خط خنده: علل بروز، پیشگیری و درمان

می توان گفت که خطوطی که در اثر خندیدن بر روی صورت ظاهر می شود یکی از زیباترین خطوط است. اما نکته نگران کننده ای که در این باره وجود دارد این است که لبخند می تواند باعث ایجاد خطوط دائمی در صورت شود و چهره را مسن تر از آنچه که هست نشان دهد.

سال ها لبخند زدن می تواند چین و چروک هایی به وجود آورد که نازولبیال یا همان خط بین بینی و لب نامیده می شود. همچنین این خطوط دائمی به نام خط لبخند یا خط خنده نیز شناخته می شود. این خطوط پوستی خطوطی هستند که از زیر بینی شروع می شود و کناره های دهان ادامه دارد.

علل ایجاد خط خنده

مارک جی، پزشک و متخصص پوست، خط خنده و خطوطی را که بر اثر حرکت مکرر ماهیچه به وجود می آید و منجر به ایجاد چروک بر روی صورت می شود را از هم تفکیک کرده است.

دکتر رابین می گوید که خط خنده به دلیل شلی و آویزان بودن پوست ایجاد نمی شود. این نوع خطوط و چروک بیشتر در افراد جوان تر با پوست های نازک شایع است.

اگر شما چین و چروک دارید، آن ها می توانند به چندین دلیل قابل کنترل ایجاد شده باشند. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و کشیدن سیگار می تواند این چین و چروک ها را وخیم تر کند و همچنین این چین و چروک ها با افزایش سن به دلیل از بین رفتن طبیعی کلاژن و الاستین پوست، شل و افتاده شوند.

درحالی که همه ی افراد هنگام لبخند زدن خط لبخند دارند (که به نظر ما عالی است) بعضی افراد حتی زمانی که لبخند نمی زنند خط خنده ی بسیار واضح و مشخصی دارند. اگر شما در حال سروکله زدن با این خصوط هستید، در این مقاله روش های درمانی و پیشگیری کننده ی موثری برای شما وجود دارد.

درمان خط لبخند

از آن جایی که لبخند زیباست و این خط ها بر روی صورت طبیعی می باشد، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. هر چند اگر شما خط لبخند عمیقی دارید که آزارتان می دهد، خبر خوب این است که راه حل های متعددی برای درمان و پیشگیری از آن وجود دارد.

1- جوان سازی پوست با لیزر

شاید شما هم جز افرادی باشید که هنگامی که کلمه ی لیزر به گوش تان می رسد، به فکر مراقبت های پوستی نمی افتید و فقط تصویر از بین بردن موهای زائد در ذهنتان تداعی می شود. اما لازم به ذکر است که دستگاه لیزر برای اهداف متعددی طراحی شده است که یکی از این اهداف جوانسازی و بازسازی پوست و درمان خط خنده است.

این روش درمانی برای برطرف کردن چین و چروک های پوست به وجود آمده است. در روش جوانسازی با لیزر، لایه ای از پوست برداشته و لایه جدیدی بر روی پوست ایجاد می شود. بدین ترتیب پوست آسیب دیده از بین رفته و کلاژن سازی در پوست ارتقا می یابد.

جوان سازی پوست با لیزر روشی سریع است. پوست بلافاصله پس از درمان ممکن است قرمز شود و در برخی موارد به دلیل عدم رعایت نکات لازم پس از درمان امکان تغییر رنگ پوست و زخم وجود دارد.

2- تزریق فیلر

این روش شامل تزریق ژل به خط خنده است. تزریق ژل پوست را حجیم و خطوط ایجاد شده بر اثر خنده را پر می کند.

این روش نیز همانند جوان سازی پوست با لیزر یک روش درمانی سریع می باشد. از آن جایی که این روش با تزریق صورت می گیرد، خطراتی همانند عفونت، زخم کبودی و ورم وجود دارد.

توصیه می شود اگر تزریق ژل را انتخاب کرده اید، سعی کنید آن را با دیگر روش های دیگر برای اثر بخشی بیشتر ترکیب کنید.

شما می توانید از چسب های سیلیکونی مخصوص همراه با تزریق ژل استفاده کنید. چسب های سیلیکونی پوست را مطلوب نگه می دارند و می توانند اثرات ژل تزریق شده را افزایش دهند و ماندگاری آن را بیشترکنند.

3- تزریق بوتاکس

بوتاکس یک درمان رایج برای افرادی است که می خواهند از شر خط های خنده یشان خلاص شوند. بوتاکس درمانی نیز همانند ژل ها، به صورت تزریقی انجام می شود اما عملکرد آن کمی متفاوت می باشد.

بوتاکس با محدود کردن حرکت ماهیچه ها در ناحیه مورد نظر، به از بین بردن چین و چروک و خطوط ناشی از حرکت ماهیچه کمک می کند. این روش درمانی نیازمند چندین بار تزریق با فواصل زمانی مشخص می باشد. پس شاید به این فکر کنید که هزینه درمان با بوتاکس می تواند زیاد باشد. البته باید توجه داشت که بوتاکس می تواند به پیشگیری از خطوط و چین و چروک های بیشتر نیز کمک کند. از جمله عوارض درمان با بوتاکس می توان به درد، ورم یا کبودی اشاره کرد. در موارد نادر امکان کجی صورت، کجی دهان و لب و یا فلج عضله وجود دارد.

4- لیفت صورت

در صورتی که خط خنده بسیار عمیق باشد باید گزینه های درمانی را انتخاب کرد که موثرتر و دائمی باشند. در این موارد لیفت صورت گزینه موثری برای از بین بردن این خطوط است.

جراحی لیفت صورت یا ریتیدکتومی قادر است خط لبخند را بهبود بخشد و مخصوصا اگر همراه با ژل های تزریقی و دیگر محصولات همانند چسب های سیلیکونی انجام گیرد، مطمئنا نتیجه بهتری خواهد داشت.

اما با این حال باید توجه داشت که عمل لیفت صورت جزء جراحی های گران قیمت است و همچنین همانند هر عمل جراحی عوارض جانبی خود را دارد. خطرات لیفت صورت شامل عفونت، خون ریزی، تغییر رنگ پوست و بی حسی طولانی مدت می باشد و دوران نقاهت بعد از جراحی حدودا چند هفته است تا این که صورت به حالت طبیعی باز گردد.

روش دیگری برای لیفت با نام لیفت با نخ نیز وجود دارد که در مواقعی که پوست خطوط کمتری داشته باشد می تواند موثر باشد. با مشورت با متخصصین مربوطه می توانید بهترین روش درمانی را انتخاب کنید.

5- مراقبت پوستی روزانه

حتی اگر شما به انجام یکی از موارد ذکر شده فکر می کنید، باید روتین پوستی مناسبی به طور روزمره و هفتگی داشته باشید.

وقتی به روتین پوستی خوب اشاره می شود منظورمان شستشوی پوست با شوینده های مناسب( تا دو بار در روز)، لایه برداری با روش های مختلف، استفاده از سرم های پوستی مناسب، استفاده از کرم دور چشم مناسب با سن، مرطوب نگه داشتن پوست و استفاده از چسب های سیلیکونی و ماسک های مخصوص است.

استفاده از چسب های سیلیکونی بسیار راحت است به طوری که شما می توانید هنگام خوابیدن آنها را بر روی پوست بگذارید تا هنگامی که خواب هستید اثر خود را بگذارند.

پیشگیری از ایجاد خط لبخند

شاید به فکر این باشید که چگونه می توان از ایجاد خط خنده جلوگیری کرد یا حداقل روند بروز آنها را کند کرد. همانطور که پیش تر اشاره کردیم، خط لبخند بخش طبیعی در ساختار صورت است که به خودی خود زیبا و دلنشین است. شاید برخی افراد بگویند که برای جلوگیری از ایجاد خط خنده دیگر نخندید، اما ما این کار را توصیه نمی کنیم.

با این حال روش های متعددی وجود دارد که شما می توانید با انجام دادن روزانه آن ها، خطوط لبخند را کم و پوست تان را درخشان کنید.

1- از ضد آفتاب استفاده کنید.

شاید از شنیدن این جمله خسته شده باشید، اما واقعا مسئله مهمی است. نور خورشید کلاژن و الاستین پوست را از بین می برد و سرعت بروز چین و چروک را افزایش می دهد. با استفاده از ضد آفتاب و کلاه می توانید از پوست تان محافظت کنید.

2- سیگار نکشید.

سیگار دشمن پوست شماست. سیگار کشیدن به لایه های زیرین پوست آسیب وارد می کند و کلاژن و الاستین را نابود می کند همچنین موجب کاهش جریان خون به صورت می شود. نکته مهم دیگر این است که جمع شدن لب ها به هنگام سیگار کشیدن می تواند باعث ایجاد خطوطی در اطراف لب ها شود که به خطوط سیگاری معروف است. پس اگر به سلامتی جسمانی و سلامت پوست خود اهمیت می دهید، توصیه می کنیم سیگار را کنار بزارید.

3- پوست تان را مرطوب نگه دارید.

مرطوب کردن و آبرسانی پوست می تواند سلامت کلی پوست شما را بهبود بخشد که به معنای داشتن پوستی جوان تر و بدون چین و چروک می باشد.

همچنین به میزان کافی آب بنوشید، از مرطوب کننده های مناسب با پوست خود استفاده کنید و از محصولات ضد چین و چروک و آنتی ایجینگ استفاده کنید تا از پوست شما مراقبت کند و روند پیری پوست را کاهش دهند.

4- به میزان کافی بخوابید.

زمانی که شما به میزان کافی استراحت نکنید، بدن در بازسازی و ترمیم خود به مشکل بر می خورد. کمبود خواب می تواند تولید کلاژن را مختل کند، پس خواب کافی برای سلامتی پوست بسیار مهم است.

5- به پشت بخوابید.

علاوه بر آن که چقدر می خوابید، این که چگونه می خوابید نیز اهمیت دارد. وقتی بر روی شکم یا پهلو می خوابید صورتات یه بالش کشیده می شود. این فشار و کشیدگی به مرور زمان منجر به ایجاد چین و چروک می شود. سعی کنید که به پشت بخوابید. در صورتی که نمی توانید به پشت بخوابید، سعی کنید از روبالشتی هایی از جنس ساتن یا ابریشم استفاده کنید تا این آسیب به حداقل برسد.

امیدواریم با رعایت نکات فوق بتوانید زیبایی و سلامت پوستی خود را حفظ کنید. اما مهم ترین نکته این است که با هر ایراد ظاهری و مشکلی خود راعاشقانه دوست داشته باشید و شکرگذار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی

Exit mobile version