نقش ویتامین سی در جوانسازی پوست

ویتامین سی یکی از مهیج ترین و اثبات شده ترین مواد است که شما می توانید بر روی پوست از آن استفاده کنید. این ماده آنتی اکسیدان محلول در آب است که در در پوست سالم وجود دارد. وقتی که پوست جوان و شاداب است، میزان ویتامین سی که در لایه های اپیدرم و درم تجمع دارد زیاد است ولی به مرور زمان و افزایش سن این میزان ویتامین سی به طور طبیعی کاهش می یابد. پوست محافظت نشده با کرم های ضد آفتاب (آسیب یو وی به پوست) و آلودگی می توانند سرعت کاهش ویتامین سی در پوست را افزایش دهند و منجر به کدری و بد رنگی پوست، غیر یکنواختی و شلی آن نسبت به قبل شوند.

خوشبختانه محلول های مراقبتی موضعی وجود دارد که می توانند این آسیب ها را کاهش دهند و بنابراین پوست سالم تر و جوانتر به نظر برسد.

فواید ویتامین سی برای پوست

فواید ویتامین سی برای پوست بسیار وسیع است و شامل توانایی یکنواخت کردن تون پوست و کاهش خطوط و چین و چروک های پوست می باشد. از آنجایی که این ماده به دلیل خواص شفاف کنندگی آن برای پوست شناخته شده است، تحقیقات نیز نشان داده اند که این ماده می تواند مانند سپر محافظتی برای پوست عمل کند به طوریکه از پوست در مقابل عوامل مضر محیطی مانند آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند.

فراوان ترین آنتی اکسیدان موجود در پوست انسان، یعنی ویتامین C، ماده سازنده طبیعی پوست است و در اپیدرم و درم به مقدار زیاد یافت می شود. ال- آسکوربیک اسید زیست فعال ترین نوع ویتامین ث است که بر روی آن مطالعات زیادی انجام گرفته که در این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت.

یکی از مهمترین رادیکال های آزاد که موجب پیری پوست می شود، اشعه فرابنفش است. در اثر اشعه ماوراء بنفش جهش هایی در DNA رخ می دهد که حتی می تواند موجب سرطان پوست شود. در صورتی که از کرم های ضدآفتاب استفاده شود احتمال آسیب رادیکال های آزاد و اشعه فرابنفش به پوست بسیار کاهش می یابد. با این حال، تحقیقات نشان داده اند که کرم ضد آفتاب فقط 55 درصد از رادیکال های آزاد تولید شده توسط نور فرابنفش را مسدود می کند. پس استفاده از کرم ضدآفتاب به تنهایی کافی نیست و برای بهینه سازی محافظت در برابر اشعه فرا بنفش، استفاده از آنتی اکسیدان خوب به عنوان خط دوم دفاعی بسیار مهم است.

نقش ویتامین C در سنتز کلاژن اغلب به دلیل اثر بخشی آن به عنوان یک آنتی اکسیدان ارتقا یافته، مورد غفلت واقع می شود. اسید ال- آسکوربیک موضعی در غلظت های بین 5-15٪ دارای اثر ضد پیری است.

در تحقیقی که بر روی 10 نفر با استفاده از 10٪ ویتامین C موضعی در طی یک دوره 12 هفته ای انجام شد مشخص گردید که چین و چروک تا میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

ویتامین C همچنین به عنوان یک ماده ضد لکه های پیری است. ویتامین سی می تواند تولید ملانین را کاهش دهد. مطالعه ای بر روی 40 نفر با مشکل پوستی ملاسما، تأثیر فرمولاسیون موضعی حاوی 5٪ ویتامین سی را بررسی کرد و کاهش قابل توجهی در رنگدانه های ناشی از ملاسما پس از 16 هفته گزارش شد.

علاوه بر این، نکته دیگری که باید در مورد این ماده بدانید این است که ویتامین سی یک ضد التهاب مؤثر است.

نقش ویتامین سی در جوانسازی پوست

پوست جوان دارای ویتامین سی فراوانی است و روند پیری باعث کاهش مقدار آن در پوست می شود. در مطالعه ای مشخص شد که غلظت آنتی اکسیدان پوست افراد مسن در مقایسه با پوست جوان 70 درصد کم تر است. اشعه ماوراء بنفش همچنین موجب کاهش میزان ویتامین سی طبیعی پوست ما می شود. به همین دلیل برای دستیابی به مزایای برجسته آن و محافظت از پوست باید ویتامین سی را به صورت موضعی وارد پوست کنیم.

انواع ویتامین سی در محصولات مراقبت پوستی

انواع متعددی از ویتامین سی برای پوست وجود دارد. در حالی که همگی این محصولات دارای خواص آنتی اکسیدان هستند اما برخی دیگر به دلیل دارا بودن از فرمولاسیون ویژه برای پوست بهتر هستند.

بر روی آسکوربیک اسید که ال-آسکوربیک اسید نیز نامیده می شود، نسبت به سایر انواع ویتامین سی بیشترین تحقیق انجام گرفته است. زمانی که این ماده به خوبی در پی اچ زیر 4 (گستره ایده آل برای آن 2.6 تا 3.2 می باشد) این نوع از فرمولاسیون منجر جوانسازی پوست، سفتی پوست و محو شدن لکه ها و تیرگی پوست می شود. علاوه بر آن آسکوربیک اسید به پوست برای دفاع از خود در برابر رادیکال های آزاد محیط کمک می کند. سرم های ویتامین سی که پایدار و فعال هستند معمولا به صورت مایع به رنگ شفاف یا کاهی رنگ یافت می شوند که در صورت قرار گرفتن در معرض هوا یا نور، رنگ نارنجی یا قهوه ای به خود می گیرند که نشانه ای از اکسید شدن آن است.

سایر فرم های ویتامین سی که در تحقیقات سودمندی آنها اثبات شده است عبارتند از: سدیم آسکوربیل سولفات، آسکوربیل پالمیتات، 3 اُ اتیل آسکوربیک اسید، تتراهگزیل دسیل آسکوربات، منیزیم آسکوربیل فسفات و آسکوربیل گلوکوزاید.

فقط به خاطر داشته باشید که ویتامین سی به هوا و نور بسیار حساس است و در صورتی که در معرض نور و هوا قرار گیرد، به مرور زمان شکسته می شود و از بین می رود. اگر می خواهید از سرم ویتامین سی یا مرطوب کننده خود بهترین استفاده را داشته باشید باید در محفظه ای کاملا بسته و یا ظروف پمپی نگهداری شوند تا مواد فرمولاسیون پایدار بماند. گاهی اوقات تولید کننده های سرم ویتامین سی از بسته بندی های یک بار مصرف کوچک برای محصول خود استفاده می کنند تا ماندگاری آن دچار مشکل نشود. به نحوی می توان گفت کرم های ویتامین سی که در قوطی هستند پس از مدتی کاملا خواص خود را از دست می دهند. از دیگر راه هایی که می توان پایداری ال- آسکوربیک اسید را حفظ کرد، می توان به بهینه سازی pH محصول نام برد.

سرم عالی ویتامین سی

بهترین ویتامین سی برای پوست

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین سی با غلظت بالا (10 درصد و بالاتر- معمولا به صورت سرم یا درمانی) برای پوست بسیار موثرتر و مفیدتر هستند. اگر پوست شما کدر و بی روح به نظر می رسد و رنگ آن غیر یکنواخت است، صرف نظر از نوع پوست، سرم حاوی 15 درصد ویتامین سی برای شما عالی است. اگر هنوز لکه های تیره باعث نگرانی شما شده اند، سرمی غلیظ تر حاوی 25 درصد ویتامین سی برای رفع این کدری و لکه های پیری پوست معجزه خواهد کرد. همینطور غلظت های کمتر ویتامین سی می تواند برای پوست مفید باشد که در محصولاتی همچون مرطوب کننده ها، کرم دور چشم و سرم ها یافت می شود. در حقیقت تحقیقات نشان داده اند که ویتامین سی با غلظت 0.6 دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد پیری پوست است. ویتامین سی های رقیق همچنین می توانند خواص سایر ترکیبات جوانساز مانند رتینول و سرامید را ارتقا دهند.

بهترین زمان مصرف ویتامین سی چه زمانی است؟ و چطور از ویتامین سی در روتین مراقبت پوستی خود استفاده کنیم؟

ویتامین سی برای پوست

تمامی انواع ویتامین سی با سایر ترکیبات محصولات مراقبت پوستی مانند اسیدهای لایه بردار، سایر ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها از قبیل رتینول و نیاسینامید سازگار است.

ویتامین سی را می توانید دو بار در روز، صبح و شب، استفاده کنید. بعد از تمیز کردن و لایه برداری پوست بر اساس غظت محصولات به ترتیب از رقیق به غلیظ محصولات را بر روی پوست استفاده کنید. (معمولا بدین صورت : سرم، مرطوب کننده، محصولات درمانی) حتما در طول روز در آخر از مرطوب کننده های حاوی SPF 30 و یا بالاتر استفاده کنید.

اغلب پیشنهاد می شود برای تغذیه پوست با ویتامین سی از سرم ها استفاده کنید زیرا این محصولات معمولا بهتر به لایه های زیرین پوست نفوذ می کنند. پس از استفاده از ویتامین سی حتی به صورت روزانه نباید فورا انتظار نتیجه داشت. به نتیجه رسیدن اغلب محصولات مراقبت پوست زمانبر است و ویتامین سی نیز حتی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بنابر گزارش پزشکان ممکن است پس از 6 تا 8 هفته استفاده از ویتامین سی نتیجه قابل مشاهده ای مشاهده نشود.

به دنبال چه ویتامین سی باشیم؟

اگر می خواهید فواید ویتامین سی را بالا ببرید می توانید آنها را با سایر آنتی اکسیدان ها ترکیب کنید. برای مثال ویتامین سی در ترکیب با ویتامین ای و فرولیک اسید عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت. این ترکیبات با هم جذب بالاتری خواهند داشت و فوایدی همچون ضد پیری، درخشان کنندگی پوست و محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد به آن افزوده می شود.

سرم ویتامین سی

همچنین ویتامین سی در ترکیب با ویتامین بی و هیالورونیک اسید بسیار موثر است. توجه داشته باشید که ویتامین سی نباید با رتینول یا نیاسینامید ترکیب شود چراکه پی اچ آنها با یکدیگر سازگار نیست. اگر می خواهید این مواد را با یکدیگر استفاده کنید، پیشنهاد می شود، آنها را به فاصله حداقل نیم ساعت از یکدیگر استفاده کنید.

محدودیت مصرف ویتامین سی

علیرغم اثر قدرتمند ویتامین سی بر پوست، تعدادی موارد منع مصرف برای استفاده موضعی از ویتامین سی وجود دارد. ویتامین سی موضعی معمولا بی خطر و ایمن هستند. پیشنهاد می شود قبل از استفاده از هرگونه محصول حاوی ویتامین سی، آن را بر روی قسمتی از پوست تست کنید، زیرا این ترکیبات اسیدی هستند و شاید منجر به سوزش و تحریک پوست شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی