فواید شگفت انگیز هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید، که به عنوان هیالورونان نیز شناخته می شود، ماده ای شفاف و چسبناک است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. در بدن، پوست، بافت همبند و چشم ها بیشترین مقدار هیالورونیک اسید را دارند.

وظیفه اصلی هیالورونیک اسید، حفظ آب است تا بافت ها بتوانند خود را نرم و مرطوب نگه دارند.

اگر بخواهیم به کاربردهای هیالورونیک اسید اشاره کنیم، باید بگوییم که این ماده کاربردهای مختلفی دارد. افراد زیادی هیالورونیک اسید را به عنوان مکمل مصرف می کنند، اما از آن در تهیه سرم هیالورونیک اسید موضعی، قطره چشم و آمپول ها نیز استفاده می شود.

عکس قرص هیالورونیک اسید
قرص هیالورونیک اسید

در این مقاله می خواهیم فواید مصرف هیالورونیک اسید را با شما در میان بگذاریم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فواید هیالورونیک اسید برای بدن

1. داشتن پوستی سالم و لطیف تر

مکمل های هیالورونیک اسید می توانند پوست شما را نرم تر و لطیف تر کنند. تقریبا نیمی از هیالورونیک اسید بدن در پوست موجود است تا با اتصال به آب، به حفظ رطوبت پوست کمک کند.

عکس سرم هیالورونیک اسید

با این حال، روند طبیعی پیری و قرار گرفتن در معرض عواملی مانند اشعه ماوراء بنفش خورشید، دود سیگار و آلودگی می تواند مقدار هیالورونیک اسید در پوست را کاهش دهد. مصرف مکمل هیالورونیک اسید با رساندن هیالورونیک اسید به پوست می تواند از کاهش هیالورونیک اسید در پوست جلوگیری کند و روند پیری و آسیب های پوستی را آهسته تر کند.

مصرف 120 تا 200 میلی گرم هیالورونیک اسید در روز برای حداقل یک ماه نشان داده است که رطوبت پوست به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و منجر به درمان خشکی پوست در بزرگسالان می شود.

با هیدراته شدن پوست نیز چین و چروک کاهش می یابد که ممکن است توضیحی برای مطالعاتی باشد که نشان می دهند مکمل هیالورونیک اسید می تواند باعث لطافت پوست شود. همچنین با مصرف سرم هیالورونیک اسید بر روی سطح پوست، چین و چروک های ریز، قرمزی پوست و درماتیت کاهش می یابد.

برخی از متخصصان پوست حتی به منظور حفظ سفتی و جوانی پوست، فیلر هیالورونیک اسید را به پوست تزریق می کنند.

خلاصه: مکمل های هیالورونیک اسید می تواندن به افزایش رطوبت پوست و کاهش خطوط ریز و چین و چروک کمک کند. استفاده موضعی از هیالورونیک اسید می توانند قرمزی و درماتیت را تسکین دهد و همینطور با تزریق ژل هیالورونیک اسید می توان به پوست حجم داد و شلی پوست را درمان کرد.

عکس قبل و بعد هیالورونیک اسید
قبل و بعد استفاده از سرم هیالورونیک اسید

2. توانایی در تسریع بهبودی زخم و جراحات

هیالورونیک اسید همچنین نقش اساسی در بهبود زخم ها ایفا می کند. این ماده به طور طبیعی در پوست وجود دارد، اما در صورت نیاز به ترمیم پوست، غلظت آن در پوست افزایش می یابد.

هیالورونیک اسید با تنظیم میزان التهاب و ارسال سیگنال به بدن برای ساختن رگ های خونی بیشتر در موضع آسیب دیده، موجب تسریع در بهبود زخم می شود.

ثابت شده است که استفاده از هیالورونیک اسید بر روی زخم های پوستی باعث کاهش اندازه زخم و کاهش سریع درد می شود.

هیالورونیک اسید همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است، بنابراین با مصرف مستقیم آن بر روی زخم های باز، به کاهش خطر عفونت کمک می شود.

علاوه بر این، در مقابله با بیماری لثه، تسریع بهبودی بعد از جراحی دندان و از بین بردن آفت دهان هنگام استفاده موضعی در دهان مؤثر است.

در حالی که تحقیقات در مورد سرم و ژل هیالورونیک اسید امیدوار کننده است، هیچ تحقیقی برای تعیین اینکه آیا مکمل های هیالورونیک اسید می توانند همان مزایا را داشته باشند وجود ندارد.

با این حال، از آنجا که مکمل های خوراکی باعث افزایش هیالورونیک اسید موجود در پوست می شوند، منطقی است که بگوییم فوایدی برای پوست دارند.

خلاصه: استفاده مستقیم از هیالورونیک اسید روی زخم باز می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند. اما مشخص نیست که آیا مکمل آن اثر مشابهی خواهد داشت یا خیر.

3. کاهش درد مفاصل با روان نگه داشتن استخوان ها

اسید هیالورونیک در مفاصل نیز یافت می شود و فضای بین استخوان ها را به خوبی روان می کند.

هنگامی که مفاصل بر روی هم لغزنده باشند، احتمال ساییدگی استخوان ها کم می شود و فرد درد مفاصل را تجربه نخواهد کرد. مکمل های هیالورونیک اسید در درمان افرادی که از آرتروز رنج می برند بسیار موثر است. آرتروز نوعی بیماری تخریبی مفصلی است که به مرور زمان باعث ساییدگی و شکستگی مفاصل می شود.

ثابت شده است که مصرف 80-200 میلی گرم قرص هیالورونیک اسید در روز حداقل به مدت دو ماه، باعث کاهش چشمگیر درد زانو در افراد مبتلا به آرتروز، به ویژه در سنین 40 تا 70 ساله می شود.

برای تسکین درد می توان هیالورونیک اسید را مستقیماً به مفاصل تزریق کرد. با این حال، تجزیه و تحلیل بیش از 12000 بزرگسال، فقط کاهش متوسط درد و خطر بیشتر عوارض جانبی را در بر داشت.

برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف مکمل هیالورونیک اسید خوراکی همراه با تزریق می تواند فواید تسکین دهندگی درد آن را بیشتر کند و نیاز به تزریق مجدد را کاهش دهد.

خلاصه: مکمل های هیالورونیک اسید در کاهش درد مفاصل مبتلایان به آرتروز مؤثر است. تزریق مستقیم به مفاصل نیز امکان پذیر است ولی باید توجه داشت که ممکن است با خطراتی همراه باشد.

4- کاهش علائم رفلاکس اسید معده

تحقیقات جدید نشان می دهد که مکمل هیالورونیک اسید ممکن است به کاهش علائم رفلاکس اسید معده کمک کند.

هنگامی که رفلاکس معده رخ می دهد، محتویات معده به داخل گلو بر می گردد و باعث درد و آسیب به دیواره مری می شود. هیالورونیک اسید به درمان پوشش آسیب دیده مری کمک می کند و روند بهبودی را تسریع می کند.

در مطالعه ای درون کشتگاهی ثابت شد که استفاده هیالورونیک اسید و کندروایتین سولفات همراه با بر روی بافت آسیب دیده گلو با اسید، باعث بهبودی سریعتر آن می شود. مطالعات انسانی نیز فواید هیالورونیک اسید را نشان داده است. در مطالعه ای ثابت شد که مصرف مکملی از هیالورونیک اسید و کندروایتین سولفات همراه با داروی کاهنده اسید، علائم ریفلاکس را 60٪ بیشتر از مصرف داروهای کاهنده اسید به تنهایی کاهش داده است.

خلاصه: مصرف مکملی از ترکیب هیالورونیک اسید و کندروایتین سولفات ممکن است به کاهش علائم ریفلاکس اسید معده در برخی افراد کمک کند.

5- درمان مشکلات خشکی چشم

تقریبا از هر 7 میانسال یک نفر به دلیل کاهش تولید اشک یا تبخیر خیلی سریع اشک، از علائم خشکی چشم رنج می برد. از آنجا که هیالورونیک اسید در حفظ رطوبت بسیار عالی است، اغلب در درمان خشکی چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

عکس قطره چشم هیالورونیک اسید
قطره چشم هیالورونیک اسید

مصرف قطره های چشمی حاوی 0.2-0.4  درصد هیالورونیک اسید، کاهش علائم خشکی چشم و بهبود سلامت چشم را نشان داده اند. لنزهای تماسی که به تدریج از خود هیالورونیک اسید ترشح می کنند نیز به عنوان درمان احتمالی برای خشکی چشم معرفی می شوند.

علاوه بر این، قطره چشم هیالورونیک اسید بعد از عمل جراحی چشم به منظور کاهش التهاب و سرعت بهبود زخم استفاده می شود.

با اینکه مشخص شده است که استفاده از هیالورونیک اسید به طور مستقیم روی چشم باعث کاهش علائم خشکی چشم و بهبود سلامت کلی چشم می شود، مشخص نیست که آیا مکمل خوراکی آن نیز اثر یکسانی دارد یا خیر.

خلاصه: هیالورونیک اسید به طور طبیعی در چشم وجود دارد و اغلب به عنوان ماده ای در قطره های چشمی برای تسکین علائم خشکی چشم استفاده می شود. مشخص نیست که آیا مصرف مکمل هیالورونیک اسید فایده ای برای خشکی چشم دارد یا خیر.

6. حفظ استحکام استخوان

تحقیقات جدیدی بر روی حیوانات برای بررسی تأثیر مکمل های هیالورونیک اسید بر سلامت استخوان ها آغاز شده است. دو مطالعه نشان داده اند که مکمل های هیالورونیک اسید می تواند به کاهش سرعت تحلیل استخوان در موش های مبتلا به پوکی استخوان کمک کند.

مطالعات درون کشتگاهی همچنین نشان داده است که دوزهای زیاد هیالورونیک اسید می تواند فعالیت استئوبلاست ها یعنی همان سلول های مسئول ساخت استخوان، را افزایش دهد. در حالی که هنوز تأثیر مصرف هیالورونیک اسید بر سلامت استخوان انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما نتایج مطالعات اولیه امیدوارکننده بوده است.

خلاصه: در تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده شده است که مقادیر بالای هیالورونیک اسید ممکن است به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک کند، اما هنوز هیچ تحقیقی بر روی انسان انجام نشده است.

7. جلوگیری از درد مثانه

تقریباً 3-6٪ از خانم ها از بیماری بنام سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک رنج می برند. این بیماری با تکرر ادرار، باعث ایجاد درد و سفتی شکم می شود.

در حالی که علل سیستیت بینابینی ناشناخته است، محققان دریافته اند که با وارد کردن هیالورونیک اسید از طریق سوند به مثانه می توان به تسکین درد و کاهش تکرر ادرار کمک کرد. هنوز دلیل فواید هیالورونیک اسید در درمان سندرم مثانه مشخص نیست، اما محققان فرض می کنند که این ماده به ترمیم آسیب بافت مثانه کمک می کند و باعث می شود تا حساسیت آن نسبت به درد کمتر شود. تاثیر مکمل های اسید هیالورونیک خوراکی بر این بیماری هنوز مشخص نیست.

خلاصه: وارد کردن مستقیم هیالورونیک اسید از طریق سوند به داخل مثانه، درد مثانه را تسکین می دهد.

عوارض مصرف هیالورونیک اسید و احتیاطات مصرف

سرم هیالورونیک اسید برای پوست

به طور کلی هیالورونیک اسید ماده بسیار بی خطری است و عوارض جانبی کمی از مصرف آن گزارش شده است.

از آنجا که بدن به طور طبیعی آن را تولید می کند، واکنش های آلرژیک نسبت به مصرف هیالورونیک اسید به ندرت رخ می دهد.

با این وجود، عوارض هیالورونیک اسید بر روی افراد باردار و شیرده کاملا مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین این افراد باید نسبت به مصرف آن محتاط باشند و از مصرف مکمل آن خودداری کنند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سلول های سرطانی به هیالورونیک اسید حساس هستند و مصرف مکمل ها می تواند باعث رشد سریع آنها می شود. به همین دلیل توصیه می شود افراد مبتلا به سرطان یا سابقه سرطان از مصرف مکمل هیالورونیک اسید خودداری کنند.

تزریق هیالورونیک اسید به پوست یا مفاصل عوارضی را به همراه دارد. البته واکنش های منفی بیشتر ناشی از روش تزریق است تا خود ماده هیالورونیک اسید.

جمع بندی

مکمل های هیالورونیک اسید برای بسیاری از افراد بی ضرر و حتی برای سلامتی مفید است.

عکس آبرسان پوست

مزایای هیالورونیک اسید برای پوست بر هیچ کس پوشیده نیست و به ویژه برای از بین بردن خشکی پوست، کاهش خطوط ریز و چین و چروک و تسریع در بهبود زخم خوش آوازه است.

این ماده همچنین می تواند به کاهش درد مفاصل در مبتلایان به آرتروز کمک کند. سایر کاربردهای قابل توجه آن شامل قطره چشمی هیالورونیک اسید برای تسکین خشکی چشم و وارد کردن مستقیم هیالورونیک اسید به مثانه از طریق سوند برای کاهش درد است.

به طور کلی، هیالورونیک اسید یک مکمل مفید برای انواع مشکلات، به ویژه مشکلات پوستی و مفاصل است. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی