فلوشیپ و فوق تخصص های زنان

تخصص زنان، زایمان و نازایی یکی از مهم ترین تخصص های پزشکی است، چرا که مسئولیت سلامت زنان و یکی از معجزه های زندگی یعنی تولد یک انسان را به عهده دارند. در این نوشته به بررسی زیرشاخه های این تخصص پزشکی می پردازیم.

ممکن است فردی پس از به اتمام رساندن دوره­ی رزیدنتی خود در رشته­ ی زنان و زایمان، تصمیم به ادامه تحصیل در رشته های فوق تخصص بگیرد. هر کدام از فلوشیپ های تایید شده که در ادامه ذکر می­شود، دوره­ی آموزشی سه ساله دارند. متخصصین پس از گذراندن دوره­ی فلوشیپ، باید جهت کسب گواهینامه­ی فوق تخصص خود در آزمون مربوطه نمره­ی قبولی کسب کنند.

fetus inside the womb

طب مادر و جنین

بارداری های پر خطر – مانند زمانی که مادر به بیماری های جدی بالینی و یا جراحی مبتلاست و این بیماری ها می­توانند مانع زایمان موفق یک جنین ترم شوند و یا بقای مادر را تحت تاثیر قرار دهند – در حیطه­ی تخصص طب مادر و جنین (MFM) قرار می­گیرند. این متخصصین در رابطه با ارجاع بارداری های پیچیده به علت بیماری های جدی و یا در رابطه با فرآیند های تشخیصی و درمانی، به متخصصین مامایی مشاوره می­دهند.

اگرچه متخصص MFM ممکن است بر انجام مشاوره و سونوگرافی تمرکز کند، برای انجام فرآیندهای ظریف متنوعی آموزش ویژه دیده است. از لحاظ تشخیصی، این متخصصین آمنیوسنتز ژنتیکی، نمونه­گیری از خون جنین، سونوگرافی بارداری، نمونه­برداری از ویلی های کوریونی، و کوردوسنتز را انجام می­دهند. از لحاظ درمانی نیز، در زایمان های پرخطر، سقط جنین، لاپاروسکوپی، ژن­درمانی جنین و کاهش تعداد جنین ها، مهارت دارند.

انکولوژی زنان

حدود 15% از سرطان های زنان، شامل تومورهای دستگاه تناسلی می­شود. این رشته ­ی فوق تخصص، بر مراقبت بالینی و جراحی زنان مبتلا به بدخیمی های نشات گرفته از دستگاه تناسلی تمرکز دارد. منشاء این بدخیمی ها می­تواند تخمدان، رحم، سرویکس، مهبل و یا واژن باشد. این متخصصین در رابطه با بیولوژی و پاتولوژی سرطان های زنان، به خصوص در زمینه های تشخیص، درمان و عوارض مراقبت انکولوژیک، آموزش گسترده می­بینند.

 انکولوژیست های زنان متشکل از گروهی از جراحان زبده اند که به هزاران زن مبتلا به سرطان، امید می­بخشند. این متخصصین، جراحان لگن با مهارتی هستند که از مدرن ترین روش های درمانی جراحی رادیکال، شیمی درمانی و پرتودرمانی، استفاده می­کنند. آن ها به مدیریت عوارض ادراری و روده­ای حاصل از درمان سرطان، و همچنین مدیریت درد، مراقبت تسکینی و مسائل روانی می­پردازند. انکولوژیست های زنان توسط یک تیم چندرشته­ای از انکولوژیست های بالینی، انکولوژیست های رادیوتراپی و پاتولوژیست های زنان، پشتیبانی می­شوند. این گروه جهت تامین مراقبت بهینه، به همکاری با یکدیگر می­پردازند. انکولوژیست های زنان در زمینه های بالینی متنوعی به طبابت می­پردازند، از جمله: مراکز آموزش پزشکی، بیمارستان های محلی و مراکز تخصصی سرطان.

اندوکرینولوژی دستگاه تناسلی و نازایی

سیستم اندوکرین – که مسئولیت آزادسازی هورمون های تنظیم­ کننده­ ی رشد اووم را بر عهده دارد – یکی از پیچیده ترین و ظریف ترین سیستم های تنظیم کننده به شمار می­رود. برای متخصص اندوکرینولوژی دستگاه تناسلی و نازایی (REI)، ایجاد بارداری در زوج هایی که از ناباروری رنج می­برند، بسیار پر ارزش است. درمان اختلالات هورمونی و تناسلی زنان، کودکان و مردان و زنان مسن تر نیز، در حیطه­ی این تخصص قرار می­گیرند.

متخصصین اندوکرینولوژی تناسلی در زمینه­ های میکروجراحی، مانند باز کردن مجدد لوله های رحمی، درمان به وسیله­ی داروهای باروری و روش های کمک باروری (لقاح خارج رحمی (IVF) و تلقیح اسپرم)، مهارت ویژه ای کسب می­کنند. این متخصصین می­توانند با استفاده از دانش و مهارت گسترده­ی خود در زمینه­ی فیزیولوژی تولید مثل، به درمان بالینی و جراحی انواعی از اختلالات هورمونی بپردازند؛ از جمله: نازایی، اندومتریوز، سقط های مکرر، یائسگی و اختلال عملکرد تخمدان.

طب لگن زنان و جراحی بازسازی

با بالا رفتن سن، ممکن است به علت زایمان های متعدد و صدمات دیگر، ساختارهای عضلانی حمایت کننده از محتویات لگنی به آرامی شروع به ضعیف شدن کنند. این ضعف می­تواند به اختلالاتی مانند بی ­اختیاری ادرار یا پرولاپس مثانه، رحم یا واژن منجر گردد. جهت اصلاح اختلال عملکرد ساختارهای کف لگن، زنان باید به متخصصین طب لگن زنان و جراحی بازسازی مراجعه کنند. این رشته­ ی فوق تخصص پیشرفته – که با نام اوروگاینکولوژی نیز شناخته می­شود – از پیشرفته ترین تکنیک های پزشکی بهره­ مند است. این تخصص در اتاق عمل، رشته­ ی اورولوژی و زنان و زایمان را با یکدیگر در هم می ­آمیزد. این متخصصین جهت تشخیص پرولاپس لگنی و اختلالات تخیله­ ی ادرار در زنان، در ارزیابی بالینی، سیستوسکوپی و آنالیز تست اورودینامیک، مهارت کسب کرده ­اند. از آنجایی که این رشته از فوق تخصص های جراحی به شمار می­رود، متخصصین طب لگن جراحی های بازسازی بسیاری جهت اصلاح اختلال عملکرد ساختارهای کف لگن انجام می­دهند. این متخصصین به بهبود کیفیت زندگی زنان مبتلا به این اختلالات، کمک می­کنند.

امیدواریم این نوشته اطلاعات خوبی به شما در مورد تخصص زنان و زایمان منتقل کرده باشد. اگر مایل باشید از طریق وبسایت درمانکده می توانید هم به صورت آنلاین و هم برای ویزیت حضوری از پزشکان زنان نوبت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام