کوچک کردن سینه در مردان باشید.

اغلب، علت بزرگ شدن سینه مردان، افزایش وزن یا تغییرات هورمونی است.

اگر تغییراتی در تغذیه خود ایجاد کرده و ورزش می کنید، از وزن و BMI نسبتا سالم برخوردار هستید و هنوز سینه برجسته یا بزرگی دارید باید بدانید که تنها نیستید.

ممکن است انجام آزمایش میزان تعادل هورمونی (مانند تستوسترون یا آندروژن) یا تست کروموزومی برای دانستن اینکه با یک کروموزوم اضافی x متولد شده اید یا خیر (رایج تر از آن است که فکرش را می کنید)، برای فهمیدن علت بروز ژنیکوماستی مفید باشد. بسیاری از مردان بعد از امتحان کردن روش های دشواری همچون تغییر در تغذیه و ورزش منظم، به دنبال جراحی کوچک کردن سینه در مردان می روند. خوشبختانه، عمل کوچک کردن سینه مردان برای درمان ژنیکوماستی یک روش جراحی با دوره نقاهت کوتاه است.

البته برخی از مردان نیز با بافت های بزرگ شده در سینه در هنگام ورزش یا سایر فعالیت ها، احساس درد دارند که عمل ژنیکوماستی به این افراد کمک شایانی خواهد کرد.

فواید عمل ژنیکوماستی

در مورد انجام این عمل خودتان تصمیم گیرنده اصلی هستید. نکته مهم درمورد عمل ژنیکوماستی این است که قبل از انجام عمل درمورد عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان آگاه باشید. همچنین برای کسب بهترین نتایج در بلند مدت، باید از رژیم مناسب همراه با مواد مغذی و ورزش پیروی کنید. در صورتی که بعد از عمل ژنیکوماستی چاق شوید، می تواند بر نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد.

عکس قبل و بعد عمل ژنیکوماستی
قبل و بعد عمل ژنیکوماستی

افرادی که تحت عمل ژنیکوماستی قرار گرفته اند معمولا از انجام این عمل احساس رضایت دارند و از بهره مندی از مزایایی همچون موارد زیر خوشنود هستند:

• افزایش اعتماد به نفس

• اصلاح شکل و فرم سینه

• عدم ناراحتی در بیرون رفتن بدون لباس در تابستان، شنا کردن در استخرها یا پوشیدن لباس های تنگ

• داشتن قفسه سینه با ظاهر مردانه تر یا عضلانی

یکی دیگر از فواید عمل ژنیکوماستی برای سینه های بزرگ مردان، افزایش راحتی در هنگام رابطه جنسی و حتی روابط اجتماعی است.

عمل ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه در مردان) چگونه انجام می شود؟

• عمل کوچک کردن سینه در مردان، شکل پستان را فرم می دهد و چربی و بافت اضافی را با استفاده از برش های جراحی و یا لیپوساکشن از بین می برد.

• تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت و برش هایی در زیر سینه ایجاد می شود.

• با استفاده از لیپوساکشن، کانولا کوچکی برای تخریب سلول های چربی وارد سینه می شود و در عین حال چربی ها به خارج از بدن ساکشن می شوند.

معمولا نتایج عمل ژنیکوماستی یا عمل کوچک کردن سینه در مردان دائمی است.

بعد از عمل ژنیکوماستی، اغلب متوجه اسکار بسیار کوچکی خواهید شد. جراحان متخصص از روش های ویژه ای برای ترمیم این زخم ها استفاده می کنند. دوره نقاهت عمل ژنیکوماستی بسته به روش جراحی متفاوت است ولی به طور کلی بعد از یک هفته می توانید به فعالیت های خود بازگردید. نکته مهم این است که حتما به نکات بعد از عمل ژنیکوماستی دقت کنید تا بهبودی شما سریعتر حاصل شود. در خصوص رژیم غذایی و زمان بازگشت به ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

انجام عمل ژنیکوماستی از آنچه فکر می کنید رایج تر است.

مردان در سرتاسر جهان برای فرم دهی و کانتور سینه و کاهش اندازه سینه خود به سمت عمل جراحی کوچک کردن سینه در مردان روی می آورند. اگر تجربه ای در خصوص این عارضه و عمل ژنیکوماستی دارید، لطفا با ما به اشتراک بگذارید. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام