15 نکته مهم در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی

سالیانه هزاران نفر به دلایل گوناگون، عمل بینی انجام میدهند. این دلایل می تواند شامل بهبود تنفس، خواب بهتر یا ظاهر جذاب تر باشد. بعد از عمل بینی انتظار مقداری ورم و کبودی داشته باشید و بایستی یک مدتی را برای بهبودی خود در نظر بگیرید. اینکه بعد از عمل بینی چه کنیم؟ سوال بسیاری از افرادی است که عمل بینی انجام می دهند.

شاید شما مشتاقید نتایج عمل بینی خود را بلافاصله ببینید. اما دوران نقاهت طول می کشد. در این مدت شما می توانید نکات بعد از عمل بینی را رعایت کنید تا به بهبودی خود سرعت ببخشید. در این مقاله با نکات مهمی درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید.

جدول زمانی دوران بهبودی بعد از عمل بینی زمان بهبودی بعد از عمل بینی یک سال است. ممکن است به نظرتان طولانی بیاید اما اگر آن را به زمان های مختلف تقسیم کنیم کنترل آن آسان تر می شود. مراحل بهبودی که در زیرآورده شده در هر فرد متفاوت است اما به طور کلی چیزی شبیه به این موارد می باشد:

دوران بهبودی عمل بینی
هفته ی اول   اسپیلینت را می توان از بینی برداشته و بدون این که نشانه های قابل توجهی از جراحی داشته باشید، به غیر از کبودی دور چشم، می توانید در جمع ظاهر شوید. کبودی دور چشم ممکن است تا دو هفته باقی بماند. هم چنین می توانید به انجام کارهای روزمره تان برگردید.  
هفته ی دوم   بیشتر ورم بینی بعد از عمل خوابیده و هم چنین کبودی دور چشم از بین رفته است.  
هفته سوم و چهارم   می توانید با خیال راحت به ورزش هایی همچون پیاده روی سریع، شنا کردن و دوچرخه سواری بپردازید.  
هفته ی ششم   استخوان ها ثابت شده اند و می توانید ورزش های سنگین (مانند وزنه برداری) را از سر بگیرید. زدن عینک و فین کردن نیز مانعی ندارد.  
سه تا شش ماه   بی حسی و حس های غیر طبیعی در بینی و پوست بینی برطرف می گردد.  
یک سال   پروسه ی درمان کامل شده است. ورم بعد از عمل بینی باید کاملا از بین رفته و شکل جدید بینی کاملا مشخص باشد.  

هفته ی اول

اسپیلینت را می توان از بینی برداشته و بدون این که نشانه های قابل توجهی از جراحی داشته باشید، به غیر از کبودی دور چشم، می توانید در جمع ظاهر شوید. کبودی دور چشم ممکن است تا دو هفته باقی بماند. هم چنین می توانید به انجام کارهای روزمره تان برگردید.

هفته ی دوم

بیشتر ورم بینی بعد از عمل خوابیده و هم چنین کبودی دور چشم از بین رفته است.

هفته سوم و چهارم

می توانید با خیال راحت به ورزش هایی همچون پیاده روی سریع، شنا کردن و دوچرخه سواری بپردازید.

هفته ی ششم

استخوان ها ثابت شده اند و می توانید ورزش های سنگین (مانند وزنه برداری) را از سر بگیرید. زدن عینک و فین کردن نیز مانعی ندارد.

سه تا شش ماه

بی حسی و حس های غیر طبیعی در بینی و پوست بینی برطرف می گردد.

یک سال

پروسه ی درمان کامل شده است. ورم بعد از عمل بینی باید کاملا از بین رفته و شکل جدید بینی کاملا مشخص باشد.

نکات بعد از عمل بینی چیست؟

در حقیقت چندین کار وجود دارد که می تواند دوران نقاهت بعد از عمل جراحی را سرعت ببخشد. ما نکات زیر را به شما توصیه می کنیم:

1. به دستورات دکتر خود گوش دهید

اولین و مهم ترین مسئله، پیروی از دستورالعمل های پزشکتان است. شما می توانید صد تا وبسایت همانند این وبسایت را در اینترنت بخوانید، اما هیچ کدام قابل مقایسه با نکاتی که دکتر به شما توصیه می کند نمی باشند. دستورالعمل های خاصی مبنی بر این که چه داروهایی مصرف کنید، کی مصرف کنید، چگونه مانع از عفونت محل جراحی شده شوید و چه زمانی باید دوباره ویزیت شوید، از پزشک خود دریافت خواهید کرد.

2. به بدن تان گوش دهید

جراح فقط از بیرون می تواند مشاهده کند که دوران نقاهت تان چگونه پیش می رود اما فقط شما هستید که شرایط بینی تان را کاملا حس می کنید. به بدن تان گوش کرده و اگر بعد از جراحی حس می کنید که چیزی درست پیش نمی رود، سریع با دکتر خود درمیان بگذارید.

3. نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی: هنگام خواب، سرتان را بالا نگه دارید

به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی نه تنها راحت نیست بلکه زمان بهبودی شما را نیز با بیشتر کردن کبودی و ورم افزایش می دهد. برای جلوگیری از این اتفاق، باید هنگام خواب تا شش هفته بعد از عمل سرتان را بالا نگه دارید. یکی از ساده ترین روش ها این است که چند بالش دور سرتان قرار دهید. هم چنین خوابیدن بر روی صندلی پشتی دار نیز کمک می کند تا سرتان را بالا بگیرید. اگر تمایل به تکان و غلت خوردن دارید می توانید سرتان را با بالش مسافرتی یا پوشاندن حوله دور آن ثابت نگه دارید. طرز خوابیدن بعد از عمل بینی بر روی سرعت بهبودی شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

4. از کمپرس یخ استفاده کنید

در هفتاد و دو ساعت اول، از کمپرس یخ استفاده کنید تا ورم صورت تان کم شود. فقط دقت کنید که کمپرس را مستقیم بر روی بینی تان نگذارید. بلکه آن را بر روی گونه قرار دهید جابجایی تصادفی استخوان یا غضروفی در بینی جلوگیری شود.

5. مدت طولانی استراحت کنید

حسی که بعد از عمل دارید ممکن است خوابیدن را برای شما سخت کند. اما استراحت یک نکته حیاتی در مراقبتهای بعد از عمل بینی می باشد. بدن از انرژی استفاده می کند تا خودش را بهبود ببخشد. هفت تا هشت ساعت خواب در هر شب به بدن تان زمان کافی برای ذخیره ی انرژی را می دهد تا بتواند خود را دوباره ترمیم نماید.

6. تغذیه بعد از عمل بینی: بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

ویتامین ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید

شما هم چنین می خواهید که مقدار زیادی ویتامین هم در رژیم تان وجود داشته باشد از جمله ویتامین A و ویتامین C که معمولا در برگ های تیره رنگ اسفناج و گوجه فرنگی به وفور یافت می شوند. این مواد تقویت کننده ی سیستم ایمنی بدن می باشند و مانع از عفونت می شوند. ویتامین سی نقش مهمی در بازسازی کلاژن ایفا می کند. کلاژن پروتئینی است که بافت های پوست شما را به هم متصل می سازد. منبع خوب ویتامین سی میوه هایی مانند پرتغال و نارنگی و سبزیجاتی مانند بروکلی هستند.

آیا خوردن سبزیجات در دوران نقاهت تاثیری بر بهبودی دارد؟

قطعا خوردن سبزیجات تاثیر بسیار زیادی بر بهبودی بعد از عمل بینی خواهد داشت. در حقیقت داشتن یک رژیم متعادل بعد از جراحی با رساندن مواد معدنی مورد نیاز به بدن می تواند به شما کمک کند دوران نقاهت بهتری داشته باشید. پروتئین ماده ی اصلی ساختار پوست، ماهیچه، غضروف و خون می باشد. رژیمی که شامل آجیل، گوشت، تخم مرغ، ماست، ماهی و دیگر غذاهای مملو از پروتين باشد به بدن شما کمک می کند بافت های آسیب دیده  اطراف بینی را بازسازی کند.

مصرف نمک را محدود کنید.

نمک مدت ماندگاری مایعات را افزایش می دهد که می تواند منجر به افزایش تورم در دوران نقاهت شود. شما می توانید با داشتن یک رژيم کم سدیم برای دو هفته ی اول بعد از جراحی به کم شدن ورم کمک کنید. شما باید یک برنامه ی غذایی حاوی میوه جات، سبزیجات، پروتين و غذاهایی با فیبر بالا داشته باشید. این غذاها به طور طبیعی  نمک کمی دارند.

از خوردن غذاهای تند اجتناب کنید.

سه هفته ی اول حیاتی ترین دوران در زمان ریکاوری شماست. هرگونه تحریک و سوزش در بینی و راه تنفسی، می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. به همین دلیل به شدیدا توصیه می شود که غذاهای تند نخورید. ادویه هایی مانند فلفل می تواند سینوس ها را تحریک کرده و تورم بینی را بیشتر کنند. هر گونه تحریکی در بینی شما دوران بهبودی را افزایش می دهد.

7. خنک بمانید

دوش پر از بخار، کاسه های سوپ داغ و سونای آرامش بخش ممکن است خوب به نظر برسد. اما اصلا برای بینی شما خوب نمی باشد. حتی گرما باعث می شود ورم بینی بیشتر شده و به همین دلیل بهتر است غذاهایی که می خوریم سرد و یا با درجه ی حرارات خانه یکی باشند. دوش ملایم بگیرید و بعد از جراحی در آفتاب قرار نگیرید.

8. فین نکنید

بعد از جراحی ممکن است برای چندین هفته تا چندین ماه، کمی گرفتگی درون بینی تان احساس کنید. این اتفاق به دلیل ورم بافت های بینی می باشد. در برابر فین کردن مقاومت کنید و با پزشکتان درباره ی اسپری های مرطوب کننده بینی مشاوره بگیرید تا در صورت لزوم، با استفاده از این اسپری ها، به آرامی بافت های بینی را تا زمانی که ورم از بین برود مرطوب سازید. بعد از شش هفته می توانید فین کنید.

9. عطسه بعد از عمل بینی

شما نمی توانید عطسه نکنید. اما در عوض سعی کنید که این کار را به جای بینی با دهان تان انجام دهید. ممکن است بد به نظر برسد اما بهتر از آسیب رساندن به مجاری بینی و طولانی کردن دوران نقاهت است.

10. چه مدت بعد از عمل بینی میتوان ورزش کرد؟

از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید. در بیشتر بیماران، تقریبا شش هفته طول می کشد که استخوان ها درمان شوند. در طول این زمان شما باید از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید. حتی حرکت هایی که بی ضرر به نظر می رسند. همانند کشیدن بدن، بلند کردن و یا خم شدن می تواند ورم بینی را افزایش دهد. صبر کنید تا پزشکتان زمان مناسب برای از سر گرفتن فعالیت های روزمره را به شما بگوید.

پیاده روی کنید. با این که انجام ندادن فعالیت های شدید بسیار مهم است اما می توانید برای یک پیاده روی سبک به بیرون بروید. قدم زدن گردش خون شما را افزایش می دهد و مایعات را در بدن شما حرکت می دهد و به بهبود سریع بدن کمک خواهد کرد.

11. عینک نزنید

عینک آفتابی، عینک مطالعه و عینک نزدیک بین، هر چیزی که بر روی بینی شما هنگامی که در حال خوب شدن است فشار وارد می کند می تواند باعث ورم، کبودی یا حتی انحراف بینی شود که در این صورت ممکن است به جراحی دوباره نیاز شود. جراح زمان مناسب برای زدن دوباره عینک را به شما خواهد گفت. تا آن زمان می توانید از لنز طبی استفاده کنید.

 12. در آفتاب قرار نگیرید

این که پوست خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید همیشه یک ایده ی خوب بوده است اما اهمیت این کار بعد از جراحی بسیار مهم می باشد. نه تنها بینی شما بیشتر از بقیه ی نقاط در معرض آفتاب قرار می گیرد بلکه آفتاب زیاد می تواند باعث شود جای زخم هایی که دارید، کبود تر شوند و بیشتر ورم کنند.

 13. سیگار نکشید

خیلی مهم است که قبل و بعد از عمل سیگار نکشید و تا حد امکان در معرض دود قرار نگیرید. نیکوتین موجود در تنباکو جریان خون را کم می کند و باعث می شود بدن شما نتواند به آسانی بعد از جراحی خود را ترمیم کند.

 14. از خوردن داروهای ضد التهاب خودداری کنید

درباره ی مهار کردن درد با پزشک تان مشورت کنید و فقط از داروهای تجویز شده استفاده کنید. شاید مصرف این نوع داروها ایده ی خوبی به نظر برسد اما این داروها رگ های خونی را منبسط می کنند و می توانند باعث افزایش ورم و خون ریزی و طولانی شدن دوره نقاهت شما شوند.

15. صبور باشید

مهم تر از همه چیز، صبور باشید. شما حتما بهبود خواهید یافت و به نتیجه ی دلخواه تان نیز خواهید رسید. فقط کمی زمان می برد. پیروی کردن از نکات بالا باعث نمی شود این دوره ی یک ساله در یک هفته تمام شود اما به روند درمانی سرعت می بخشد و دوران نقاهت بهتری برای شما ایجاد می کند.

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام