معرفی ورزش هایی که چربی سوزی فوق العاده ای دارند

ورزش چربی سوز

وقتی نوبت به ورزش کردن می رسد، همیشه می گویند یا به بهترین نحو آن را انجام بده و یا ورزش نکن و به خانه برگرد. به همین دلیل است که ما اطلاعات اساسی به همراه تجربیات مربیان درجه یک را گرد هم آورده ایم تا برای شما تمرین هایی که بیشترین کالری را می سوزاند را ارائه کنیم.

1- دویدن

ورزش دویدن

دویدن یکی از ساده ترین تمرینات ورزشی است که هر فرد می تواند انجام دهد، زیرا به هیچ تجهیزات خاصی نیاز ندارد.

دویدن با سرعت 8 متر در ساعت، به مدت یک ساعت موجب سوزاندن 1074 کالری در یک فرد 90 کیلویی می شود. زیرا این ورزش به مقدار انرژی زیادی نیاز دارد و فشار قابل توجهی بر روی سیستم قلبی عروقی شما می گذارد. اغلب ما نمی توانیم برای طولانی مدت به سرعت بدویم.

بهترین روش برای انجام این ورزش این است که دوسرعت 10 تا 20 ثانیه ای ( 100 تا 200 متر) داشته باشید. این بازه های زمانی را تا زمانی که به نظرتان کافی باشد یا زمانی که دو سرعت به نظرتان مانند دویدن معمولی به نظر برسد ادامه دهید.

دوست دارید تاثیر ورزش تان را به حداکثر برسانید؟ برای این کار می توانید موقع دویدن جلیقه ی وزنه دار به تن کنید. این کار باعث می شود کالری بیشتری سوزانده شود و از نگه داشتن دمبل یا استفاده از وزنه های مچ پا بسیار بی خطرتر است.

2- طناب زنی

ورزش طناب زنی

دلیلی وجود دارد که برخی از بزرگ ترین بوکسورهای جهان برای تمرین پاهای خود و افزیش ضربان قلب شان به طناب زنی تکیه کرده اند. طناب زنی می تواند در هر ساعت تا 1074 کالری بسوزاند و یک ورزش عالی برای کل بدن است. حتی چند دقیقه طناب زنی می تواند ریه های شما را فعال تر کرده و ضربان قلب تان را بالا ببرد.

یکی از بهترین مزایای ورزش طناب زنی این است که شما تقریبا می توانید آن را در همه جا انجام دهید، هرچند تعداد کمی از ما می توانیم به طور مداوم چند دقیقه آن را انجام دهیم. درست مانند دویدن، بهترین راه برای طناب زنی، انجام آن در میان تمرینات ورزشی و در فواصل زمانی مشخص است. تعداد مشخصی را برای طناب زدن انتخاب کنید، مثلا صد تا، سپس به مدت یک دقیقه راه روید یا استراحت کنید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که از پریدن خسته شوید. اگر می توانید به مدت چند دقیقه بدون وقفه طناب بزنید، حتما این کار را انجام دهید. برای دستیابی به بهترین نتیجه حتما در بین طناب زنی وقفه ایجاد کنید.

3- تکواندو

کالری سوزی با تکواندو

وقتی صحبت از ورزش های رزمی که چربی سوزی بالایی دارند می شود، تکواندو پرچمدار آنها می شود. این ورزش در هر ساعت حدود 937 کالری برای یک فرد 90 کیلوگرمی می سوزاند. تکواندو نیز مانند بوکس و کشتی یک ورزش دفاع شخصی می باشد که در کره به وجود آمده و حدود 2000 سال قدمت دارد. معمولا این ورزش با مبارزه با شخص دیگر انجام می گیرد. فرد مقابل تلاش می کند تا ضربات شما را خنثی کند تا از حالت دفاعی خارج شوید. این ورزش بر روی سرعت، قدرت، تمرکز، نیروی واکنش و کنترل تنفس تأکید دارد و در واقع یک ذهنیت ورزشی در دنیای دیگر را به خود اختصاص داده و ذهن و بدن را به یک سلاح قدرتمند تبدیل می کند. هرچند بسیاری از افراد میان حرکات شان استراحت می کنند بهتر است برای بالابردن کالری سوزی این ورزش زمان استراحت را به حداقل برسانید و حرکات ورزشی تان را بی وقفه انجام دهید.

4- شنای قدرتی

ورزش چربی سوز شنا

احتمالا شنیده اید که شنا، با این که تاثیر کمی دارد و تقریبا برای همه ی افراد بدون در نظر گرفتن سن یا آسیب قابل انجام است، کالری سوزی زیادی دارد. شنای قدرتی می تواند در هر ساعت تا 892 کالری برای یک فرد 90 کیلویی بسوزاند. علاوه بر مزایای درمانی این ورزش و تعادل خوب آن بین ورزش قدرتی و هوازی، یکی از مزایای جانبی شنا در آب بودن است. دمای بدن ما به طور طبیعی 37 درجه است اما دمای میانگین آب معمولا کمتر از دمای بدن می باشد، بدین صورت بدن برای گرم نگه داشتن خود و جبران اختلاف دما شروع به سوزاندن کالری می کند.

5- دویدن روی پله ها

ورزش چربیسوز

هیچ چیز مانند دویدن بر روی پله ها نمی تواند برای چربی سوزی کار آمد باشد. این کار نه تنها برای عضله سازی و بهبود سطح عملکرد قلب مفید است، بلکه کالری زیادی نیز می سوزاند. دویدن روی پله می تواند در یک ساعت تا 819 کالری برای یک فرد 90 کیلویی بسوزاند. دویدن روی پله به طور موثری ضربان قلب را افزایش می دهد و از آنجایی که قلب و شش، خون و اکسیژن بیشتری را پمپ می کنند، در نتیجه کالری بیشتری نسبت به دویدن در همان مسافت بر روی زمین مسطح سوزانده می شود. سرعت دویدن، تعداد پله و ارتفاع پله در مقدار کالری سوزانده شده موثر می باشد. می توانید سرعت بالا رفتن از پله ها را برای افزایش سطح فشار تغییر دهید یا دو قدم را با هم بردارید تا عضلات سخت تر کار کنند و در نتیجه کالری سوزی بیشتر شود.

6- دویدن با قدم های آهسته

دویدن با سرعت کم برای مثال 8 کیلومتر در ساعت، یک روش عالی برای سوزاندن کالری می باشد. در حقیقت یک فرد 90 کیلویی می تواند 755 کالری در هر ساعت با دویدن با سرعت کم بسوزاند. از آنجایی که این ورزش کل بدن را درگیر می کند، بر روی بسیاری از عضلات به صورت همزمان اثر می گذارد و سیستم قلبی عروقی شما را به چالش می کشد. هم چنین این ورزش نسبتا آسان است و فقط به کفش مخصوص دویدن نیاز دارد.

اگر می خواهید کالری بیشتری هنگام این ورزش بسوزانید، سعی کنید به تردمیل کمی شیب دهید. این کار شدت ورزش شما را افزایش می دهد.

7- تنیس

ورزش تنیس

ورزش تنیس به دلیل سرعت بالای دویدن و حرکت مورد نیاز بدن در بازی، یک روش عالی برای چربی سوزی است. آنچه تنیس را بسیار چالش برانگیز می کند نیاز به کاهش سرعت سریع و شتاب زیاد می باشد تا شما را به یک ورزشکار خوب تبدیل کند. حرکت توپ بسیار غیرقابل پیش بینی است و وقتی شما با غیر قابل پیش بینی ها مواجه می شوید، مغز و ماهیچه ی خود را به چالش می کشید تا سریع تر منقبض شود و بدن شما را در موقعیت مناسب قرار دهد.

بازی تنیس حتی به مدت 5 دقیقه تاثیر زیادی بر روی بدن شما می گذارد و انجام آن به مدت یک ساعت تا 728 کالری برای یک فرد 90 کیلویی می سوزاند (اگر دو نفره بازی کنید کالری کم تری می سوزانید) اگر به دنبال آن هستید که کالری بیشتری با تنیس بسوزانید، شلوارک های کشی سبک یا جلیقه ی وزنه دار استفاده کنید.

8- بسکتبال

ورزش بسکتبال

ورزش بسکتبال به طور کلی شامل دویدن در مسافت های کوتاه و پرش از یک ناحیه ی زمین به ناحیه ی دیگر به مدت یک ساعت یا حتی بیشتر به همراه زمان استراحت بسیار کوتاه می باشد. این حرکات همه جانبه به طور جدی بدن را تحت فشار قرار می دهند و بدن را به استفاده از کالری زیادی مجبور می کند.

ثابت شده است که یک ساعت بازی بسکتبال برای یک فرد 90 کیلویی تا 728 کالری می سوزاند. برای شروع با 15 دقیقه بازی شروع کنید و سپس زمان بازی را کم کم افزایش دهید. به دلیل بالا بودن احتمال آسیب در این چنین ورزش ها بخصوص بخاطر آماده نبودن بدن، حتما مراقب خود باشید.

9- اسکیت سواری

ورزش اسکیت

اسکیت سواری بدون تاثیر زیاد بر روی مفاصل، یک تعادل خوب میان ورزش های قدرتی و هوازی ایجاد می کند. اسکیت سواری چندین ماهیچه را به طور همزمان درگیر می کند. تحقیقات نشان می دهد که یک ساعت اسکیت سواری در حالت عادی برای یک فرد 90 کیلوگرمی 683 کالری می سوزاند. اضافه کردن چند بازه زمانی کوتاه سرعتی به مدت 10 تا 20 ثانیه نه تنها سرگرمی خوبی است بلکه روش فوق العاده ای برای افزایش ضربان قلب به منظور کالری سوزی بیشتر می باشد. شاید زمان آن رسیده که تغییراتی در ورزش تان ایجاد کنید و اسکیت سواری را انتخاب کنید.

10- ایروبیک ضربه ای

ایروبیک فشرده می تواند سرگرم کننده و در عین حال به طور موثری مفید باشد. حرکات ایروبیک بدن و عضلات را به چالش می کشد تا به سرعت و در حالتی کنترل شده منقض و بعد رها شوند. اصطلاح ضربه ای به فعالیت هایی اشاره دارد که هر دو پا از زمین جدا می شوند مانند جامپینگ جک، حرکات پرشی به سبک پلی متریک و برخی از حرکات رقص است.

در حالی که این شکل از ورزش اغلب سرگرم کننده است و تنوع زیادی دارد، تأثیر آن بر روی مفاصل برای همه مناسب نیست. این نوع ورزش با اضافه کردن تجهیزات وزنه دار می تواند باعث به حداکثر رساندن فشار و تمرین دادن نواحی از بدن با عضلاتی بزرگ مانند باسن، پاها، قفسه سینه و پشت می شود می تواند تاثیر گذاری بیشتری بر روی چربی سوزی نیز داشته باشد. این نوع تمرینات که به صورت تمرینات شدید و وقفه دار (HIIT) انجام می شود، یعنی شما در فواصل زمانی مشخص ورزش و سپس استراحت می کنید، این نوع ورزش می تواند کالری شما را به طرز فوق العاده ای بسوزاند. توجه داشته باشید هنگام تمرینات ورزشی شدید مدت زمان ورزش خود را کوتاه تر کنید(20 تا 30 دقیقه مناسب است).

11- راکت بال

مانند تنیس، راکت بال نیز یک نوع تمرین ورزشی شدید است که به طور متوسط 637 کالری در هر ساعت برای افراد بزرگسال می سوزاند. با انجام این بازی در زمین بازی کوچک و یک توپ شما باید به طور مداوم بدوید، بپرید و خودتان را در مسیر توپ قرار بدهید.

اما شاید بهترین قسمت درباره این ورزش چالش برانگیز بودن آن به صورت ذهنی و فیزیکی است. دوستان خود را دور هم جمع کنید و با 30 دقیقه بازی شروع کنید. اگر احساس خستگی نکردید، آن را تا یک ساعت ادامه دهید.

12- کوله گردی

ورزش با کوله پشتی

حمل کوله پشتی در کوهنوردی یک تمرین فوق العاده در طبیعت می باشد و حدود 637 کالری برای فردی با 90 کیلو وزن می سوزاند. به لطف وزن کوله پشتی، بدن شما به عضله سازی در بالاتنه و پایین تنه می پردازد. زمین های متنوع همچنین برای بهبود هماهنگی و تقویت عضلات کوچک در پا و مچ عالی می باشد. برای این که با این ورزش کالری بیشتری بسوزانید بارتان را بیشتر کنید یا مسیری شیبدار را انتخاب کنید.

13- اسکی روی آب

کالری سوزی با اسکی روی آب

این ورزش، که شامل ایجاد تعادل بر روی دو اسکی هنگامی که با یک قایق کشیده می شوید است. بخشی از ورزش به دست آوردن حالت صحیح و خم شدن هنگام فشار آوردن پاها بر روی آب است. بازوها با کشیده شدن مداوم طناب منقبض می شوند و به عضلات ساعد ها، ماهیچه ی دو سر و عضله پشتی بزرگ فشار می آید و هم چنین عضلات ساق پا و ماهیچه چهار سر ران نیز به صورت همزمان درگیر می شوند.

14- ورزش با دستگاه روئینگ

ورزش چربی سوز روئینگ

در حالی که دستگاه روئینگ ممکن است قدیمی به نظر برسد، اما در حال بازگشت به تمام باشگاه ها و ورزشگاه ها در سرتاسر دنیا می باشد. روئینگ ورزشی فوق العاده برای کل بدن است و چربی سوزی بالایی دارد و بر روی مفاصل تاثیر منفی کمی دارد.

دستگاه روئینگ قسمت بالاتنه و پایین تنه را درگیر می کند که برای سوزاندن کالری و در عین حال کار بر روی چند ماهیچه عالی می باشد. همانند اغلب تمرینات هوازی، برای این که چربی سوزی را افزایش دهید باید مدت زمان بیشتری را به ورزش های شدید اختصاص دهید و آن را با کمی روئینگ آهسته ترکیب کنید. اغلب مربیان تمرین روئینگ به مدت 60 ثانیه با سرعت بالا و 15 ثانیه با سرعت پایین را توصیه می کند. هم چنین می توانید به مدت چند دقیقه بی وقفه با سرعت متوسط این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تناسب اندام

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

زیبایی کلینیکی