فواید روغن آووکادو برای پوست

فواید روغن آووکادو برای پوست
خواص روغن آووکادو

امروزه آووکادو نقش عمده ای در زندگی روزمره بسیاری از افراد بخصوص ورزشکاران ایفا می کند. برخی از آووکادو بصورت پوره شده و خامه ای مانند بر روی نان تست استفاده می کنند یا غذاهای خود را با روغن آووکادو طبخ می کنند. قطعا تاثیر مصرف روغن آووکادو به صورت موضعی به اندازه تاثیرات مصرف آن به صورت خوارکی چشمگیر است و اگر آووکادو را یک میوه جادویی در نظر بگیریم، روغن آووکادو نیز عصاره جادویی است. اگر تاکنون علاقه ای به استفاده از آووکادو نداشته اید، ما در این مقاله دلایلی ارائه می دهیم تا به فواید آووکادو برای سلامت بدن و پوست ایمان بیاورید.

برای دستیابی به همه این اطلاعات، از یک متخصص پوست کمک گرفته شده است. برای آشنایی با فواید روغن آووکادو حتما ادامه مقاله را مطالعه کنید.

مقاله مرتبط: فواید روغن رزهیپ برای پوست

مشخصات روغن آووکادو

خواص ترکیبات روغن آووکادو: آنتی اکسیدان، نرم کننده و ضد التهاب است.

فواید روغن آووکادو: به حفظ رطوبت پوست کمک می کند و از آن در برابر آسیب های رادیکال های آزاد محافظت می کند.

چه کسانی باید از روغن آووکادو استفاده کنند: به دلیل خاصیت ضد التهابی، روغن آووکادو برای افراد مبتلا به اگزما، آکنه، درماتیت سبورئیک یا پسوریازیس توصیه می شود.

هر چند وقت یکبار باید از روغن آووکادو استفاده کرد: روغن آووکادو رقیق برای استفاده روزانه بی خطر است و اگر از محصولات حاوی روغن آووکادو استفاده می کنید، دستورالعمل های شرکت تولید کننده را دنبال کنید.

روغن آووکادو در ترکیب با چه موادی تاثیرات خوبی دارد: توصیه می شود روغن آووکادو را با رتینول ترکیب کنید. بیشترین جذب رتینول با ترکیب محلول در چربی اتفاق می افتد. ترکیب رتینول با روغن باعث افزایش جذب و کاهش تحریک ناشی از آن می شود. اگرچه روغن آووکادو خواص مرطوب کنندگی دارد، اما برای حفظ حداکثری رطوبت در پوست بهتر است که از آن همراه با ماده نگهدارنده رطوب مثل هیالورونیک اسید استفاده کنید.

روغن آوووکادو با چه موادی نباید استفاده شود: مصرف هیچ ماده ای با روغن آووکادو تداخل ندارد، اما متخصصین پیشنهاد می کنند از مصرف روغن آووکادو با روغن های دیگر مانند ویتامین K خودداری کنید، چراکه پوست بسیار چرب می شود و ترکیبات بر سر چگونگی نفوذ آنها به پوست با یکدیگر رقابت می کنند، بنابراین مصرف آنها با هم باعث کاهش اثر هر روغن می شود.

روغن آووکادو چیست؟

عکس روغن آووکادو

همانطور که مشخص است روغن آووکادو از آووکادو بدست می آید. آووکادو دارای فیبر بسیار بسیار زیاد و قند کمی است و تمام مولتی ویتامین مورد نیاز بدن (پتاسیم، سدیم، منیزیم، ویتامین های A، C و K، اسیدفولیک، ویتامین B6 و نیاسین) را دارد. همچنین دارای فعالیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی و غلظت بالای چربی اشباع نشده مونو است.

روغن آووکادو فواید زیادی برای پوست دارد و به همین دلیل از آن در ماسک ها، کرم ها و مرطوب کننده های مختلف استفاده می شود.

هنگام خرید روغن آووکادو، حتما به دنبال محصولات ارگانیک، تصفیه نشده و تهیه شده به صورت کلد پرس باشید. آووکادو در مناطق مختلف از نظر ترکیبات موجود در روغن کمی متفاوت است.

فواید روغن آووکادو برای پوست

روغن آووکادو وقتی به طور موضعی مصرف شود مزایای زیادی برای پوست خواهد داشت، مانند:

مرطوب کننده حاوی آووکادو
  • افزایش کلاژن سازی پوست: اگرچه مطالعات بیشتری لازم است كه نشان دهد روغن آووكادو كلاژن را افزایش می دهد یا خیر، اما متخصصین می گویند كه روغن آووکادو از تجزیه رشته های كلاژنی در پوست جلوگیری می کند. همچنین محققین متوجه شده اند که در اثر استفاده از روغن آووکادو، مقدار کلاژن محلول افزایش می یابد و آنزیم لیسیل اکسیداز که باعث تجزیه کلاژن می شود را نیز مهار می کند.
  • جلوگیری از آسیب به پوست: آووکادو و روغن آووکادو منابع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E هستند که به جذب رادیکال های آزاد کمک می کنند. بنابراین با کمک این روغن می توانیم از خود در برابر آسیب های محیطی محافظت کنیم.
  • افزایش فرآیند انرژی متابولیک در میتوکندری ها: حتی میتوکندری ها نیز با وجود روغن آووکادو عملکرد بهتری دارند. این اتفاق به دلیل کاهش رادیکال های آزاد و کاهش پراکسیداسیون لیپید می افتد. هدف ما افزایش تولید انرژی در پوست است چرا که می خواهیم سلول های پوستی را احیا کنیم.
  • حفظ رطوبت پوست: روغن آووکادو می تواند به عنوان نرم کننده عمل کند و همینطور از خروج رطوبت از پوست جلوگیری کند.
  • تسکین التهاب: شاید فکر کنید که نباید روغن را برای پوست های چرب و مستعد آکنه استفاده کرد، اما متخصصین می گویند که استفاده از روغن آووکادو برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی از اگزما و پسوریازیس گرفته تا درماتیت سبورئیک و آکنه بخاطر خاصیت ضد التهابی آن مفید است. به دلیل اینکه روغن آووکادو روزنه های پوست را مسدود نمی کند، باعث ایجاد آکنه نمی شود. زیرا در واقع، جوش ها فقط به دلیل انسداد روزنه های پوستی بروز نمی کند بلکه دلیل آن فرآیند التهابی هم می باشد که روغن آووکادو با خاصیت ضدالتهابی خود برای درمان آن عالی است.
  • درمان خشکی پوست سر و شوره سر: خواص روغن آووکادو همچنین برای درمان شوره سر و خشکی پوست سر اثبات شده است. روغن دانه های روغنی دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی است که برای کسی که درماتیت سبورئیک و مشکل عدم تعادل میکروبیوم روی سطح پوست دارد مفید است (اگر میکروبیوم  سطح پوست تنظیم شود، التهاب کاهش می یابد) با این حال، روغن آووکادو جایگزینی برای دارو نیست و نمی تواند بیماری هایی مانند پسوریازیس یا سبوره را درمان کند. معمولا مصرف داروها و روغن آووکادو می توانند به تسکین علائم این دسته از بیماری ها کمک کند.

مقاله مرتبط: روش تهیه چند ماسک صورت خانگی برای درمان جوش صورت

تفاوت پسوریازیس و اگزما

عوارض جانبی روغن آووکادو بر روی پوست

از آنجا که همیشه در هنگام مصرف محصولات جدید احتمال بروز حساسیت وجود دارد، مهم است که قبل استفاده از آن، تست انجام دهید. با این حال متخصصین می گویند که روغن غیر اشباع معمولا بی خطر است، حتی برای کسانی که مبتلا به اگزما، درماتیت سبورئیک، پسوریازیس و آکنه هستند. روغن آووکادو برای پوست های خیلی خشک، حساس یا عارضه دار نیز مفید است.

نحوه استفاده از روغن آووکادو

ماسک صورت
ماسک خانگی آووکادو

روغن آووکادو را می توان به طور خالص یا در محصولات پوستی حاوی این ماده استفاده کرد. معمولا روغن آووکادو در ماسک ها خیلی استفاده می شود. اگر به ماسک های خانگی علاقه دارید، می توانید میوه آووکادو را همراه با عسل ارگانیک که دارای خواص ضد التهابی نیز است ترکیب کنید و یک ماسک مرطوب کننده و تغذیه کننده برای خود تهیه کنید. اگر تصمیم دارید که از روغن آووکادو به طور مستقیم استفاده کنید، توصیه می شود ابتدا آن را رقیق کنید یا از آن در حمام استفاده کنید.

فواید دیگر روغن آووکادو

روغن آووکادو کاربردهای مختلفی دارد، از پایین آوردن کلسترول گرفته تا درمان خشکی پوست. معمولا روغن آووکادو بصورت خوراکی یا موضعی مصرف می شود. از جنبه سلامتی، آنتی اکسیدان و چربی اشباع نشده دوستدار قلب با مصرف خوارکی یعنی از طریق سیستم گوارش بهتر جذب می شود. افراد با مصرف کامل آووکادو یا اضافه کردن روغن آووکادو تصفیه نشده و ارگانیک، تهیه شده به روش کلد پرس به وعده های غذایی خود، از بیشتر مزایای آن بهره مند می شوند. مراقبت از پوست همیشه حالت چند وجهی دارد و شما باید از داخل و خارج از بدن از پوست خود محافظت کنید. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی