ونیر دندان چیست؟

لمینت دندان

اگر نگران دندان های زرد رنگ، شکسته یا کج خود هستید، می توانید برای زیباتر شدن لبخند خود، ونیر دندان  را در نظر بگیرید. ونیرها درواقع روکش های نازکی هستند که به سطح جلوی دندان های شما متصل می شوند. روش ونیر تقریبا مقرون به صرفه بودن است و امروزه بسیار محبوب شده است.

دو نوع لمینت با نام های کامپوزیت ونیر و ونیر پرسلان یا ونیر سرامیکی در دسترس است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله قصد داریم درمورد انواع ونیر دندان و ویژگی های آنها بیشتر توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید تا لبخند زیباتری به شما هدیه دهیم.

لمینت دندان چیست؟

آیا می دانید کلمه “ونیر” به چه معنی است؟ این کلمه از یک لغت فرانسوی fournir” ” گرفته شده که به معنی مبله کردن می باشد. دقیقا همانطور که منزل خود را برای زیبایی بیشتر مبله می کنید، برای زیبایی دندان ها هم می توانید ونیر دندان انجام دهید.

معنی ونیر در فرهنگ لغت پزشکی یک روکش پلاستیکی یا پرسلانی است که به سطح دندانی که از نظر ظاهری ایراد دارد متصل می شود.

ونیر پرسلین یکی از طبیعی ترین و بادوام ترین ونیر هاست، اما ونیر کامپوزیت اقتصادی تر است. از کامپوزیت ونیر می توان در مواردی استفاده کرد که هدف بهبود ظاهر دندان ها است نه ترمیم آسیب های دندان دیده و پوسیده. معمولا برای جایگذاری ونیر باید مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود تاسطح دندان آماده و فضای کافی برای اتصال لمینت ایجاد شود.

می توان لمینت را فقط بر روی یک دندان یا حتی تعداد بیشتری قرار داد. ونیر دندان از نظر اندازه و رنگ متناسب با دندان های شما ساخته می شوند تا کاملا طبیعی به نظر برسند.

بسته به نوع ونیر و مواد مورد استفاده، ونیرها حدود 5-20 سال ماندگاری دارند. چون همه انواع ونیر بسیار مقاوم هستند، بنابراین پس از اتصال آنها هیچ محدودیتی در رابطه با تغذیه وجود ندارد.

ونیر دندان در چه مواردی مناسب است؟

لمینت دندان برای موارد زیر کاربرد دارد:

تغییر رنگ دندان: گاهی اوقات دندان ها خود به خود و یا به دلیل سبک زندگی (سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه، شراب و غیره) کدر یا زرد می شوند. شاید تغییر رنگ دندان در نتیجه مصرف برخی داروها (مثلا مصرف آنتی بیوتیک با دوز بالا در هنگام کودکی) یا آسیب هایی باشد که مخرب اعصاب داخل بدن هستند. روش های سفید کردن دندان ممکن است در بعضی موارد نتایج رضایت بخشی به همراه نداشته باشد، یا دندان ها برای سفید کردن بیش از حد حساس باشند.

تغییر فرم دندان ها: دندان ها به طور طبیعی ممکن است خیلی کوچک یا کوتاه باشند که باعث می شود فرد از لبخند زدن احساس خوبی نداشته باشد. تکنیک ونیر این امکان را فراهم می کند تا طرح لبخند خود را زیباتر و دندان ها را متناسب و هماهنگ کنید.

ترمیم دندان های لب پر شده: ممکن است دندان ها دچار لب پر شدگی باشند که از نظر پزشکی مشکل ساز نیستند، اما اگر احساس خوبی ندارید، این مشکل با ونیر قابل درمان است.

صاف کردن دندان ها: افرادی که می خواهند بدون ارتودنسی دندان های منظمی داشته باشند، می توانند لمینت دندان را در نظر بگیرند. از ونیر می توان برای از بین بردن فاصله زیاد دندان و اصلاح دندان های کج استفاده کرد. با این حال، نیر برای افراد با سن کم توصیه نمی شود، زیرا مینای دندان بسیار سالم را از بین می برد و قابل برگشت نیست. بنابراین برای صاف کردن دندان های کودکان و نوجوانان، ارتودنسی مناسب است. خوشبختانه امروزه روش های ارتودنسی پیشرفت زیادی داشته اند و دیگر ارتودنسی درمانی با سیم های فلزی زشت نیست.

ترمیم صدمات ناشی از دندان قروچه: بیمارانی که دندان قروچه (ساییدن دندان) داشته اند، احتمالا مینای دندانشان آسیب دیده باشد. برای این افراد، استفاده از ونیر پرسلان نه تنها ظاهر زیبایی ایجاد می کند، بلکه از حساسیت در برابر گرما و سرما نیز جلوگیری می کند.

مقاله مرتبط: اشتباهات متداول هنگام تمیز کردن دندان ها

لمینت چگونه باعث زیباتر شدن دندان ها می شود؟

بسته به نتیجه دلخواه شما و ماده مورد استفاده در ونیر، دندانپزشکان روش های متفاوتی را ممکن است در پیش بگیرند. اگر خواهان تغییر رنگ دندان باشید، این روند نسبتا ساده است و در طی دو یا سه مرحله انجام می شود.

روش های پیچیده تر مانند صاف کردن دندان یا روکش دندان شکسته شده به برنامه ریزی و تست بیشتری نیاز دارد تا درمان دقیقا همان چیزی باشد که شما می خواهید.

ونیر پرسلین (پرسلان) توسط تکنسین آزمایشگاه تخصصی ساخته می شود و ساخت آن کمی زمان بر است که بر هزینه آن می افزاید. از طرف دیگر، ونیر کامپوزیت همان زمانی که دندانپزشک روی دندان کار می کند، ساخته و فرم داده می شوند، بنابراین نیاز به کار آزمایشگاهی ندارد.

لمینت پورسلین

قبل از شروع کار بسیار ضروری است که دنداپزشک اطلاعات کاملی در مورد روش و نتیجه نهایی به شما بدهد. اگرچه برای ونیر هم باید زمان و هزینه صرف کنید، اما این روش باز هم نسبت به ایمپلنت و روکش کم تر تهاجمی، سریع تر و ارزان تر است.

فیلم ونیر دندان

مرحله نصب ونیر دندان

بعد از مشاوره اولیه که در آن می توانید مشکل و انتظارات خود را توضیح دهید، دندانپزشک زیبایی از شما عکس می گیرد و شاید از دندان های شما قالب تهیه کند. ممکن است برای بررسی وضعیت فعلی دندان تصویر برداری با پرتو ایکس توصیه شود. همچنین مشکلاتی مانند بیماری لثه نیز قبل از شروع درمان بررسی می شود.

اگر از درمان پیشنهادی راضی باشید، دندانپزشک کارهای مقدماتی را شروع می کند که معمولا شامل تراشیدن لایه نازکی از مینای دندان است تا از نظر ارتفاع و سایز برای اتصال ونیر مناسب شوند. البته در برخی از انواع ونیر، هیچ نیازی به حذف مینای دندان نیست.

این مرحله عموما بدون درد است چون مینای دندان عصب ندارد. با این حال، شاید برای احتیاط از بی حسی استفاده شود.

اگر هدف از انجام ونیر سفیدکردن دندان ها است ولی نمی خواهید تمام دندانهایتان را ونیر کنید، ممکن است قبل از شروع درمان نیاز باشد تا دندان های کناری را تمیز و سفید کنید وگرنه رنگ دندان های طبیعی در مقایسه با ونیر زرد رنگ به نظر می رسد.

ونیر کامپوزیت

کامپوزیت ونیر

قرار دادن کامپوزیت ونیر اغلب در یک جلسه انجام می شود. دندانپزشک سطح دندان را با اسید میخراشد تا زبر شود و سپس ماده باندینگ (چسب) را روی دندان ها قرار می دهد.

سپس مواد کامپوزیتی به صورت لایه های نازک روی دندان قرار داده می شود و به فرم دندان شکل داده می شود. خمیر کامپوزیت ونیر در هر مرحله با استفاده از لامپ مخصوص سخت می شود. درنهایت رنگ و فرم دندان به نتیجه مورد نظر شما می رسد و ونیر مانند یک دندان طبیعی فرم می گیرد.

ونیر پرسلین

لمینت سرامیکی

وقتی صحبت از لمینت سرامیکی می شود، روند درمان طولانی تر خواهد بود. به این دلیل است که هر ونیر سرامیکی باید به صورت جداگانه در آزمایشگاه ساخته شود که 1 تا 3 هفته شاید طول بکشد.

بعد از صاف کردن دندان ها، دندانپزشک از دندان ها قالبگیری می کند تا ونیر مناسبی برای شما ساخته شود. ممکن است در این مرحله شاید ونیر موقت به شما داده شود تا آماده سازی ونیرهای اصلی از دندان ها محافظت شود. البته همه دندانپزشکان این کار را انجام نمی دهند.

پس از آماده شدن روکش پرسلان، دندانپزشک دوباره دندان های شما را تمیز می کند و از اسیدی برای آماده سازی سطح دندان و ونیر استفاده می کند. برای چسباندن روکش ها از یک چسب مخصوص قوی استفاده می شود.

قرار دادن یا ساخت لمینت دندان یک اثر هنر دقیق است و بسته به تعداد دندانهای تحت درمان ممکن است یک یا دو ساعت طول بکشد. در بعضی موارد، این کار تحت بیهوشی عمومی انجام می شود اما نه به دلیل دردناک بودن آن، بلکه به دلیل این که شاید بی حرکت ماندن طولانی مدت دشوار باشد.

قبل و بعد ونیر دندان

عکس قبل و بعد لمینت دندان
عکس قبل و بعد ونیر

نتیجه ونیر دندان واقعا می تواند حیرت آور باشد و طرح لبخند زیبایی برای شما بسازد. با مشاهده عکس قبل و بعد ونیر به آسانی می توان به این حقیقت پی برد.

حین مشاوره اولیه با هر متخصص دندانپزشکی، حتما عکس های قبل و بعد مراجعین او را ببینید تا از کیفیت کار و طبیعی بودن ونیر مطمئن شوید.

انواع لمینت

در حال حاضر دو نوع اصلی کامپوزیت ونیر و کامپوزیت سرامیکی (پرسلان) را شرح داده ایم. اما تنها چیزی که مهم است مناسب بودن آن روش برای شماست.

ونیر دندان
آماده سازی دندان برای نصب لمینت

مزایا و معایب کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر از ونیر پرسلینی ارزانتر است، اما از نظر ظاهر زیبایی شاید به اندازه ونیر سرامیکی خوب نباشد. ونیر کامپوزیت طول عمر کمتری دارد یعنی حدود 5 سال. پس از این مدت، مواد ممکن است پوسته پوسته، لکه دار و ناخوشایند شوند. با این وجود، کامپوزیت ونیر را ونیر موقت نیز می نامند، حتی اگر برای چند ماه یا چند سال ماندگار باشند.

گاهی اوقات می توان بدون از بین بردن مینای دندان کامپوزیت دندان انجام داد که برای بسیاری از افراد این یک مزیت بزرگ است چون به معنای برگشت پذیر بودن درمان است.

نتیجه نهایی به مهارت دندانپزشک زیبایی وابسته است، بنابراین قبل از شروع درمان حتما کارهای قبلی او را بررسی کنید.

مزایا و معایب لمینت پرسلین

با وام ترین نوع لمینت دندان از جنس پرسلین یا همان سرامیک ساخته شده است. اگرچه نازک است، اما انتظار می رود 10 تا 20 سال عمر کند. ونیر پرسلان زیرکونیا می تواند باعث افزایش استحکام دندانهایی شود که آسیب ناچیز دارند و به روکش کامل(تاج) احتیاچ ندارند.

لمینت پرسلین در برابر لکه مقاوم است و شفافیت مواد بسیار شبیه به دندانهای طبیعی است.

این واقعیت که آنها در آزمایشگاه به صورت دستی ساخته می شوند، به این معنی است که در این روش بار کمتری بر دوش دندانپزشک است. با این حال، آنها هنوز هم باید در درست قرار دادن هر قطعه مهارت داشته باشند.

بزرگترین اشکال لمینت سرامیکی از نظر بیشتر افراد هزینه بالای آنها است. برخی از افراد نیز با این فکر که مینای دندان از دندان سالم برداشته می شود، این روش را نمی پسندند. به هر حال دیگر این دندان ها نمی توانند بدون پوشش باشند.

در جدول زیر خلاصه ای از تفاوت های اصلی بین لمینت کامپوزیتی و پرسلین آمده است:

کامپوزیتپرسلین
ظاهرنسبتاً طبیعی اما مستعد لکه دار شدنمانند دندانهای طبیعی، بدون لک
تعداد جلساتمعمولا 1 جلسه2 یا 3 جلسه
طول عمرحدود 5 سال10 تا 20 سال
میزان آسیب به دنداناحتمال تراشیدن و حذف مینای دندان وجود دارد.تراشیدن و حذف مینای دندان لازم است، به جز روش لومینیرز

بهترین برند ونیر دندان

برخی از برند های ونیر وجود دارد که مزایای خاصی را ارائه می دهند. ونیر لومینیرز طراحی بسیار نازک دارند به این معنی که می توانند بدون نیاز به هرگونه تراشیدن، دندان های جذابی به شما هدیه دهند.. لومینیرز معمولا گرانتر است، اما بیش از 20 سال ماندگاری دارند و بعدا قابلیت برداشته شدن بدون آسیب دائمی به دندان ها را دارند. اتصال لومینیرز در طول دو جلسه صورت می گیرد.

ونیر CEREC (CEamic REConstruction) با دست ساخته نمی شوند بلکه دقیقا با استفاده از فناوری رایانه پیشرفته و بر اساس اسکن دهان بیمار طراحی می شوند. بنابراین ساخت این ونیر اختصاصی است و شاید به اندازه ونیر ساخته شده در آزمایشگاه ساخت دندان طبیعی نباشد.

هزینه ونیر CEREC شبیه به پرسلین استاندارد است، اگرچه هزینه آزمایشگاه برای آن وجود ندارد، اما تجهیزات رایانه ای بسیار گران هستند.

فن آوری همیشه در حال پیشرفت است، بنابراین دندانپزشک شما نیز می تواند راه حل های دیگری نیز ارائه دهد.

اگرچه مسئله بودجه مهم است اما دندانپزشک خود را فقط بر اساس هزینه پایین انتخاب نکنید. برای انجام لمینت دندان به دنبال فرد متخصص و با تجربه باشید.

از دندانپزشک بهترین روش مناسب برای وضعیت دندان های خود را بپرسید و در مورد گزینه های دیگر نیز سؤال کنید.

مقاله مرتبط: ارتودنسی کودکان

ونیر فوری و آماده

عکس لمینت فوری
لمینت فوری دندان

شاید شما لمینت های فوری که ارزان قیمت هم هستند را دیده باشید. این ونیرها مجموعه ای از روکش های مصنوعی هستند که به طور مستقیم بر روی دندانهای موجود شما می چسبند. لمینت های فوری و پیش ساخته می توانند جای خالی دندان ها را پر کنند و کجی و آسیب دیدگی آنها را بپوشانند. البته این روکش ها برای طولانی مدت مناسب نیستند و در صورت استفاده مداوم می توانند سلامت دندان ها را به خطر بیندازند. این لمینت ها ظاهر طبیعی ندارند و بسیاری افراد با آنها احساس راحتی ندارند.

روش مراقبت از دندان های لمینت شده

در حین جایگذاری لمینت ها، لثه های شما کمی عقب برده می شوند بنابراین شاید برای چند روز دچار درد شوید. پس از بازگشت به حالت عادی، باید روتین منظم مراقبت از دهان خود را انجام دهید.

در هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان نگران افتادن ونیر دندان نباشید چراکه آنها بسیار محکم متصل شده اند!

توصیه می کنیم این نکات را رعایت کنید تا دندان های شما عالی به نظر برسند:

  • از مسواک با کیفیت استفاده کرده و هر چند وقت یکبار آن را عوض دهید.
  • هر روز نخ دندان بکشید و از دهانشویه استفاده کنید.
  • برای تمیز کردن دندان و از بین بردن تارتار(جرم دندان) مرتبا به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  • اگر به نوشیدن چای، قهوه و شراب علاقه دارید، تمیز کردن دندان های خود را به طور جدی انجام دهید، مخصوصا اگر کامپوزیت دارید که راحت لکه دار می شوند.
  • اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید! تنباکو یکی از دلایل تغییر رنگ دندان است.

مراقبت از دندان های لمینت شده امری اختیاری نیست: اینکه بعد از لمینت شما دندان های جذابی دارید، به این معنی نیست که می توانید از بهداشت دندان خود غافل شوید. بلکه برعکس، اکنون دلیلی برای مراقبت بهتر از دندان های خود نسبت به گذشته دارید. طول عمر لمینت دندان های شما تا حد زیادی به میزان مراقبت شما از آنها و دندانهایتان بستگی دارد.

مقاله مرتبط: آشنایی با جرم گیری عمیق دندان

مقایسه ونیر دندان با روکش و ایمپلنت

در حالی که ونیر دندان یک راه حل مناسب برای بهبود ظاهر زیبایی دندان ها است، اما برای ترمیم دندان های پوسیده یا به شدت آسیب دیده مناسب نیست.

تاج یا روکش دندان اغلب بهترین روش برای ترمیم دندان شکسته یا دندانی است که قسمت زیادی از مینای آن از بین رفته است. روکش ها کل دندان را می پوشانند، نه فقط جلوی دندان و به عنوان یک لایه محافظ در برابر آسیب بیشتر عمل می کند.

در صورتی که دندان به شدت آسیب دیده باشد، ممکن است دندان کشیده شود و در این حالت برای پر کردن جای خالی آن می توان ایمپلنت یا بریج نصب کرد. ایمپلنت دندان به عنوان ریشه ای که در استخوان فک وارد شده است عمل می کند و به همین ترتیب بهترین روش برای جلوگیری از از بین رفتن استخوان فک به دلیل افتادگی دندان است. با این حال، ایمپلنت دندان می تواند بسیار گران باشد.

تجربه کاربر زیبانوس از بریج دندان

جمع بندی

طراحی لبخند

اگر می خواهید ظاهر زیبایی به لبخند خود ببخشید، ونیر دندان یکی از گزینه ها است. شما باید بین ونیر پرسلین و کامپوزیت ونیر یکی را انتخاب کنید و تصمیم شما باید با توجه به بودجه، ظاهر مورد نظر و دوام درمان باشد.

توجه داشته باشید که بیشتر لمینت ها برای آماده سازی نیاز به برداشتن مینای دندان دارند. بنابراین بعد از این روش ها نمی توان دندان را به حالت قبل برگرداند.

اگر در مورد تصمیم خود مطمئن نیستید، شاید بتوانید زیبایی دندان های خود را با درمان کم تهاجمی مانند ارتودنسی، بلیچینگ و پر کردن دندان بهبود ببخشید. هر تصمیمی که بگیرید، امیدواریم که این مقاله به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر در مورد اینکه کدام روش درمانی مناسب شماست کمک کرده باشد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام