مهمترین مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس چه باید کرد؟

استفاده از بوتاکس به عنوان درمانی بی خطر و موثر برای کاهش چین و چروک مدت زمان زیادی است که  مورد استفاده قرار میگیرد. این درمان یکی از بهترین ابزارهای مبارزه علیه نشانه های پیری است و باعث رفع چین و چروک می شود. به طور معمول نواحی مورد درمان با بوتاکس شامل گردن، دهان و چشم است. با این وجود، همانند هر روش درمانی دیگر، بایستی مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس را جدی گرفت. اگر به دنبال بهترین نتایج درمان خود هستید، ضروری است که مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس که در ادامه شرح داده شده است را دنبال کنید.

ماساژ صورت بعد از تزریق بوتاکس

به مدت 24 ساعت باید از ماساژ دادن صورت خود بپرهیزید.هر ناحیه بعد از تزریق بوتاکس، مشکل خاص خود را دارد و درمان بوتاکس به طور خاص آن ناحیه را هدف قرار می دهد. یکی از مراقبت های بعد از بوتاکس این است که باید از مالیدن صورت خود جلوگیری کنید و یا تقریبا برای 24 ساعت از آوردن هر گونه فشار به ناحیه تحت درمان ممانعت به عمل آورید. در غیر این صورت، ممکن است دارو را با مالیدن صورت به یک ناحیه ناخواسته منتقل کنید. اگر چه بوتاکس پرکننده نیست و یک توکسین است، از این رو توجه به این نکته بسیار مهم است. لمس کردن یا مالیدن منطقه ممکن است موجب ایجاد نتایج ناخواسته مانند افتادگی پلک یا آسیب عصبی شود. این مسئله یکی از مهمترین اقدامات مراقبت های بعد از بوتاکس است.

مالیدن صورت اگرچه امری غیر ارادی است، اما باید آن را به یاد داشته باشید. هنگامی که بوتاکس تزریق می کنید، از لمس صورت خود خودداری کنید تا درمان شما بهترین نتیجه را داشته باشد!

ورزش بعد از بوتاکس چه تاثیری بر نتایج می گذارد؟

جنبه ی خوب درمان های بوتاکس این است که تداخلی در زندگی روزانه شخص ندارد. شما می توانید به کار خود برسید و بقیه روز خود را ادامه دهید. این درمان درد یا ناراحتی کمی دارد، به این معنی که می توانید به کار خود بازگردید. ممکن است درد یا درد ناگهانی اتفاق بیفتد اما باید ظرف چند روز از بین برود.

حداقل 24 ساعت پس از درمان، از شنا کردن اجتناب کنید. محیط استخر و ورزشگاه مملو از باکتری است و ممکن است باعث واکنش های نامطلوب شود. بعد از تزریق بوتاکس ورزش های سبک تا متوسط مناسب است، اما به دلایلی که در بالا هم به آن اشاره شد بهتر است از فعالیت های شدید برای چند روز پس از درمان خودداری کنید.

حتما بخوانید:

خوابیدن بعد از بوتاکس

سعی کنید از خوابیدن روی ناحیه تزریق بوتاکس اجتناب کنید. درست است که خوابیدن در یک موقعیت خاص و ماندن در آن حالت می تواند سخت باشد، اما ضروری است که سعی کنید به پشت بخوابید. این درمان نیاز به زمان برای قرار گرفتن بوتاکس در عضلات دارد و خوابیدن به شکم ممکن است مانع از این کار شود. بعد از تزریق بوتاکس، صورت را پایین نگه ندارید. گرچه حالت راحتی نیست اما به یاد داشته باشید تنها برای یک شب است!

آیا بعد از تزریق بوتاکس می توان مسکن استفاده کرد؟

اگرچه نادر است، بعضی افراد ممکن است بعد از درمان درد کمی داشته باشند. همانطور که در بالا ذکر شد، این درد در عرض چند روز باید ناپدید شود. اگر نمی توانید این درد را تحمل کنید از پزشک خود بپرسید که آیا استامینوفن کدئین خوب است یا خیر. ممکن است به جای آن برای شما پماد بیحس کننده را تجویز کرده تا ناراحتی شما کاهش یابد. همچنین به خاطر داشته باشید که مصرف مسکن های قوی در روش های غیر تهاجمی مانند بوتاکس ضروری نیست. استفاده از کمپرس یخ در ناحیه مورد نظر به کاهش کبودی کمک می کند، توجه داشته باشید که نباید ناحیه را با یخ مالش داد.

معمولا استفاده از پاراستامول قبل و بعد از بوتاکس مشکلی ندارد، اما از مصرف داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن و آسپرین خود داری کنید، زیرا خون را رقیق می کنند که می تواند کبودی را تشدید کند.

سوزنهایی که برای تزریق بوتاکس استفاده میشوند بسیار ظریف هستند، بنابراین اکثر افراد در طی این روش حداقل درد ( در صورت وجود ) را تجربه خواهند کرد.

همیشه قبل از تزریق بوتاکس، به پزشک خود درباره ی داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دهید.

حالت های صورت – خندیدن بعد از بوتاکس

پس از روز اول، زمان آن است که شروع به ورزش های ملایم عضلات در ناحیه تحت درمان کرد. هنگامی که صحبت از  مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس می شود تمام آنچه که باید انجام داد انجام حالت های طبیعی چهره مثل لبخند، اخم، پوز خند، خندیدن و غیره  است. این کار به تاثیر بوتاکس در عضلات صورت شما کمک خواهد کرد.

حتما بخوانید:

گرما و آفتاب بر نتیجه بوتاکس اثر می گذارد؟

24 ساعت از قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب و برنزه کردن اجتناب کنید. گرما می تواند احتمال کبود شدن در محل های تزریق را افزایش دهد. 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس باید از حمام آب گرم اجتناب کنید.

نوشیدن الکل چه تاثیری بر تزریق بوتاکس دارد؟

توصیه می شود یک یا دو روز قبل از تزریق بوتاکس از مصرف الکل اجتناب شود. بعضی از مراجعه کنندگان بعد از تزریق بوتاکس، خونریزی خفیفی در محل تزریق تجربه می کنند. اگر الکل در سیستم بدن وجود داشته باشد، کبودی ها ممکن است تشدید شود زیرا الکل باعث رقیق شدن خون می شود.

بعید است که نوشیدن الکل اثرات مخرب طولانی مدت بر نتایج درمان فرد داشته باشد.

رانندگی و پرواز بعد از تزریق بوتاکس

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می توان پرواز داشت؟

توصیه می شود که افراد تا 24 الی 48 ساعت پس از درمان پرواز نداشته باشند. نگرانی هایی وجود دارد که تغییرات فشار هوا در کابین هواپیما بر نتایج بوتاکس تاثیر می گذارد. تغییرات در فشار هوا می تواند به این معنی باشد که بوتاکس می تواند به عضلات دیگر در صورت حرکت کند.

آیا می توان پس از انجام این روش، رانندگی کرد؟

بله، تزریق بوتاکس بر توانایی شما در رانندگی تاثیر نمی گذارد.

آرایش بعد از بوتاکس

توصیه می شود حداقل چهار ساعت پس از درمان از مواد آرایشی اجتناب کرد.

شستن صورت بعد از بوتاکس

شما می توانید صورت خود را بلافاصله بعد از بوتاکس بشویید. با این حال، باید از ماساژ  و درمان های دیگر که فشار مستقیم وارد می آورند تا هفت روز پس از درمان دوری کنید.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس صورت را لمس کرد؟ بله، می توان پس از تزریق بوتاکس، به مراقبت های روزانه  پوست، از جمله لمس صورت برای تمیز کردن و مرطوب کردن پوست ادامه داد. با این وجود، از ماساژ دادن یا مالیدن صورت برای حداقل شش ساعت باید اجتناب کرد، اما برای اطمینان بهتر است 24 ساعت پس از انجام این روش، از ماساژ و مالیدن صورت ممانعت کرد.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس، می توان درمان هایی مانند هیدرودرم یا میکرودرم ابریژن انجام داد؟

بهتر است حداقل هفت روز برای هیدرودرم و یا میکرودرم ابریژن بعد از تزریق بوتاکس منتظر بمانید. همچنین باید حداقل 7 روز از مصرف کرم های شیمیایی پوست و درمان لیزر اجتناب کرد. حداقل سه روز بعد از درمان، از آلفا هیدروکسی اسید، بتا هیدروکسی اسید، رتینول ( ویتامین A )، ویتامین C ( با فرمول PH کم ) یا هر چیزی که به عنوان ” مراقبت های پوستی فعال ” در نظر گرفته می شوند، اجتناب کنید.

جمع بندی توصیه ها

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از بوتاکس کمک به مبارزه با چین و چروک روی صورت است. این درمان نیاز به مراقبت خاص و دوره ی استراحت ندارد. در حالی که احتمال این وجود دارد که قرمزی، تورم یا کبودی رخ دهد، این عوارض جانبی معمولا خفیف است و باید در چند ساعت یا چند روز اول خودشان از بین بروند. به طور کلی، نباید نگران تغییر زمان انجام فعالیت روزمره طبیعی خود در روز درمان با بوتاکس بود. اگر در طول بهبودی خود سوالی یا نگرانی داشتید، با پزشک خود در تماس باشید.

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام