مقایسه کاشت مو به روش FUT با روش FUE

کدامیک از روشهای FUE و FUT بهتر است؟

یکی از مهمترین تصمیماتی که بیمار باید بگیرد این است که کدام روش کاشت مو برایش مناسب تر است: FUT  یا FUE. در روش FUT، برشی دراز و باریکی از بافت ناحیه اهدا کننده دائمی پشت سر و کناره های پوست سر جدا می کنند و واحدهای فولیکولی فرد از آن نوار از طریق برش های میکروسکوپی جدا می شوند. سپس لبه های زخم بخیه زده می شود و یک اسکار خطی کوچک به جا می ماند. در روش FUE، فولیکول ها با برش های دایره ای کوچک از یک منطقه وسیع تر در ناحیه اهدا کننده برداشته شده و زخم های کوچک، گرد و سفید به جا می گذارد.

روش FUE به طور فزاینده ای با توسعه دستگاه های دستی و به خصوص از زمان معرفی سیستم روباتیک کاشت موی ARTAS خیلی محبوب شده است، اما روش های FUT هنوز هم نتایج عالی داشته و استاندارد طلایی از سوی بسیاری از پزشکان را دارا است. در این مطلب، مزایا و معایب FUT در مقابل FUE را با جزئیات بررسی کرده ایم.

مزایای اصلی روش FUT

مزیت اصلی روش FUT، بالا بودن بازده مو است. هنگامی که هدف اصلی بیمار رسیدن به حداکثر پری مو است، می توان FUT را برایش در نظر گرفت. دلایل زیادی، از جمله دقت برش میکروسکوپی مو برای استفاده از FUT را میتوان برشمرد.

مزایا اصلی روش FUE

مزیت اصلی روش FUE این است که در ناحیه اهدا کننده اسکار خطی باقی نمی ماند و زمان بهبودی در آن سریع تر است. هنگامی که هدف اصلی بیمار این است که در یک زمان کوتاه بتواند موهایش را پر پشت کند یا خیلی سریع به فعالیت هایش بازگردد، FUE ایده آل است. مواقعی که احتمال ایجاد اسکار بزرگ وجود دارد و یا زمانی که پوست سر سست است، معمولا FUT پیشنهاد نمی شود. گاهی اوقات ممکن است بیمار روش FUE را بخاطر ترس از اسکار خطی در ناحیه اهدا کننده ترجیح ندهد، اگرچه براحتی می توان با موهای خود آن را مخفی کرد.

آیا یک شخص می تواند هم FUT و هم FUE انجام دهد؟

بله می توان به منظور به حداکثر رساندن تعداد گرافت کاشته شده برای اولین جلسه کاشت مو از FUT استفاده کرد. اما در جلسات بعد، پوست سر ممکن است بیش از حد برای انجام روش FUT سفت باشد یا اسکار ناحیه اهدا کننده ممکن است گسترده تر از آنچه پیش بینی می شد گردد. در نتیجه، پزشک می تواند برای جلسات بعدی، از روش FUE استفاده کند. همچنین جراح ممکن است از روش FUE برای استتار و پوشش اسکار ایجاد شده توسط روش FUT استفاده کند.

اگر اولین جلسه کاشت مو، از FUE استفاده شود و نتیجه ضعیفتر از چیزی باشد که برای پزشک قابل قبول است، می توان بعدا از روش FUT برای بهبود نتایج نیز استفاده کرد.

برای کاشت مو به متخصص FUT یا FUE مراجعه کنیم؟

هم FUT و هم FUE تکنیک های عالی هستند، اما شرایط کاشت مو با این روش ها برای هر فرد متفاوت است. برای دستیابی به بهترین نتایج، پزشکان ترمیم مو باید در هر دو روش تخصص داشته باشند.

کیفیت گرافت تهیه شده به روش FUT در مقایسه با FUE

در هر دو روش، مهم است که کاشت مو توسط گرافت هایی با کیفیت بالا انجام شود تا بتوان حداکثر بازده را در ترمیم مو بدست آورد. گرافت هایی دارای کیفیت بالا هستند که:

  • از بهترین قسمت ناحیه اهدا کننده به دست آیند.
  • آسیب ندیده باشند.
  • حاوی یک لایه محافظ اطراف فولیکول مو باشند.

لایه محافظ باعث کاهش آسیب مکانیکی در هنگام انتقال و یا خشک شدن گرافت می شود زمانی که خارج از بدن است.

مقایسه کیفیت گرافت

مقایسه کیفیت گرافت روش کاشت مو fue با fut

گرافت تهیه شده به روش روبوتیک

کیفیت گرافت تهیه شده به روش روبوتیک-FUE

 

در روش FUT ابتدا نوار باریکی از پوست سر از ناحیه اهدا کننده خارج مي شود و سپس با استفاده از برش ميكروسكوپی واحدهاي فوليكولي همراه با بافت محافظ آن با دقت جدا مي شوند. این فرآیند به طور معمول، گرافت هایی با کیفیت بالا دارد.

جراح در روش FUE، واحد های فولیکولی را یک به یک از ناحیه دهنده مو، استخراج می کند. احتمال آسیب رسیدن به واحدهای فولیکولی در طول برداشت وجود دارد، زیرا فقط قسمت بالای فولیکول به طور مستقیم قابل مشاهده است. جهت گیری فولیکول های مو در زیر سطح پوست را فقط می توان تخمین زد. (برای فهم بهتر مطلب می توانید ویدیوی کاشت مو به روش FUE را مشاهده نمایید). در نتیجه، احتمال آسیب رسیدن به واحدهای فولیکولی و یا لایه محافظتی آنها، نسبت به روش FUT، بیشتر است.

اگر جراح برش عمیق مناسبی در پوست انجام ندهد، ممکن است واحدهای فولیکولی بدون بخش مهم فولیکول، یعنی قسمت پایینی آن استخراج شوند و دوام نیاورند. این عوامل می تواند باعث کیفیت پایین یا آسیب دیدگی گرافت ها و شكننده بودن و در نتیجه منجر به رشد ضعیف گرافت ها شود.

با استفاده از تکنولوژی روباتیک کاشت مو FUE، کیفیت گرافت در مقایسه با تکنیک های دستی FUE بسیار بهتر شده و بنابراین این تفاوت مهم بین روش FUT و FUE کاهش یافته است.

کاشت مو به روش روباتیک

کاشت مو به روش روباتیک

با استفاده از تکنولوژی روباتیک کاشت مو FUE، کیفیت گرافت در مقایسه با تکنیک های دستی FUE بسیار بهتر شده و بنابراین این تفاوت مهم بین روش FUT و FUE کاهش یافته است.

راندومان استخراج موی ناحیه اهدا کننده: FUT در مقابل FUE

تفاوت دیگر بین FUT و FUE، نسبت فولیکولهایی است که از قسمت میانی ناحیه اهدا کننده پشت سر برداشت می شوند. واحدهای فولیکولی واقع در قسمت میانی ناحیه اهدا کننده نسبت به لبه های بیرونی ناحیه اهداکننده مقاوم تر هستند.

در FUT، نوار باریک پوست سر از قسمت میانی ناحیه اهدا کننده خارج می شود، در حالی که در FUE، واحدهای فولیکولی از یک منطقه وسیع تر برداشت می شوند تا تعداد گرافت کافی بدست آید. احتمال بیشتری وجود دارد که در FUE بعضی از واحدهای فولیکولی در طول زمان از دست بروند.

در روش FUE، جراح از هر پنج فولیکول، قادر به استخراج یک فولیکول است. این یعنی 20 درصد راندومان استخراج. در حالیکه در روش FUT، می توان 100% فولیکول ها را از نوار باریک پوست سر استخراج کرد. از این رو، جراح ممکن است برای تامین تعداد گرافت های لازم در روش FUE، از لبه های بالایی و پایین ناحیه اهدا کننده استفاده کند. در انجام این کار، ریسک داشتن موهای ضعیف یا غیر دائمی وجود دارد. اگر هم موهای خیلی زیادی از قسمت میانی بخش اهدا کننده پشت سر برداشته شود، ممکن است باعث شود که ناحیه اهدا کننده خیلی کم پشت به نظر آید.

در روش FUE، زخم های ناشی از روش FUE، هر چند که کوچک هستند، ولی باز می مانند تا بهبود یابند و صدها تا هزاران جای زخم کوچک به جا می ماند. در روش FUT، حتی پس از چندین جلسه انجام کاشت مو، جای زخم، تنها به یک جای زخم خطی محدود می شود.

اگر چه تکنیک ها و ابزارهای جدید به طور قابل توجهی، میزان آسیب به فولیکول ها حین استخراج و انتقال را کاهش می دهند، اما ناتوانی روش FUE در دسترسی کامل به قسمت میانی بخش اهدا کننده دائمی مو در پشت سر، نشان دهنده ضعف قابل ملاحظه این روش است. زیرا محدودیت اهدا، عامل اصلی جلوگیری از ترمیم کامل مو در بسیاری از بیماران است، به ویژه افرادی است که دارای حالت های متوسط تا پیشرفته طاسی هستند.

اسکار ناحیه اهدا کننده

هنگامی که صحبت از اسکار های پس از درمان FUT و FUE در ناحیه اهدا کننده می شود، تفاوت های مهمی وجود دارد.

در FUT، نوار اهدایی، از بخش میانی ناحیه اهدا کننده گرفته می شود و سپس لبه های زخم به هم دوخته می شوند و تنها یک اسکار خطی به جا می ماند. با اینکه اگر فرد موهای خود را خیلی کوتاه کند ممکن است قابل مشاهده باشد. اگر فردی در گذشته کاشت مو FUT انجام داده باشد، صرف نظر از تعدا روشFUT انجام شده، بیمار تنها یک اسکار خطی در پشت سر خواهد داشت.

جای زخم ناحیه اهدا کننده کاشت مو
جای زخم نشی از کاشت مو FUT

در حالیکه، اسکارهای حاصل از روش FUE، حتی با موهای کوتاه نیز، بسیار کم قابل مشاهده خواهد بود. این مسئله باعث می شود که FUE برای افرادی با مدل موهای خیلی کوتاه بسیار محبوب باشد. اگر با این حال، بیمار به دنبال انجام دوباره یا سه باره FUE باشد، اسکار های نقطه ای در مراحل بعدی به اسکار مراحل قبلی اضافه می شوند.

در این جدول تفاوتهای کاشت مو به روش FUE و کاشت مو به روش FUT بطور خلاصه آمده است.

آیتم بررسی روش FUE روش FUT
جای زخم یا
اسکار
اسکارهای
گرد کوچک
اسکار خطی
بهبود
ناحیه اهدا کننده
سریع طولانی مدت
محدودیت
های ورزشی
خیر بله
ناراحتی
های پس از عمل
خیلی کم کم
قابل انجام
در افراد با ریسک اسکار بزرگ
بله خیر
امکان
ترمیم اسکار بخش اهدا کننده مو
بله بله
امکان
انجام با پوست سر سفت
بله خیر
قابل انجام
برای برداشت موهای نازک همچون موهای گردن
بله خیر
برداشت از
موهای بدن
بله خیر
ریسک
برداشت موهای غیر دائمی
زیاد کم
کیفیت
گرافت
متغیر بالا
بازده
استخراج فولیکول
کم زیاد
در هر جلسه
کاشت مو، به اسکار اضافه می شود
بله خیر
کم پشت شدن موهای ناحیه دهنده بله بله
کوچک بودن
ناحیه دهنده منجر به ایجاد اسکار می شود
بله به ندرت
گرافتها
مدت زمان زیادی بیرون از بدن می مانند
بله بله
گران قیمت بله خیر

منبع: Bernsteinmedical

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام