آشنایی با بوتاکس، دیسپورت و زئومین

امروزه متخصصین پوست، به هزاران مراجعینی که خواهان کاهش یا پیشگیری از بروز خطوط و چروک های صورت خود هستند، با روش تزریق داروهای ضدچروک کمک می کنند. استفاده از داروهای شل کننده عضلات مانند بوتاکس، دیسپورت و زئومین از طریق یک تزریق ساده در مطب، به بیمارانی با نیازهای زیبایی غیرجراحی کمک کرده است.

انواع بوتاکس
انواع بوتاکس

به دلیل همه گیری استفاده از بوتاکس در بین پیر و جوان، بسیار بعید است که کسی درمورد این محصول چیزی نشنیده باشد. یکی از انقلابی ترین درمان زیبایی در قرن گذشته، روش تزریق بوتاکس برای کاهش چین و چروک صورت است. در ابتدا از این دارو برای معالجه بلفارواسپاسم (انقباض مداوم عضله چشم) توسط چشم پزشکان استفاده می شد و پس از آن استفاده از بوتاکس در زمینه های زیبایی گسترده شد. با تایید رسمی FDA برای کاربردهای زیبایی در سال 2002، این روش به یکی از پر کاربردترین روش های زیبایی بدون جراحی در جهان تبدیل شده است. با توجه به اینکه هر ساله میلیون ها تزریق بوتاکس در جهان انجام می شود، شکی در بی خطری و اثربخشی بوتاکس وجود ندارد.

با معرفی دیسپورت در سال 2009 و زئومین در سال 2012 که کاربردی شبیه به برند بوتاکس دارند، رقابت برای بوتاکس کمی سخت شده است.

ویدئو: توضیح درباره انواع بوتاکس

نحوه اثر بوتاکس، دیسپورت و زئومین چگونه است؟

بوتاکس، دیسپورت و زئومین هر سه به صورت فلج کردن عضله صورت در محلی که تزریق انجام می شود، تاثیر خود را می گذارند. بخش عمده ای از کاربردهای زیبایی صورت برای درمان چین و چروک و خطوط پیشانی و دور چشم است. با اینکه عمل فلج عضلانی عمقی است، اما موقتی است و باید مجددا تزریق تکرار شود تا اثر آن پایدار باشد. به نظر می رسد تزریق این محصولات به عصب هیچ خطری برای سلامتی ما نداشته باشد. به ندرت، ممکن است تعداد اندکی از بیماران به تزریق مقاوم شوند و یا با گذشت زمان و تزریقات مکرر اثربخشی داروها در آنها کاهش یابد. در این گونه موارد، تغییر برند محصول، برای مثال تغییر بوتاکس به دیسپورت یا زئومین، موثر می باشد.

درمان تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزیس) و دندان قروچه (بروکسيسم)

اثربخشی بوتاكس، دیسپورت و زئومین براي درمان ساير مشكلات كاملا نامربوط به چین و چروک های صورت اثبات شده است. تایید شده است که این تزریق این محصولات برای کاهش تعریق بیش از حد زیر بغل یا کف دست (هیپرهیدروزیس) و همچنین انبساط عضلات فک برای درمان دندان قروچه بسیار مفید است. برای ماندگاری و اثر بخشی بهتر درمان هایپرهیدروزیس با بوتاکس نیز باید برای تزریق بوتاکس با فواصل مشخصی انجام شود. اما به نظر می رسد که در اثر یک بار تزریق بوتاکس یا سایر برندها، سایز عضله فک برای مدت طولانی کاهش می یابد و نتایج ماندگارتری دارد.

مقاله مرتبط: درمان تعریق زیر بغل، مقایسه بوتاکس زیر بغل با میرادرای

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

بوتاکس، دیسپورت و زئومین برای درمان یکی دیگر از مشکلات غیر زیبایی یعنی درمان میگرن نیز مفید هستند. هم در تست و هم در درمان میگرن با انجام چند تزریق بوتاکس می توان باعث کاهش چشمگیر در شدت و دفعات سردردهای میگرنی شد. از این تزریقات می توان به عنوان میگرن یا حتی می توان برای تشخیص این که آیا جراحی میگرن از طریق رفع فشار عصبی احتمالا موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر استفاده کرد.

قبل از تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس باید نواحی تزریق در صورت تعیین شوند و همچنین مشخص شود که آیا تزریق بوتاکس راه حل خوبی برای برطرف کردن چین و چروک های صورت فرد است یا خیر. معمولا از بوتاکس و دیسپورت برای از بین بردن خطوط پیشانی و اطراف چشم استفاده می شود که از نظر علمی هم تاثیرات مثبت این دو برند در این نواحی اثبات شده است. با استفاده از تزریق بوتاکس نیز می توان خطوط عمودی روی گردن را به حداقل رساند. سایر نواحی صورت که با تزریق دیسپورت و بوتاکس قابل بهبود است شامل لب ها و نواحی اطراف آنهاست به طوری که خطوط عمودی دور لب و افتادگی گوشه های لب با این درمان قابل برطرف کردن است.

همچنین بوتاکس می تواند برای انواع خاصی از سردردهای میگرنی، به ویژه مواردی که دقیقا از بالای چشم یا پشت گوش شروع می شود، مؤثر باشد. تزریق بوتاکس همچنین می تواند برای تعریق بیش از حد زیر بغل، پوست سر،  کف دست و پا مفید باشد.

همچنین پزشکان به این نتیجه رسیده اند که بوتاکس در کاهش سایز عضلات فک بیماران مبتلا به دندان قروچه (بروکسیسم) حاد که منجر به سردرد و ساییدگی بیش از حد دندانها می شود، موثر است.

مقاله مرتبط: مهمترین مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

روش تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس، دیسپورت یا زئومین به هیچ عنوان جز روشهای جراحی نیست و به نوعی می توان گفت یک روش ساده در مطب است که فقط چند دقیقه طول می کشد. برای تزریق بوتاکس ابتدا از کرم بی حسی برای کاهش احساس درد و سوزش استفاده می شود. در حالی که بوتاکس می تواند به هر عضله با قابلیت فلج شدگی تزریق شود، ولی بیشتر برای این موارد مورد استفاده قرار می گیرد:

ویدئو: مراحل تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس با سوزن بسیار ریز انجام می شود، بنابراین تزریق آن درد زیادی ندارد. بعد از تزریق بوتاکس یک نقطه کوچک قرمز در محل تزریق برای چند ساعت باقی می ماند و به سرعت از بین می رود. بعد از مدتی هیچ علامتی از تزریق روی صورت باقی نخواهد ماند.

عکس قبل و بعد بوتاکس
عکس قبل و بعد بوتاکس

تجربه تزریق مصپورت

دوره نقاهت تزریق بوتاکس

شما بعد از تزریق زئومین، بوتاکس یا دیسپورت هیچ دردی نخواهید داشت. در برخی از افراد، هنگام تزریق در ناحیه پیشانی ممکن است سردرد خفیفی برای چند ساعت وجود داشته باشد. 5 تا 7 روز طول می کشد تا اثرات فلج آشکار شود. به طور متوسط اثرات تزریق دیسپورت و سایر برندها حدود 4 تا 5 ماه باقی خواهد ماند.

عوارض تزریق بوتاکس بسیار کم است، اما اگر بخواهیم یکی از مهمترین آنها را نام ببریم باید به احتمال فلج ناخواسته پلك بالا اشاره کنیم. این اتفاق زمانی می افتد که تزریق بسیار نزدیک به ابرو است و تا زمانی که اثر فلجی عضله از بین نرود، ماندگار می ماند. نکته مهم در مورد تزریق بوتاکس این است که حتما برای تزریق بوتاکس نزد متخصصین باتجربه در زمینه تزریق بوتاکس مراجعه کنید تا احتمال بروز عوارض ناخواسته کاهش یابد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام