• خانه
  • >
  • تغذیه
  • >
  • 5 مزیت شگفت انگیز رژیم کتو برای سلامتی

5 مزیت شگفت انگیز رژیم کتو برای سلامتی

رژیم غذایی کتوژنیک

همیشه در مورد رژیم هایی که کم کربوهیدرات هستند، بحث و گفتگوهایی وجود داشته است. زیرا بسیاری از افراد ادعا می کنند که این نوع رژیم ها به دلیل داشتن چربی بالا، باعث بیماری قلبی شده و سطح کلسترول را بالا می برند. با این حال  تحقیقات علمی بسیاری بر روی اینکه رژیم کم کربوهیدرات و رژیم کتو تا چه اندازه مفید و سالم هستند، انجام شده است. در ادامه به پنج مزیت شگفت انگیز رژیم کتو بر روی سلامتی اشاره شده است.

کاهش چربی بدن

در حالی که احتمالا می دانید رژیم کتو برای افرادی که می خواهند لاغر شوند چقدر عالی است، شاید از این اطلاع نداشته باشید که می تواند در کاهش چربی داخل بدن تان بهتر از هر رژیم استاندارد دیگری مفید باشد. چربی بین اعضای داخلی بدن چربی ای می باشد که در زیر چربی های زیر پوستی شما قرار دارد. این نوع از چربی اطراف اندام های مهم بدن مانند کبد، لوزالمعده و کلیه را می پوشاند و به محافظت از آنها کمک می کند.

پزشکان می توانند چربی داخلی بدن را با استفاده از اندازه ی قدتان یا مقدار کل چربی بدن شما اندازه بگیرد. اگر میزان این چربی در بدن عادی باشد، نیازی به نگرانی نیست. اما اگر چربی داخل شکمی زیادی دارید ممکن است احتمال بروز سکته، بیماری های قلبی و دیابت نوع دو در شما افزایش یابد. بنابراین رژیم کتو از آنجایی که می تواند از بروز این نوع بیماری ها جلوگیری کند، برای بسیاری افراد بسیار مفید است. کسانی که رژیم کتو را دنبال می کنند، اغلب داستان های موفقیت آمیز خود را با دیگران به اشتراک می گذارند و اندامی خوش فرم تر از گذشته دارند.

بهبود سطح گرسنگی و خلق و خو

رهایی از اعتیاد به قند می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال پس از گرفتن رژیم کتو، شاهد این خواهید بود که سطح گرسنگی تان کاهش می یابد. از آن جایی که دیگر کمتر نسبت به غذاهای پر شکر توجه نشان می دهید، بدین معناست که احتمالا کمتر به سراغ یخچال بروید و خودتان را با شیرینی جات سیر نمی کنید. از آن جایی که رژیم کتوژنیک شامل چربی های خوب است، این مواد غذایی شما را به مدت طولانی تری سیر نگه می دارند. در بسیاری از موارد این رژیم می تواند به کاهش کالری مصرفی شما حتی بسیار آسان تر از رژیم استاندارد کمک کند. یک بار که اعتیاد به شکر را ترک کنید، شاهد مزایای سلامتی بسیاری به لطف رژیم کتوژنیک خواهید بود.

تقویت حافظه

یکی دیگر از مزایای پیروی از رژیم کتو، توانایی از بین بردن اثرات میگرن، صرع و دیگر بیماری های عصبی است. رژیم کتوژنیک هم چنین می تواند باعث کاهش ورم و پف شود که تاثیر فوق العاده ای بر روی شرایط شما دارد. رژیم کتوژنیک هم چنین می تواند علائم مه مغزی را کاهش دهد و به بهبود اختلالات خفیف شناختی کمک کند. از آنجا که کتون ها نسبت به گلوکز منبع انرژی بسیار مؤثرتری برای مغز ما هستند، آنها به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند عمل می کنند و موجب محافظت از سلول های مغزی می شوند. بسیاری از افرادی که رژیم کتو را دنبال می کنند ،ممکن است شاهد بهبود عملکرد حافظه خود باشند.

بهبود سلامت دهان و دندان

باکتری هایی که روی دندان های شما زندگی می کنند با مصرف کربوهیدرات موجب تشکیل پلاک روی لثه های شما می شوند. سپس این نوع باکتری ها کربوهیدرات ها را به اسید های مضر تبدیل می کنند که می تواند آسیب های بسیار جدی به مینای دندان های شما وارد کنند. این تنها اثر باکتری های دهان نیست، بلکه این مشکل می تواند به زیر لثه های شما و روی دندان های تان نیز گسترش یابد.

هنگام پیروی کردن از رژیم کتوژنیک باید از نوشیدن نوشیدنی های شیرین، آب میوه ها و غذاهای چسبنده خودداری کنید که دندان های شما با قند پوشیده نشود. بدین صورت دیگر برای باکتری هایی که در دهان تان زندگی می کنند، جایی وجود نخواهد داشت. در عوض شما در این رژیم غذایی باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات که حاوی فیبر هستند میل کنید که به صورت طبیعی به تمیز نگه داشتن دندان های شما و دادن حس تازگی و از همه مهم تر سلامتی به دندان ها و دهان کمک می کند.

همانطور که قبل تر اشاره شد، افرادی که رژیم کتوژنیک را رعایت می کنند می توانند شاهد اثرات ضد التهابی این رژیم در بدن شان باشند. یکی از بارزترین علائم آن بهبود آکنه های روی پوست است. اگر به عنوان یک بزرگسال از وجود آکنه رنج می برید، این مشکل می تواند بسیار شرم آور باشد و زندگی روزمره ی شما را به شدت تحت تاثیر قرار بدهد.

آکنه در بزرگسالان می تواند به دلایل مختلفی از جمله نوسانات هورمون ها مانند بیماری تخمدان پلی کیستیک یا شروع یائسگی ایجاد شود. هنگام پیروی از رژیم کتو علائم تخمدان پلی کیستیک یا یائسگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، زیرا این رژیم به ایجاد تعادل میان هورمون های شما کمک می کند. هم چنین با این رژیم کنترل وزن تان که معمولا به دلیل تغییرات هورمونی دشوار می باشد آسان تر می شود.

همین الان شروع کنید

با وجود مزایای سلامتی بسیاری که رژیم کتوژنیک دارد، اکنون زمان آن رسیده که آن را در زندگی خود بکار ببرید و احساس سلامتی و شادی بیشتری داشته باشید. حتما در مورد این رژیم غذایی از منابع مختلف اطلاعات کسب کنید و تا حد امکان نظر افراد مختلف درمورد این رژیم را بررسی کنید.

دلایل بسیاری برای اینکه مردم شروع به گرفتن رژیم می کنند، وجود دارد. چه به دلیل کاهش وزن، کاهش اشتها، خوش فرم کردن بدن یا چه به دلیل تقویت حافظه باشد، شما باید همیشه قبل از گرفتن هر نوع رژیم غذایی با پزشکان متخصص مشورت کتید. مشاوره گرفتن از یک متخصص می تواند بسیار مفید باشد و به شما تضمین دهد که آن رژیم برای شما مناسب است و سلامتی شما به خطر نمی افتد.

تغذیه

مقاله تصادفی

تناسب اندام

مراقبت های زیبایی

زیبایی کلینیکی