ده دلیل افزایش وزن و چاقی شکم

چاقی

دلایلی مبنی بر افزایش وزن و چربی شکمی هر فرد وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تجمع چربی آن هم فقط در شکم ممکن است نتیجه سبک زندگی خاصی باشد که فرد دارد.
  • دو مورد یعنی استرس و مصرف قند و مواد قندی که نقش بسیار مهمی در سایز میان تنه هر فرد دارند.
  • بیماری خاص پزشکی و تغییرات هورمونی نیز می توانند در افزایش وزن و چاقی شکم تاثیرگذار باشند.

آیا فکر می کنید شکم شما بیش از حد بزرگ است و قابل کنترل نیست؟ باید بدانید که حالت شکم روزانه از حالت متورم و برآمده به حالت صاف تغییر می کند. اما چه اتفاقی می افتد که سایز شکم افزایش می یابد؟

چنانچه در نواحی شکم در حال اضافه وزن و چاقی هستید، این نشانه ممکن است مربوط به رژیم غذایی شما و یا در نتیجه مصرف دارویی جدید و یا مشکلات مربوط به سلامتی باشد.

در این مقاله نتیجه گفتگو و مصاحبه ای که با متخصصان در خصوص تعیین برخی دلایل ایجاد افزایش وزن و چاقی شکمی انجام شده، آمده است:

ژنتیک نقش مهمی در زمینه نوع و فرم بدن ایفا می کند.

ژن چاقی

اگر دور کمرتان کمی زیاد است، این می تواند به دلیل این باشد که فرم بدنتان به شکل سیب است.

شما بدون در نظر داشتن عامل ژنتیک نمی توانید راجع به سایز و ساختار بدن صحبت کنید. پزشکان می گویند: ژنتیک نقش مهمی در جایگاه ذخیره و تجمع  چربی دارد. چنانچه در شجره نامه خانوادگی تان؛ افراد بیشتر اندامی سیب مانند داشته اند، توصیه می شود میزان فعالیت های بدنی خود را بیشتر و در عین حال کالری کمتری مصرف کنید. اما چگونه می توان فهمید که فرم بدن شما سیب شکل است؟ در واقع اگر فرد سایز دور کمرش زیاد و در ناحیه شکم اضافه وزن و چربی داشته باشد، می توان گفت که فرم بدن او به شکل سیب است.

استرس منجر به افزایش میزان تجمع و ذخیره چربی می شود.

استرس در چاقی

استرس می تواند منجر به افزایش وزن شود. استرس بخش طبیعی از زندگی امروزه هر فرد است. اما آنچه که مهم است یافتن روش ها و تکنیک هایی جهت مدیریت استرس است. در این صورت این عامل بر روی زندگی تاثیرات منفی به جای نمی گذارد.

متخصصین تغذیه می گویند: یکی از دلایل اصلی افزایش وزن و چاقی شکمی استرس است و برای جلوگیری از چاقی شکم باید ابتدا استرس را کنترل و مدیریت کرد. زمانی که فرد استرس دارد، بدن هورمون کورتیزول آزاد می کند. آزاد شدن مکرر هورمون کورتیزول سبب افزایش تجمع چربی در ناحیه شکم می گردد. کورتیزول بدن را از گردش چربی و انرژی در سایر نواحی باز می دارد و آن را به سمت شکم هدایت می کند. یعنی جایی که کورتیزول می تواند انرژی را در دسترس اندام های حیاتی قرار دهد.

مصرف قند بیش از حد به سرعت تبدیل به اضافه وزن می گردد.

تغذیه در چاقی

متخصصین تغذیه عنوان می کنند: زمانی که سطح کورتیزول بدن بالا می رود، تمایل فرد به خوردن مواد قندی بیشتر می شود. زیرا بدن به به انرژی آنی نیاز دارد و این قند مازاد موجب افزایش تجمع چربی در میان تنه می شود. بنابراین زمانی که با استرس دست و پنجه نرم می کنیم، بدن هورمون کورتیزول آزاد می کند یعنی فرد دچار چربی و اضافه وزن شکمی می شود همچنین میل به مصرف محصولات قندی و شیرین بیشتر و مجددا اضافه وزن حاصل می شود.

در این حالت متخصصین چه توصیه ای می کنند؟ آنها توصیه می کنند که خواب و استراحت کافی داشته باشید. غذاهای حاوی مواد قندی مصرف نکنید. استرس را بر اساس ذهن آگاهی و مدیتیشن مدیریت کنید و زمانی که خیلی دچار استرس هستید؛ به جای مصرف شیرینی اقدام دیگری همچون دیدار با دوستان داشته باشید.

پروتئین برای حفظ تعادل ضروری است.

پروتئین جهت حفظ سرعت بالای سوخت و ساز بدن بسیار ضروری است.

چنانچه رژیم غذایی شما با کمبود مواد پروتئینی باکیفیت مواجه است، به این ترتیب ممکن است شاهد تجمع چربی در شکم خود باشید. زمانی که میزان پروتئین مصرفی خود را افزایش می دهید، می توانید میزان قند خون و درعین حال میزان انسولین بدن خود را کاهش دهید که در نهایت سرعت سوخت و ساز بدن افزایش می یابد. همچنین پروتئین به کنترل هورمون هایی که میزان اشتها را افزایش می دهند، کمک می کند که این موضوع در کاهش وزن طبیعی موثر خواهد بود.

اما سوال مهم این است که بدن به چه میزان پروتئین نیاز دارد؟ درواقع این موضوع به میزان فعالیت فرد و جثه بدن بستگی دارد. شما می توانید برای تعیین میزان پروتئین لازم بدن خود با متخصصان تغذیه مشورت کنید.

هورمونها قادر به کنترل وزن هستند.

هورمونها با افزایش سن تغییر می کنند. در حدود سنین یائسگی، حتی آن دسته از افرادی که در ناحیه ران و لگن اضافه وزن دارند نیز متوجه افزایش چربی شکمی می شوند. ممکن است دلیل این موضوع کاهش میزان استروژن همراه با کاهش سوخت و ساز طبیعی بدن به دلیل افزایش سن باشد. عضله سازی بیشتر از طریق انجام تمرینات قدرتی (به ویژه با تمرکز بر عضلات مرکزی بدن) می توانند در این زمینه بسیار موثر باشد.

برخی داروها از عوارض جانبی مانند افزایش وزن برخوردارند.

نقش عوارض جانبی در چاقی

داروهای ضدافسردگی؛ صرع و فشارخون همگی ممکن است موجب افزایش وزن شوند.

یکی از شکایت های مشترک در بین افرادی که داروها مصرف می کنند، اضافه وزن و چاقی بخصوص در ناحیه شکم می باشد. داروهای متعددی از جمله داروهای ضد روان پریشی، ضدافسردگی، داروهای کاهنده فشارخون، داروهای مربوط به صرع و یا بیماری دیابت می توانند موجب افزایش وزن شوند.

غذاهای فرآوری شده می توانند موجب ورم شوند.

غذاهای فرآوری شده و فست فود ها شاید غذاهای خوشمزه ای باشند، اما برای سلامتی مناسب نیستند!

ما در فروشگاه های مواد غذایی، رستوران ها، کافی شاپها و … با مواد غذاهای فرآوری شده ناسالم کاملا محاصره شده ایم.

متخصصین تغذیه می گویند: مصرف زیاد مواد غذایی فرآوری شده، به ویژه آن دسته از مواد غذایی که دارای میزان شیرین کننده های فروکتوزی بالا مانند شربت ذرت هستند می توانند موجب چاقی شکم شوند. علاوه بر قندهای بسیار  فرآوری شده، چربی های ترانس (در محصولات غذایی پخته و بسته بندی  شده) می توانند میزان التهاب را افزایش داده و موجب کاهش مقاومت انسولین و تجمع چربی شکمی شوند.

بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک، دارای مشخصه تسترون بالاتر از حد نرمال است.

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نوعی اختلال هورمونی است که تخمدان های بسیاری از خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

پزشکان می گویند: افراد مبتلا به بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) میزان تستسترون بالاتری از حد نرمال داشته و متعاقبا دچار افزایش وزن هستند. میزان بالای تستسترون می تواند موجب ایجاد الگوی چاقی مردانه در خانم ها گردد. چنانچه به وجود این بیماری در خود مشکوک هستید، حتما در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

کمبود خواب سرعت سوخت و ساز بدن را کند می کند.

چاقی و کمبود خواب

هر فرد باید روزانه هفت تا نه ساعت به زمان خواب و استراحت شبانه اختصاص دهد.

متاسفانه امروزه بیشتر افراد از خواب کافی برخوردار نیستند. چنانچه درحال افزایش وزن در ناحیه شکم و پهلو هستید، میزان خواب روزانه خود را حتما بررسی و کنترل کنید. استراحت و خوابیدن پنج ساعت و یا کمتر در شب با چاقی شکمی در ارتباط است. کمبود خواب، میزان متابولیسم بدن را در جهت حفظ انرژی کاهش می دهد و بدن را به ذخیره چربی تحریک می کند. جالب اینجاست که خوابیدن بیش از هشت ساعت نیز می تواند منجر به افزایش وزن در افراد گردد. میزان نیاز هر فرد به خواب متفاوت است. با این حال می توان گفت میزان خواب مورد نیاز حدود هفت تا نه ساعت در شبانه روز است.

آیا حساسیت های غذایی می تواند دلیل افزایش وزن و چاقی شکم باشد؟

متخصصین تغذیه می گویند: ممکن است فرد به برخی غذاها حساسیت داشته باشد و حتی از آن اطلاع نداشته باشد. این بدین دلیل است که برخلاف آلرژی های غذایی، حساسیت های غذایی معمولا محدود به مشکلاتی گوارشی از قبیل( نفخ، ورم و رخوت)و برخی علائمی شوند که ممکن است فورا بروز نیابند. بنابراین تشخیص اینکه فرد به چه نوع موادغذایی حساسیت دارد را سخت تر می کند. توصیه می شود که برای رفع این گونه مشکلات، آزمایش حساسیت غذایی انجام داده و بر اساس آن اطلاعات یک برنامه غذایی کامل تهیه نمایید.

برای پیدا کردن پزشک متخصص جهت دریافت مشاوره، به صفحه جستجوی پزشکان وارد شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی