آیا پاک کردن تتو در خانه امکان پذیر است؟

تتو یک امر بسیار شخصی است، خواه معنای عمیقی در پشت این کار وجود داشته باشد یا خیر. انجام تتو روی بدن به این معناست که شما متعهد شده اید که تا آخر عمر آن خالکوبی را روی بدن خود داشته باشید. با این حال، اگر چیزی در مورد طراحی تتو وجود دارد که از انجام آن پشیمان شده اید،، همیشه روش هایی برای پاک کردن آن وجود دارد.

عکس قبل و بعد پاک کردن تتو با لیزر کیوسوئیچ
عکس قبل و بعد پاک کردن تتو با لیزر

اگر به جایی رسیده اید که مطمئنید می خواهید تتوی خود را پاک کنید، این راه حل که چندصد هزار تومان هزینه کنید و هفته یا ماه ها در جلسات متعدد پاک کردن تتو نزد یک متخصص شرکت کنید، شاید برای شما جذابیت نداشته باشد، مخصوصا اگر قصد دارید خالکوبی خود را خیلی سریع پاک کنید. تلاش برای پاک کردن تتو در خانه ممکن است راه حل خوبی به نظر برسد، اما کیفیت پاک کردن خانگی تتو همچون کیفیت از بین بردن رنگ تتو با لیزر کیوسوئیچ نزد یک متخصص نیست و در بسیاری از مواقع می تواند بسیار دشوار و حتی غیر ممکن باشد. از آنجا که هنگام تتو کردن، رنگدانه ها در درم و بافت زیر پوست (عمیق تر از سطح پوست) قرار می گیرند، دستیابی به آن رنگدانه ها با روش های خانگی دشوار است، بنابراین میزان موفقیت پاک کردن خالکوبی در خانه بسیار کم است.

چندین روش برای پاک کردن تتو وجود دارد که برخی از آنها پرخطرهستند. در این مقاله به معرفی این روش ها و تاثیر آنها در پاک کردن خالکوبی می پردازیم.

مقاله مرتبط: هر چیزی که باید در مورد تتو بدانید.

سالا ابریژن یا سَندابریژن

طبق نظر متخصصین پوست، بسیاری افراد گمان می کنند که سایش چیزی زبر بر روی پوست برای از بین بردن جوهر تتو مفید است، ولی برعکس این کار هیچ سودی در پاک کردن تتو نخواهد داشت. این به این دلیل است که رنگدانه خالکوبی به زیر اپیدرم (لایه بالایی پوست) وارد شده است، و با سایش پوست فقط سطح پوست لایه برداری می شود. شاید فکر کنید با لایه برداری سطح رویی در حال پاک کردن جوهر هم هستید، اما تمام کاری که انجام دادید وارد کردن آسیب های بیشتر یا ایجاد یک زخم جدید است که در این صورت مجبور خواهید بود برای مراقبت از آن وقت بگذارید.

سالا ابریژن چیست؟

سالا ابریژن یک تکنیک خطرناک است که از آن برای پاک کردن تتو استفاده می شود. در این روش یک محلول نمکی روی پوست ساییده می شود تا اپیدرم را برداشته و در نهایت پوست را قرمز و خراشیده می کند. در سالا ابریژن گمان می شود پوست با گذشت زمان، پوسته پوسته می شود و می ریزد و رنگدانه تتو نیز با آن از بین می رود.

از بین بردن پوست باعث می شود پوست نسبت به آلودگی های محیطی بی دفاع باشد. با اینکه سالا ابریژن ممکن است مقداری از جوهر را از بین ببرد، اما خطر ایجاد اسکار و عفونت زیاد است.

عفونت تتو
عفونت ناشی از پاک کردن اشتباه تتو

کرم های پاک کننده تتو

کرم های پاک کننده تتو در خانه با تنوع زیادی در بازار وجود دارد که دارای طیف گسترده ای از مواد گیاهی، بوتانیکال، دارویی و سفید کننده هستند. همه این کرم ها در یک چیز مشترک هستند: ناکارآمدی در از بین بردن تتو!

با یک جستجوی ساده در اینترنت در مورد کرم های خانگی پاک کننده تتو، صفحاتی از محصولات نشان داده می شود که با روشن کردن یا حتی لایه برداری لایه بالای پوست، موجب کمرنگ کردن تتو می شوند. متخصصین پوست در این رابطه هشدار می دهند که هرگونه تأثیری که از این کرم ها به دست می آید، به احتمال زیاد به دلیل داشتن مواد روشن کننده موجود در ترکیب آنها است که به جای پاک کردن رنگ تتو به خود پوست آسیب می رساند.

کرم های پاک کننده تتو خانگی نیز به دلایل مختلف یک خطر واقعی به حساب می آیند. برای برخی از افراد، این آسیب فقط ایجاد یک واکنش آلرژیک شدید به نام درماتیت تماسی است. با این حال برای سایر افراد، مصرف این کرم ها در خانه می تواند آنقدر سمی باشد که باعث سوختگی شیمیایی یا زخم شدن لایه ای از پوست روی تتو شود.

آب لیمو

استفاده از آبلیمو برای پاک کردن تتو شبیه به عملکرد کرم های پاک کننده تتو است، زیرا اسیدیته آب لیمو دارای خاصیت روشن کنندگی کمی روی پوست است.

این اثر روشن کنندگی، کاری برای جوهر تتو انجام نمی دهد. این کار سطحی است و فقط روی اپیدرم اثر دارد، بنابراین با توجه به اینکه رنگدانه تتو در عمق پوست قرار گرفته، جوهر تتو کمرنگ نخواهد شد. مالیدن آب لیمو روی پوست و سپس رفتن زیر نور خورشید می تواند باعث واکنشی به نام فیتو فوتودرماتیت شود که باعث ابتلا به هیپرپیگمانتاسیون یا همان لکه های پوستی شود.

درمان با لیزر خانگی

عکس لیزر خانگی تتو
دستگاه لیزر تتو خانگی

در حالی که امروزه درمان با لیزر های خانگی محبوب تر و از کیفیت بهتری برخوردار شده اند، نتیجه نهایی اغلب ایده آل نیست، زیرا لیزرهای خانگی نسبت به لیزرهای کیلینیکی بسیار ضعیف تر می باشند.

دستگاه های لیزری و نوری خانگی تنها بخش کمی از قدرت و تطبیق پذیری دستگاه های کلینیکال را دارند. لیزر خانگی معمولا نمی توانند در عمق لازم برای شکستن رنگدانه تتو نفوذ کند.

حتی زیر دست یک متخصص حرفه ای و با تجربه، کار با لیزرها نیازمند تکنیک های پیشرفته ای است تا نوع و قدرت مناسب بر حسب تتوی مشتری بکار گرفته شود. با این حال، از آنجا که لیزرهای خانگی بسیار ضعیف هستند، کار با آنها تقریبا بی خطر است و استفاده از آنها آسیبی به همراه نخواهد داشت.

لیست پزشکان متخصص پاک کردن تتو

بهترین روش پاک کردن تتو

عکس لیزر کیوسوئیچ
لیزر پاک کردن تتو

بهترین و کم خطرترین روش برای پاک کردن تتو توسط متخصصین پوست انجام می شود. بر اساس نظر پزشکان و تجربه مراجعین، پاک کردن خالکوبی با لیزر (لیزر کیوسوئیچ) می تواند به خوبی جوهر موجود در پوست را هدف قرار دهد و آن را به قطعات کوچکتر تجزیه کند. پس از شکسته شدن رنگ تتو در پوست، جوهر خود به خود توسط بدن دفع و از پاک می شود.

فیلم مراحل حذف خالکوبی توسط لیزر تاتو یا لیزر کیوسوییچ

روش های پاک کردن تتو به صورت خانگی سعی در انجام همین کارها با کاربردهای بالینی دارد یعنی حذف ذرات رنگدانه به دام افتاده در پوست. با این حال، این روش های خانگی پاک کردن تتو فقط پوست شما را در معرض آسیب و خطر ابتلا به سایر مشکلات مانند عفونت، اسکار و تغییر رنگ دائمی قرار می دهند. بنابراین توصیه می شود که از امتحان کردن این روش های خانگی خودداری کنید و در عوض برای پاک کردن تتو به متخصصان مراجعه کنید. امتحان کردن راه هایی که در اینستاگرام یا گوگل می بینید بسیار خطرناک و یا بی اثر هستند و ارزش امتحان کردن را ندارند.  پس حتما قبل از شروع درمان، از خطرات و عوارض جانبی آن درمان اطمینان حاصل کنید. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام