فواید روغن رزهیپ برای پوست

روغن رز هیپ چیست؟

روغن رزهیپ روغنی است که از میوه گل نسترن گرفته می شود که اغلب در شیلی پرورش داده می شود.

برخلاف روغن گل رز که از گلبرگ های آن گرفته می شود، روغن رزهیپ با تحت فشار قرار دادن میوه و دانه گل نسترن بدست می آید.

عکس میوه گل نسترن
میوه گل نسترن

 این روغن از زمان های قدیم به دلیل فواید درمانی آن مورد تعریف و تمجید قرار گرفته است و گفته می شود که روغن میوه گل نسترن سرشار از ویتامین های مفید و اسیدهای چرب ضروری پوست است. همچنین این ماده حاوی فنول هایی است که دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی هستند. روغن رزهیپ اغلب به عنوان روغن حامل روغن های ضروری استفاده می شود، زیرا روغن های دیگر برای استفاده مستقیم بر روی پوست مناسب نیستند.

برای آشنایی با فواید روغن رزهیپ برای پوست و نحوه استفاده از آن در روتین پوستی، مقاله را تا آخر بخوانید.

فواید روغن رزهیپ

روغن رزهیپ پوست را آبرسانی می کند.

هیدراته بودن پوست باعث نرمی و لطافت پوست می شود. اگر پوست دهیدراته یا کم آب باشد، پوست در آب و هواهای نامساعد دچار مشکل می شود. روغن رزهیپ منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری مانند لینولئیک اسید و لینولنیک اسید است. اسید های چرب موجب استحکام بخشی به دیواره سلولی می شوند و از خروج و از دست رفتن آب سلول ها جلوگیری می کنند.

اسیدهای چرب موجود در روغن رزهیپ این روغن را برای آبرسانی پوست های خشک و خارش دار مناسب می سازد. همچنین پوست با جذب آسان روغن، مواد آنتی اکسیدان آن را به لایه های عمیق پوست منتقل می کند.

روغن رزهیپ خاصیت مرطوب کنندگی دارد.

مرطوب کردن پوست باعث می شود رطوبت در درون پوست حفظ شود و پوست زیبا و شاداب بماند.

در تحقیقی که در سال 2015 با استفاده از پودر میوه گل نسترن انجام گرفت مشخص شد که رزهیپ دارای چندین خاصیت ضد پیری از جمله مرطوب کنندگی پوست است. محققان دریافتند که افراد مورد تحقیق که از پودر رزهیپ خوراکی مصرف کرده بودند، پوست مرطوب تر و شاداب تری داشتند.

شاید با استفاده موضعی از روغن رزهیپ هم بتوان از این خواص بهره مند شد. روغن رزهیپ نوعی روغن غیر چرب یا همان خشک است. این ویژگی باعث می شود روغن رزهیپ برای مرطوب کنندگی هرنوع پوستی مناسب باشد.

روغن رزهیپ به لایه برداری و درخشندگی پوست کمک می کند.

عکس سرم رزهیپ

خاصیت لایه برداری طبیعی روغن رزهیپ می تواند کدری پوست را کاهش دهد و پوستی زیبا و درخشان به شما هدیه دهد.

این بدین دلیل است که روغن رزهیپ سرشار از ویتامین های آ و سی است. ویتامین آ یا همان رتینول، چرخه رشد سلولی را تحریک می کند و ویتامین سی نیز با احیای سلول ها موجب درخشندگی پوست می شود.

رزهیپ موجب افزایش کلاژن سازی پوست می شود.

کلاژن یکی از واحدهای سازنده پوست به حساب می آید. این ماده در کشسانی پوست و سفتی آن نقش بسزایی را ایفا می کند. با بالارفتن سن، بدن به طور طبیعی میزان کلاژن کمتری می سازد.

همانطور که گفتیم، روغن رز هیپ دارای ویتامین های آ و سی است که هر دو در تولید کلاژن موثر هستند. همچنین اثبات شده است که رزهیپ از تولید MMP-1 (آنزیمی که رشته های کلاژن بدن را می شکند)، جلوگیری می کند. به طوری که در تحقیقی، افرادی که از پودر رزهیپ به طور خوراکی مصرف کرده بودند، متوجه سفتی پوست خود شدند.

مقاله مرتبط: 13 روش برای درمان شلی پوست

روغن رزهیپ باعث کاهش التهاب می شود.

رزهیپ غنی از پلی فنول ها و آنتوسیانین است که در کاهش ورم موثر هستند. علاوه بر آن روغن رزهیپ دارای ویتامین ای است که این آنتی اکسیدان از نظر خواص ضد التهابی مشهور است.

با درنظر گرفتن تمامی این نکات و ویتامین های موجود در روغن رزهیپ، می توان گفت که این ماده می تواند خارش ناشی از روزاسه، پسوریازیس، اگزما و درماتیت را درمان کند.

رزهیپ از پوست در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید محافظت می کند.

آسیب های مکرر به پوست ناشی از قرارگیری در معرض نور خورشید، می تواند نقش بزرگی در پیری زودرس پوست ایفا کند. نور یو وی نیز می تواند در توانایی کلاژن سازی بدن اختلال ایجاد کند.

روغن رزهیپ با مواد آنتی اکسیدانی که دارد مانند ویتامین های آ، ای و سی می تواند با آسیب های نور خورشید مقابله و حتی از پیری پوست در اثر نور خورشید (فوتو ایجینگ) جلوگیری کند.

بنابراین، روغن رزهیپ می تواند برای کاهش تاثیرات منفی نور یو وی مورد استفاده قرار گیرد. اما نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که هیچ ماده ای نمی تواند جای کرم ضد آفتاب را بگیرد.

روغن رزهیپ می تواند لکه های پوستی را کمرنگ کند.

هایپرپیگمانتاسیون زمانی در پوست پدیدار می شود که ملانین پوست زیاد می شود و لکه هایی تیره بر روی پوست ظاهر می شود. این عارضه می تواند به دلایل مختلفی از جمله موارد زیر اتفاق بیفتد:

 • قرار گیری در معرض نور خورشید
 • تغییرات هورمونی ناشی از بارداری یا یائسگی
 • برخی داروها مانند داروهای کنترل بارداری و داروهای شیمی درمانی

روغن رزهیپ سرشار از ویتامین آ است. ویتامین آ دارای چندین ماده مغذی مانند رتینوئیدها است. رتینوئیدها قابلیت کمرنگ کردن و حتی محو کردن هایپرپیگمانتاسیون پوست را دارند.

همچنین روغن رزهیپ حاوی لیکوپن و بتاکاروتن است. این ترکیبات دارای خواص درخشان کنندگی پوست هستند. به همین دلیل از این ماده در محصولات پوستی درخشان کننده استفاده می شود.

مصرف روغن رز هیپ به کاهش اسکارها و خطوط ریز پوست منجر می شود.

روغن رزهیپ با اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های خود می تواند به ترمیم پوست کمک کند. پس جای تعجب نیست که چرا باستانیان از این ماده برای ترمیم زخم و خطوط ریز استفاده می کردند.

در تحقیقی که در سال 2015 بر روی خواص پودر رزهیپ به طور خوراکی انجام گرفت، بعد از 8 هفته کاهش قابل توجهی در چین و چروک های ریز دور چشم یا همان خطوط پنجه کلاغی مشاهده شد.

عکس پودر رزهیپ
پودر رزهیپ

در مطالعه دیگری در سال 2015، اسکارهای جراحی افراد با مصرف موضعی روغن رزهیپ به طور موضعی به تعداد دفعات 2 بار در روز مورد درمان قرار گرفت. پس از 12 هفته افرادی که از روغن رزهیپ استفاده کرده بودند، بهبود قابل توجهی در رنگ اسکار و التهاب آن مشاهده کردند.

سیسیتم ایمنی بدن را تقویت می کند.

روغن رزهیپ سرشار از آنتی اکسیدان ها و پلی اسیدهای چرب غیراشباع مانند لینولئیک اسید است که از شکستن غشای سلول های پوست جلوگیری می کند. سلول های پوستی که مستحکم و سالم هستند مانند خط دفاعی در برابر باکتری ها عمل می کنند و مانع بروز عفونت و جوش می شوند.

در مطالعاتی که بر روی انسان ها و حیوانات انجام گرفته است، پودر رزهیپ در ارتقا استحکام سلول های پوستی و افرایش طول عمر آنها موثر شناخته شد.

نحوه استفاده از روغن رز هیپ

روغن رزهیپ نوعی روغن خشک است که به راحتی جذب پوست می شود. اگرچه این روغن برای انواع پوست مناسب است ولی قبل از استفاده از آن باید تست پچ انجام دهید. این کار باعث اطمینان خاطر شما می شود که به این روغن حساسیت ندارید.

برای تست پچ این کار را انجام دهید:

 1. مقداری از روغن رزهیپ را به پشت بازو یا مچ دست خود بمالید.
 2. این بخش از پوست را با بانداژ یا گاز استریل بپوشانید.
 3. پوست را بعد از 24 ساعت چک کنید تا مشخص شود نشانه ای از حساسیت در آن دیده می شود یا خیر.
 4. اگرپوست متورم یا خارش دار باشد نباید از روغن رزهیپ استفاده کنید. (اگر نشانه ها ماندگار بود به پزشک مراجعه کنید.)
 5. اگر نشانه ای از حساسیت یافت نشد، مصرف آن منعی برای شما ندارد.

وقتی که تست حساسیت رزهیپ را انجام دادید، می توانید روغن را دو بار در روز استفاده کنید. روغن رزهیپ را می توانید با روغن های پوستی دیگر یا حتی مرطوب کننده مورد علاقه خود ترکیب کنید. روغن رزهیپ خیلی زود فاسد می شود که البته برای افزایش طول عمر آن می توانید روغن را در جایی خنک و تاریک نگهداری کنید. حتی می توانید این روغن را در یخچال نگه دارید.

بهترین روغن رزهیپ روغنی است که به روش پرس سرد و از رزهیپ ارگانیک تهیه شده باشد.

عوارض استفاده از روغن رزهیپ و خطرات احتمالی مصرف آن

روغن رزهیپ برای تمامی پوست ها بی خطر است ولی احتمال بروز حساسیت در آن وجود دارد. برای اولین بار حتما تست آلرژی را انجام دهید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید.

درصورتی که علائم زیر را تجربه کردید، با پزشک خود مشورت کنید:

 • خارش و قرمزی پوست
 • اشک و خارش چشم
 • احساس خراشیدگی و خشکی گلو
 • حالت تهوع و استفراغ

درصورتی که واکنش آلرژیک شدید باشد، بروز آنافیلاکسی نیز ممکن است. درصورتی که علائم زیر را تجربه کردید فورا به اورژانس مراجعه کنید.

 • اختلال در تنفس
 • خس خس
 • ورم دهان، گلو یا صورت
 • بالارفتن ضربان قلب
 • معده درد

جمع بندی

عکس روغن رزهیپ
روغن رزهیپ

روغن رزهیپ برای مدت های طولانی به عنوان درمان خانگی و محصول زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده حاوی ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب ضروری است که همگی این موارد در تغذیه رسانی پوست مفیدند.

همینطور تحقیقات نشان داده است که روغن رزهیپ برای افرادی که به دنیال محصولی برای از بین بردن اثرات پیری و اسکارها و همچنین شفافیت پوست خود هستند، گزینه جذابی است. نه تنها این روغن بسیار ارزان است، بلکه استفاده از آن بسیار آسان و بی خطر است. آیا تا به حال از روغن رزهیپ برای پوست خود استفاده کرده اید؟ لطفا تجربه خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی