جینجیوکتومی (کانتورینگ لثه) چیست؟

جینجیوکتومی، که معمولا به عنوان کانتور لثه، فرم دهی لثه یا تغییر شکل لثه نیز شناخته می شود نوعی درمان زیبایی در دندان پزشکی است که خط لثه را فرم دهی می کند. این درمان با تغییر ظاهر و فرم لثه و دندان، باعث زیباتر شدن لبخند فرد می شود.

لبخند زیبا

فرم دهی لثه به دو روش یعنی با لیزرهای ویژه و همچنین به صورت جراحی (سنتی) انجام می شود. هر دو این روش ها نتایج یکسان اما مراحل متفاوتی دارند. در طی روش کانتورینگ لثه با لیزر، دندانپزشک از لیزر پرقدرت نوری مخصوص دندان استفاده می کند که با آن بافت اضافی لثه را از بین ببرد. اما در روش کانتورینگ لثه به روش جراحی، از تیغ جراحی به صورت دستی برای بریدن و جدا کردن بافت لثه استفاده می شود.

چه عواملی باعث ایجاد خطوط ناصاف در خط لثه می شوند؟

جینجیوکتومی برای افرادی که لثه آن ها بخش زیادی از دندان هایشان را می پوشاند یا لثه ها دچار عقب رفتگی شده اند، گزینه مناسبی است. به عنوان مثال، لثه های خیلی بلند معمولا باعث کوچک دیده شدن دندان ها می شوند. همچنین در صورت قرار دادن روکش یا ایمپلنت دندان، ممکن است لثه ناصاف شود.

سایر مشخصه های جینجیوکتومی شامل موارد زیر است:

بیماری لثه
  • ژنتیک: برخی از افراد به دلیل عوامل ژنتیکی خطوط لثه ناصافی دارند. اگر لثه ها دچار بیماری نباشند، درمان ناصافی لثه ها از نظر پزشکی ضروری نیست.
  • بیماری لثه: التهاب لثه، که نوع پیشرفته ای از بیماری لثه است. بیماران مبتلا به این بیماری می توانند از فرم دهی لثه بهره مند شوند.

آیا همیشه فرم دهی لثه از نظر پزشکی لازم است؟

حتی اگر تغییر شکل لثه یک روش زیبایی باشد به این معنی که به صورت انتخابی انجام شود، در بعضی موارد این روش ممکن است از نظر پزشکی ضروری باشد. اگر به دلیل بیماری های لثه ای دچار عقب رفتگی لثه شده اید، این روش ممکن است بخش ضروری از برنامه درمانی شما باشد. سایر جراحی های ضروری معمولا شامل حذف پاکت دندانی، افزایش طول تاج دندان و درمان های بازسازی استخوان است.

بیشتر افرادی که تحت عمل جراحی کانتورینگ لثه قرار می گیرند، به بهبود ظاهر دندان های خود اهمیت می دهند.

فواید جراحی لیفت لثه چیست؟

جراحی لیفت لثه مزایای بسیاری دارد. مزایای اصلی آن شامل موارد زیر است:

  • لیفت لثه یک روش کم تهاجمی و بی خطر است، به این معنی که اکثر بیماران به سرعت با کمترین عوارض و یا بدون عوارض بهبود می یابند.
  • اگر در اثر عقب رفتگی لثه، ریشه دندان در معرض دید باشد، کانتورینگ لثه می تواند به کاهش حساسیت به مواد غذایی سرد، گرم و یا شیرین کمک کند.
  • اگر از دندان ها و لثه خود مراقبت کنید، نتایج لیفت لثه تا سال ها ماندگار است. مراقبت ها شامل مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، استفاده از نخ دندان به صورت روزانه و شستشوی مرتب با دهانشویه است. همچنین باید به طور مرتب هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن دندانها و معاینه، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

نحوه کار این روش: جراحی جینجیوکتومی و مراقبت های بعد از آن

جراحی لیفت لثه

جراحی کانتورینگ دندان روش نسبتا سریعی است و در مطب دندانپزشک قابل انجام است. بسته به اینکه از کدام روش درمانی استفاده شود، دندانپزشک برای از بین بردن یا اضافه کردن بافت لثه از لیزر یا تیغ جراحی استفاده می کند. چند مرحله اصلی در این روش وجود دارد، از جمله:

قبل از عمل

قبل از شروع درمان، دندانپزشک از یک قلم مخصوص برای علامت زدن لثه استفاده می کند و تعیین می کند چه مقدار بافت از بین برود یا اضافه شود. برای اطمینان از رضایت بیمار دندانپزشک نشان خواهد داد که قبل از شروع چه کارهایی می خواهد انجام دهد.

تزریق بی حسی موضعی

بعد از علامت گذاری لثه ها، دندانپزشک از داروی بی حسی موضعی برای بی حسی لثه ها و اعصاب دهان استفاده می کند. در طی درمان فرد بیدار است اما هیچ دردی احساس نخواهد کرد.

در حین جراحی

بی حسی موضعی بعد از حدود 5 تا 10 دقیقه کاملا تاثیر خود را خواهد گذاشت. سپس دندانپزشک با استفاده از تیغ مخصوص یا لیزر، برداشتن یا اضافه کردن بافت لثه را آغاز می کند. جراحی کانتورینگ لثه حدودا 1 تا 2 ساعت طول می کشد.

فیلم جراحی کانتورینگ لثه

مراقبت ها و نکات بعد از عمل کانتورینگ لثه

پس از کانتورینگ لثه، دستورالعمل هایی در مورد نحوه مراقبت از لثه ها و دندان ها به شما ارائه می شود.

برای مثال شما نباید نوشیدنی های گرم یا داغ بنوشید و حدود یک هفته بعد از جراحی لثه باید فقط غذاهای نرم بخورید. همچنین، در طول روند بهبودی، الکل یا سیگار استفاده نکنید. برای تسکین درد بعد از جراحی می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. از مصرف آسپرین خودداری کنید زیرا این امر می تواند خونریزی را افزایش دهد.

درمان لبخند لثه ای
عکس قبل و بعد لیفت لثه

سوالات رایج درمورد جراحی لیفت لثه

هزینه کانتورینگ لثه چقدر است؟

بسته به اینکه چه تعداد دندان نیاز به درمان دارد و میزان کار، هزینه درمان می تواند متفاوت باشد.

بهبودی بعد از لیفت لثه چقدر طول می کشد؟

روند بهبودی بعد از جینجیوکتومی می تواند بین دو روز تا چند هفته طول بکشد. سرعت بهبودی بستگی به این دارد که چند دندان تحت درمان قرار گرفته و شدت مشکل قبلی چقدر بوده است. بنابراین ریکاوری برای هر فردی متفاوت است و همچنین  به ژنتیک، سلامت کلی و اینکه رعایت نکات ذکر شده توسط دندانپزشک بستگی دارد.

آیا کانتورینگ لثه درد دارد؟

جینجیوکتومی یک روش نسبتا سریع و آسان است. قبل از شروع درمان، دندانپزشک بیحسی موضعی انجام می دهد، به این معنی که در طول عمل جراحی احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت. با این حال، اکثر بیماران بعد از عمل کمی درد، حساسیت و بی حسی را تجربه می کنند. درد باید بعد از چند روز فروکش کند. برای کاهش درد نیز می توان از ایبوپروفن و سایر داروهای مسکن استفاده کرد.

آیا بعد از لیفت لثه، لثه دوباره رشد می کند؟

لثه ها بافت های در حال رشد هستند و این بدان معنی است که به مرور زمان رشد می کنند. با اینکه که لثه ها ممکن است رشد کنند، لزوما به معنای آن نیست که به شدت قبل از عمل جراحی رشد کنند. همه اینها به ژنتیک، شکل استخوان در زیر لثه ها و میزان مراقبت از دندان ها بستگی دارد. اگر مراقبت از دهان و دندان را خوب انجام دهید، نتایج می تواند برای ده ها سال به طول انجامد.

عوارض جانبی و عوامل خطر لیفت لثه چیست؟

به طور کلی تغییر فرم لثه بی خطر است. با این حال احتمال بروز واکنش آلرژیک یا خونریزی شدید و یا ورم به مقدار کم وجود دارد. در موارد نادر، ممکن است فرد پس از جراحی کانتورینگ لثه دچار عفونت شود.

همچنین لازم است تا زمانی که لثه ها به طور کامل بهبود یابند، از غذاها و نوشیدنی های تند، گرم یا داغ اجتناب کنید. رعایت این نکات به کاهش احتمال عفونت، تورم و خونریزی کمک می کند.

گزینه های جایگزین کانتورینگ لثه

اگر در مورد انجام جینجیوکتومی به هدف زیبایی لثه مطمئن نیستید، می توانید از سایر روش های درمانی بهره مند شوید. پرکردن و سفید کردن دندان ها می تواند ظاهر دندان شما را بهبود بخشد و معمولا هزینه کمتری نسبت به جراحی کانتورینگ لثه دارد.

مقاله مرتبط: ونیر دندان چیست؟

خلاصه

جینجیوکتومی (کانتور لثه) یک عمل زیبایی است که خط لثه را تغییر شکل می دهد. این روش با تغییر ظاهر لثه و دندان ها، لبخند جذابی به شما می بخشد. دو نوع روش درمانی در دسترس است که شامل استفاده از لیزر جینجیوکتومی (با استفاده از لیزر پرقدرت برای از بین بردن بافت لثه) و جراحی سنتی (شامل استفاده از یک تیغ جراحی برای از بین بردن بافت لثه) می باشد.

جراحی زیبایی جینجیوکتومی خطرات بسیار کمی دارد. ممکن است در چند روز اول پس از عمل درد و ناراحتی جزئی را تجربه کنید. این روش همچنین نسبتا سریع انجام می شود و زمان بهبودی آن چند روز تا چند هفته طول می کشد. در صورت مراقبت صحیح از دندان ها و لثه، نتایج جراحی لثه ممکن است برای چندین دهه به طول انجامد. منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام