کاشت مو و بررسی عوارض جانبی آن

ریزش مو یکی از رایج ترین مشکلاتی است که اغلب گریبان گیر زنان و مردان در سراسر دنیا می شود. گاهی اوقات به نظر می رسد که ریزش مو بر رویش مو غلبه می کند و باعث کم پشتی هرچه بیشتر موها می شود. مخصوصا اینکه در مواردی مانند آلوپسی که در آن موها به صورت دسته ای می ریزند و موجب بروز تکه هایی طاس و بدون مو در سر می شود. همچنین بعضی مواقع این مشکلات از رویش مو نیز جلوگیری کرده و دیگر مویی در سر رشد نمی کند. یکی از درمان های موجود برای طاسی و کم پشتی مو، کاشت مو است.

در این مقاله می خواهیم نگاهی بر جراحی های کاشت مو بیندازیم و ریسک ها و خطرات کاشت مو را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

درمان ریزش مو

کاشت مو چگونه باعث پرپشتی مو می شود؟

عمل پیوند مو یا کاشت مو برای اولین بار در سال 1939 انجام گرفت. تا سال 1950 کاشت مقدار زیادی مو امکان پذیر نبود و موهای پیوند زده شده ظاهری غیرطبیعی و شبیه به دوشاخه داشتند. این کاشت دوشاخه مانند بعدها به گرافت های کوچکتر و حتی میکروگرافت تبدیل شدند که ظاهری بسیار طبیعی تر دارند. امروزه جراحان و متخصصین کاشت مو برای کاشت از واحدهای فولیکولی استفاده می کنند که با نام روش اف یو تی FUT شناخته شده است.

روش های کاشت مو

در سال های اخیر، گرافت های فولیکولی بیشتر به صورت گرافت های میکروسکوپی مورد استفاده قرار می گیرند و ظاهر طبیعی و نرمالی دارند. به طور کلی دو روش جراحی کاشت مو با نام های اف یو تی (FUT) و اف یو ای (FUE) وجود دارد. (مقایسه کاشت مو اف یو ای و کاشت اف یو تی )

انواع کاشت مو

استخراج واحد فولیکولی(FUE): این تکنیک روشی برای استخراج واحدهای فولیکولی از ناحیه اهدا کننده است. بخشی از سر که موهای مناسبی دارد، باز می شود و مقداری واحدهای فولیکولی از آنجا برداشته می شود. سپس ناحیه اهدایی مو بخیه و بسته می شود.

پیوند واحد فولیکولی(FUT): این تکنیک نیز روشی برای جایگذاری واحدهای فولیکولی استخراج شده در ناحیه دریافت کننده سر می باشد. این کار نیازمند دقت و مهارت بالایی است تا کاشت واحدهای فولیکولی دقیقا به درستی جایگذاری شوند. پانچ هایی که برای قرار دادن موها در سر ایجاد می شود نباید بزرگتر از واحدها باشد.

هر دوی این جراحی ها تقریبا به یک اندازه دشوار هستند و حدود یک ساعت برای برداشت کمتر از 100 واحد فولیکولی زمان می برند.

چالش های پیوند مو

1- جراحی ناحیه اهدایی

روش کاشت مو نیازمند هماهنگی عالی دست و چشم، استقامت بدنی خوب و شناخت کامل آناتومی و ساختار مو است. درصورتی که جراحی پیوند مو به درستی انجام نگیرد، می تواند منجر به بروز زخم و اسکار شود. این اسکارها مواقعی که موها کوتاه یا کم پشت است، قابل مشاهده هستند و نمایی زشت خواهند داشت. اسکار پس از کاشت مو زمانی پدیدار می شود که بافت سر بیش از حد برداشته شده باشد و بستن زخم با بخیه هم سخت خواهد بود. همینطور اگر برش ایجاد شده در پوست سر به خوبی بهبود نیابد، اسکار ایجاد خواهد شد.

اگرچه جراحان و متخصصین کاشت مو با برش های کوچک و محدود شده و همچنین انعطاف پذیری پوست سر توانسته اند جراحی کاشت مو را بهبود بخشند تا اسکارهای جراحی بسیار کوچک تر شود. آنها همچنین از روش هایی استفاده می کنند که در آن واحدهای فولیکولی با پانچ مخصوص در سر قرار می گیرند. اما پانچ سر نیز زمانی که گرافت فولیکولی بیرون بیاید سوراخی در پوست سر به جای می گذارد که شاید این سوراخ بزرگ تر شود و هایپوپیگمنتیشن با هایپرپیگمنتیشن پدیدار شود.

علاوه بر آن جراحان کاشت مو اخیرا برای پیوند مو از بازوهای روباتیک بهره می برند. این بازوهای روباتیکی درواقع دو کار می توانند انجام دهند، با سوزنی گرافت را کنترل می کنند و با دیگری برای گرافت سوراخ ریزی ایجاد می کنند. بازوها قادر به کنترل زاویه و میزان نفوذ سوزن هستند اما استفاده از این بازوها برای موهای فر و مجعد می تواند مشکل باشد. چراکه سوزن قادر به جهت یابی دقیق مو به دلیل فربودن آنها نیست.

برای کمک به روند بهبودی نیز متخصصین راه هایی اندیشیده اند تا رشد موها و بهبودی زخم تسریع یابد.

 • پی آر پی یا پلاسما غنی از پلاکت (PRP): لایه ای از محلول پلاسما که غنی از پلاکت است بر روی زخم قرار داده می شود تا به فرآیند بهبودی زخم کمک کند. این پلاکت ها از مقدار کمی خون فرد استخراج می شود.
 • ماتریکس برون یاخته ای یا (ECM): این، ماده ای بیو شبکه بندی شده است که با پروتئین ها، پروتئوگلیکان ها و فاکتورهای سلولی ترکیب شده است و به رشد و نمو مجدد سلولی کمک می کند.
 • پیلوسکوپی: این روش شامل ارسال دوربینی برای انتخاب واحدهای فولیکولی مشخص است. این دوربین مخصوص ابزاری برای استخراج واحدهای فولیکولی است. این درمان نیازی به برش بر روی سر ندارد و از این رو اسکاری برجای نخواهد گذاشت.
 • میکروپیگمنتیشن پوست سر: این روش که به آن میکروپیگمنتیشن اسکالپ نیز می گویند، روشی غیرتهاجمی است که بخش های طاس یر را با نقاط و خطوطی تیره پر می کند تا ظاهری شبیه به موهای کوتاه داشته باشد.

2- حفظ و نگهداری گرافت مو

واحد فولیکولی
واحدهای فولیکولی کاشت مو

گرافت های مو معمولا محلول نمکی یا رینگرلاکتات خنک نگه داری می شوند. این دو ماده برای نگهداری گرافت مو بسیار پر استفاده هستند. تحقیقات نشان می دهد که موهای برداشته شده در این محلول ها حداکثر تا 8 ساعت زنده می مانند و بعد از آن می میرند. هرچند در بیشتر موارد نیاز است گرافت ها بیشتر نگه داری شوند زیرا کاشت مو معمولا به تعداد زیادی مو نیاز دارد.

برای اینکه گرافت مو بیشتر از 8 ساعت دوام داشته باشد نیاز است از محلول دیگری به نام هایپوترموسول استفاده شود. تحقیقات نشان می دهد که با نگه داری گرافت مو در این محلول، موها تا 5 روز سالم می مانند و موها بعد از 18 ماه رشد می کنند. این بدین دلیل است که هایپوترموسول تنش و استرس را کاهش می دهد و از سرگردانی رادیکال آزاد جلوگیری می کند.

3- بهینه سازی رشد مو پس از کاشت

از آنجایی که در کاشت مو از واحدهای فولیکولی استفاده می شود، یکی از بزرگ ترین چالش ها رشد موی گرافت است. گرافت باید کاملا جایگذاری شود که اغلب اجازه رشد زیادی به مو نمی دهد.

4- محافظت از ناحیه دهنده مو

بالب مو یا همان پیاز مو از بخش دهنده سر جدا می شود که همانند سایر ارگان ها فقط برای مدتی زنده می ماند. پیدا کردن دهنده مو هنگام جراحی دشوار است و اغلب باید منتظر ماند تا دهنده پیدا شود.

5- رشد مجدد مو

هدف کاشت مو درمان ریزش مو و تحریک موها به رشد است. تحقیقات نشان می دهند که بعد از کاشت مو، گرافت ها رشد می کنند اما در برخی مواقع نواحی اطراف موهای کاشته شه دچار آسیب شده اند. یکی از بزرگترین چالش های پیوند مو، تحریک رشد مو بدون آسیب به موهای اطراف آن است.

6- گرافت های پیشرفته

روش کاشت مو راه زیادی را تاکنون طی کرده است اما هنوز جای پیشرفت دارد. تقریبا یک سال زمان می برد تا گرافت ها رشدی از خود نشان دهند. از آنجایی که یک سال پروسه طلانی مدتی است، نیاز است که تسریع بخشد. جنبه دیگر نیاز به سلول های اهدایی بیشتر است اما در واقع این سلول ها محدود هستند. باید شرایطی فراهم باشد تا با بخش کوچکی از موهای اهدایی بتوان سلول های زیادی را تکثیر کرد.

7- جلوگیری از ریزش مو

ایده آل ترین حالت برای درمان ریزش مو، توقف ریزش مو است. اما زمانی که پای مشکلات ژنتیکی مانند آلوپسی آندروژنیک در میان باشد، توقف ریزش مو می تواند دشوار باشد. راه حلی که برای رفع این مشکل می توان ارائه کرد، نگاشت ژنتیکی و درک دقیق رشد مو و ریزش مو است.

هزینه کاشت مو چقدر است؟

هزینه پیوند مو معمولا در کلینیک های مختلف متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله عواملی که می تواند بر روی قیمت کاشت مو می تواند تاثیر بگذارد، محل کلینیک و خدمات آن، تجربه پزشک، تعداد گرافت های پیوندی و … هستند.

عکس قبل و بعد کاشت مو

ریسک ها و عوارض جانبی کاشت مو

کاشت مو نیز مانند سایر روش های پزشکی، عوارض و خطرات خاص خود را دارد.

مشکلات کاشت مو در کوتاه مدت

 • خونریزی و ورم پوست سر: گاهی اوقات، بعد از قرارگیری گرافت ها، پوست سر به آن واکنش نشان می دهد و موجل خونریزی و ورم می شود. این بدین معناست که پوست سر برای تطبیق با گرافت به زمان احتیاج دارد.
 • خارش: بعد از کاشت مو ممکن است خارش در پوست سر اتفاق افتد که در صورت استفاده از داروی مناسب می توان این خارش را متوقف کرد.
 • عفونت: بعد از پیوند مو عفونت به ندرت پیش می آید. معمولا عفونت زمانی اتفاق می افتد که واحدهای فولیکولی از سر فرد دیگری انتقال داده شده باشد.  برای پیشگیری از بروز عفونت پس از کاشت مو، آنتی بیوتیک تجویز می شود.
 • شوک پوست سر: ممکن است زمان زیادی برای تطبیق پوست سر با واحدهای فولیکولی پیوند زده شده صرف شود و بیشتر موهای پیوند زده شده بریزد. این اتفاق بعد از مدتی متوقف می شود و موها مجددا رشد خواهند کرد.

مشکلات کاشت مو در بلند مدت

 • شلی پوست سر: میزان انعطافی که در صورت اعمال فشار به پوست سر موجب حرکت بافت های زیرین پوست سر می شود را شلی پوست سر می نامند. هنگام استخراج فولیکول ها از پوست سر ممکن است پزشک این شلی را کمتر یا بیشتر از آنچه که هست تخمین بزند که در این صورت احتمال بروز اسکارهایی که به سختی بهبود می آیند، وجود دارد.
 • عدم موفقیت پیوند مو: گاهی مواقع، گرافت ها و یا نواحی از پوست سر که گرافت ها را در بر می گیرد، همدیگر را پس می زنند و پیوند نمی خورند. این مشکل فقط با جایگذاری مجدد گرافت برطرف می شود. حتی ممکن است گرافت های جدید نیز با سر پیوند نخورند و رشد نکنند.
 • فری مو: وقتی که صحبت از فری مو می شود، باید بدانید که موهای فر انواع مختلفی دارند. از 2C تا 4C. بعضی اوقات ممکن است نوع فری موهای ناحیه دهنده شبیه به ناحیه گیرنده نباشد. این اتفاق بعد از چند ماه پس از کاشت مو قابل مشاهده است.

مراقبت های پس از کاشت مو

از افرادی که می خواهند پیوند مو انجام دهند، خواسته می شود که به قوانین و مقرراتی پایبند باشند تا بهترین نتیجه را کسب کنند. در این بخش به بررسی آنها می پردازیم.

 • از مراجعین خواسته می شود پیراهن های دکمه دار بپوشند تا هنگام پوشیدن لباس، فشاری به سر و فولیکول های پیوند زده شده وارد نشود یا از پوست خارج نشوند.
 • افراد باید هنگام خواب به شدن مراقب باشند. سر باید با چندین بالش در موقعیت بالاتری از بدن قرار گیرد.

هر نوع روش درمانی خطرات خاص خود را دارد. اگر تصمیم دارید جراحی کاشت مو یا کاشت ابرو انجام دهید، قبل از انجام آن به خوبی تحقیق کنید تا از هر نظر برای آن آماده باشید و بدانید چه چیزی در انتظار شما خواهد بود. امیدواریم این مقاله بتواند به شما در آشنایی بیشتر با روش های کاشت مو و خطرات پیوند مو کمک کند. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام