هایفوتراپی صورت یا جراحی لیفت صورت، کدام بهتر است؟

هایفوتراپی صورت (HIFU) یک درمان زیبایی نسبتاً جدید برای سفت کردن پوست است که برخی از افراد آن را یک جایگزین غیر تهاجمی و بدون درد برای لیفت صورت می دانند. این روش از انرژی فراصوت برای تحریک تولید کلاژن استفاده می کند که منجر به سفت شدن پوست می گردد.

هایفو، به طور گسترده ای برای درمان تومورها استفاده شده است و اولین گزارش استفاده از هایفو برای زیبایی به سال 2008 برمی گردد.

پس از آن، هایفو در سال 2009 توسط اداره غذا و دارو (FDA) برای لیفت پیشانی (خط ابرو) مورد تأیید قرار گرفت. همچنین این دستگاه توسط FDA در سال 2014 برای بهبود خطوط و چین و چروک بالای سینه و گردن (دکولته) تأیید شد.

با انجام چندین آزمایش بالینی کوچک دریافتند که هایفو برای لیفت صورت و بهبود چین و چروک، یک روش ایمن و مؤثر است. افراد در طی چند ماه پس از درمان توانستند نتایج این روش را مشاهده کنند.

تاکنون، هایفو تراپی به عنوان یک درمان امیدبخش معرفی شده است که می تواند جایگزین جراحی لیفت صورت شود، به خصوص در افراد جوان که نمی خواهند ریسک جراحی را بپذیرند و علاقه ای به سپری کردن دوره نقاهت مربوط به روش جراحی لیفت صورت را داشته باشند.

هایفو تراپی برای افرادی که دارای چین و چروک های زیاد و عمیق تری هستند، به خوبی عمل نمی کند.

هایفوتراپی صورت چیست؟

هایفو تراپی از انرژی فراصوت متمرکز استفاده می کند تا لایه های زیر پوست را مورد هدف قرار دهد. انرژی فرا صوت باعث می شود که بافت به سرعت گرم شود.

هنگامی که سلول ها در منطقه هدف به دمای خاصی می رسند، آسیب سلولی را تجربه می کنند. در حالی که ممکن است این موضوع غیر عادی به نظر برسد، در واقع این آسیب سلولی باعث تحریک بیشتر سلول ها برای تولید کلاژن بیشتر است. کلاژن، پروتیئنی است که ساختار پوست را حفظ می کند.

افزایش کلاژن منجر به سفت تر شدن و محکم تر شدن پوست با چین و چروک های کم می شود. از آنجا که پرتوهای فرکانس بالای فراصوت بر روی یک بافت خاصی زیر سطح پوست متمرکز می شوند، هیچ آسیبی به لایه های بالاتر پوست و بافت های مجاور وارد نمی کنند.

هایفوتراپی ممکن است برای هر کسی مناسب نباشد. به طور کلی، در افراد بالای 30 سال با افتادگی و شلی خفیف تا متوسط پوست بهتر عمل می کند.

افراد مسن تر با عوارض پوستی زیاد، سستی شدید پوست و یا سفتی و سختی پوست بر روی گردن کاندیدای خوبی برای این روش نیستند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

هایفوتراپی برای افراد مبتلا به عفونت و ضایعات پوستی در منطقه هد، آکنه شدید یا کیستیک، و ایپملنت های فلزی در منطقه درمان توصیه نمی شود.

مزایای هایفوتراپی صورت

به گفته انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی آمریکا، هایفوتراپی و سایر جایگزین های غیر جراحی لیفت صورت در طول چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. تعداد کل جراحی های انجام شده، 65 درصد بین سال های 2012 و 2017 افزایش یافته است.

هایفوتراپی مزایای زیبایی بسیار زیادی دارد، از جمله:

 • کاهش چین و چروک
 • سفت کردن پوست گردن
 • لیفت گونه ها، ابرو و پلک ها
 • بهبود خط چانه و آرواره
 • سفت کردن پوست دکلته (پوست بالای قفسه سینه و گردن)
 • صاف کردن پوست

نتایج پژوهش امیدوار کننده است. پژوهشی در سال 2017 انجام شد که شامل 32 فرد کره ای بود که در آن هایفوتراپی به طور قابل توجهی حالت الاستیکی گونه، شکم و ران را پس از 12 هفته بهبود داد.

در یک پژوهش دیگر که شامل 93 نفر بود، 63 درصد از کسانی که با هایفوتراپی درمان شدند پس از 90 روز ظاهر پوست صورت و گردن آنها بهبود یافته بود.

حتما بخوانید:

مقایسه هایفوتراپی و جراحی لیفت صورت

در حالی که هایفوتراپی خطرات و هزینه های کمتری نسبت به جراحی لیفت صورت دارد، نتایج ممکن است طولانی مدت نباشند و تکرار روش مورد نیاز باشد. در اینجا خلاصه ای از تفاوت های اصلی بین هر دو روش را ذکر می کنیم:

  هایفوتراپی جراحی لیفت صورت
تهاجمی بودن غیر تهاجمی و بدون برش به طور متوسط 1.707 دلار
هزینه به طور متوسط 1.707 دلار به طور متوسط 7.562 دلار
زمان بهبودی بلافاصله 2 تا 4 هفته
عوارض قرمزی و تورم خفیف خطرات مربوط به بیهوشی، خونریزی، عفونت، لخته شدن خون، درد یا زخم، ریزش مو در محل برش
درجه تأثیر در یک پژوهش انجام شده 94% افراد پس از انجام این روش و پیگیری زمان بهبودی را 3 ماهه عنوان کردند. در یک پژوهش انجام شده، 98 درصد از افراد پس از یک سال بهبودی را خوب و یا فراتر از انتظار بیان کردند
تأثیرات بلند مدت در همان پژوهش نشان داده شده است که بهبودی در ظاهر حداقل 6 ماه ادامه دارد، هنگامی که فرایند پیری طبیعی مجدد شروع می شود به احتمال زیاد به درمان های هایفوتراپی اضافی نیاز دارید. نتایج طولانی مدت است. در یک پژوهش انجام شده، 68 درصد از افراد بهبودی را بسیار خوب یا فراتر از انتظار به مدت 13 سال پس از جراحی عنوان کردند.

هزینه هایفوتراپی صورت

بر طبق گفته انجمن جراحان زیبایی آمریکا، میانگین هزینه روش سفت کردن پوست بدون جراحی در سال 2017 به مبلغ 1700 دلار بود. این مسئله یک تفاوت بزرگ با روش جراحی لیفت صورت دارد که به طور متوسط 7500 دلار هزینه می برد.

در نهایت، این هزینه بستگی به منطقه تحت درمان و موقعیت جغرافیایی شما و همچنین تعداد کل جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مورد نظر دارد.

باید با یک ارائه دهنده هایفو در منطقه خود تماس بگیرید. هایفوتراپی توسط بیمه درمانی تحت پوشش قرار نمی گیرد.

هایفوتراپی چه حسی دارد؟

ممکن است در طی هایفو تراپی ناراحتی کمی داشته باشید. بعضی افراد آن را به صورت پالس های الکتریکی کوچک و یا حس خراش دهنده توصیف می کنند.

اگر در مورد درد نگران هستید، پزشک ممکن است قبل از درمان، استامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایپوپروفن تجویز کند.

بالافاصله پس از درمان، ممکن است قرمزی یا تورم خفیفی را تجربه کنید که در عرض چند ساعت آینده به تدریج کاهش می یابد.

هایفو صورت چگونه انجام می شود؟

قبل از انجام هایفو صورت آماده سازی خاصی لازم نیست. قبل از درمان باید تمام مواد آرایشی و مراقبت از پوست را از ناحیه هدف تمیز کنید.

روند انجام هایفورتراپی:

 • پزشک یا تکنسین در ابتدا منطقه مورد نظر را تمیز می کند.
 • ممکن است قبل از شروع کرم بیحسی موضعی استفاده کند.
 • سپس پزشک یا تکنسین ژل مخصوص امواج فراصوت را بروی صورت مالش می دهد.
 • دستگاه هایفوتراپی در برابر پوست قرار می گیرد.
 • پزشک یا تکنسین دستگاه را با تنظیمات مناسبی در برابر پوست تنظیم می کند.
 • سپس، انرژی فراصوت به مدت 30 تا 90 دقیقه به ناحیه هدف در پالس های کوتاه اعمال می شود.
 • دستگاه برداشته می شود.

اگر درمان های اضافی مورد نیاز باشد، در مورد درمان های بعدی برنامه ریزی خواهد شد.

در حالی که انرژی فراصوت اعمال می شود، ممکن است احساس گرما و سوزش داشته باشید. اگر اذیت کننده باشد، می توانید داروهای مسکن مصرف کنید.

پس از انجام این روش، می توانید فعالیت های روزانه خود را ادامه دهید.

عوارض هایفوتراپی صورت

روش هایفوتراپی بسیار ایمن است، اگر توسط یک فرد حرفه ای و متخصص انجام شود.

بهترین قسمت در این درمان این است که می توانید بلافاصله پس از ترک مطب، به فعالیت های عادی خود برگردید و نیازی به استراحت ندارید. کمی قرمزی و یا تورم جزئی ممکن است رخ دهد، اما باید سریعاً برطرف شود. احساس سوزن سوزن شدن منطقه تحت درمان ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشد.

به ندرت ممکن است بی حسی و یا کبودی موقت را تجربه کنید، اما اگر اتفاق بیافتند، این عوارض جانبی معمولاً پس از چند روز از بین می روند.

نکات مهم در رابطه با هایفوتراپی صورت

 • هایفوتراپی (HIFU) از امواج فراصوت برای تحریک تولید کلاژن و الاستین به منظور ایجاد ظاهر جوان تر استفاده می کند.
 • هایفوتراپی یک روش ایمن، مؤثر و غیر مخرب برای سفت کردن پوست محسوب می شود.
 • مزایای آن نسبت به جراحی لیفت صورت انکار نشدنی است. هیچ برشی، زخمی یا دوره استراحتی برای بهبودی در این روش وجود ندارد. همچنین هایفوتراپی ارزان تر از روش جراحی لیفت صورت می باشد.
 • اکثر افراد نتایج کامل را بعد از درمان نهایی خود مشاهده می کنند.
 • اگر به دنبال یک درمان سریع، بدون درد و غیر تهاجمی هستید، هایفوتراپی یک گزینه عالی در مقایسه با جراحی لیفت صورت است.
 • البته، هایفوتراپی یک معجزه برای پیری نیست. این روش برای بیمارانی با سستی و شلی پوست خفیفت تا متوسط مناسب است و ممکن است این روش طی یک یا دوسال مجدد تکرار شود زیرا فرایند پیری طبیعی زمان می برد.
 • اگر مسن هستید و دارای چین و چروک های زیادی می باشید، هایفوتراپی ممکن است نتواند این مشکلات پوستی را از بین ببرد.

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام