همه چیز درباره کاشت ابرو

ابروها بخش مهمی از تقارن صورت هستند و به زیبایی ظاهر زن و مرد کمک می کنند. ابروها چشم ها را قاب می کند و یکی از اولین قسمت های صورت است که در نگاه اول به چشم می آیند. افرادی که ابروی طبیعی و پرپشت ندارند، معمولا نسبت به ظاهر خود حساس تر می شوند. جراحی کاشت ابرو راه حلی موثر برای بازگردانی زیبایی ابروهاست که می تواند ابروها را به حالت طبیعی و پر برگرداند.

عکس قبل و بعد کاشت ابرو

عوامل زیر معمولا باعث ریزش ابروها و کم پشتی آنها می شوند که حتی می توانند چهره را عبوس و ناراحت نشان دهند.

  • مشکلات  مادرزادی
  • خالکوبی در ناحیه ابروها
  • برداشتن بیش از حد و نازک کردن ابروها
  • آسیب های ناشی از سوختگی، تصادفات، سوختگی های شیمیایی یا الکتریکی
  • پرتودرمانی یا شیمی درمانی
  • بیماری پزشکی، خود ایمنی یا بیماری سیستمی
  • اختلال وسواس فکری که به Trichotillomania شناخته می شود.
  • روند طبیعی پیری

برای خانم ها و آقایانی که ابروهای طبیعی خود را به طور کامل از دست داده اند جراحی کاشت ابرو برای بازگرداندن ابروهای ریخته شده بهترین نتیجه را خواهد داشت.

روش کاشت موی اف یو تی (FUT ) روش درمانی استاندار است و تا کنون در زمینه ی کاشت ابرو بهترین نتیجه را فراهم کرده است. از روش کاشت مو اف یو ای FUE  نیز می توان برای کاشت ابرو استفاده کرد، اما به دلیل کوتاه بودن موها روشی ایده آل برای کاشت ابرو در نظر گرفته نمی شود. موی کوتاه اجازه ی جایگیری مناسب، تنظیم خواب مو و و زاویه ی خروج پیوند را در ناحیه ی ابرو نمی دهد.

طراحی ابرو در تکنیک کاشت ابرو

ابروها در زنان و مردان معمولا متفاوت هستند. مردان معمولا ابروهایی ضخیم تر و افقی، درحالی که زنان ابروهای نازک تر و ظریف تری دارند. گرافت های تکی مو یا فولیکول مو از بخشی از سر برای قرار گیری در بخش ابتدایی ابرو یا همان تاج ابروها مورد استفاده قرار می گیرند. گرافت های دوتایی مو نیز در بخش مرکزی ابرو کاشته می شوند. مهمترین بخش کاشت ابرو، قرارگیری مناسب موها و جهت و زاویه مناسب فولیکول های مو است. موهایی که درقسمت بالایی بخش میانی ابرو قرار دارند معمولا رو به بالا به سمت خط مو کشیده می شوند در حالی که موهایی که در قسمت های کناری قرار دارند به سمت گوش ها و به صورت افقی قرار دارند. موهایی بخش بالایی ابرو، باید به سمت پایین متمایل باشند و قسمت های پایینی باید به سمت بالا سوق داده شوند، بدین صورت در وسط با هم تلاقی دارند و یک برآمدگی جزئی ایجاد، شبیه به طرح پر ایجاد می کنند.

نحوه کاشت ابرو

مراحل کاشت ابرو به چه صورت است؟

پیوند ابرو به دو روش قابل انجام است. هیچ کدام از این دو روش به مقدار زیادی مو نیاز ندارند، اما در هر دو مورد، روند برداشت و قرار دادن هر فولیکول کمی وقت گیر است. ترمیم ابروها به روش کاشت، روشی سرپایی و ساده است که معمولا در مطب پزشکان انجام می شود. پروسه کاشت ابرو نسبتا آسان است و تحت بی حسی موضعی همراه با مصرف مسکن انجام می گیرد. بدین صورت میتوان گفت که برای کاشت ابرو نیازی به بستری نیست و حدودا سه تا چهار ساعت به طول می انجامد.

ابروی کاشته شده

دو روش رایج برای پیوند مو روش اف یو ای (FUE) و اف یو تی (FUT)هستند. در کاشت ابرو به روش FUE، جراخ موهای ناحیه اهدا کننده را اصلاح می کند، سپس یک برش کوچک در اطراف فولیکول های موی فرد ایجاد می کند تا آنها را برای انتقال به ابرو بردارد. کاشت ابرو به روش FUE نیازی به بخیه در ناحیه اهدایی مو نخواهد داشت در صورتی که FUT باعث ایجاد اسکار می شود.

در کاشت مو به روش FUT، جراح یک نوار از بافت پشت سر برداشته و سپس بخش اهدا کننده را بخیه می زند. سپس این فولیکول های مو زیر میکروسکوپ به دسته های چندتایی یا تکی تقسیم بندی می شوند تا برای کاشت در ناحیه ابرو مناسب باشند. سپس جراح با یک اسکالپ یا دستگاه مخصوص برش های کوچکی در ناحیه ابرو ایجاد می کند و با دقت فولیکول های مو را پیوند میزند تا ابرو پرپشت شود.در مجله زیبانوس مقاله هایی تحت عناوین “مقایسه کاشت مو به روش FUT با روش FUE” و “معرفی بهترین و جدیدترین روش های کاشت مو” منتشر شده است که در صورت تمایل می توانید آنها را مطالعه کنید.

نکته حائز اهمیت دیگر این جراحی، دقت در جایگذاری فولیکول های مو پس از برداشت فولیکول است. زمانی که گرفت های مو به درستی در جای خود کاشته شوند می توان گفت که پروسه کاشت ابرو با موفقیت انجام گرفته است، زیرا قرار گیری درست این فولیکول ها شانس بقای فولیکول ها را بالا می برد و در عین حال جلوه ای طبیعی و زیبا خواهد داشت.

یک متخصص کاشت مو حرفه ای باید بتواند موها را به نحوی در ناحیه ابرو بکارد که زاویه و جهت قرار گیری آنها درست و طبیعی باشد. بسته به توقعات فرد از انجام کاشت ابرو، ژنتیک و نحوه بهبودی بدن او ممکن است به بیش از یک جلسه برای کاشت ابرو نیاز باشد. معمولا در هر ابرو 250 تا 350 گرافت مو کاشته می شود.

نکات و مراقبت های بعد از کاشت ابرو

بعد از پیوند ابرو، مراجعین معمولا درد یا ناراحتی کمی را تجربه می کنند و شاید برای برگشت به خانه یا محل کار نیازی به همراه نداشته باشند، مگر این که به آنها داروهای مسکن داده شده باشد. اکثر بیماران درطول عمل کاشت ابرو و بعد از آن درد و ناراحتی خاصی ندارند. حتی اگر فرد درمورد حالت ابروهای خود احساس خجالت نداشته باشد می تواند روز بعد از پیوند ابرو به سر کار برود. این تغییرات بعد از کاشت، تا هفت روز بعد از جراحی از بین می رود.

ناحیه اهدایی مو در سر نیز شاید چند روزی حساس باشد و با باند بسته شود و جراح برای بهبودی آن داروی مسکن یا داروهای ضد التهاب تجویز کند. پیشنهاد می شود از چند روز قبل از کاشت و همچنین بعد از کاشت ابرو سیگار نکشید تا روند بهبودی شما سریعتر انجام شود.

بعد از کاشت ابرو کبودی مسئله ای رایج است و ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا کبودی ها از بین رود. همچنین پوسته های ریزی که بعد از عمل تشکیل شده اند، حدود هفت تا ده روز بعد می افتند. بعد از این مدت هیچ اثر ظاهری از جراحی باقی نمی ماند، زیرا فولیکول های پیوند زده شده به مدت سه تا چهار ماه وارد فاز استراحت می شوند. بنابراین متقاضیان کاشت مو 2 تا 4 هفته پس از کاشت موی ابرو باید انتظار ریزش موهای پیوند زده شده را داشته باشند.

در کاشت ابرو، مراقبت بلندمدت بسیار حائز اهمیت است. موهای کاشته شده هر ازچندگاهی باید کوتاه شوند تا سرعت رشد موهای پیوند زده شده به سرعت رشد سایر موها برسد. برای داشتن ابروهایی زیبا و پر پشت، مرتب کردن منظم ابروها، کوتاهی و مراقب از آن ضروری می باشد.

هم چنین متقاضیان پیوند ابرو باید بدانند که شاید برای رسیدن به ظاهر دلخواه یک یا دو جلسه کاشت ابرو نیاز باشد. جلسه ی دوم معمولا برای پرپشت کردن بیشتر ابروها ممکن است شش تا نه هفته پس از جراحی اولیه انجام گیرد تا نتیجه نهایی از جراحی اول کاملا مشخص شده باشد.

آیا کاشت ابرو برای من مناسب است؟

پیوند ابرو ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد اگر:

شما ابروهایی نازک و بسیار کم پشت دارید. در این صورت پیوند ابرو می تواند کم پشتی ابروها به هر دلیلی را بهبود بخشد. عمل کاشت ابرو بسته به خواسته شما می تواند باعث پهن شدن ابروها یا تغییر فرم و حالت آن شود. در صورتی که کاشت ابرو توسط فردی با تجربه و متخصص انجام گیرد، می تواند به طرز شگفت انگیزی موفقیت آمیز باشد و ظاهری کاملا طبیعی به فرد دهد.

از امتحان کردن روش های مختلف و کم دوام خسته شده باشید. جراحی پیوند ابرو راه حلی دائمی برای این افراد است.  

برای کاشت ابرو چه پزشکی را باید انتخاب کرد؟

هر پزشکی می تواند عمل پیوند ابرو را انجام دهد، اما این بدان معنا نیست که شما می توانید هر پزشکی را برای این کار انتخاب کنید. انجام عمل پیوند ابرو زیر نظر جراحی بی تجربه یا غیر متخصص در زمینه کاشت ابرو  ممکن است نتایج نامطلوبی از جمله نامتقارن بودن ابروها، ناسازگاری رنگ و خواب موها و … برای شما به جا بگذارد.

بسیار مهم است که عمل جراحی توسط پزشکی با تجربه انجام شود تا مکان مناسب فولیکول ها را مشخص کند به طوری که موهای کاشته شده همانند موهای طبیعی رشد کنند. هنگامی که شما در حال جستجوی بهترین پزشک کاشت مو هستید، به دنبال جراحانی با بورد تخصصی باشید، در مورد شرایط و تجربه دیگر کارکنان پرس و جو کنید و حتما عکس قبل و بعد بیماران را ببینید.

نتیجه پیوند ابرو چه زمانی قابل مشاهده است؟

اینکه تا چند ماه پس از پیوند تغییراتی در ابروها مشاهده نشود موضوعی عادی است. فولیکول های مو کاشته شده در زمان طولانی تری به حالت عادی در می آیند زیرا هر موی پیوندی وارد فاز استراحت می شود. بنابراین همیشه گفته می شود صبوری، در این نوع جراحی لازم است. ریزش موهای پیوند شده در ماه اول بعد از عمل جراحی پیوند مو معمول است و بخشی طبیعی از روند پیوند مو است.

بیشتر افراد پس از سه تا چهار ماه کمی رشد مو را مشاهده می کنند ولی به طور کلی 6 ماه انتظار برای مشاهده نتیجه نهایی نیاز است. اگر بعد از گذشت 8 ماه نتایج رضایت بخش نباشد، می توانید پیوند بیشتری انجام دهید.

ماندگاری کاشت ابرو چقدر است؟

پیوند ابرو مادام العمر است و این موها به اندازه سایر موها رشد می کنند، بنابراین باید ابروها به طور منظم مرتب شوند. البته باید توجه داشت که ممکن است با افزایش سن ابروها ریزش داشته باشند که مسئله ای طبیعی و غیر قابل پیشگیری است.

مراقبت از ابروها نیز به حفظ ابروها کمک خواهد کرد. چون موهای پیوندی معمولا از پشت سر گرفته می شود، موهای کاشته شده به رشد ذاتی خود ادامه می دهند، که به معنای پیرایش بیشتر است.

خطرات کاشت ابرو چیست؟

به طور کلی می توان گفت که عوارض کاشت ابرو ناچیز است و فقط کمی احتمال بروز عفونت، زخم، یا بی حسی وجود دارد. هرچند این عوارض نادر هستند. همچنین درصورتی که ابروها ماهرانه کاشته نشده باشند احتمال غیرطبیعی بودن و عدم قرینگی ابروها نیز وجود دارد.

در صورت داشتن آلوپسی می توان کاشت ابرو انجام داد؟

انواع مختلفی از آلوپسی آره اتا وجود دارد که یک بیماری ابتلا به خود ایمنی است و باعث ریزش موی مختلف می شود. نوع آلوپسی ممکن است تعیین کند که آیا پیوند ابرو موفق آمیز خواهد بود یا خیر.

در حالی که پیوند ابرو در فردی ممکن است موثر باشد، ممکن است برای نفر دیگر باعث بروز آلوپسی در ناحیه اهدا کننده یا محل پیوند شود. پیش بینی اینکه پس از پیوند این بیماران چه اتفاقی می افتد سخت است. در بدترین حالت، ممکن است موها ریزش پیدا کنند و احساس شود که پول بیهوده ای برای پیوند پرداخته شده است. در بهترین حالت هم موهای ابرو دوباره رشد می کنند که واقعا ارزشمند است. پس اگر آلوپسی دارید، حتما در این رابطه با جراحتان صحبت کنید تا انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید.

به غیر از کاشت ابرو، برای پرپشت شدن ابروها چه کاری می توان انجام داد؟

میکروبلیدینگ ابرو نوعی تتو است که در آن خطوطی بسیار نازک و طبیعی در ناحیه ابروها کشیده می شود. این روش می تواند انتخاب خوبی برای افرادی باشد که مایل به انجام جراحی کاشت نیستند یا مبتلا به آلوپسی هستند. میکروپیگمنتیشن ابرو یا میکروبلیدینگ ابرو می تواند بادوام باشند، اما خطوط نازک رنگدانه به مرور زمان از بین می روند و نیاز به ترمیم خواهند داشت.

میکروبلیدینگ ابرو

علاوه بر آن برای رشد و پرپشت شدن مجدد موهای ابرو می توان از محصولات موضعی که موجب تحریک رشد ابروها می شوند استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام