نحوه استفاده صحیح از کرم ضدآفتاب و بررسی عملکرد آن

اغلب افراد قبل از ترک خانه کرم ضد آفتاب را بر روی پوست خود استفاده می کنند تا از پوست در برابر نورخورشید محافظت کنند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که کرم ضد آفتاب چگونه عمل می کند؟ درک اینکه کرم ضد آفتاب چگونه از پوست محافظت می کند، به شما در استفاده صحیح از این محصولات کمک خواهد کرد.

دو نوع کرم ضد آفتاب وجود دارد: ضد آفتاب شیمیایی و ضد آفتاب معدنی یا مینرال (به نام ضدآفتاب فیزیکی نیز شناخته می شود)

مقاله مرتبط: آشنایی با انواع کرم ضد آفتاب و ترکیبات آنها

در این مقاله می خواهیم نگاه اجمالی بر این دو نوع ضد آفتاب بیندازیم و ببینیم که مواد فعال آنها چگونه از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کنند.

پوست و نور خورشید

در ابتدا دانستن اینکه پوست چگونه از شما محافظت می کند، برای درک بهتر نحوه عملکرد کرم های ضد آفتاب مهم است.

پوست ما دارای سه لایه اصلی است که دو لایه از این سه لایه در معرض اشعه های UVA و UVB نور خورشید هستند.

بالاترین لایه پوست اپیدرم نام دارد و دارای ملانین یا همان رنگدانه های پوستی است. هر چقدر ملانین پوست شما بیشتر باشد، پوست تیره تر خواهد بود. همینطور اگر ملانین کمی در پوست باشد، فرد بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی است. نشانه های آفتاب سوختگی شامل درد، تاول، خارش پوست و قرمزی شدید پوست می باشد.

زیر لایه اپیدرم پوست، لایه درم که دارای عروق خونی و عصب می باشد، قرار گرفته است. این لایه هم در معرض نور خورشید قرار دارد ولی به طرز متفاوت تری! برای فهمیدن آن ادامه مقاله را بخوانید.

محافظت از پوست در برابر اشعه فرابنفش: چه تفاوتی بین اشعه UVA و UVB وجود دارد؟

عکس انواع اشعه های خورشید
میزان نفوذ اشعه های مختلف خورشید به پوست

نور فرابنفش یا همان UV، درواقع در مقادیر کم برای بدن مفید است. این نور به تحریک تولید ویتامین دی کمک می کند. این ویتامین جذب کلسیم در بدن انسان را ممکن می سازد، یعنی ماده ای که استحکام و سلامت استخوان ها را افزایش می دهد. اشعه های یو وی حتی می توانند به استریزه کردن زخم نیز کمک کنند.

اما اشعه های یو وی آسیب های جدی به پوست وارد می کنند. دو نوع اشعه یو وی- یعنی UVA و UVB- وجود دارد.

اشعه های UVA نسبت به اشعه های UVB پر قدرت ترند و به لایه های عمیق تری از پوست می توانند نفوذ کنند و به لایه درم برسند. در صورتی که اشعه یو وی بیش از حد به پوست وارد شود، می تواند در روند سلول های پوستی اختلال ایجاد کند، به طوری که در ظاهر پوست و رشد سلول های آن تاثیر می گذارد. همچنین اشعه زیاد یو وی، خاصیت ارتجاعی پوست را از بین می برد و منجر به ظهور چین و چروک و خطوط ریز در پوست می شود.

با بالارفتن سن، پوست نمی تواند خود را در برابر آسیب های ناشی از اشعه های یو وی ترمیم کند. بنابراین آسیب های نور خورشید به چین و چروک های بیشتر و حتی مشکلات سلامتی پوست منجر خواهد شد.

عکس پیری پوست
پیری پوست سمت راست صورت به دلیل قرارگیری مکرر در معرض نور خورشید

چرا فاکتور محافظتی خورشید یا همان SPF انقدر مهم است؟

تمامی محصولات ضدآفتاب بر روی برچسب خود، SPF یا همان فاکتور  محافظتی خورشید دارند. SPF معیاری برای نشان دادن میزان موثربودن ضدآفتاب در محافظت از پوست در برابر اشعه های UVB می باشد. این ها اشعه هایی هستند که موجب آفتاب سوختگی می شوند.

متخصصین پوست معمولا استفاده از ضدآفتاب هایی با SPF 15 تا 50 را پیشنهاد می کنند. این عدد درصدی از اشعه های UVB که ضد آفتاب می تواند فیلتر کند را نشان می دهد. ضد آفتابی با SPF 15 حدود 93 درصد از اشعه های UVB و ضدآفتاب با SPF 50 حدودا 97 درصد از اشعه های UVB را مسدود می کند. هیچ SPF وجود ندارد که قادر به مسدود کردن تمامی اشعه های نور خورشید باشد.

اما SPF از جنبه دیگری هم با اهمیت است. این عدد برای این طراحی شده است تا به شما بگوید در صورت استفاده از آن ضدآفتاب چقدر طول می کشد تا اشعه UVB پوست شما را قرمز و آفتاب سوخته کند.

برای مثال؛ SPF 30 به معنای این است که پوست شما حدود 30 برابر بیشتر از زمانی که ضد آفتاب استفاده نکرده اید در برابر آفتاب طاقت می آورد و نمی سوزد.

نکته: اگر روی محصولی نوشته شده باشد که SPF آن بین 2 تا 14 است، باید دقت کنید که این محصول نمی تواند شما را در برابر سوختگی و آسیب های نور خورشید محافظت کند. بنابراین استفاده از ضدآفتاب همراه با آن محصول ضروری است.

ضد آفتاب طیف گسترده یا همان Broad spectrum چیست؟

احتمالا هنگام خرید کرم ضد آفتاب با عبارت طیف وسیع یا طیف گسترده مواجهه شده اید. این لغت فقط یک عبارت تجلاتی بازاریابی نیست! این عبارت بدین معناست که ضد آفتاب از شما در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کند.

ضد آفتاب های طیف گسترده بهترین ضد آفتاب ها هستند، زیرا این کرم ها از بروز سوختگی، چین و چروک زودرس و لکه های تیره جلوگیری می کنند. ضد آفتاب Broad spectrum برای محافظت شما در برابر اشعه های یو وی و همچنین خطرات ناشی از آن طراحی شده است.

چه تفاوتی بین ضد آفتاب مینرال و ضد آفتاب شیمیایی وجود دارد؟

انواع کرم ضد آفتاب

دو نوع ضد آفتاب در داروخانه ها و فروشگاه ها وجود دارد: ضد آفتاب های شیمیایی و ضد آفتاب های معدنی.

ضد آفتاب شیمیایی، همانطور که از نام آن پیداست از مواد شیمیایی تهیه شده اند که می توانند اشعه های یو وی را قبل از رسیدن به پوست جذب کنند. این کرم ها اشعه های یو وی را به دام می اندازند و انرژی آنها را بصورت گرما آزاد می کنند. این کرم ها از کرم های ضد آفتاب مینرال رقیق تر هستند و حتی به صورت اسپری نیز در بازار پیدا می شوند.

از طرف دیگر ضد آفتاب معدنی (یا ضد آفتاب فیزیکی) از دو ماده فعال یعنی زینک اکسید و تیتانیوم اکسید تهیه می شوند. این مواد معدنی از پوست در مقابل اشعه های یو وی مانند سپری محافظت می کنند و مانعی فیزیکی در مقابل آنها هستند. اشعه های یو وی با برخورد به این لایه پراکنده می شوند و نمی توانند به پوست نفوذ کنند.

به دنبال چه کرم ضد آفتابی باشیم، ضد آفتاب شیمیایی یا ضد آفتاب مینرال؟

زینک اکسید و تیتانیوم اکسید هردو مواد بی خطر و موثری هستند. اما برخی متخصصین نگران موادی هستند که در ضد آفتاب های شیمیایی یافت می شود.

برخی مواد شیمیایی در این محصولات مانند اکتوکریلن، اکامسول، اکسی بنزون و آووبنزون قابلیت نفوذ در پوست را دارند و بعضی اوقات در ادرار، پلاسمای خون و حتی شیر پستان نیز راه پیدا می کنند. برای مشخص شدن اینکه آیا این مقدار جذب در بدن مضر می باشد یا خیر باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

اگر نگران این مقدار جذب مواد شیمیایی در بدن هستید بهتر است از ضد آفتاب های معدنی استفاده کنید. از متخصصین پوست بخواهید تا بهترین کرم ضد آفتاب معدنی را به شما پیشنهاد کند.

ضدآفتاب ضد آب؟!

آیا تا به حال کرم های ضد آفتابی که روی لیبل آنها لغت ضدآب حک شده را دیده اید؟ باید به این نکته اشاره کنیم که وقتی شما عرق می کنید یا به استخر می روید، خاصیت محافظتی ضد آفتاب شما فورا از بین می رود. بنابراین هیچ ضد آفتابی وجود ندارد که قادر باشد بعد از خیس شدن از پوست شما محافظت کند.

طرز صحیح استفاده از ضدآفتاب چگونه است و چرا باید دائما آن را تمدید کنیم؟

از آنجایی که کرم های ضدآفتاب ضد آب نیستند، شما پس از مدتی باید مجددا کرم را تمدید کنید. چه اینکه پوست شما به دلیل فعالیت های ورزشی عرق کرده باشد، چه در استخر شنا کرده باشید، باید پوست را خشک کرده و دوباره از کرم خود استفاده کنید.

قاعده مهمی که می توانید در خصوص استفاده از کرم ضد آفتاب به یاد داشته باشید این است که اگر بیرون از خانه بود هر دو ساعت و اگر در حال شنا هستید در مدت زمان کمتری کرم خود را تمدید کنید. در مورد این نکته وسواسی عمل کنید تا پوست شما از چین و چروک و لکه ها در امان باشد.

نکات مهم استفاده از ضدآفتاب

سوالات بیشتری درمورد کرم های ضدآفتاب دارید؟ با متخصصین پوست مشورت کنید.

در بازار ضدآفتاب های زیادی با ادعاهای مختلف وجود دارد. آنقدر گزینه پیش روی شماست که ممکن است انتخاب را برای شما دشوار کند. اگر مطمئن نیستید که کدام ضد آفتاب برای شما مناسب تر است، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید. مطمئنا متخصصین پوست گزینه های خوبی را به شما معرفی خواهند کرد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی