راهنمای مراقب از پوست صورت (چرب و خشک)

مهم نیست که پوست شما از چه نوعی است. پوست چرب، پوست خشک و یا مختلط، در هر صورت لازم است که به صورت روزانه اقدامات لازم برای مراقبت از پوست خود را انجام دهید تا در دراز مدت پوست لطیف تر، شفاف تر و سالمتری داشته باشید.

از آنجایی که یکی از روش های مراقب از پوست در کنار مراقبت های خانگی، استفاده از کرم های مخلتف به خصوص کرم های مرطوب کننده است، در این مطلب در کنار اشاره به چند نکته برای مراقب از پوست، به محصولات مراقب از پوست هم اشاره می کنیم.

مراقبت از پوست چرب و خشک

1- در استفاده از کرم های ضد آفتاب تنبلی نکنید

شاید بد نباشید بدانید که بیشتر چین و چروک های صورت در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بوجود می آیند، پس بهتر است پیش از آنکه مشکل چین و چروک برای شما ایجاد شود از ضد آفتاب استفاده کنید، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

2- آجیل به اندازی کافی بخورید

با توجه به مطالعات اخیر، مغزها حاوی مقادیر زیادی سلنیوم هستند که موجب افزایش خاصیت کشسانی پوست می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد. سعی کنید روزانه یک مشت آجیل مصرف کنید و از فواید خوردن این مغزهای خوشمزه بهره‌مند شوید.

3- از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید

همه‌ی مرطوب‌کننده‌ها حاوی ترکیبات کلیدی هستند که برای پوست مانند یک سد محافظ عمل می‌کنند و مانع از بین رفتن رطوبت سطح پوست می‌شوند اما از آنجایی‌که پوست همیشه با تبخیر رطوبت خود را خنک می‌کند پس قبل از هیدراتاسیون و از دست رفتن رطوبت پوست، فقط چند دقیقه زمان دارید تا از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

 بهترین زمان استفاده از کرم های مرطوب کننده، دقیقا بعد از شستن صورت است، یعنی زمانی که هنوز صورت شما کمی مرطوب است، بهتر است بدانید که کرم های مرطوب کننده در حقیقت لایه ای از چربی هستند که رطوب روی صورت شما را حفظ می کنند.

برخی از افراد که پوست چربی دارند، احساس می کنند که نیاز نیست از کرم های مرطوب کننده پوست چرب استفاده کنند، در حالی که کرم های مرطوب کننده برای انواع پوست از جلمه پوست چرب هم لازم است، در این مطلب بهترین کرم های مرطوب کننده پوست چرب را معرفی کرده ایم.

راهنمای کامل مراقبت از پوست چرب و خشک

4- قدرت نوشیدن آب فراوان را فراموش نکنید

دکتر الیاز می‌گوید آب سمومی که موجب التهاب و قرمزی می‌شوند از بین می‌برد. آب کافی، به انتقال مواد مغذی و اکسیژن کافی به پوست کمک می‌کند و مانع کمبود رطوبت و خشکی پوست، و در نتیجه پیری زودرس می‌شود.

به طور معمول خوب است که در طول روز 8 لیوان آب بنوشید و اگر در مناطق گرمسیر زندگی می کنید قطعا به میزان بیشتری به آب نیاز دارید و احتمالا حدود 10 تا 12 لیوان آب برای شما لازم است.

5- در استفاده از محصولات مراقبت از پوست دقت کنید

معمولا افراد در خرید محصولات آرایشی و بهداشتی دو اشتباه اساسی را انجام می دهند.

اول این که در انتخاب برند دقت نمی کنند و در اصل و تقلبی بودن محصولات دقت زیادی ندارند در حالی که اگر محصول مورد نظر کیفیت مناسبی نداشته باشد در حقیقت به پوست خود آسیب زیادی می زنند.

و دوم اینکه در نحوه استفاده دچار مشکل هستند، در حقیقت چندین محصول مثل کرم مرطوب کننده یا ضد آفتاب را باهم امتحان می کنند.

مثلا اگر امروز یک مرطوب کننده را امتحان می کنید، بهتر است چند روزی صبر کنید و نتیجه را ببینید و سپس تصمیم بگیرید که از محصول دیگری استفاده کنید یا همین محصول را ادامه دهید.

نحوه تعیین نوع پوست خود در خانه

برای تشخیص اینکه پوست شما چرب است یا خشک می توانید آزمایش زیر را انجام دهید.

این آزمایش خانگی تولید سبوم را اندازه گیری می کند.

سبوم یک مایع روغنی مومی است که از منافذ شما ترشح می‌شود. میزان سبوم تولید شده از پوست شما نشان می دهد که آیا پوست شما چرب است یا خشک.

مراحل انجام آزمایش بررسی میزان سبوم:

صورت خود را بشویید و آن را خشک کنید. 30 دقیقه صبر کنید، سپس کاغذ و یا دستمال کاغذ را به آرامی روی نواحی مختلف پوست خود مانند پیشانی و بینی، گونه ها و چانه خود فشار دهید.

ورق را در نور نگه دارید تا ببینید چقدر شفاف است.

میزان شفاف ویا کدر بودن کاغذ می‌تواند نوع پوست شما را مشخص کند، درواقع هرچه کاغذ شفافتر باشد پوست شما متمایل به نرمال یا خشک است و هرچه کدرتر باشد به معنای چرب بودن آن است.

چطور با توجه به نوع پوست بهترین کرم مرطوب کننده را انتخاب کنیم؟

پوست خشک به کرم مرطوب کننده غلیظ نیاز دارد تا رطوبت از دسته رفته پوست جبران شود، اما پوست چرب یک کرم یا لوسیون سبک می خواهد که منافذ پوست مسدود نشوند و چربی پوست افزایش پیدا نکند.

اگر هم پوست شما در نوع حساس می باشد بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که برای پوست های حساس هستند و موجب قرمزی و تحریک پوست شما نمی شوند.

اگر می‌خواهید پوستتان را در حالت طبیعی آن ارزیابی کنید، ابتدا صورت خود را بشویید. آرایش، چربی و آلودگی‌های آن را پاک کنید. به مدت دو ساعت از هیچ محصول آرایشی حتی مرطوب کننده و لوسیون‌های معمولی استفاده نکنید.

بعد از دو ساعت به دقت به صورت خود در آیینه نگاه کنید. با نوک انگشت قسمتهای چرب یا خشک را تشخیص دهید. شما باید نوع پوست خود را براساس چیزی که می‌بینید و احساس می‌کنید، تشخیص دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی